Προς το περιεχόμενο

Σπουδες στη Σκωτια με κακο απολυτηριο.


leftis95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια όσων ξέρουν και έχουν τη διάθεση να με βοηθήσουν.

Λόγω κακού βαθμού πανελληνίων δεν πέρασα εκεί που ήθελα, και το απολυτήριο μου ειναι κάκιστο (13) . Το background μου ειναι πολύ

Καλό ( ήμουν πάντα του 18 μέχρι την 2α λυκείου όπου δεν άντεξα να διαβάζω όλες τις μαλακιες που μας έβαζαν) και έχω δυνατότητες , αλλά δεν ξέρω αν ειναι εφικτό να με δεχτούν έξω.

Αν υποθετικα μιλώντας πάρω άριστο βαθμό στο πτυχίο αγγλικών που ζητάνε (ielts/toefl) έχω ελπίδες;

 

Πληροφοριακά αυτό που με ενδιαφέρει ειναι η φυσιοθεραπεια.

 

Επίσης κάτι διαβάζω για foundations αλλα δεν έχω καταλάβει τι ειναι. Οποίος ξέρει, ας μου το πει κ αυτό.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Foundation course παρακολουθείς, για να μπεις σε Πανεπιστήμιο της Μ.Βρετανίας μέσω UCAS. http://www.ucas.com/ Είναι σαν προπαρασκευαστικός χρόνος όπου διδάσκεσαι και εξετάζεσαι σε κάποια μαθήματα στα Αγγλικά και κάνεις και προετοιμασία γλώσσας για να δώσεις εξετάσεις γλωσσομάθειας.

 

Είναι ο παραδοσιακός τρόπος για να περάσεις σε Πανεπιστήμιο της χώρας, εκτός αν θέλεις να δώσεις A Levels τα οποία είναι σαφώς πιο δύσκολα, και δεν ξέρω και αν μπορείς να τα δώσεις, καθώς δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Όλοι οι φοιτητές έρχονταν μέσω UCAS. 

 

Το foundation μπορείς να το κάνεις στην Ελλάδα (πιο εύκολο), ή να πας απευθείας στην Αγγλία για να κάνεις μια χρονιά προετοιμασίας. Ως πιστοποίηση γλώσσας, θα σου ζητήσουν είτε IELTS ή TOEFL.

 

Στην ουσία, μέσω UCAS, θα επιλέξεις κάποια Πανεπιστήμια (συγκεκριμένες Σχολές) και θα σου κάνουν κάποιο offer. Αν το offer είναι unconditional (που δεν θα είναι γιατί έχεις χαμηλό απολυτήριο), σε παίρνουν έτσι. Αν είναι conditional, θα σου ζητήσουν συγκεκριμένους βαθμούς στα μαθήματα που θα δώσεις στο foundation. Αν τους πετύχεις, μπαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

περνα αυτο σε βαθμο 7/9 συνολο και δεν θα χεις προβλημα με foundation αλλα το academic level

http://www.ielts.org/test_takers_information/what_is_ielts.aspx

 

 

Σαφώς και δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Εκτός αν αναφέρεσαι στα τελευταία Πανεπιστήμια του UK, τα οποία δεν αναγνωρίζονται καν από το ΔΟΑΤΑΠ. Τι σχέση έχει το σκέτο IELTS με τα admissions των Πανεπιστημίων; Οι μόνες περίπτωσεις που θα μπορούσε να ισχύει αυτό, είναι αν είχε απολυτήριο 18,5+/20, με άριστους βαθμούς στα μαθήματα κοντά στην ειδικότητά του και επικοινωνούσε απευθείας με το Πανεπιστήμιο που τον ενδιαφέρει. Η άλλη, ίσως να είναι το late admission σε περίπτωση που υπάρχουν κενές θέσεις, με μεγάλο ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

περνα αυτο σε βαθμο 7/9 συνολο και δεν θα χεις προβλημα με foundation αλλα το academic level

http://www.ielts.org/test_takers_information/what_is_ielts.aspx

 

 

Σαφώς και δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Εκτός αν αναφέρεσαι στα τελευταία Πανεπιστήμια του UK, τα οποία δεν αναγνωρίζονται καν από το ΔΟΑΤΑΠ. Τι σχέση έχει το σκέτο IELTS με τα admissions των Πανεπιστημίων; Οι μόνες περίπτωσεις που θα μπορούσε να ισχύει αυτό, είναι αν είχε απολυτήριο 18,5+/20, με άριστους βαθμούς στα μαθήματα κοντά στην ειδικότητά του και επικοινωνούσε απευθείας με το Πανεπιστήμιο που τον ενδιαφέρει. Η άλλη, ίσως να είναι το late admission σε περίπτωση που υπάρχουν κενές θέσεις, με μεγάλο ρίσκο.

 

Kαλο ειναι πριν πεις οτι κατι δεν ισχυει να το ψαχνεις http://en.wikipedia.org/wiki/IELTS

εκτος φυσικα και αν το oxford,Cambridge ειναι τελευταιου επιπεδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εχεις σκεφτει να ξαναδωσεις πανελληνιες?</p>

 

Ναι και αυτό θα κάνω αν δεν έχω ελπίδα για έξω. Απλά έχω πολλά κενά και μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο το να κάτσω να διαβάσω πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και αυτό θα κάνω αν δεν έχω ελπίδα για έξω. Απλά έχω πολλά κενά και μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο το να κάτσω να διαβάσω πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν

 

Sent from my iPhone using Insomnia

1ον) Τα κενα σε 1 χρονο καλυπτονται ανετα.

 

2ον) Σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο/ΤΕΙ θα αναγκαστεις να διαβασεις πραγματα που δε σε ενδιαφερουν

 

3ον) Κατσε κανα μηνα-διμηνο ξεκουρασου , καθαρισε το μυαλο σου κι μετα στρωσου εντατικα να ξαναδωσεις πανελληνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλο ειναι πριν πεις οτι κατι δεν ισχυει να το ψαχνεις http://en.wikipedia.org/wiki/IELTS

εκτος φυσικα και αν το oxford,Cambridge ειναι τελευταιου επιπεδου

 

Επειδή τυχαίνει να έχω εργαστεί και ως admissions tutor σε Πανεπιστήμιο εκεί εώς πάρα πολύ πρόσφατα, δεν παρεξηγώ αυτό που γράφεις, γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι το αντικείμενό σου. Το IELTS είναι μόνο τεστ γλωσσομάθειας. Τα Βρετανικά Πανεπιστήμια απαιτούν τις περισσότερες φορές και εξετάσεις σε συγκεκριμένα μαθήματα ανά κλάδο. Η πιο επίσημη μέθοδος εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στη Βρετανία είναι το UCAS. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις αριστούχων μαθητών, είναι δυνατό να γίνει εισαγωγή χωρίς foundation. Τα offers είναι συνήθως conditional και αυτό εμπεριέχει πολλά περισσότερα από τα IELTS και TOEFL.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Πίστεψέ με, ξέρω τι σου λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και αυτό θα κάνω αν δεν έχω ελπίδα για έξω. Απλά έχω πολλά κενά και μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο το να κάτσω να διαβάσω πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Την 1η φορά που έδωσα πανελλήνιες (προ πολλών πολλών ετώ) έδωσα 2η δέσμη ... μαθηματικά πέρασα την τάξη με 10 (αν και σε όλες τις τάξεις από γυμνάσιο και δώθε είχα 18-19)

 

Τη 2η φορά που έδωσα, αυτή τη φορά 1η δέσμη, και ουσιαστικά 1η φορά μαθηματικά (με τα κενά που δηλώνει το 10/20) έγραψα 151/160 ... 

...

 

my 2 kuruş 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να έχω εργαστεί και ως admissions tutor σε Πανεπιστήμιο εκεί εώς πάρα πολύ πρόσφατα, δεν παρεξηγώ αυτό που γράφεις, γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι το αντικείμενό σου. Το IELTS είναι μόνο τεστ γλωσσομάθειας. Τα Βρετανικά Πανεπιστήμια απαιτούν τις περισσότερες φορές και εξετάσεις σε συγκεκριμένα μαθήματα ανά κλάδο. Η πιο επίσημη μέθοδος εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στη Βρετανία είναι το UCAS. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις αριστούχων μαθητών, είναι δυνατό να γίνει εισαγωγή χωρίς foundation. Τα offers είναι συνήθως conditional και αυτό εμπεριέχει πολλά περισσότερα από τα IELTS και TOEFL.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Πίστεψέ με, ξέρω τι σου λέω.

παντως εγω με πανεπιστημιακο διπλωμα απο ελλαδα θελανε επισης να πιστοποιησω την γνωση αγγλικων για μεταπτυχιακο με ielts οποτε εξ αυτων των δεδομενων πιστευω οτι γινεται αποδεκτο ως στοιχειο για αποφυγη foundation φυσικα πανεπιστημια οπως τον Leicester για προπτυχιακους κλπ  θελανε και καλο απολυτηριο λυκειου αλλης χωρας εκτος αυτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω με πανεπιστημιακο διπλωμα απο ελλαδα θελανε επισης να πιστοποιησω την γνωση αγγλικων για μεταπτυχιακο με ielts οποτε εξ αυτων των δεδομενων πιστευω οτι γινεται αποδεκτο ως στοιχειο για αποφυγη foundation φυσικα πανεπιστημια οπως τον Leicester για προπτυχιακους κλπ  θελανε και καλο απολυτηριο λυκειου αλλης χωρας εκτος αυτου...

ΟΚ. Λοιπόν, για μεταπτυχιακό, ζητείται μόνο πιστοποίηση γλώσσας. Για undergraduate προγράμματα, εφαρμόζεται το σύστημα που έγραψα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Οι Βρετανοί δίνουν A levels. Δεν μπορείς εσύ κι εγώ να μπούμε έτσι. Λογικό δεν είναι; Το foundation (είτε εδώ ή εκεί) γίνεται στη θεση των A levels. Πολλά επίσης Πανεπιστήμια ζητούν GMAT αν μιλάμε για MBA.

 

Στη δική σου περίπτωση, σωστά ζήτησαν μόνο πιστοποίηση γλωσσομάθειας (και βαθμό πτυχίου ; ) γιατί εσύ ήσουν postgraduate applicant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Foundation course παρακολουθείς, για να μπεις σε Πανεπιστήμιο της Μ.Βρετανίας μέσω UCAS. http://www.ucas.com/ Είναι σαν προπαρασκευαστικός χρόνος όπου διδάσκεσαι και εξετάζεσαι σε κάποια μαθήματα στα Αγγλικά και κάνεις και προετοιμασία γλώσσας για να δώσεις εξετάσεις γλωσσομάθειας.

 

Είναι ο παραδοσιακός τρόπος για να περάσεις σε Πανεπιστήμιο της χώρας, εκτός αν θέλεις να δώσεις A Levels τα οποία είναι σαφώς πιο δύσκολα, και δεν ξέρω και αν μπορείς να τα δώσεις, καθώς δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Όλοι οι φοιτητές έρχονταν μέσω UCAS. 

 

Το foundation μπορείς να το κάνεις στην Ελλάδα (πιο εύκολο), ή να πας απευθείας στην Αγγλία για να κάνεις μια χρονιά προετοιμασίας. Ως πιστοποίηση γλώσσας, θα σου ζητήσουν είτε IELTS ή TOEFL.

 

Στην ουσία, μέσω UCAS, θα επιλέξεις κάποια Πανεπιστήμια (συγκεκριμένες Σχολές) και θα σου κάνουν κάποιο offer. Αν το offer είναι unconditional (που δεν θα είναι γιατί έχεις χαμηλό απολυτήριο), σε παίρνουν έτσι. Αν είναι conditional, θα σου ζητήσουν συγκεκριμένους βαθμούς στα μαθήματα που θα δώσεις στο foundation. Αν τους πετύχεις, μπαίνεις.

 

 

Πάρα πολύ χρήσιμο. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Το ψάχνω αρκετά αλλά είναι αρκετά μπερδευτικό. Βρήκα ένα πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει και τα entry requirements είναι τα εξής:

 

Scottish Higher: AABBB or 355 UCAS Tariff points over two sittings. To be considered applicants should normally offer 245 points after first sitting. 

 

A Level: AAB or 340 UCAS Tariff points to include three A levels 

 

Irish Leaving Certificate: AAABB or 347 UCAS Tariff points 

 

International Baccalaureate: 32 points 

 

Required Subjects: Two of Biol, Phys, Chem and Maths at Higher/A Level or equivalent. Scottish and Irish applicants are also required to pass Higher English. 

 

Mature/Access: SWAP Access to Science. We welcome applications from mature students with other relevant qualifications and /or experience. Other degree and graduate qualifications will be considered. 

 

Advanced Entry: Not available. Relevant HN qualifications are considered for entry to Year One. 

 

Other: A satisfactory criminal records check is required. 

 

International: IELTS of 6.0 with no element lower than 5.5.

 

 

 

Από όλα αυτά εμένα με ενδιαφέρει μόνο το τελευταίο έτσι? Δηλαδή αν έχω σε όλα 6 στο IELTS περνάω ανεξαρτήτως βαθμό απολυτηρίου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ χρήσιμο. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Το ψάχνω αρκετά αλλά είναι αρκετά μπερδευτικό. Βρήκα ένα πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει και τα entry requirements είναι τα εξής:

 

Scottish Higher: AABBB or 355 UCAS Tariff points over two sittings. To be considered applicants should normally offer 245 points after first sitting. 

 

A Level: AAB or 340 UCAS Tariff points to include three A levels 

 

Irish Leaving Certificate: AAABB or 347 UCAS Tariff points 

 

International Baccalaureate: 32 points 

 

Required Subjects: Two of Biol, Phys, Chem and Maths at Higher/A Level or equivalent. Scottish and Irish applicants are also required to pass Higher English. 

 

Mature/Access: SWAP Access to Science. We welcome applications from mature students with other relevant qualifications and /or experience. Other degree and graduate qualifications will be considered. 

 

Advanced Entry: Not available. Relevant HN qualifications are considered for entry to Year One. 

 

Other: A satisfactory criminal records check is required. 

 

International: IELTS of 6.0 with no element lower than 5.5.

 

 

 

Από όλα αυτά εμένα με ενδιαφέρει μόνο το τελευταίο έτσι? Δηλαδή αν έχω σε όλα 6 στο IELTS περνάω ανεξαρτήτως βαθμό απολυτηρίου? 

Όπως είπε και ο φίλος από πάνω, ο βαθμός στο IELTS που σου ζητούν είναι εκείνος που απαιτούν για να σε δεχτούν. Πρέπει να κάνεις και foundation ή να δώσεις A levels. Πρόσεξε γιατί μπορεί να πιάσεις τους βαθμούς που σου ζητούν στα μαθήματα του foundation και να μην πιάσεις το βαθμό που θέλουν στο IELTS. Πάλι δεν θα σε πάρουν και μάλλον θα σε βάλουν να κάνεις ένα χρόνο γλώσσα.

 

Σε γενικές γραμμές, για να μην αγχώνεστε, είναι εύκολο να μπείτε σε Βρετανικό Πανεπιστήμιο. Το δύσκολο θα είναι να το τελειώσετε καθώς εκεί δεν υπάρχει ο όρος "κρατάω μαθήματα". Ή τα περνάς όλα ή σου δίνουν 1 φορά το δικαίωμα να ξανακάνεις το χρόνο όλο. Αν δεν τα καταφέρεις και πάλι, απλά φεύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...