Προς το περιεχόμενο

αξία παλιών ελληνικών και ξένων νομισμάτων


mouti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά βρέθηκαν στα χέρια μου αρκετά παλιά νομίσματα και μιας και τα οικονομικά όλων μας όπως ξέρετε πλησιάζουν του Ωνάση είπα να τα πουλήσω...αν ξέρει κάποιος κάποια τιμή ας στείλει...έχουμε και λέμε

20 δραχμές 21 Απριλίου 1967

2 δραχμές 1926

Μια δραχμή 1926

50 λεπτά 1926

1 γαλλικό του 1924

2 γαλλικό του 1933

50 γερμανικό του 1950

1 αυστραλιανό του 1983

1/2 cyprvs 1949

C20 ιταλικό του 1908

20 ελβετικό του 1920

2 osterreich του 1952

Και έχω ένα νόμισμα των 5 που δεν αναγνωρίζω γραφή αν θέλετε στείλτε e mail να σας στείλω φωτο έχει τρία ρόδια πάντως...ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι συλλέκτες έχουν σακούλες ολόκληρες από αυτά που δείχνεις, δεν είναι τίποτα. Τα κυκλοφορημένα, είναι τελείως αδιάφορα. Έχω ένα κουτάκι γεμάτο με ελληνικά κ ξένα και τα είχα ψάξει ένα ένα μπας και αξίζει να δωθούν λίγα λίγα, κολοκύθια, δεν αξίζει το κόπο καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλη μου μου ειχε πει πως τα 500αρικα κερματα με τους κυκλους των ολυμπιακων αγωνων κανει 75ε εγω πιστεω ουτε 7.5 δεν κανει αλλα οποιος ξερει ας μου λυσει την απορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 osterreich του 1952

Αυστριακα πρεπει να εννοεις. Παντως, χωρις να ξερω 100%, απλα κανωντας μια υποθεση, πιο ακριβα/πολυτιμα πρεπει να ειναι οσα κυκλοφορησαν για λιγο ή απαγορευτηκαν λογω της μορφης που ειχαν επανω (αν δηλαδη βρεις ενα με τον χιτλερ/σβαστιγκα ή με τον σταλιν -αν και δε νομιζω να εχει τοση αξια αφου η αποσταλινοποιηση εγινε το 61-) ή καποιο αρκετα παλιο, πχ φοινικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλη μου μου ειχε πει πως τα 500αρικα κερματα με τους κυκλους των ολυμπιακων αγωνων κανει 75ε εγω πιστεω ουτε 7.5 δεν κανει αλλα οποιος ξερει ας μου λυσει την απορια.

Δε κάνουν ούτε 7,5. Επίσης ξαναλέω, στα νομίσματα έχει τεράστια διαφορά το αν είναι κυκλοφορημένα ή όχι, αν είναι ειδικής συλλεκτικής κοπής κτλ. Δεν πάει δηλαδή «άκουσα πως αυτά κάνουν τόσο, άρα αν έχω ένα κάνει τόσο», όχι. Και βεβαίως πάει και με το αν υπάρχει αγοραστής, αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον έχουν συλλεκτική ή μηδέν ανταλλακτική αξία.

 

Θα είχα βάλει κι εγώ στο ιμπέι, αλλά όταν το νόμισμα έχει αξία πχ μισό δολλάριο και το συστημένο γράμμα τα 15πλάσια, ποιός να το πάρει, δεν αξίζει το κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν αξίζει λέτε ε;;δηλαδή για όλα αυτά ποσά περίπου βγαίνουν;

Χρειάζεται φωτογραφία γι ακριβή απάντηση. Δηλαδή θεωρητική εκτίμηση βάση καταλόγου, όχι πως θα σου δώσουν τόσα. Δε νομίζω πως βγαίνει κάτι, αν κατάλαβες τί εννοώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλη μου μου ειχε πει πως τα 500αρικα κερματα με τους κυκλους των ολυμπιακων αγωνων κανει 75ε εγω πιστεω ουτε 7.5 δεν κανει αλλα οποιος ξερει ας μου λυσει την απορια.

 

έχω 11 τέτοια. καλά θάτανε  -_-

βλέπω υπαρχουν κανονικά, και ασημένια που πανε πολυ παραπανω προφανως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις...ίσως λοιπόν να μην μπω στον κόπο αφού δεν είναι και τόσο σπουδαία αλλά δεν πειράζει έγινα ξαφνικά και γω συλλέκτης!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση βρήκα κάτι ρούβλια του 1920 που είχε η γιαγιά μου (δεν έχω ιδέα πως τα απέκτησε μιας και δεν έχουμε καμία σχέση με την Ρωσία), τσέκαρα στο ebay και δε πιάνουν ούτε 20$, δεν αξίζει καν να μπεις στον κόπο για χαρτονομίσματα του 20ου αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις κανενα μαγαζί που να μπορούμε να κάνουμε εκτιμηση; έχω απο τη γιαγια μου κάτι παλιά γερμανικά νομισματα των ναζί με σβάστικες απάνω. 

Λετε αν τα πάω στη Χρυσή Αυγή να μου δώσουν τιποτα παραπάνω;  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

έπεσε στα χέρια μου ένα κινέζικο όπως το κόβω νόμισμα,μόνο με kanji χαρακτήρες και απο τα λίγα που ξέρω καταλαβαίνω το republic of china και οτι ειναι του 1900κάτι.έναν δράκο έχει απο τη μία πλευρά και απο την άλλη ένα στρατηγό κάτι τέλος πάντων,μογγόλο τον κόβω!

να βάλω μια φωτογραφία μπας και γνωρίζει κανείς σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη θα χαζεψω...

αυτο δεν ειναι αρχαιοκαπηλεια?

 

http://www.ebay.com/itm/Lot-of-6-Ancient-Macedonian-Greek-Coins-Thick-Bronze-Dates-Approx-350-300-BC-/350927572375?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item51b4e9cd97

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...