Προς το περιεχόμενο

Κανενα προγραμμα για μετρηση της θερμοκρασιας του υπολογιστη


kjj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα καποιο προγραμμα αξιοπιστο για να συγκρινω με τις θερμοκρασιες που δινει το panel μου της nexus.

Οχι περιεργο σαν το mbm το οποιο μου εδωσε και παραξενες ενδειξεις..δεν ξερω αν δεν υποστηριζει τον επεξεργαστη μου ή αν δεν εκανα καποια σωστη ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ma kala to MBM apo pou diavazei nomizeis?Apo to bios profanws...Ayth thn entypwsh exw egw...Alliws koitas sto cd ths mhtrikhs sou.Tha exei 100% ena program gia na vlepeis thermokrasies.Emena kai to mbm kai to programma ths mhtrikhs dinoun akrivws tis idies thermokrasies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακράν η καλύτερη λύση είναι η χρήση εξωτερικού θερμόμετρου...

 

Νομίζω ότι μόνο με αυτόν τον τρόπο θα έχεις 100% αξιόπιστα αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω panel nexus με αισθητηρες.Μου δεινει θερμοκρασιες που ειναι 4 βαθμοι μικροτερες απο αυτες που δινει το bios και τα προγραμματα της μητρικης(core center,pc alert 4).Aυτα τα 3 προγραμματα δινουν ιδιες με το bios.Αντιθετα το aida 32 δινει ιδια με τον αισθητηρα,δηλαδη 4 βαθμους παρακατω απο bios.

Μαλλον ο αισθητηρας εχει δικιο αλλα το μονο που με κανει να εχω αμφιβολιες ειναι το γεγονος οτι τον αισθητηρα τον εχω τοποθετημενο μεσα στην ψυκτρα(τις χαραμαδες της ας πουμε) και οχι αναμεσα σε ψυκτρα και επεξεργαστη.(ο αισθητηρας ειναι βαθια μεσα στη slk 900 konta ston epejergasth)

Tι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως τα προγραμματα -πλην του aida32 παιρνουν τις θερμοκρασιες απο το bios απευθειας;

Πριν κανω το bios αναβαθμιση εδειχνε ακομη μεγαλυτερες διαφορες στη θερμοκρασια απο τον αισθητηρα.Μετα την αναβαθμιση του bios οι θερμοκρασιες του προσεγγισαν κι αλλο αυτες του αισθητηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κι αυτό (το χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος):

 

Hardware sensors monitor 4.1.3.1 (Jul 2003)

 

The most universal hardware monitoring program for Windows 9X/ME/NT/2000/XP!

This program monitors and displays certain parameters (temperatures, voltages, fans RPM) taken from h/w sensor chips, installed on smart motherboards. Customizable alarms can be displayed. PROfessional license includes thermo control features

(so-called "Software cooling"), HDD S.M.A.R.T. temperature monitoring and ASUS VGA cards h/w monitoring support.

 

-----------------------------------------

Shareware $24 ($29 for Pro license)

 

http://www.hmonitor.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...