Προς το περιεχόμενο

Σιτες Για Παραθυρα.....!


Dannie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 3 παραθυρα(κουζινα - τουαλετα - αποθηκη) στον φωταγωγο και θελω να βαλω σταθερες σιτες.

Υπαρχουν πολλων ειδων αλλα δεν ξερω ποια καλυπτει εμενα και γιαυτο ρωταω μηπως καποιος ξερει...

Με ενδιαφερει να εχουν αντοχη....το προβλημα μου ειναι να μην μπαινουν κατσαριδες(ασχετα που ειμαι στον 5 οροφο) και τελος οταν εχω ανοικτα τα παραθυρα διχως αναμμενο φως να μην εχουν καλη ορατοτητα τα απεναντι παραθυρα(να λειτουργουν λιγο και ως κουρτινες).

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε πορτα σιτα. Τετοιες εχω εγω. Αλλα το θεμα ειναι οτι τις ειχε το σπιτι απο πριν.

 

Δε φαινεσαι απο εξω. Ειμαι 2ο οροφο και οταν ειναι η σιτα θαμπωνει απο εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε πορτα σιτα. Τετοιες εχω εγω. Αλλα το θεμα ειναι οτι τις ειχε το σπιτι απο πριν.

 

Δε φαινεσαι απο εξω. Ειμαι 2ο οροφο και οταν ειναι η σιτα θαμπωνει απο εξω.

Τι εννοεις "πορτα σιτα"....υπαρχουν ποιοτητες στις σιτες και εκει ειναι το προβλημα μου ποια ποιοτητα να διαλεξω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "πορτα σιτα"....υπαρχουν ποιοτητες στις σιτες και εκει ειναι το προβλημα μου ποια ποιοτητα να διαλεξω...!

 

Πως ειναι το παραθυρο που το σερνεις; Ετσι και με την σιτα. Περα δωθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "πορτα σιτα"....υπαρχουν ποιοτητες στις σιτες και εκει ειναι το προβλημα μου ποια ποιοτητα να διαλεξω...!

 

κοιτα οι πιο ποιοτικες αλλα ταυτοχρονα και ακριβες ειναι οι σιτες που μαζευουν σαν ακορντεον,μετα ποιοτικα κατ εμε τουλαχιστον ειναι οι σιτες πορτα που λεει ο φιλος πιο πανω,αλλα αμα δεν σε παιρνει να μαζευουν στον τοιχο οπως ηταν τα παντζουρια παλια τα συρομενα,τοτε πρεπει να εχεις 2 κομματια και παντα το μισο μερος θα ειναι καλυμενο(δηλαδη σερνονται δεξια και αριστερα και οι δυο  αλλα μεσα στο κασωμα της πορτας)και φτανουμε στην τελευταια και οικονομικοτερη λυση ειναι οι σιτες που μαζευουν σε ρολα,ειτε προς τα πανω (και οταν τις τραβας κατω προσεχεις να κουμπωσουν καλα γιατι θα σου ερθει στην μαπα πριν προλαβεις να πεις σιτα)ειτε αυτες που τις τραβας οριζοντια,και τα δυο παντως χαλανε αρκετα ευκολα,φυσικα σε ολα τα παραπανω παιζει ρολο και η ποιοτητα των υλικων αλλα πανω κατω ετσι ειναι,το θεμα ειναι εσυ με τι οικονομικα κριτηρια θα κινηθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα βαλεις που θα βαλεις,βαλε τις ψιλες που κανουν και για κουνουπια.αν τις κανεις μονος σου,στα λερου μερλιν εχει με το μετρο ,καλης ποιοτητας,στα 18 νομιζω το μετρο.στα τζαμπο εχει τις υφασματινες με 4 ευρω  1.5χ4 νομιζω......

πας λερου ΄η πρακτικερ και παιρνεις τα ξυλακια για κασα και καρφωνεις πανω τους την σιτα και τελειωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σταθερες δεν εχεις πολλες επιλογες.. το προφιλ η βεργα δηλαδη που θα κοπει και θα γινει τελαρο για να μπει η σιτα ειναι πανω κατω το ιδιο σε ολες τις εταιριες.. η επιλογες που εχεις ειναι στο πανι (η σιτα που θα κουμπωσει στο τελαρο.. οι αλουμιναδες το ονομαζουν πανι) μπορεις να βαλεις γρι, μαυρο που δεν το πολυδουλευουν συχνα οι κατασκευαστες, και αλουμινιου.. το πιο συνηθησμενο ειναι το γρι.. και η αλλη επιλογη ειναι το χρωμα του τελαρου που το κανεις οτι χρωμα θες με ποιο συνηθησμενο το λευκο και το καφε.

η γνωμη μου ειναι να βαλεις σταθερες στο μπανιο και την αποθηκη και στην κουζινα βαλε μια απλη καθετη σιτα με φρενο για να την ανοιγης οποτε θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα,

Ψάχνοντας και εγώ στο internet για σίτες έπεσα  σε αυτό το ηλεκτρονικό κατάστημα Link.png Site: www.mitsopoulos.com με κουφώματα αλουμινίου και σίτες  ο τύπος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Οι  τιμές του είναι πολύ καλές  και με τις τηλεφωνικές του οδηγίες, τις έβαλα μονός μου. Έτσι γλύτωσα και τα χρήματα της εγκατάστασης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τι είδους σήτα θα βάλεις σε αυτή την περίπτωση εξαρτάται από την χρήση του παραθύρου.

1. Αν δεν χρησιμοποιείς το περβάζι του παραθύρου συχνά, τότε βάλε ένα σταθερό τελάρο κοντά στην εξωτερική πλευρά. Το τελάρο μπορεί να βγει μια φορά το εξάμηνο που πλένουμε και τα κουφώματα. Κόστος περίπου 40€.

2. Αν χρησιμοποιείς το παράθυρο συχνά και θέλεις πρόσβαση στο σημείο, βάλε μια σήτα κάθετης κίνησης. Το κόστος είναι αντίστοιχο (ίσως και λίγο μικρότερο). Προσοχή στην χρήση της, καθώς το ελατήριο συνήθως είναι πολύ δυνατό, και θα πρέπει να ακολουθείς την σήτα με τα χέρια στο άνοιγμα και κλείσιμο.

3. Αν σε ενδιαφέρει να αφήνεις την σήτα μισάνοιχτη για κάποιο λόγο, ή αν την χρησιμοποιείς πολύ συχνά, με λίγο μεγαλύτερο κόστος (περί τα 50€) μπορείς να βάλεις σήτα πλισέ κάθετης κίνησης. Έχει το πλεονέκτημα πως μπορείς να την αφήσεις μισάνοιχτή, και πως το άνοιγμα και κλείσιμό της είναι πιο εύκολο και ασφαλές (δεν μπλέκεις με ελατήριο).

4. Αν θέλεις να μειώσεις το κόστος σημαντικά, υπάρχουν σήτες αυτοκόλλητες με ταινία velcro περιμετρικά. Με 2-3€ θα κάνεις την δουλειά σου, αλλά μην περιμένεις να σου κρατήσει για πάντα. Επειδή η κόλλα που έχουν οι ταινίες velcro ξεκολλάει συχνά, καλύτερα θα είναι να χρησιμοποιήσεις και κόλλα στιγμής στην ταινία όταν την εφαρμόζεις στο περβάζι.

 

* Αν το παράθυρο το χτυπάει ο ήλιος συχνά (και συνηθίζεις να το έχεις ανοιχτό οπότε η σήτα πρέπει να είναι κατεβασμένη για ώρες καθημερινά) τότε πρέπει να προσέξεις τι πανί να βάλεις. Οι περισσότερες έρχονται με πανί fiberglass που με χρόνια χρήση χαλάει στον έντονο ήλιο. Το σταθερό άκαμπτο τελάρο σου δίνει πολλές επιλογές, η καλύτερη των οποίων είναι πανί αλουμινίου. Για μη σταθερή σήτα, προτίμησε πανί PET αντί για fiberglass.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περβάζι δεν το χρησιμοποιώ. Το παράθυρο το καλοκαίρι θέλω να το έχω ανοιχτό για να μπαίνει αέρας και το χειμώνα να το κλείνω. Ο ήλιος το βλέπει πρωινές και μεσημεριανές ώρες. Επίσης έχουμε γάτες οπότε θέλω η σίτα να είναι ανθεκτική. Βασικά ο λόγος που θέλω τη σίτα είναι για να μπαίνει αέρας και ταυτόχρονα να αποτρέπει τη γάτα να  πηδήξει έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...