Προς το περιεχόμενο

Φυσικη Β'γυμνασιου Εξετασεις | Ερωτησεις!!!!


Nikos667

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μπορει καποιος να μου δωσει ορισμο για το τι ειναι η δυναμη και το Εργο?

Ξερω πρακτικα να λυνω ασκησεις αλλα δυστηχως τα βιβλια δεν εχουν ορισμο τους...

 

Γραφω αυριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του αδερφου μου εψαξα στο βιβλιο,απο περιεργεια,και βρηκα ορισμο για το εργο.Το γραφει στην αρχη του κεφαλαιου(οπου λεει οτι ενα Γαλλος φυσικος ορισε το εργο...) αλλα και στην επομενη σελιδα που λεει.

Εργο=δυναμη x μετατοπιση <---αυτο αποκλειεται να σου ξεφυγε.

 

Οποτε μαλλον δεν εψαξες καλα...

 

Οσο για την δυναμη,με μια προχειρη ματια δεν δινει ορισμο αλλα μιλαει για τα αποτελεσματα της.Δεν ειμαι σιγουρος  μπορει και να εχει...

Δεν το εκανα για να στην πω απλα μου φανηκε παραξενο οτι κανετε ασκησεις κτλ και δεν εχει ορισμο το βιβλιο. :-)

Υ.Γ καλη επιτυχια αυριο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απο περιεργεια επειδη εγω καιρο να ασχωληθω με τετοια η δυναμη δεν ειναι F=m*a απο 2ο νομο του Νευτωνα ?

Ναι ,τωρα για ειδικες περιπτωσεις κτλ δεν ξερω(αυτα να μας τα πουν αυτοι που σπουδαζουν Φυσικη).Εγω Φυσικη οτι εχω μαθει απο το σχολειο ξερω .Μου αρεσε πολυ η Φυσικη Κατευθυνσης στην 3η,ηταν πολυ ενδιαφερουσα αλλα και δυσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυναμη οπως το βλεπω εγω ειναι το αιτιο που μπορει να αλλαξει την κινητικη κατάσταση ενος σωματος ή να το παραμορφώσει.

 

τυπικα και απο το 2ο νομο του νευτωνα ενα σωμα που δεν ασκειται πανω του καμια δυναμη δυναμη διατηρη την ταχυτητα του σταθερη. Αν φανταστεις ενα διαστημοπλοιο ακυβερνητο στο διαστημα πολυ μακρυα απο οποιαδηποτε ελξη απο πλανητες που πλεον δεν εχει καυσιμα και ειναι με σβηστες μηχανες, αυτο λογω ελειψης δυναμεων πανω του θα συνεχισει να κινειται αιωνια με μια σταθερη ταχυτητα.

 

δυναμη ειναι και η τριβη που θα σε απασχολησει σιγουρα σε καποια ασκηση φυσικης αφου το εργο της τριβης παντα επιβραδυνει ενα σωμα συμφωνα με τους 2 θεμελιωδεις νομους

αρχη διατηρησης μηχανικης ενεργειας ΑΔΜΕ

θεωρημα μεταβολης κινητικης ενεργειας ΘΜΚΕ

 

το εργο γενικα μιας οποιοδηποτε δυναμης τυπικα ειναι η δυναμη  Χ την μετατοπιση του σωματος στο οποιο ασκειτε απο μια αρχικη κατασταση-σημειο. φαντασου οπως ανεφερα πριν την τριβη σαν δυναμη και το εργο της που εχει αντικτυπο στην επιβραδυνση των σωματων. αντιστοιχα η δυναμη που ασκει ενας αθλητης στιβου στο ακοντιο εχει σαν αποτελεσμα την επιταχυνση του σε μια μεγιστη ταχυτητα οταν φευγει απο το χερι του

 

πιασε λοιπον να μελετησεις λιγο. τα βιβλια τα γραφουν αυτα και ειναι πολυ κατανοητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,τωρα για ειδικες περιπτωσεις κτλ δεν ξερω(αυτα να μας τα πουν αυτοι που σπουδαζουν Φυσικη).Εγω Φυσικη οτι εχω μαθει απο το σχολειο ξερω .Μου αρεσε πολυ η Φυσικη Κατευθυνσης στην 3η,ηταν πολυ ενδιαφερουσα αλλα και δυσκολη.

Καλα ρε ναι κουβεντα κανουμε απλα τα μονα που ξερω ειναι F=m*a και B=m*g και στην σχολη εμαθα F=ΔP/ΔΤ κ F=m*DU/DT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε ναι κουβεντα κανουμε απλα τα μονα που ξερω ειναι F=m*a και B=m*g και στην σχολη εμαθα F=ΔP/ΔΤ κ F=m*DU/DT

Τα μονα που θυμασαι θες να πεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ,τωρα για ειδικες περιπτωσεις κτλ δεν ξερω(αυτα να μας τα πουν αυτοι που σπουδαζουν Φυσικη).Εγω Φυσικη οτι εχω μαθει απο το σχολειο ξερω .Μου αρεσε πολυ η Φυσικη Κατευθυνσης στην 3η,ηταν πολυ ενδιαφερουσα αλλα και δυσκολη.

Να δείς τώρα τι βάζουν!! Στο 4ο θέμα μας είχαν και λιπαντικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυναμη οπως το βλεπω εγω ειναι το αιτιο που μπορει να αλλαξει την κινητικη κατάσταση ενος σωματος ή να το παραμορφώσει.

 

τυπικα και απο το 2ο νομο του νευτωνα ενα σωμα που δεν ασκειται πανω του καμια δυναμη δυναμη διατηρη την ταχυτητα του σταθερη. Αν φανταστεις ενα διαστημοπλοιο ακυβερνητο στο διαστημα πολυ μακρυα απο οποιαδηποτε ελξη απο πλανητες που πλεον δεν εχει καυσιμα και ειναι με σβηστες μηχανες, αυτο λογω ελειψης δυναμεων πανω του θα συνεχισει να κινειται αιωνια με μια σταθερη ταχυτητα.

 

δυναμη ειναι και η τριβη που θα σε απασχολησει σιγουρα σε καποια ασκηση φυσικης αφου το εργο της τριβης παντα επιβραδυνει ενα σωμα συμφωνα με τους 2 θεμελιωδεις νομους

αρχη διατηρησης μηχανικης ενεργειας ΑΔΜΕ

θεωρημα μεταβολης κινητικης ενεργειας ΘΜΚΕ

 

το εργο γενικα μιας οποιοδηποτε δυναμης τυπικα ειναι η δυναμη Χ την μετατοπιση του σωματος στο οποιο ασκειτε απο μια αρχικη κατασταση-σημειο. φαντασου οπως ανεφερα πριν την τριβη σαν δυναμη και το εργο της που εχει αντικτυπο στην επιβραδυνση των σωματων. αντιστοιχα η δυναμη που ασκει ενας αθλητης στιβου στο ακοντιο εχει σαν αποτελεσμα την επιταχυνση του σε μια μεγιστη ταχυτητα οταν φευγει απο το χερι του

 

πιασε λοιπον να μελετησεις λιγο. τα βιβλια τα γραφουν αυτα και ειναι πολυ κατανοητα

Πολύ σωστός, με πρόλαβες. Απλά for the records να πω ότι το ΘΜΚΕ το λέμε ΘΕΕ (θεώρημα έργου ενέργειας), επειδή εκτός από κινητική "αναμειγνύονται" κι άλλες δυνάμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δείς τώρα τι βάζουν!! Στο 4ο θέμα μας είχαν και λιπαντικό....

Είμαι υπέρ του να μπαίνουν δύσκολα θέματα, ώστε να ξεχωρίζει ο καλά διαβασμένος και ο μέτρια διαβασμένος. Βέβαια, να είναι δύσκολα, όχι εξωπραγματικά και να τα λύνουν οι κωλοφαρδοι ή οι ευφυείες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι ήταν καλύτερα ας πούμε?

 

Αρκετά μπορώ να πώ. Τουλάχιστον τέτοιας δυσκολίας με τα 4γδ δεν υπήρχαν πέρυσι. Μόνο πολύ πραξούρα (χωρίς αυτό να σημαίνει πως και τα περσινά δεν ήταν ΠΑΛΟΥΚΙΑ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...