Προς το περιεχόμενο

Λειζερ στα ματια


Crash_Batic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα..Οταν ημουν μικρος ειχα χτυπησει με την καννη ενος πλαστικου πιστολιου το ματι μου,δλδ ειχα χτυπησει το ματι μεσα με την καννη οταν επαιζα.Οταν πηγα στον γιατρο τοτε μου εδωσε φαρμακο για το ματι και μετα απο καποιες μερες περασε.Οσο περνουσε ο καιρος ομως αρχιζα σιγα σιγα να μην βλεπω παρα πολυ καλα με το ματι αυτο,δλδ οσο παιρνουσαν τα χρονια θολωνε η εικονα του ματιου μ.Πηγα στον γιατρο οταν ημουν 13-14 ετων και μου ειπε οτι εχω υπερμετρωπια..Εβαλα γυαλια κτλ..

Πριν 3,5χρονια λοιπον που πηγα στον γιατρο,οταν εκανα εξετασεις στους γιατρους εκει μου βρηκαν οτι στο ματι αυτο που ειχα χτυπησει εχω καταρρακτη (!) και με εβγαλαν και Ι4 μαλιστα..Ξερετε αν αυτο μπορει να θεραπευτει με εγχειρηση λειζερ? Και επισης,γνωριζει κανεις το κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, ναι. Δεν ξέρω την διαδικασία και το κόστος, μιας κι εγώ έκανα επέμβαση για μυωπία, αλλά μπορείς να πάρεις τιμές από οφθαλμίατρους της περιοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά γίνεται, και όλα τα λέιζερ δεν είναι τόσο ακριβά κινούνται σε φυσιολογικές τιμές αν και κάποιες φορές είναι ανάλογα το τι λέιζερ θες... Google it και ψάξου λίγο ακόμα, περαστικά φίλε και κρίμα ατυχία το συμβάν με το μάτι σου.. ;/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι φανταρος?γιατι δεν την εκανες τοτε?!?

εχεις καποια ασφαλεια ή συμμετεχεις σε καποιου γονεα?

καπου στο χιλιαρικο ειναι σε ιδιωτικα αλλα δεν θα χεις προβλημα και σε δημοσιο νοσοκομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι φανταρος?γιατι δεν την εκανες τοτε?!?

εχεις καποια ασφαλεια ή συμμετεχεις σε καποιου γονεα?

καπου στο χιλιαρικο ειναι σε ιδιωτικα αλλα δεν θα χεις προβλημα και σε δημοσιο νοσοκομειο.

3,5 χρονια φανταρος? :P

Οχι εχω απολυθει φιλε μου..Δεν την εκανα στο στρατο μεσα,δεν τους εχω εμπιστοσυνη,καλως ή κακως αλλα δεν τους εχω..

Οχι δεν εχω καποια ασφαλεια δυστηχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laser για καταρρακτη γινεται (εχει κανει συγγενης μου) αλλα του δημιουργησε καποιο προβλημα μετα. Ποσα πληρωσε δεν γνωριζω αλλα πηγε μεσω του ταμειου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,5 χρονια φανταρος? :P

Οχι εχω απολυθει φιλε μου..Δεν την εκανα στο στρατο μεσα,δεν τους εχω εμπιστοσυνη,καλως ή κακως αλλα δεν τους εχω..

Οχι δεν εχω καποια ασφαλεια δυστηχως..

Αφού δεν έχεις ασφάλεια κακώς που δεν την έκανες,είσαι άξιος της μοίρας σου.

Α ναι όσον αφορά τους στρατιωτικούς γιατρούς οι ειδικευόμενοι είναι τα ζώα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται,όχι οι αρχίατροι που είναι αυτοί που κάνουν και τις σοβαρές εγχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέιζερ για τον καταρράκτη;

Για τον καταρράκτη ήξερα ότι γίνεται χειρουργική επέμβαση.

Αφαιρούν το θολό φακό του ματιού που έχει την πάθηση

και τον αντικαθιστούν με ενδοφακό.

Για λέιζερ δεν έχω ακούσει . :unsure:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέιζερ για τον καταρράκτη;

Για τον καταρράκτη ήξερα ότι γίνεται χειρουργική επέμβαση.

Αφαιρούν το θολό φακό του ματιού που έχει την πάθηση

και τον αντικαθιστούν με ενδοφακό.

Για λέιζερ δεν έχω ακούσει . :unsure:

 

Kαι ομως γινεται :

 

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&articleID=14383&ct=17

 

Συγκεκριμενα ο συγγενης μου που εκανε λειζερ , του πηρε μονο μιση ωρα ολη η επεμβαση (ασχετα αν μετα ειχε αλλο προβλημα αλλα αυτο ειναι και μεμονωμενη περιπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ομως γινεται :

 

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&articleID=14383&ct=17

 

Συγκεκριμενα ο συγγενης μου που εκανε λειζερ , του πηρε μονο μιση ωρα ολη η επεμβαση (ασχετα αν μετα ειχε αλλο προβλημα αλλα αυτο ειναι και μεμονωμενη περιπτωση).

 

Δηλαδή του καθάρισαν το θολωμένο φακό με λέιζερ;

Είσαι σίγουρη ότι δεν έβαλε ενδοφακό; 

 

Αυτό που κατάλαβα από το άρθρο είναι ότι γίνεται χρήση λέιζερ για μικροσκοπικές τομές

και για την αποσυναρμολόγηση του φακού. Δηλαδή το λέιζερ καταργεί το νυστέρι και την

αφαίρεση του φυσικού φακού με τις υπάρχουσες τεχνικές. Δε γράφει ότι θεραπεύει το

φυσικό φακό χωρίς την αντικατάσταση του με ενδοφακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες 2000 ευρω φθηνα ,οκ.Για μυωπια καπου εκει ειναι.

2400 κόστισε η δική μου, αλλά αν το δεις μακροπρόθεσμα, βγαίνει πιο φθηνά απ' το να πληρώνεις κάνα τετρακοσάρι μόνο για τους φακούς όποτε παίρνεις γυαλιά. Άσε που κι αυτό να μην ήταν, μόνο το γεγονός πως ανοίγεις τα μάτια σου το πρωί και δεν χρειάζεται να βάλεις τα γυαλιά σου για να δεις ακόμη και τι ώρα είναι, αξίζει πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχεις ασφάλεια κακώς που δεν την έκανες,είσαι άξιος της μοίρας σου.

Α ναι όσον αφορά τους στρατιωτικούς γιατρούς οι ειδικευόμενοι είναι τα ζώα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται,όχι οι αρχίατροι που είναι αυτοί που κάνουν και τις σοβαρές εγχειρήσεις.

Φιλε μιλαμε για το ματι και οχι για το δαχτυλο του χεριου μου ουτε για το ποδι μου..

 

Δεν ξερω ποσο σοβαρος ειναι ενας γιατρος στον στρατο,ειδικα μετα απο ολα αυτα που γινονται στην Ελλαδα και ειδικα στον Ελ. Στρατο..

 

Καλυτερα να πληρωσω 2-2,5χιλ και να εχω το κεφαλι μου ησυχο ή να μην παω να το θεραπευσω καθολου και να μεινω ετσι παρα να γινει καμια στραβη και να χασω το ματι μου..Και ειπα,δεν μιλαμε για το χερι/ποδι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλοι παρακαλαγαν για να μπουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο.(νομιζω πλεον ειναι σχεδον και για ιδιωτες).

 

γιατι? μπηκε με 19+ πιο πανω απο ιατρικη. ειχε στρατιωτικο προγραμμα σχολης. καλα λεφτα απο την 1η μερα και αρκετα σεμιναρια κτλ...εννοειται οτι μπορουν να εχουν ιδιωτικο ιατρειο..

 

το κοστος καταρακτη ειναι μικροτερο απο λειζερ υπερμετρωπιας,μυωπιας,αστυγματισμου κτλ.

γενικοτερα πηγαινε σε τουλ.2 διαφορετικους χωρις να αναφερεις οτι πηγες και σε αλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλοι παρακαλαγαν για να μπουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο.νομιζω πλεον ειναι σχεδον και για ιδιωτες.

 

γιατι? μπηκε με 19+ πιο πανω απο ιατρικη. ειχε στρατιωτικο προγραμμα σχολης. καλα λεφτα απο την 1η μερα και αρκετα σεμιναρια κτλ...εννοειται οτι μπορουν να εχουν ιδιωτικο ιατρειο..

 

το κοστος καταρακτη ειναι μικροτερο απο λειζερ υπερμετρωπιας,μυωπιας,αστυγματισμου κτλ.

γενικοτερα πηγαινε σε τουλ.2 διαφορετικους χωρις να αναφερεις οτι πηγες και σε αλλον

Δεν βγαζουν νοημα τα λεγομενα σου στις 2 πρωτες παραγραφους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...