Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή CD ηχου / ποιότητα


venumis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να γράψω μερικά cd audio για το αυτοκίνητο γιατι αυτα που είχα ειχαν λιώσει.

 

Έγραψα λοιπόν κάποια μέσο του windows media player και η ποιότητα του ήχου είναι ψιλό χάλια θα έλεγα !

 

 

Εντάξει ξέρω οτι τα mp3 δεν είναι η καλύτερη ποιότητα για άκουσμα τραγουδιών αλλά στο pc και με τα ακουστικά τα ακουω σχετικά καλά.

 

Τι φταιει ρε παιδιά ? Η μετατροπή που κάνει ο windows media player απο mp3 σε audio ? Το lg αντιγραφικό που έχω ? (δεν νομίζω !)

 

Τα φώτα σας για ποιοτικά cd audio παρακαλώ :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A. κοιτα τα τραγουδια που κατεβαζεις να ειναι 320 kbit/δευτ και οχι 128 !

Β. κατεβασε το http://infrarecorder.org/ και καψε τα δισκακια με αυτο ! ειναοι παναλαφρο δωρεαν κ κανει πολυ καλη δουλεια ! μακρια απο νερο

Γ. χαμηλη ταχυτητα εγραφης

καλη ακροαση , θα τα ακους οπως το πισι σου ! αν το προβλημα συνεχιζει κοιτα το συστημα του αυτοκινητου σου ..

 

p.s  εννοει επωνιμα και οχι δισκακια απο πανυγηρια που δε τα ξερει η μανα τους !

 κατι maxell ,dtk  ειναι πολυ φθηνα πλεον ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασια παιζει πως εγινε το αρχικο rip απο cd , σε τι φορματ και με ποιο προγραμμα , αν εχει γινει σε  wav > flac και μετα το κανεις audio θα εχεις καλη ποιοτητα ηχου . Ενα τραγουδι που θα το βρεις σε mp3 , δεν ξερεις το αρχικο rip σε τι φορματ εγινε , ειτε το βρεις στα 128 ή στα 192 ή 320 , δεν παιζει μεγαλο ρολο οταν μετατραπει σε audio , μονο αν θελεις να το ακους σαν mp3 και το εχεις βρει πχ στα 128 , μπορεις να το μετατρεψεις σε 320 (θα φυγουν τα πολλα μπασα και θα παιξει λιγο ποιο πριμα , αλλα η ζημια εχει γινει δεν διορθωνεται) . Γενικα προτιμαμε Mp3 στα 320 , ασχετα αν δεν γνωριζουμε σε ποια μορφη εγινε το αρχικο rip , αλλα μπορει να βρουμε το ιδιο τραγουδι στα 128 και να παιζει καλυτερα (πρεπει να εχεις καλο αυτι :P) .

 

Σε θεμα ποιοτητας των cd (δισκακια) , αν το αρχικο rip γινει σε mp3 , και μετα απο mp3 σε audio , δεν θα δεις καμια διαφορα σε ποιοτητα ηχου . Ποιοτητα θα δεις μονο αν το αρχικο rip εχει γινει σε wav > flac και μετα το κανεις audio . Ποιοτικα δισκακια χρησιμοποιεις κυριως για να εχουν λιγοτερη φθορα και να κρατησουν ποιο πολλα χρονια (ολα ειναι σχετικα) .

 

Στο θεμα ταχυτητας εγραφης , εχει περασει στον κοσμο μια λαθος ιδεα , οτι παιζει ρολο στην ποιοτητα . Αυτο εχει ξεκινησει απο τοτε που γινοταν live εγραφη απο apo cd player σε cd player , οπου αν εκανες x2 εγραφη , εβγαινε χειροτερο το cd . Στην πραξη οτι ταχυτητα και να χρησιμοποιησεις , την ιδια εγραφη θα κανεις , για ρομαντικους λογους χρησιμοποιουμε χαμηλη ταχυτητα . Ενας αλλος λογος που πρεπει να χρησιμοποιησουμε χαμηλη ταχυτητα , ειναι ο player που θα παιξει το cd , που λογο παλαιοτητας ή τεχνολογιας δεν μας διαβαζει ενα cd που ειναι γραμμενο σε μεγαλη ταχυτητα . Επισης πρεπει να αποφευγονται χρωματιστα cd (απο την πλευρα που διαβαζει το λειζερ) , γιατι καποιοι player μπορει να μην μπορουν να το διαβασουν .

 

Εξαιρουντε high end συστηματα , που για ρομαντικους - πραγματικους λογους , χρησιμοποιουμε ακριβα audio δισκακια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

128αρι να το μετατρεψεις σε 320 τσαμπα κοπος καμμια διαφορα ουτε σε μπασσα ουτε πουθενα . την ποιοτητα ενος τραγουδιου μονο προς τα κατω μπορουμε να την παμε συμπιεζοντας το , προς τα πανω (αν συμπιεστει στα 128) ποτε !

και σε απλα ελληνικα : οσο ποιο λιγα kbit/δευτ τοσο μεγαλυτερη συμπιεση ! κ οσο μεγαλυτερη συμπιεση τοσο μεγαλυτερη απωλεια ποιοτητας.

320 λοιπον ! γιατι αυτος που το ανεβασε , δε το συμπιεσαι στα 128 και μετα το εκανε 320 !

wav > flac σαφως καλυτερη ποιοτητα ομως πρεπει να γινει μετατροπη σε mp3  για να παιξει στα περισσοερα payer .

ο λογος της χαμηλης ταχυτητας δεν ειναι ρομαντικος αλλα οντως επειδη πολλα player  παλιας τεχνολογιας μπορει να μη τα διαβαζουν αν γραφτουν στο max..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

128αρι να το μετατρεψεις σε 320 τσαμπα κοπος καμμια διαφορα ουτε σε μπασσα ουτε πουθενα . την ποιοτητα ενος τραγουδιου μονο προς τα κατω μπορουμε να την παμε συμπιεζοντας το , προς τα πανω (αν συμπιεστει στα 128) ποτε !

και σε απλα ελληνικα : οσο ποιο λιγα kbit/δευτ τοσο μεγαλυτερη συμπιεση ! κ οσο μεγαλυτερη συμπιεση τοσο μεγαλυτερη απωλεια ποιοτητας.

320 λοιπον ! γιατι αυτος που το ανεβασε , δε το συμπιεσαι στα 128 και μετα το εκανε 320 !

wav > flac σαφως καλυτερη ποιοτητα ομως πρεπει να γινει μετατροπη σε mp3  για να παιξει στα περισσοερα payer .

ο λογος της χαμηλης ταχυτητας δεν ειναι ρομαντικος αλλα οντως επειδη πολλα player  παλιας τεχνολογιας μπορει να μη τα διαβαζουν αν γραφτουν στο max..

 

Παρε ενα house τραγουδι (να βαραει αρκετα) , κανε το rip στα 128 , καψε σε ενα δισκακι mp3 στα 128 . Μετα μετατρεψε το απο 128 στα 320 και καψε ενα δισκακι . Παρε τα 2 δισκακια και πηγαινε σε ενα club που να ξερεις τον dj , πες του να βαλει πρωτα το δισκακι στα 128 και μετα να μιξαρει το αλλο απο πανω να ακουσεις την διαφορα . Αυτη η μετατροπη γινεται για να μην σκανε οι μπασομηχανες και να μην εχεις μεγαλη αποκλιση απο τραγουδι σε τραγουδι . Η ποιοτητα παραμενει η ιδια αλλα εχεις διαφορα στα μπασα/πριμα .

 

Ναι αλλα η ταχυτητα δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις.

 

Η αληθεια ειναι οτι μπερδεύτηκα λίγο. Τα mp3 ειναι με bitrate πάνω απο 192bit Την μετατροπή οπως γράφω στο αρχικό μήνυμα την ανελαβε ο windows media player οπου δεν ξερω με ποιον τροπο την κανει,mp3 - wav - flac κτλ .

 

Για αντιγραφη εχω και το ashampoo απλα με βολεύει στον wmp που έχω την βιβλιοθήκη της μουσικής,ακούω ότι θέλω και απλα το σύρω στην λίστα εγγραφής.

 

Το nero δεν το βαζω ξανά εκτός και αν η εκδοση 6 είναι συμβατη με windows 7 64bit που δεν το βλεπω.

 

Επίσης αν δεν κανω λαθος στον windows media player δεν υπαρχει επιλογη της ταχυτητας που θα καψω ενα cd.

 

Για άγραφα cd ποια προτείνετε και αν είναι εύκολο γράψτε και μια ενδεικτική τιμή.

 

Θα δοκιμάσω και ένα free πρόγραμμα που προτείνει ένας φίλος πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι μπερδεύτηκα λίγο. Τα mp3 ειναι με bitrate πάνω απο 192bit Την μετατροπή οπως γράφω στο αρχικό μήνυμα την ανελαβε ο windows media player οπου δεν ξερω με ποιον τροπο την κανει,mp3 - wav - flac κτλ

 

Με απλα λογια , τα τραγουδια που θα "αγοραζεις" , πριν τα κατεβασεις κοιταζε το bitrate να ειναι 320 (mp3) , αν βρεις τραγουδι σε wav/flac (ειναι η καλυτερη ποιοτητα) , οτι και αν βρεις ακου το πρωτα σε δυνατη ενταση , να δεις  τι ποιοτητα εχει ασχετα τι bitrate / format ειναι , αν δεν παιζει καλα ψαχνεις να το βρεις σε καλη (ακουστικη) ποιοτητα απο αλλο μαγαζι :) .

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ αυτά που είπαν και και οι φίλοι παραπάνω...Βασικός κανόνας κατέβαζε mp3 σε 320 τουλάχιστον αν δε θες να κάνεις μετατροπές από flac ή wma (wma παρεπιμτόντως υποστηρίζουν αρκετά cd players στο αυτοκίνητο).

 

Θα διαφωνήσω λιγάκι ως προς την επιλογή στα δισκάκια όπου γίνεται η εγγραφή. Άν θες δοκίμασε τα TAIYO YUDEN τα οποία, πίστεψέ με έχω αφού χρησιμοποιήσει άπειρες μάρκες και μοντέλα στο αμάξι (άσχετο αλλά χρόνια ενασχόληση με car audio) αυτή τη στιγμή στο εμπόριο είναι αν όχι τα καλύτερα αλλά από τα καλύτερα. Τον τελευταίο καιρό παίζουν πολύ και τα JVC αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλό. Στα TAIYO YUDEN προτίμησε αυτά με την κεραμική επίστρωση τα οποία είναι και πιο αντοχής.

 

Τώρα όσο για τα DVD writers σαφώς και παίζουν ρόλο αφού δεν είναι το ίδιο ένα RICOH με ένα LG ή SAMSUNG που παίρνεις με 15 ευρώ. Ακόμη και τα LITE-ON είναι πιο καλά...

 

Τέλος για software εγγραφής το σίγουρο είναι ότι το Nero τουλάχιστον για μένα "σταμάτησε στην έκδοση 6.6", απλά δεν είναι το ίδιο καλό...

 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για εμένα το Nero σταμάτησε στην 6.6 απο εκει και πέρα έγινε ενα ενοχλητικό software στον υπολογιστή.

 

Τα TAIYO YUDEN τα έχω ακουστά και εχω ακούσει πολύ καλά λόγια, το θέμα είναι οτι η αγορά εχει πεθάνει και εχουν χαθεί τα κλασικά κασετάδικα/σιντάδικα που είχαν πολλές επιλογές και μάρκες.

 

Η αλήθεια είναι οτι θα βάλω ξανά στον υπολογιστή μου το αρχαιο αντιγραφικό της Nec που είχα και είναι αθάνατο εδω και 8 χρόνια περίπου που το εχω και ας είναι και ide (ελπίζω να εχει ide η μητρική μου)

Και κάπου εχω και ενα liteon με ide συνδεση και αυτο.

 

Βρε λες να φταει το σαβουρο αντιγραφικό που εχω της lg ( ειχα και samsung και χάλασε για πλάκα)



Ξενέρωσα :  δεν εχει IDE η μητρική μου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έχεις προσδοκίες για υψηλή ποιότητα τής μουσικής που κατεβάζεις, είναι κάπως ...ουτοπικό. Όχι ότι αποκλείεται να έχει καλή ποιότητα, απλά ...είναι αδύνατο να το ξέρεις πριν την κατεβάσεις και την ακούσεις.

 

Διαβάζω: «Αναζήτησε mp3 στα 320», ή: «Ψάξε για flac» και άλλα τέτοια, θεωρητικώς σωστά. Ερώτηση:

 

Είστε σίγουροι ότι αυτά που έχει ανεβάσει κάποιος σε flac π.χ., προέρχονται από ripping κάποιων audio cd; Όσο πιθανό είναι αυτό, άλλο τόσο πιθανό είναι και το να έχει κατεβάσει το ...σύμπαν από το youtube σε mp3/γτπκ, να τα μετέτρεψε σε flac ή σε mp3 στα 320 με το format factory π.χ. (αστεία υπόθεση - 2 κλικ ακριβώς - από πλευράς κόπου και χρόνου) και να ανέβασε το αποτέλεσμα, για να πουλήσει μούρη στο forum που συμμετέχει και να αυξήσει τα downloads τού περιεχομένου που ανεβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα και εγκατέστησα ξανά το cdburnerxp ,το είχα και στο παρελθόν αλλά κάποια στιγμή άλλαζε από μόνο του την σειρά των τραγουδιών και το είχα απεγκαταστησει. Πλέον δουλεύει μια χαρά.

 

Έβαλα ταχύτητα x10 και το αποτέλεσμα βγήκε πολύ καλό, η ποιοτητα του ήχου είναι ακριβώς ίδια με τα mp3 που άκουγα στον υπολογιστή μου.

 

Προφανώς κάτι δεν πάει καλά στην μετατροπή με τον windows media player.

 

Οι προτάσεις για ποιοτικο cd ήχου καλό είναι να μην στέκονται μόνο στο από που κατεβάζει κάποιος τραγούδια!

 

Έχω πολλά τραγούδια στον υπολογιστή μου από cd τα οποία τα έχω κάνει ο ίδιος mp3 ετσι για να τα έχω μαζεμένα κάπου, νομίζω πολλοί το κάνουν αυτό.

 

Επίσης ξέρει κάποιος την διάφορα του stereo απο το joint stereo που υπάρχει σαν επιλογή σε κάποια προγράμματα μετατροπής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...