Προς το περιεχόμενο

Επιδοτηση ΕΣΠΑ για ανακαινιση οικιας


Rabican

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

δεν ξερω αν εχει υπαρξει αντιστοιχη ερωτηση. ξερει καποιος να μου πει που μπορω να βρω πληροφοριες για να παρω καποιο δανειο (ατοκο) και επιδοτηση για την ανακαινιση καποιου σπιτιου; νομιζω το ΕΣΠΑ δινει τα κονδυλια αυτα.

 

επισης αν εχει εικονα καποιος τι απαιτησεις υπαρχουν. Ενα σπιτι εχω στο ονομα μου, με αδεια πριν απο το 1982 και θα ηθελα, αν υπαρχει οντως τετοιο προγραμμα και πληρω τις προυποθεσεις (εχω αρκετα χαμηλο εισοδημα) να αλλαξω καποια κουφωματα κλπ.

 

ξερει καποιος να βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλομπλεξιμο δεν δεινουν τα λεφτα στους προμηθευτες-μαστορες...

μεσα στις ακρες ειναι καλη επιδοτηση.δανειο για το υπολοιπο και ατοκο δεν το νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που τρεχει ειναι αυτο.

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/

 

εχει μια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις.

 

βασικα ξεκινα απο μια τραπεζα να παρεις προεγκριση για το δανειο και μετα κανεις τα υπολοιπα

 

@kage το δανειο ειναι ατοκο

Επεξ/σία από dimitris74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που τρεχει ειναι αυτο.

 

εχει μια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις.

 

βασικα ξεκινα απο μια τραπεζα να παρεις προεγκριση για το δανειο και μετα κανεις τα υπολοιπα

 

@kage το δανειο ειναι ατοκο

 

Μολις προχτες πηρα την προεγκριση απο Πειραιως. Το δανειο (αν εξαντλησω τα 15 χιλιαρικα), ειναι 4.500, το οποιο εχει σταθερο επιτοκιο 4,93 και ειναι για 60 μηνες, θα μου βγει δηλαδη κοντα στα 5.100 στο τελος.

 

Κατα τα λοιπα, για τον TS, πρεπει να ξεκινησει απλα πηγαινοντας σε μια τραπεζα, εχοντας, φωτ. ταυτοτητας, τελευταιο χαρτι μιθοδοσιας (αν ειναι δημοσιος ή ιδιωτικος υπαλληλος), Ε1 και Ε9, και παραλληλα να εχει μαζι του εναν εγγυητη, ο οποιος θα εχει τα ιδια χαρτια.

 

Απο κει και περα, οπως θα μου βγαινουν στην πορεια, θα σας ενημερωνω.

 

Για την ωρα περιμενω μεθαυριο εναν ενεργειακο επιθεωρητη, ο οποιος θα μου μετρησει το σπιτι για απωλειες, και με βαση αυτο θα ζητησουμε, πορτοπαραθυρα, ηλιακο, μονωσεις κλπ, που χρειαζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις προχτες πηρα την προεγκριση απο Πειραιως. Το δανειο (αν εξαντλησω τα 15 χιλιαρικα), ειναι 4.500, το οποιο εχει σταθερο επιτοκιο 4,93 και ειναι για 60 μηνες, θα μου βγει δηλαδη κοντα στα 5.100 στο τελος.

 

Κατα τα λοιπα, για τον TS, πρεπει να ξεκινησει απλα πηγαινοντας σε μια τραπεζα, εχοντας, φωτ. ταυτοτητας, τελευταιο χαρτι μιθοδοσιας (αν ειναι δημοσιος ή ιδιωτικος υπαλληλος), Ε1 και Ε9, και παραλληλα να εχει μαζι του εναν εγγυητη, ο οποιος θα εχει τα ιδια χαρτια.

 

Απο κει και περα, οπως θα μου βγαινουν στην πορεια, θα σας ενημερωνω.

 

Για την ωρα περιμενω μεθαυριο εναν ενεργειακο επιθεωρητη, ο οποιος θα μου μετρησει το σπιτι για απωλειες, και με βαση αυτο θα ζητησουμε, πορτοπαραθυρα, ηλιακο, μονωσεις κλπ, που χρειαζονται.

 

 

 

ωπα,  για το εξοικονομώ (ειχα ξεχάσει να βάλω το λινκ) υπάρχει επιδότηση επιτοκίου 100% εως και 31/12/2015. για ποιο λογο σου ειπαν εντοκο? εντοκο είναι για τις δόσεις απο 1/1/2016 και μετα σε περίπτωση που δεν το εχεις αποπληρώσει έως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα,  για το εξοικονομώ (ειχα ξεχάσει να βάλω το λινκ) υπάρχει επιδότηση επιτοκίου 100% εως και 31/12/2015. για ποιο λογο σου ειπαν εντοκο? εντοκο είναι για τις δόσεις απο 1/1/2016 και μετα σε περίπτωση που δεν το εχεις αποπληρώσει έως τότε.

 

Δε μου το ειπαν, το γραφει το χαρτι που μου εδωσαν. Επειδη δεν το παρελαβα προσωπικα, και δεν το ειχα προσεξει μεχρι να κανουμε εδω την κουβεντα, θα πεταχτω αυριο να μαθω λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε τον οδηγό 

 

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=3f2pnA6B0Vw%3d&tabid=690&language=el-GR

 

 

και ριχτου μια ματια.

 

απο κει και περα μιας και πήγες σε πειραιώς πρόσεξε την αμοιβή συμβούλου που θα προσπαθήσουν να στην φάνε, ειναι εξτρα απο την αμοιβη του ενεργειακού επιθεωρητή καθώς το ασφαλιστήριο που θα σε βάλουν να κάνεις εαν πάρεις το δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια.

 

απο το λινκ του Υπουργειου βρηκα ενεργειακο επιθεωρητη στην περιοχη μου καθως και τι δικαιολογητικα χρειαζονται οποτε νομιζω θα βγαλω μια ακρη.

 

το σπιτι ειναι αρκετα παλιο (αδεια το 1982), σε πολυ χαμηλη τιμη ζωνης (κατω απο 500ευρω το τετραγωνικο) και εχω και χαμηλο εισοδημα. για να δουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε τον οδηγό 

 

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=3f2pnA6B0Vw%3d&tabid=690&language=el-GR

 

 

και ριχτου μια ματια.

 

απο κει και περα μιας και πήγες σε πειραιώς πρόσεξε την αμοιβή συμβούλου που θα προσπαθήσουν να στην φάνε, ειναι εξτρα απο την αμοιβη του ενεργειακού επιθεωρητή καθώς το ασφαλιστήριο που θα σε βάλουν να κάνεις εαν πάρεις το δάνειο.

 

Μιλησα με την τραπεζα.

Το επιτοκιο ισχυει, μεχρι να εκταμιευθει το ποσο, και να επιστραφει. Δηλαδη εστω οτι εγω ζητησω ολο το ποσο, ητοι 4.500 δανειο (και τα υπολοιπα 11.500 επιδοτηση). Αν τα αξιοποιησω ολα, τοτε με την τελικη εκταμιευση, επιστρεφεται ολο το επιτοκιο (πλην του 0.08%, της περιφημης εισφορας). Αν ομως εξιοποιησω λιγοτερα, εχω παρει δανειο ομως 4.500, οποτε επιστρεφεται ο τοκος του ποσου που αξιοποιηθηκε για το προγραμμα, και κρατειται ο τοκος απο το υπολοιπο δανειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με την τραπεζα.

Το επιτοκιο ισχυει, μεχρι να εκταμιευθει το ποσο, και να επιστραφει. Δηλαδη εστω οτι εγω ζητησω ολο το ποσο, ητοι 4.500 δανειο (και τα υπολοιπα 11.500 επιδοτηση). Αν τα αξιοποιησω ολα, τοτε με την τελικη εκταμιευση, επιστρεφεται ολο το επιτοκιο (πλην του 0.08%, της περιφημης εισφορας). Αν ομως εξιοποιησω λιγοτερα, εχω παρει δανειο ομως 4.500, οποτε επιστρεφεται ο τοκος του ποσου που αξιοποιηθηκε για το προγραμμα, και κρατειται ο τοκος απο το υπολοιπο δανειο.

 

@@ μαντολες....

 

εσυ πηρες προέγκριση για 15000.

 

βγαζεις το πρωτο πιστοποιητικο και συμπληρώνεις το εντυπο παρεμβάσεων με το τι θες να αλλαξεις. αυτο βάση προσφορών που θα σου έχουν κάνει για να εχεις μια ταξη μεγέθους κοστους των εργασιών.

 

το υπουργείο σου εγκρίνει το ποσό που αντιστοιχεί για τις εργασιες σου, πχ αλουμίνια 250 η 280 ευρώ το τετραγωνικό πατζούρια 2500 μόνωση 40 η 50 ευρώ ανάλογα τι θα κάνεις και σύστημα θέρμανσης.

 

οταν εγκριθεί, 

 

http://www.etean.gr/PublicPages/News.aspx

 

εδώ μπορείς να δείς αποφάσης υπαγωγής 

 

υπογράφεις την σύμβαση που αναφέρει συγκεκριμένα ποσά βάση των ορίων του προγράμματος και του εντύπου παρεμβάσεων

 

εσύ εχεις δυνατότητα προκαταβολής 35% αν θυμαμαι καλά την οποία θα χρησιμοποιήσεις γιατι κανενας μαστορας δεν δέχεται να μπει στο εξοικονομώ και μεταβάλλεται σε εντοκο* το δάνειο.

 

τσιμπας τα φραγκουίνια και κανεις τις παρεμβάσεις σου, παιρνεις τα πιστοποιητικά και βγάζεις το β πιστοποιητικό και το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων.

 

τα ξαναπάς στην τράπεζα και αφου εγκριθούν τοτε σου επιστρέφονται οι καταβληθέντες τόκοι, μετατρέπεται σε άτοκο το υπόλοιπο δάνειο μέχρι 31/12/2015 και κλεινει το πρόγραμμα.

 

 

στο ξαναλέω γιατί οι τράπεζες σου λένε ότι μα ότι θέλουν.

 

αφιέρωσε λίγες ώρες και διάβασε τον οδηγό και ακόλουθα τον ώς ευαγγέλιο. στην τελική βρες έναν μηχανικό που έχει ασχοληθεί και το γνωρίζει και δώστου την αμοιβή συμβούλου για να το τρέξει ουσιαστικά και όχι τυπικά.

 

πχ οι αλουμινάδες σου  λένε συρόμενη μπαλκονόπορτα 1,2 Χ 2,2 με σίτα 1000 ευρώ

 

αυτό πρέπει να το αναλύσεις σε συρόμενο παράθυρο 1,2 Χ 2.2 = 2.64 μ2 Χ 250 ευρώ που δίνει το πρόγραμμα = 660 ευρώ και τα υπόλοιπα  340 να μαζευτούν έως να εξαντληθούν τα 2500. 

 

Σίτες πχ δεν επιδοτούνται άμεσα αλλά έμμεσα με αυτόν τον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ μαντολες....

 

εσυ πηρες προέγκριση για 15000.

 

βγαζεις το πρωτο πιστοποιητικο και συμπληρώνεις το εντυπο παρεμβάσεων με το τι θες να αλλαξεις. αυτο βάση προσφορών που θα σου έχουν κάνει για να εχεις μια ταξη μεγέθους κοστους των εργασιών.

 

το υπουργείο σου εγκρίνει το ποσό που αντιστοιχεί για τις εργασιες σου, πχ αλουμίνια 250 η 280 ευρώ το τετραγωνικό πατζούρια 2500 μόνωση 40 η 50 ευρώ ανάλογα τι θα κάνεις και σύστημα θέρμανσης.

 

οταν εγκριθεί, 

 

http://www.etean.gr/PublicPages/News.aspx

 

εδώ μπορείς να δείς αποφάσης υπαγωγής 

 

υπογράφεις την σύμβαση που αναφέρει συγκεκριμένα ποσά βάση των ορίων του προγράμματος και του εντύπου παρεμβάσεων

 

εσύ εχεις δυνατότητα προκαταβολής 35% αν θυμαμαι καλά την οποία θα χρησιμοποιήσεις γιατι κανενας μαστορας δεν δέχεται να μπει στο εξοικονομώ και μεταβάλλεται σε εντοκο* το δάνειο.

 

τσιμπας τα φραγκουίνια και κανεις τις παρεμβάσεις σου, παιρνεις τα πιστοποιητικά και βγάζεις το β πιστοποιητικό και το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων.

 

τα ξαναπάς στην τράπεζα και αφου εγκριθούν τοτε σου επιστρέφονται οι καταβληθέντες τόκοι, μετατρέπεται σε άτοκο το υπόλοιπο δάνειο μέχρι 31/12/2015 και κλεινει το πρόγραμμα.

 

 

στο ξαναλέω γιατί οι τράπεζες σου λένε ότι μα ότι θέλουν.

 

αφιέρωσε λίγες ώρες και διάβασε τον οδηγό και ακόλουθα τον ώς ευαγγέλιο. στην τελική βρες έναν μηχανικό που έχει ασχοληθεί και το γνωρίζει και δώστου την αμοιβή συμβούλου για να το τρέξει ουσιαστικά και όχι τυπικά.

 

πχ οι αλουμινάδες σου  λένε συρόμενη μπαλκονόπορτα 1,2 Χ 2,2 με σίτα 1000 ευρώ

 

αυτό πρέπει να το αναλύσεις σε συρόμενο παράθυρο 1,2 Χ 2.2 = 2.64 μ2 Χ 250 ευρώ που δίνει το πρόγραμμα = 660 ευρώ και τα υπόλοιπα  340 να μαζευτούν έως να εξαντληθούν τα 2500. 

 

Σίτες πχ δεν επιδοτούνται άμεσα αλλά έμμεσα με αυτόν τον τρόπο

 

Αρα καπου καταλαβα εγω λαθος, γιατι κι αυτος για προκαταβολη μου ειπε, απλα δεν το επιασα.

Κατα τα λοιπα, σε τεχνικο γραφειο εργαζομαι, ολα μηχανολογος δικος μας (που συνεργαζομαστε) τα εχει αναλαβει. Απλα μου φανηκε κουφο το οτι εγραφε για επιτοκιο, και δεν καταλαβα σωστα τη διαδικασια των χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

παιδιά επειδη ειμαι άσχετος τελείως απο οτι διαβασα παραπάνω λέτε οτι δικαιολογείται δαπάνη π.χ.  15.000 ευρω και τα 10.000 χιλιαρικα ειναι επιδοτουμενα ? δηλαδη μονο τα 5.000 βαζεις απο τη τσεπη σου και αυτα σε μορφη άτοκου δανειου ?

αν μπορεις κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει θα με βοηθουσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά επειδη ειμαι άσχετος τελείως απο οτι διαβασα παραπάνω λέτε οτι δικαιολογείται δαπάνη π.χ.  15.000 ευρω και τα 10.000 χιλιαρικα ειναι επιδοτουμενα ? δηλαδη μονο τα 5.000 βαζεις απο τη τσεπη σου και αυτα σε μορφη άτοκου δανειου ?

αν μπορεις κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει θα με βοηθουσε..

 

Ναι, αυτο που ειπες.

Τωρα ποοοοοοοτε θα τα παρεις... ειναι αλλο καπελο. Εγω πρωτη αιτηση εκανα περσι το Φλεβαρη, απο τοτε, πηγαν τα χαρια, γυρισαν, ξαναπηγαν, ξαναγυρισαν, μεχρι που τελικα μου ανακοινωσαν ολο χαρα απο την τραπεζα, οτι ειμαι πλεον ετοιμος, και τα χαρτια μου βρισκονται στο υπουργειο, και απο μερα σε μερα θα με ειδοποιησουν. Αυτο τον περασμενο Οκτωβριο. Απο τοτε, καμμια ειδοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...