Προς το περιεχόμενο

ταμειο ανεργειας (δικαιούμαι;)


theofanis20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια οπως λεει ο τιτλος θελω να μου πει καποιος που να ξερει καλα απο αυτα τι ισχύει για να μπει καποιος στο ταμειο. (Σημειωτέον δεν εχω μπει ποτε)

 

Απο αναζητηση που εκανα βρηκα οτι ισχύει αυτο στην περίπτωση μου:

 

επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυσή του (χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια του τελευταίου διμήνου) από τις οποίες 80 ημέρες  το λιγότερο σε κάθε χρόνο.

 
Εγω εργαζομαι τωρα με συμβαση στο δημο (τα γνωστα 5μηνα για οσους ξερουν) και η συμβαση μου ληγει στις 12/7/13. Για να πληρώ τις ελαχιστες απαιτησεις επομενως αν καταλαβα καλα θα πρεπει να έχω τουλαχιστον 80 ενσημα την περιοδο 12/7/11 - 11/7/12 και επισης αλλα τοσα την περιοδο 12/7/12 - 12/5/13, σωστα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού εργάζεσαι, με κάποια σύμβαση, και, επομένως, δεν είσαι άνεργος, γιατί νομίζεις ότι δικαιούσαι επίδομα ανεργίας;

 

 http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=216&Itemid=360&lang=el

 

 Για να εισπράξετε επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ:

  •  πρέπει να είστε μισθωτός και να έχει λήξει ή να έχει καταγγελθεί από τον εργοδότη (απόλυση) η σύμβαση εργασίας σας.
  •  να είστε ως εργαζόμενος ασφαλισμένος στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ
  •  να έχετε συμπληρώσει μέσα στο 14μηνο ή 12μηνο που προηγείται της αίτησής σας τον αριθμό των ημερομισθίων που προβλέπονται ανάλογα με το επάγγελμά σας.
  •  (από 01.01.2013) να μην έχετε επιδοτηθεί εντός της τετραετίας πριν την ένταξη στην επιδότηση πάνω από 450 ημέρες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη νομιζα πως ηταν ευκολονόιτω δεν λεω για τωρα αλλα για μετα τη ληξη της συμβασης μου αν θα δικαιουμε να μπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτή την περίπτωση πρέπει να ελέγξεις την τρίτη προυπόθεση, δηλαδή εάν είσαι ασφαλισμένος από τον εργοδότη σου στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης μην ξεχναμε οτι θες "χαρτι απολυσης" ή αποφαση τελεσιδικη δικαστηριου κατα του εργοδοτη σου οπου εχει αποφασιστει οτι οντως σε απελυσε (σε περιπτωση που πηγες τον εργοδοτη σου δικαστηριο επειδη δεν δεχοταν να υπογραψει απολυση) για να παρεις το χρημα..

 

αλλιως θα πηγαινεις απλα ανα τριμηνο να ανανεωνεις την καρτα ανεργιας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει βεβαιωση ληξης συμβασης ειναι το μονο ευκολο την περνουν απο το δημαρχειο. Αυτο με τους 6 μηνες δεν πολυ καταλαβα, δηλαδη με μικροτερη συμβαση δεν δικαιουσε, εχω μερικα ενσημα και απο προηγουμενη δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι καλα τους ορους ..αλλα θες καποιον αριθμο ενσημων..τα τελευταια χρονια..απο τον ιδιο εργοδοτη ή κατι τετοιο..

 

επισης εγγραφη μεσα σε 60 μερες απο την "απολυση"...

 

Κοινως δεν μπορεις να δουλευεις περιστασιακα και να πας να παιρνεις το επιδομα....αυτη ειναι η λογικη τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω απολύεσαι 15/7/13.

Πρεπει

 

Α)στο διαστημα 15/7/13-15/7/12 να έχεις 80 ένσημα.

 

Β) )στο διαστημα 14/7/12-14/7/11 να έχεις 80 ένσημα

 

Γ)στο διάστημα 15/5/13- 15/5/12 να έχεις 125 ένσημα. Αν έχεις παραπάνω τότε πληρώνεσαι περισσότερους μήνες.

 

Αποστολή από το HTC One X με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα διελευκανουμε μια και εξω (επισημα απο το σαιτ του οαεδ)

 

1.Ποιος δικαιουται

 

 

Για να εισπράξετε επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ:

  •  πρέπει να είστε μισθωτός και να έχει λήξει ή να έχει καταγγελθεί από τον εργοδότη (απόλυση) η σύμβαση εργασίας σας.
  •  να είστε ως εργαζόμενος ασφαλισμένος στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ
  •  να έχετε συμπληρώσει μέσα στο 14μηνο ή 12μηνο που προηγείται της αίτησής σας τον αριθμό των ημερομισθίων που προβλέπονται ανάλογα με το επάγγελμά σας.
  •  (από 01.01.2013) να μην έχετε επιδοτηθεί εντός της τετραετίας πριν την ένταξη στην επιδότηση πάνω από 450 ημέρες.

2.Ποτε αρχιζει να καταβαλλεται ?

 

Ο άνεργος έχει τη δυνατότητα μέσα σε 60 ημέρες από την ημερομηνία της απόλυσης του να εγγραφεί στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού στο ΚΠΑ ή την αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ του τόπου κατοικίας του και να υποβάλει αίτηση για επιδότηση λόγω ανεργίας. Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της υποβολής της αίτησης για το επίδομα. Ο δικαιούχος που υποβάλλει κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασης του επιδοτείται από την 7η ημέρα.

 

3.Ποσα ενσημα δηλαδη για να παρει καποιος επιδομα?

 

 

Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες. 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

Αν ο άνεργος έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν:

Ο άνεργος που έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.  

Αν πρόκειται για απασχολούμενο σε τουριστικά ή άλλα εποχικά επαγγέλματα πρέπει να έχει εργαστεί 100 ημέρες το τελευταίο 12μηνο, με την προϋπόθεση ότι έχει εργαστεί ως εποχικός για δύο συνεχείς περιόδους απασχόλησης. Με αυτά τα ημερομίσθια λαμβάνει την ελάχιστης διάρκειας επιδότηση ανεργίας για διάστημα δηλαδή πέντε μηνών. 
Για ορισμένες κατηγορίες εργαζόμενων (π.χ. οικοδόμοι) η επιδότηση δίνεται εφόσον έχουν πραγματοποιηθεί 100 ημέρες εργασίας  το τελευταίο 14μηνο, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών πριν την απόλυση.

 

 

 

 

 

Τελος απο οσο ξερω , αν τελειωσει το 12μηνο του επιδοματος , με μια απλη σχετικα αιτηση , το επεκτεινεις για ακομα εναν μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα διελευκανουμε μια και εξω (επισημα απο το σαιτ του οαεδ)

 

 

 

 

 

 

Στο post #2 έχω αναρτήσει το link του ΟΑΕΔ και μετέφερα τις προυποθέσεις του πρώτου ερωτήματος που ενδιέφερε τον TS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο post #2 έχω αναρτήσει το link του ΟΑΕΔ και μετέφερα τις προυποθέσεις του πρώτου ερωτήματος που ενδιέφερε τον TS.

 

 

δεν υπονοησα κατι για το ποστ σου..απλα επειδη θα λεμε ολοι τα δικα μας...οπως τα θυμομαστε..ειπα να τα ριξω ολα μαζεμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια έγραψα κι εγώ παραπάνω.Τα χω φρέσκα γιατί είχα κάνει αίτηση πρόσφατα αλλά πήρα πανηγυρικό όχι.

 

Αποστολή από το HTC One X με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω απολύεσαι 15/7/13.

Πρεπει

 

Α)στο διαστημα 15/7/13-15/7/12 να έχεις 80 ένσημα.

 

 Aν ειναι μεχρι τις 15/7/13 τοτε θα τα εχω αλλα εισαι σιγουρος; γιατι λεει οτι το τελευταιο διμηνο δεν μετραει οποτε παμε 15/5/13, ας μου το διευκρινίσει καποιος που να ειναι 100% σιγουρος παρακαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρεις οι προϋποθέσεις και πρέπει να ισχύουν και οι τρεις. Απ την απόλυση σου κι ένα χρονο πριν θέλει 80 ένσημα, 2 μήνες πριν την απόλυση σου και 12 μήνες πριν θέλει 125. Τα χεις;<br><br><br>

Αποστολή από το HTC One X με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...