Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ανάγνωση usb


kostis_74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ένας υπολογιστής ενός φίλου που μου έφερε να δω με το που βάζω οποιοδήποτε στικάκι τα αρχεία που έχω τα διαβάζει όλα σαν συντομεύσεις και μόλις πάω με το ποντίκι επάνω τους αντί για .pdf ας πούμε ή .doc τα βγάζει όλα τα αρχεία σαν Θέση:cmd(C:\Windows\System32).

Έχει το microsoft security essentials και το antimalware επάνω, και εγώ επιπλέον κατέβασα το spybot S&d και το SuperAntispyware, σκάναρα τον υπολογιστή αλλά δεν βρήκα κάτι.

Τι μπορώ να κάνω; Να είναι ιός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποια βοήθεια;
Έχω δοκιμάσει τα πάντα, malware anti-malware,trojan remover, eset live scan, spyware doctor. Και όλα αυτά σε safe mode.
Τι να πω δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Με το που θα πετάξω στο usb από το δικό μου το pc ένα αρχείο, με το που το βάλω στο μολυσμένο μου δημιουργεί κάτι συντομεύσεις π.χ. $facebook και κάτι άλλα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι malware, το έχω συναντήσει ξανά.

Εσύ το καθάρισες με το super αλλά οι συντομεύσεις στα usb, όποτε τις κάνεις διπλό κλικ μολύνουν πάλι τον υπολογιστή.

Θα κάνεις τα παρακάτω.

Πρώτα ξανατρέξε το malwarebytes και το avira και καθάρισε τον υπολογιστή. Σύνδεσε και το usb και κάνε ένα scan και σε αυτό.

Μετά βάλε το στικάκι και σβήσε όλε τις συντομεύσεις. Μην φοβάσαι δεν θα διαγράψεις αρχεία, εκεί είναι όλα.

Μετά άνοιξε γραμμή εντολών (WINDOWS+R και δώσε cmd)

Έλεγξε ποιο γράμμα παίρνει το στικάκι π.χ. F και δώσε το παρακάτω και θα σου εμφανίσει πάλι τα αρχεία και τους φακέλους σου.

attrib -r -a -s -h F:\*.* /s /d

Το F φυσικά θα το αντικαταστήσεις με το γράμμα που θα πάρει το usb stick. Αν έχει φάκελο recycler σβήστον το ίδιο και αν έχει κάποιο περίεργο εκτελέσιμο (που δεν το ξέρεις) χύμα στο usb.

Μην κλείσεις την κονσόλα. Αποσύνδεσε το στικάκι και βάλτα ένα, ένα όλα και επανέλαβε. Για να μην γράφεις τα ίδια μπορείς να πατήσεις το βελάκι πάνω και να σου επαναφέρει την τελευταία εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και αυτό μήπως το καταφέρω. Στην αρχή το scan me to malware και το avira χρειάζεται να το κάνω σε safe mode; Τώρα που είναι στον υπολογιστή εγκατεστημένα δεν είναι ήδη μολυσμένα ή όχι;

 

Μην κλείσεις την κονσόλα. Αποσύνδεσε το στικάκι και βάλτα ένα, ένα όλα και επανέλαβε.(Εννοείς σε όσα usb έχω σωστά);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και αυτό μήπως το καταφέρω. Στην αρχή το scan me to malware και το avira χρειάζεται να το κάνω σε safe mode; Τώρα που είναι στον υπολογιστή εγκατεστημένα δεν είναι ήδη μολυσμένα ή όχι;

Αν μπορείς να ξεκινήσεις το σκανάρισμα κάντο απ' όπου σε βολεύει.

 

Μην κλείσεις την κονσόλα. Αποσύνδεσε το στικάκι και βάλτα ένα, ένα όλα και επανέλαβε.(Εννοείς σε όσα usb έχω σωστά);

Σωστά. Σου είπα να μην κλείσεις την κονσόλα για να μην γράφεις την εντολή κάθε φορά. Απλά την ανακαλείς από τις πρόσφατες εντολές με το πάνω βελάκι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παιδιά δεν γίνεται τίποτα με format θα σβηστεί ο ιός ή χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; Είναι ένα Turbo-x με Windows 7 (έχει ένα dvd-rom ανάκτησης Windows).
Τώρα όσον αφορά τους άλλους δίσκους και τα usb που είναι μολυσμένα πώς θα τα καθαρίσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι είναι καθαρό το pc;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω format θα βάλω στο dvd το δισκάκι ανάκτησης των windows 7 home και θα γίνει αυτόματα η διαδικασία ή θα πρέπει εγώ να κάνω κάτι;
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φορμάτ να κάνεις, ενώ ο υπολογιστής θα είναι καθαρός τα στικάκια σου και οι εξωτερικοί δίσκοι θα εξακολουθούν να είναι μολυσμένα και τα αρχεία θα είναι ακόμα σαν συντομεύσεις που όταν τις πατάς θα ξαναμολύνουν το pc.

Θα πρέπει να κάνεις αυτά που είπα στο παραπάνω post για όλα τα αφαιρούμενα μέσα αποθήκευσης που έχεις για να καθαρίσουν τα στικάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...