Προς το περιεχόμενο

fujitsu siemens amilo li 1818


vakas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα αγορασα προσφατα ενα λαπτοπ fujitsu siemens amilo li 1818 κ εχω μια απορια διπλα απο το κουμπι που παταω για να βαλω σε λειτουργια το λαπτοπ υπαρχει κ ενα δευετρο κουμπι με εναν ανεμιστηρα πανω σε τι ακριβωσ αξυπηρετει αυτο το κουμπι?????ειναι για να κραταει χαμηλα τισ θερμοκρασιεσ???πρεπει να το εχω συνεχεια ανοιχτο αν το εχω συνεχεια ανοιχτο μπορει να χαλασει κατι ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αυτό το κουμπί είναι για αθόρυβη λειτουργία. Ρίχνει τον επεξεργαστή έτσι ώστε να μην παράγει πολύ θερμότητα και ανοίγει το ανεμιστηράκι πιο λίγο (σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες).

Γενικά κρατάει χαμηλές τις θερμοκρασίες αλλά δεν τραβάει και ο επεξεργαστής, σε κάποια φάση πιο μετά παίρνει μπρος και το ανεμιστηράκι και τον κρυώνει πάντως αμα χρειαστεί, δεν είναι οτι το απενεργοποιείς τελείως... Να χαλάσει ο υπολογιστής δύσκολο, δώσε ένα screen shot απο hwmonitor πάντως να δούμε τις θερμοκρασίες σου μην έχεις μεγάλη διαφορά με την GPU και ψήνεται όταν χρησιμοποιείς αυτό το mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω επισυναψη ενα αρχειο που φαινωνται οι θερμικρασιεσ μου....οταν παταω αυτο το κουμπι οι θερμοκρασιεσ πεφτουν.....οταν σερφαρω η κανω διαφορεσ εργασιεσ ανεβαινουν κατα 10 μοναδεσ.....μου χει τυχη να μου κολλησει ολοσ ο υπολογιστησ κ να μου κανει αυτοματο restart (καταλαβαινω οτι αυτο δεν ειναι καλο)..οι γνωσεισ μου ειναι περιορισμενεσ πανω σε τετοια θεματα κ ζητω την κατανοηση σασ


ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.........ΣΤΟ ΡΕΣΤΑΡΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΩΤΑ ΜΙΑ ΜΠΛΕ ΕΙΚΟΝΑ...  ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ???...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΟΟΤΕΡΟ


Εχω επισυναψη ενα αρχειο που φαινωνται οι θερμικρασιεσ μου....οταν παταω αυτο το κουμπι οι θερμοκρασιεσ πεφτουν.....οταν σερφαρω η κανω διαφορεσ εργασιεσ ανεβαινουν κατα 10 μοναδεσ.....μου χει τυχη να μου κολλησει ολοσ ο υπολογιστησ κ να μου κανει αυτοματο restart (καταλαβαινω οτι αυτο δεν ειναι καλο)..οι γνωσεισ μου ειναι περιορισμενεσ πανω σε τετοια θεματα κ ζητω την κατανοηση σασ


ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.........ΣΤΟ ΡΕΣΤΑΡΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΩΤΑ ΜΙΑ ΜΠΛΕ ΕΙΚΟΝΑ...  ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ???...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΟΟΤΕΡΟ

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ

post-280600-0-30687500-1384365804_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κάρτα γραφικών που μας ενδιαφέρει δεν είμαι σίγουρος οτι είναι το temp1, ανέβασε καλύτερα εικόνα απο το hwmonitor ή το AIDA (καρτέλα Sensors).

To δουλεύει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες αμα δεν κάνεις κάτι είναι λογικό αφού πέφτει το ρολόι του επεξεργαστή, μετά όμως δεν έπρεπε να σου πετάξει μπλε οθόνη :/ Πρέπει να δούμε όλες τις θερμοκρασίες και μετά πας για διαγνωστικά μνημών και δίσκου :/

 

Γενικά για να σου κρατήσει περισσότερο πρέπει να είναι σε χαμηλές θερμοκρασίες, δηλαδή καλύτερα χωρίς να έχεις πατημένο αυτό το κουμπί γιατί αργεί να πάρει μπρος ο ανεμιστήρας. Μετά θέλει καθάρισμα μια φορά τον χρόνο ή πιο συχνά ανάλογα την σκόνη που έχει εκεί που τον δουλεύεις.

 

Αυτός που στον πούλησε σου είπες αμα είχε αλλάξει πάστες πρόσφατα ή αμα είχε κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Αυτό έλεγα ναι. Σε φυσιολογικά επίπεδα φαίνονται οι θερμοκρασίες :/ Για τρέξε ένα βίντεο στην youtube σε HD (1080p) και ανέβασε τις θερμοκρασίες μετά απο 1 λεπτό...

 

Μετά, έλεγχο δίσκου, κατέβασε το HDSentinel και δώσε screen shot και απο αυτό.

 

Τέλος έλεγχος ram. Εκεί πρέπει να γράψεις CD με το memtest86+ και να μπουτάρεις απο αυτό. Αφήνεις το λάπτοπ να το τρέξει 2-3 ώρες και μας λες αν έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω οτι ουτε παστες εχει αλλαξει αλλα το πρωτο και κυριο προβλημα σου ειναι ο δισκος που εχει 6% health - κοινως το μπουλο...

 

πάρε οτι δεδομένα εχεις το συντομότερο δυνατό γιατι θα χαθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ........ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΤΟ 6% ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 0 DEAD...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΩΣΩ

 

οχι... κατεβασε απο τη seagate (νομιζω τετοια μαρκα ειναι ο δισκος σου) το διαγνωστικο εργαλείο να δεις τι θα σου βγάλει και αυτό...

 

 

υ.γ. μη γραφεις με κεφαλαία ειναι σα να φωνάζεις

υ.γ.2: ποτε τον πηρες και πόσο; εχει υπολοιπο εγγυησης μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι... κατεβασε απο τη seagate (νομιζω τετοια μαρκα ειναι ο δισκος σου) το διαγνωστικο εργαλείο να δεις τι θα σου βγάλει και αυτό...

 

 

υ.γ. μη γραφεις με κεφαλαία ειναι σα να φωνάζεις

υ.γ.2: ποτε τον πηρες και πόσο; εχει υπολοιπο εγγυησης μηπως;

ζητω συγνωμη για τα κεφαλαια........

οπως ειπα ειναι μεταχειρησμενοσ σε μενα ηρθε περιπου πριν δυο μηνεσ δεν υπαρχει εγγυηση το κοστοσ ηταν 150 ευρο

ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ

post-280600-0-40063500-1384441120_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ο ανεμιστήρας ενεργοποιείται στους 64 βαθμούς αν θυμάμαι καλά άρα καλά πρέπει να είσαι απο θερμοκρασίες. 

 

Ο δίσκος πόσα badsectors έχει βγάλει; Ανέβασε μια την καρτέλα SMART εδώ αμα μπορείς. Όπως και να έχει όμως ο δίσκος με 6% θα έχει μεγάλο πρόβλημα, πάλι καλά που ανοίγει το λάπτοπ... Πρέπει να βρεις άλλον δίσκο και να κάνεις εγκατάσταση απο την αρχή :(

Έπρεπε να κάνεις δοκιμές όταν τον πήρες, τώρα μετά απο 2 μήνες δεν ξέρω αμα μπορείς να πεις και τίποτα στον πωλητή.... Έχει περάσει πολύς καιρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ο ανεμιστήρας ενεργοποιείται στους 64 βαθμούς αν θυμάμαι καλά άρα καλά πρέπει να είσαι απο θερμοκρασίες. 

 

Ο δίσκος πόσα badsectors έχει βγάλει; Ανέβασε μια την καρτέλα SMART εδώ αμα μπορείς. Όπως και να έχει όμως ο δίσκος με 6% θα έχει μεγάλο πρόβλημα, πάλι καλά που ανοίγει το λάπτοπ... Πρέπει να βρεις άλλον δίσκο και να κάνεις εγκατάσταση απο την αρχή :(

Έπρεπε να κάνεις δοκιμές όταν τον πήρες, τώρα μετά απο 2 μήνες δεν ξέρω αμα μπορείς να πεις και τίποτα στον πωλητή.... Έχει περάσει πολύς καιρός...

ΤΡΕΧΩΝΤΑΣ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΥΓΕΙΑ 98% ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...