Προς το περιεχόμενο

Lenovo: Είσοδος στην ελληνική αγορά με τέσσερα νέα smartphones


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μάχη του 2014 στην αγορά των smartphone ξεκινάει δυναμικά, με τη Lenovo να ανοίγει το χορό παρουσιάζοντας τέσσερα νέα μοντέλα, τα οποία θα δούμε εντός του 2014 και στη χώρα μας σύμφωνα με το επίσημο δελτίο τύπου της εταιρείας, κάτι που σηματοδοτεί την είσοδο της εταιρείας στην ελληνική αγορά.Ξεκινώντας από τη ναυαρχίδα της εταιρείας, το Vibe Z το οποίο είχε πρωτοανακοινωθεί τον περασμένο Νοέμβριο, εντυπωσιάζει με το λεπτό του σχεδιασμό, καθώς μιλάμε για μόλις 7.9 χιλιοστά πάχος με βάρος 147 γραμμάρια. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά βλέπουμε οθόνη τεχνολογίας IPS 5.5 ιντσών ανάλυσης 1920x1080p στα σχεδόν 400ppi, οκταπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon 800 χρονισμένο στα 2.2GHz, 2GB μνήμης RAM, 16GB εσωτερικής μνήμης (για τη βασική έκδοση), μπαταρία 3000mAh και έκδοση 4.3 του λειτουργικού συστήματος Android, με τις προσθήκες της εταιρείας, όπως τις εφαρμογές Super Camera και Super Gallery.

 

Ένα ακόμα εντυπωσιακό σημείο είναι η κάμερα του Vibe Z είναι η κάμερα ανάλυσης 13MP με LED φλας και διάφραγμα f/1.8, στοιχείο που επιτρέπει εντυπωσιακά αποτελέσματα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, καθώς επίσης και η μπροστινή κάμερα ανάλυσης 5MP. Το εν λόγω μοντέλο είναι το πρώτο της εταιρείας που υποστηρίζει σύνδεση με δίκτυα 4G LTE, όπως επίσης WiFi δύο καναλιών και Bluetooth 4.0.

 

Συνεχίζοντας από τη μεγαλύτερη προς τη μικρότερη συσκευή, βλέπουμε το δίκαρτο S930, το οποίο παρέχει οθόνη IPS 6 ιντσών ανάλυσης HD (1280x720) στα 245ppi, τετραπύρηνο chip MT6582 της MediaTek με επεξεργαστή χρονισμένο στα 1.3GHz, μνήμη RAM 1GB, επεκτάσιμη εσωτερική μνήμη 8GB, κάμερα ανάλυσης 8MP με LED φλας και εμπρόσθια κάμερα 1.8MP, Android 4.3 και μπαταρία 3000mAh. Το εντυπωσιακό στοιχείο της συσκευής είναι η προσθήκη stereo ηχείων στο εμπρόσθιο μέρος της συσκευής, όπως είδαμε και στο HTC One, προσφέροντας εκπληκτικό ήχο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Κατεβαίνοντας τη σκάλα των οθονών έχουμε το μοντέλο A859, ένα ακόμα δίκαρτο smartphone με IPS οθόνη 5 ιντσών ανάλυσης HD στα 294ppi, ενώ τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια με το S930, με το τετραπύρηνο SoC MT6582, RAM 1GB, 8GB επεκτάσιμης εσωτερικής μνήμης και κάμερα 8MP με LED φλας. Η αλλαγή έρχεται στη μπαταρία, αφού στην περίπτωση του A859 βλέπουμε 2250mAh, αρκετή δηλαδή για να υποστηρίξει τα υπόλοιπα specs.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Τελευταίο έχουμε το S650, το οποίο είναι και αυτό δίκαρτο με οθόνη 4.7 ιντσών ανάλυσης qHD (δηλαδή 960x540), τετραπύρηνο chipset MT6582 χρονισμένο στα 1.3GHz, 1GB μνήμης RAM, 8GB εσωτερικής μνήμης (με υποστήριξη microSD), μπαταρία 2000mAh και 8MP κάμερα με LED flash. Με λίγα λόγια, πέραν του Vibe Z, τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υπολοίπων είναι πανομοιότυπα, με την εξαίρεση να βρίσκεται στην οθόνη και στην μπαταρία.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Όπως είπαμε στην αρχή του άρθρου, το πλέον ευχάριστο είναι η κυκλοφορία των προαναφερθέντων smartphones και στην Ελληνική αγορά, χωρίς να διευκρινίζονται από το δελτίο τύπου οι ακριβής ημερομηνίες κυκλοφορίας καθώς και οι τιμές. Στις χώρες που θα κυκλοφορήσουν τις επόμενες μέρες πάντως, τα Vibe Z, S930, A859 και S650 θα κοστίζουν 549$, 319$, 219$ και 229$ αντίστοιχα.

 

Link.png Site: Phone Arena

Link.png Site: Phone Arena

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστα.Λιγο το gps αν βελτιωναν στις φθηνες κατηγοριες γιατι κλειδωνει οποτε του ερθει και πολλες φορες δε κλειδωνει ουτε σε μιση ωρα.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστα.Λιγο το gps αν βελτιωναν στις φθηνες κατηγοριες γιατι κλειδωνει οποτε του ερθει και πολλες φορες δε κλειδωνει ουτε σε μιση ωρα.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

ασχετο με το topic αλλα τις περισσοτερες φορες που μια συσκευη φαινεται να εχει προβλημα με το gps της χρειαζεται απλα ρυθμιση το αρχειο gps_conf του λειτουργικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως συνήθως στην Ελλάδα πολύ ακριβότερα...αυτή την στιγμή το s930 κοστίζει σε πολλά ιντερνετικά καταστήματα 259$ και το s650 175$....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ kamui, άσχετα με τις ισοτιμίες των χρηματιστηρίων στο Ελλάντα το δολάριο το πολλαπλάσια ζεις επι 1,4 τουλάχιστον για να το κανείς ευρώ και στην συνέχεια μην ξεχνάς το ΦΠΑ. Ασε δε που χρόνια τώρα οι εταιρείες προσπαθούν να μας πείσουν ότι τα μεταφορικά τους ειναι τουλάχιστον το 20% της αξίας του προϊόντος λες και τα φέρνουν ενα ενα και σε ασημένιο κουτι με μεταξένια επένδυση και πιστοποιητικό γνησιότητας σε πάπυρο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο με το topic αλλα τις περισσοτερες φορες που μια συσκευη φαινεται να εχει προβλημα με το gps της χρειαζεται απλα ρυθμιση το αρχειο gps_conf του λειτουργικου

Αν δε κανω λαθος ειμαστε στο τοπικ KINHTA LENOVO.

3 Κινητα ειχα στη κατοχη μου 2 a830 και 1 p780 και στα 3 ειχα το ιδιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κανω λαθος ειμαστε στο τοπικ KINHTA LENOVO.

3 Κινητα ειχα στη κατοχη μου 2 a830 και 1 p780 και στα 3 ειχα το ιδιο προβλημα.

Προφανως δεν γνωριζεις το fix.

Κάνε το και θα μεταμορφωθεί το gps σου.

Πάντως το δικό μου Α850 κλείδωσε σε δευτερόλεπτα χωρίς το fix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν γνωριζεις το fix.

Κάνε το και θα μεταμορφωθεί το gps σου.

Πάντως το δικό μου Α850 κλείδωσε σε δευτερόλεπτα χωρίς το fix.

Μιας και τα 3 ειχαν ιδιο προβλημα δεν ηλπιζα να υπαρχει καποιο fix απλα λεω οτι ετσι θα ειναι ο MTK σε αυτα μιας και ειναι φθηνη κατηγορια.

Να σε καλα θα το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει 2 Α660 και ενα Α820 και τα 3 ειναι αψογα!!!
Πολυ καλη ποιοτητα και αξιοπιστια αλλα η τιμες εδω ειναι απο αλλο γαλαξια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ kamui, άσχετα με τις ισοτιμίες των χρηματιστηρίων στο Ελλάντα το δολάριο το πολλαπλάσια ζεις επι 1,4 τουλάχιστον για να το κανείς ευρώ και στην συνέχεια μην ξεχνάς το ΦΠΑ. Ασε δε που χρόνια τώρα οι εταιρείες προσπαθούν να μας πείσουν ότι τα μεταφορικά τους ειναι τουλάχιστον το 20% της αξίας του προϊόντος λες και τα φέρνουν ενα ενα και σε ασημένιο κουτι με μεταξένια επένδυση και πιστοποιητικό γνησιότητας σε πάπυρο.

έκλαψα.... :-D  :D  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κανω λαθος ειμαστε στο τοπικ KINHTA LENOVO.

3 Κινητα ειχα στη κατοχη μου 2 a830 και 1 p780 και στα 3 ειχα το ιδιο προβλημα.

το ''ασχετο με το topic'' το εγραψα για το δικο μου comment μην εισαι τοσο ευαισθητος!

 

Ο λογος που ενα κινητο εχει προβλημα με το gps σε χωρες διαφορετικες απο την χωρα κατασκευης η χωρες μεγαλου ογκου πωλησεων ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια οτι το gps_conf αρχειο της συσκευης εχει γενικες και αοριστες συντεταγμενες για τους δορυφορους και οχι εξειδικευμενες για την συγκεκριμενη χωρα.

 

Αν κανεις ενα απλο edit το αρχειο αυτο με ενα notepad και του δωσεις τις σωστες συντεταγμενες για την χωρα που θες το gps θα κλειδωνει δορυφορους σε 10 δευτερολεπτα και μεσα στο σπιτι σου.Το χω ψαξει γιατι για το κινητο μου ολες οι rom φτιαχνονται απο κινεζους developers και το gps conf θελει παντα αλλαγη με το που βαλεις την rom,αλλιως λοκαρει δορυφορο μετα απο κανα μισαωρο και αμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν δε κανω λαθος ειμαστε στο τοπικ KINHTA LENOVO.

3 Κινητα ειχα στη κατοχη μου 2 a830 και 1 p780 και στα 3 ειχα το ιδιο προβλημα.

το ''ασχετο με το topic'' το εγραψα για το δικο μου comment μην εισαι τοσο ευαισθητος!

 

Ο λογος που ενα κινητο εχει προβλημα με το gps σε χωρες διαφορετικες απο την χωρα κατασκευης η χωρες μεγαλου ογκου πωλησεων ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια οτι το gps_conf αρχειο της συσκευης εχει γενικες και αοριστες συντεταγμενες για τους δορυφορους και οχι εξειδικευμενες για την συγκεκριμενη χωρα.

 

Αν κανεις ενα απλο edit το αρχειο αυτο με ενα notepad και του δωσεις τις σωστες συντεταγμενες για την χωρα που θες το gps θα κλειδωνει δορυφορους σε 10 δευτερολεπτα και μεσα στο σπιτι σου.Το χω ψαξει γιατι για το κινητο μου ολες οι rom φτιαχνονται απο κινεζους developers και το gps conf θελει παντα αλλαγη με το που βαλεις την rom,αλλιως λοκαρει δορυφορο μετα απο κανα μισαωρο και αμα.

Καταλαβα λαθος και νομιζα μου την ειπες.Σορρυ.Μεγαλο προβλημα με τα gps των κινεζικων,θα ριξω μια ματια αν μπορεσω το φτιαξω.tnx για την πληροφορια.Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...