Προς το περιεχόμενο

Η μπαταρια φορτιζει μεχρι 37-38%


julio7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Εχω ενα Sony Vaio NS series. Το προβλημα μου ειναι το εξης:

Ενω δειχνει οτι φορτιζει,η σταθμη της μπαταριας φτανει μεχρι 38%. Δεν μου βγαζει καποιο χ στη μπαταρια,και ουτε μου λεει πως δεν φορτιζει. Οταν βγαζω το φορτιστη μου κραταει περιπου μια ωρα η μπαταρια,δηλαδη σαν να εχει γινει πληρης φορτιση της μπαταριας. Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι γιατι η σταθμη της να μην ανεβαινει οπως πρεπει?

Το λαπτοπ ειχε κανονικα Vista και του εχω βαλει 7 με ολους τους  drivers απο τη sony και δεν εχει το παραμικρο θεμα. Η μπαταρια και ο φορτιστης ειναι γνησια.

Επισης στη διαχειριση συσκευων αναγνωριζει κανονικα τη μπαταρια και ολες της συσκευες οπως σας δειχνω και στη φωτογραφια. Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμον.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

post-261317-0-98443500-1376924305_thumb.jpg

post-261317-0-43517500-1376924309_thumb.jpg

post-261317-0-58208900-1376924315_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γεμισεις την μπαταρια με κλειστο το laptop αλλαζει κατι οταν το ανοιξεις?οταν βγαλεις τον φορτιστη σου λεει παλι 37 τις 100 η οχι?επισης αλλο φορτιστη να υποθεσω δεν εχεις για δοκιμη ε?ποσο καιρο την εχεις την μπαταρια επισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις πλήρη φόρτιση με κλειστό τον υπολογιστή και τον ανοίξεις πάλι ~38 δείχνει ; <br>

Δοκιμασε και cmos , κλεισε τον υπολογιστή , βγαλε την μπαταρια, τον φορτιστή και πάτα το power button για λίγα δευτερόλεπτα.

 

Edit:Με πρόλαβαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κατ'αρχην για τις απαντησεις σας. Το εχω δοκιμασει και με κλειστο το λαπτοπ και παλι το ιδιο. Το εχω 3 χρονια αλλα ειναι της κοπελας μου και το χρησιμοποιει ελαχιστα στο σπιτι γιατι εχει αλλο στο γραφειο και ουσιαστικα εχει λιγες ωρες λειτουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να έχει μείνει σε αδράνεια η μπαταρία και να έχουν νεκρώσει κυψέλες της.

 

Οι Sony μπαταρίες πολλές φορές έχουν αναφερθεί να έχουν ελαττωματικό battery controller ή ελαττωματικές κυψέλες.

Αποτέλεσμα είναι στο εντελώς ξαφνικό να πε΄φτει κατακόρυφα η απόδοση της μπαταρίας χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

 

Είναι σύνηθες το φαινόμενο και δυστυχώς επηρεάζει και άλλων κατασκευαστών laptops όπου χρησιμοποιούν στοιχεία SONY στις μπαταρίες τους. Ευτυχώς δεν είναι όλες οι παρτίδες σε μπαταρίες SONY έτσι, αλλά όσες έβγαιναν κατά καιρούς με πρόβλημα, τις ανακαλούσαν.

 

http://www.recallowl.com/Consumer+Recalls/Household+Products/Sony+Recalls+VAIO+Laptop+Computers+Due+to+Burn+Hazard

 

 

https://s01.esupport.sony.com/battery

 

https://www.dellbatteryprogram.com/

 

http://support.lenovo.com/en_GB/detail.page?LegacyDocID=BATT-LENOVO

 

 

http://www.engadget.com/2008/10/31/sony-battery-recall-hits-100-000-adds-lenovo-and-acer-to-list/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κατ'αρχην για τις απαντησεις σας. Το εχω δοκιμασει και με κλειστο το λαπτοπ και παλι το ιδιο. Το εχω 3 χρονια αλλα ειναι της κοπελας μου και το χρησιμοποιει ελαχιστα στο σπιτι γιατι εχει αλλο στο γραφειο και ουσιαστικα εχει λιγες ωρες λειτουργιας.

αν ειναι και 3 χρονια η μπαταρια οπως  και αν δεν εχει χρησιμοποιηθει  σχεδον καθολου παλι λογω αδρανειας λογω οτι δεν γινοταν κανενας κυκλος φορτισης και το βασικο επειδη περασαν τα 3 χρονια ε η μπαταρια δεν θα ειναι στα καλυτερα της.οποτε οτι παιζει ακομα και κραταει μια ωρα ειναι καλο.αλλα αν δεν το χρησιμοποιεις καθολου καλο ειναι καθε μηνα να ψιλοκανεις ενα πληρες κυκλο φορτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ! Μαλλον αγορα νεας μπαταριας

αν κραταει μια ωρα ακομα δεν ειναι ασχημα οποτε μην την αλλαξεις.απο εκει και περα μπορεις να δεις για μπαταριες και σε ebay και υπαρχουν και σε αλλη μαρκα και high capacity.επισης μπορεις αμα θες να βγαζεις απο πανω την μπαταρια για να μην της αλλαζεις τα φωτα σε γεμισματα αν αποφασισεις να χρησιμοποιεις το λαπτοπ παραπανω.εγω πχ εχω δυο.την μια που κραταει ουτε 10 λεπτα την εχω πανω για το τυπικο της υποθεσης και την εχω για οταν εχω το λαπτοπ στο ρευμα.την καλη μπαταρια την χρησιμοποιω μονο οταν ειναι να θελω να παιξω μονο με μπαταρια .ο λογος ειναι οτι αμα βαλεις πανω την καλη μπαταρια ο υπολογιστης ειναι ρυθμισμενος να την γεμιζει οταν πχ φτασει στο 95 τις εκατο.αν εσυ παιξεις δηλαδη για 2 λεπτα στην μπαταρια η αν μετα απο 10 μερες η μπαταρια εκ φυσικου της παει στο 95 τις εκατο θα την γεμισει το λαπτοπ παλι μεχρι το 100 τις 100.δηλαδη θα κανεις μικρους κυκλους.καποιοι λενε οτι δεν πειραζει αλλα δεν νομιζω οτι αυτο δεν κανει την μπαταρια χειροτερα.ενω αμα την βγαζεις και την εχες στο πλαι και την χρησιμοποιεις μονο οταν το θες στην μπαταρια εισαι οκ.αν το χρησιμοποιεις μονο με ρευμα τοτε μην παρεις νεα μπαταρια.επισης αν το εχεις σπανια στην μπαταρια τοτε μια φορα το μηνα κανε ενα σωστο κυκλο φορτισης.μερικα λαπτοπ εχουν και δικια τους διαδικασια για αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις ένα battery reset/recalibrate κάνοντας 3 πλήρης κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης με την διαδικασία φόρτισης να είναι 6 ώρες και το λάπτοπ σβηστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες πληρης φορτιση στην περιπτωση μου λεμε μεχρι 38%??? Η απλως να το εχω 6 ωρες σβηστο στη φορτιση,μετα αποφορτιση και ξανα το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

Πλήρης φόρτιση και το αφήνεις 6 ώρες σβηστό να φορτίζει (κι ας λέει ότι φόρτισε σε λιγότερο), μετά πλήρης αποφόρτιση ως να μπεί hibernate και να σβήσει. 3 φορές αυτό για να κάνεις reset τη μπαταρία. Κι όσο σου βγάλει είναι η εναπομένουσα ζωή που θα έχει πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια laptop δινουν ενα μικρο calibration μιας φορτισης απο μεσα.τα Lenovo το κανουν.επισης προσεχε σε τι ποσοστο εχει οριστει να κανει Hybernate η shut down το λαπτοπ.επισης απορια.οταν φτασει η μπαταρια στο 38 το λαμπακι συνεχιζει να σου δινει οτι κανει charging και να σου λεει και απο μεσα οτι κανει charging η σβηνει/αλλαζει χρωμα και απλα σου δειχνει οτι ειναι full.γιατι αμα το βαλει για full φορτιση και οταν φτασει στο 38 σβηνει το κυκλωμα φορτισης ειτε το εχει ανοιχτο ειτε το εχει κλειστο τοτε we have problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,και το λαμπακι και η ενδειξη φορτισης λεει οτι φορτιζει. Ομως η σταθμη της μπαταριας που ανεβοκατεβαινει και δειχνει οτι φορτιζει σταματαει. Αλλα οταν βαζεις το βελακι στη μπαταρια λεει οτι φορτιζει οπως θα δεις και στη φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε τοτε αυτα που ειπε ο Plpapadoulos τοτε αφου δεν κλεινε το κυκλωμα φορτισης.σε μερικα sony υπηρχε ενα care για την μπαταρα που απλα την φορτιζε μεχρι 50 τις 100 για να μην την γεμιζε τελειως.αλλα δεν ηταν 38 τις 100 ηταν 50 τις 100 αν θυμαμαικαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...