Προς το περιεχόμενο

Πονος στον ωμο.


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα παρατηρησα τις ακτινογραφιες που ειχα βγαλει για τον ωμο, και εδειχναν μερικη ρηξη και τενοντιτιδα του υπερακανθιου. Το θεμα ειναι οτι ειδα τις φωτογραφιες, και ο πονος δεν προερχεται απο εκεινο το σημειο! Παρολα αυτα, εχω θεμα και με τον υπερακανθιο, οπως φαινεται.. Αν γινοταν να κανω μαγνητικη για ολο το σωμα, θα μου εβγαζε σε καθε σημειο και απο καποιο προβλημα..

Στο θεμα μας, ο πονος προερχεται κατω απο την μασχαλη και εψαξα οτι ειναι ο μειζων και ελασσων στρογγυλος μυς. Το ειχα παθει και παλαιοτερα, χωρις να κανω γυμναστηριο καθολου. Μετα απο 40 ημερες πονου, περασε ξαφνικα, και τωρα που ξεκινησα γυμναστηριο εδω και 1 μηνα, ξαναεμφανιστηκε. Βεβαια δε ποναει τοσο, οσο τοτε. Θυμαμαι οτι δε μπορουσα ουτε πλευρο να αλλαξω κατα τον υπνο τοτε...

Ελξεις δεν εχω κανει καθολου. Μονο τροχαλια. Συνηθως ο πονος ερχεται μετα απο προπονηση πλατης. Εχω σταματησει τα καθισματα, κωπηλατικες και αρσεις θανατου..

Τι μπορω να κανω; Να βγαλω πρωτα μια μαγνητικη για το συγκεκριμενο μυ;

 

 

 

Συγκεκριμενα η μαγνητικη για τον αριστερο ωμο, αναφερει τα εξης :


ΕΥΡΗΜΑΤΑ : Εκ του γενομενου ελεγχου αναγνωριζεται παχυνση του τενοντα του υπερακανιου μυος στα πλαισια τενοντιτιδος αυτου, ενω συνυπαρχει μερικου παχους ρηξη του τενοντα του υπερακανθιου μυος κατα την καταφυση του στο μειζονο βραχιονιο ογκωμα. Επισης αναγνωριζεται αρχομενη υπερτροφια της ακρωμιοκλειδικης αρθρωσεως. Επισης παρατηρειται μικρη ενδοαρθρικη συλλογη υγρου.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Εικονα τενοντιτιδος του υπερακανθιου μυος ενω συνυπαρχει μερικη ρηξη αυτου κατα τη καταφυση του στο μειζονα βραχιονιο ογκωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτη τη φαση εκεινα που χρειαζεσαι ειναι: Αποχη απο τις προπονησεις, ακινητοποιηση με ναρθηκα, φυσιοθεραπεια. Στη παρουσα φαση αλλη μαγνητικη δεν χρειαζεσαι.

Σε περιπτωσεις που επιμενουν και υπαρχει εντονος πονος πρεπει να σκεφθει κανεις και την χειρουργικη αποκατασταση.Αλλα αυτο θα το συζητησεις με τον γιατρο σου.

Το σημαντικοτερο τωρα ειναι η μη επιβαρυνση της αρθρωσης , ετσι ωστε να υποχωρησει σιγα σιγα η φλεγμονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγνητική σου αφορούσε λογικά όλον τον ώμο. Που σημαίνει ότι εξετάστηκε ο ώμος σαν ολότητα, και όχι μόνο ο υπερακάνθιος πχ. Προφανώς δεν βρέθηκε κάτι αξιοσημείωτο στον μεγάλο και τον μικρό στρογγυλο, και γι αυτό δεν αναφέρεται τίποτα. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις "μαγνητική μείζονος και ελάσσονος στρογγύλου", αν κάποιος γιατρός ζητήσει κάτι τέτοιο θα σου κάνουν το ίδιο πράγμα, δηλαδή μαγνητική ώμου.

 

Στον ώμο (και παντού σχεδόν, αλλά ο ώμος είναι πιο χτυπητό παράδειγμα) δεν μπορείς να δείξεις με το δάχτυλο "να, εδώ πονάω" και να βγει με σιγουριά μια διάγνωση του στυλ "εδώ πονάει, τι είναι από εδώ κάτω, α, ο μεγάλος και ο μικρός στρογγύλος, άρα έχει πρόβλημα σε αυτούς". Τα πράγματα είναι πιό περίπλοκα. Το πρόβλημα που δείχνει η μαγνητική σου είναι πιθανόν να φέρει πόνο και εκεί που λες, ή και αλλού. Ο μικρός στρογγύλος πχ καταλήγει μαζί με τον υπερακάνθιο και άλλους δύο στο λεγόμενο rotator cuff, ένα μεγάλο (σχετικά) τενόντιο πέταλο, οπότε προφανώς μπορεί και αυτός να επηρεαστεί, λίγο ή πολύ ή καθόλου και με διάφορους τρόπους, από κάποιο πρόβλημα του υπερακάνθιου. Τεσπά, αυτό που θέλω να σου πω είναι αυτό που είπα στην πρώτη πρόταση και όλα τα άλλα είναι σάλτσες που έβαλα για να δείξω πόσο γαμάτος επιστήμονας είμαι: πονάει από εδώ κάτω, δεν σημαίνει στάνταρ ότι έχω ζημιά από εδώ κάτω, μπορεί να έχω ζημιά κάπου παραπέρα.

 

Κατατάλλα, η ζημιά που δείχνει η μαγνητική δικαιολογεί τα συμπτώματα που περιγράφεις. Ως προς το τι μπορείς να κάνεις, θα πρότεινα να πας σα κάναν καλό ορθοπαιδικό η φυσικοθεραπευτή. Αυτός που ζήτησε την μαγνητική δεν είπε τίποτα;

 

 

Αυτά. Περαστικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε να ξεκινησω γυμναστηριο, γιατι του ειχα πει οτι εκανα καθιστικη ζωη εδω και 1,5 χρονο..

 

Το παραξενο ειναι οτι η πρωτη φορα που με επιασε αυτος ο πονος, δε γυμναζομουν και ηταν πολυ πιο εντονος, εως ανυποφορος. Τωρα με πιανει μονο μετα απο το γυμναστηριο, και οχι τοσο πολυ.

 

Επισης, οταν κανω κυκλικες κινησεις με τα χερια μου, εμπρος ή πισω, ακουω "κρακ" απο τους ωμους, χωρις να ποναω βεβαια. Τι ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "ξεκίνα γυμναστήριο επειδή πονάς όταν είσαι αγύμναστος" είναι ολίγον χαζό. Σαφώς και η γυμναστική θα βοηθήσει, όταν θα έρθει η ώρα και αφού προηγηθεί κάποιου είδους "θεραπεία" για την ζημιά, και με συγκεκριμένες ασκήσεις, που έχουν κάποιον συγκεκριμένο στόχο, και ελέγχονται και εκτιμώνται καθημερινά, κλπ κλπ. Στα πλαίσια ενός προγράμματος φυσικοθεραπείας δηλαδή, και όχι στο γυμναστήριο.

Το κρακ που ακούς, υποθέτω ότι δεν είναι ακριβώς κρακ σαν σπάσιμο, αλλά ολίγον πιο υπόκωφο, σαν κάτι να μετακινείται και όχι σαν να σπάζει, όπως τα κρακ που κάνουμε όταν "σπάμε" τον αυχένα πχ, ε; Αν ναι, κατά πάσα πιθανότητα οφείλονται στο ότι η κίνηση των οστών ενδοαρθρικά (μέσα στην άρθρωση δηλαδή) δεν είναι σωστή, λόγω περιορισμών, πόνου, μυικής αδυναμίας κάποιων μυών κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενας καταπληκτικος ορθοπαιδικος στο ικα του ολυμπιακου χωριου,δεν ξερω απο που εισαι αλλα αν εισαι Αθηνα πηγαινε και κλεισε ραντεβου με τον Βουλγαρη(δεν θυμαμαι ονομα) ειναι ο μπεστ σε αυτα.Αυτο που εχεις μπορει να το εχεις για εναν χρονο,ισως 5 και ισως για παντα!!!Πηγαινε στον τυπο που σε λεω αλλιως αν δεν εισαι απο Αθενς παρε λαστιχα και λιωστα για κανα χρονο και μετα βαρη αντιθετες και μονο.Περαστηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...