Προς το περιεχόμενο

Απο που να αγορασει λαπτοπ στην Ελλαδα ;


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπερα μου μια φιλη μου εστηλε μηνυμα οτι θελει να αγορασει νεο φορητο υπολογιστη εκει στην Ελλαδα οπου σπουδαζει και θα ηθελα να μου πειτε ολα τα ελληνικα καταστηματα που πουλανε φορητους υπολογιστες για να τις τα δωσω και να παει να κοιταξει.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μαγαζιά χαχαχαχα σόρρυ που γελάω αλλά είναι υπερβολικά πολλά...

Ρίξε μια ματιά στο www.skroutz.gr που κάνει σύγκριση τιμών μεταξύ καταστημάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όπου και να αγοράσει το ίδιο θα είναι.

Άλλωστε η εγγύηση παρέχεται από την αντιπροσωπεία και όχι από το κατάστημα.

 

Αποστολή από το ST25i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όπου και να αγοράσει το ίδιο θα είναι.

Άλλωστε η εγγύηση παρέχεται από την αντιπροσωπεία και όχι από το κατάστημα.

 

Αποστολή από το ST25i με τη χρήση Insomnia App

αυτο ισχυει και για το e-shop ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ισχυει και για το e-shop ?

Oσον αφορα τα λαπτοπ του το e-shop παρεχει δικη του εγγυηση.

Ας δει στο σκρουτζ gr οπου δεν υπαρχει το e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Από όπου και να αγοράσει το ίδιο θα είναι.

Άλλωστε η εγγύηση παρέχεται από την αντιπροσωπεία και όχι από το κατάστημα.

 

Αποστολή από το ST25i με τη χρήση Insomnia App

αυτο ισχυει και για το e-shop ?
Το eshop φέρνει παραεισαγωγές κ για αυτόν τον λόγο πολλές εταιρίες δεν δέχονται τα λάπτοπ τους στο σέρβις. Πάντως τα Lenovo καλύπτονται από πανευρωπαικη εγγύηση ενώ και στα περισσότερα hp τα δέχονται κανονικά στο σέρβις.Αποστολή από το ST25i με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπερα μου μια φιλη μου εστηλε μηνυμα οτι θελει να αγορασει νεο φορητο υπολογιστη εκει στην Ελλαδα οπου σπουδαζει και θα ηθελα να μου πειτε ολα τα ελληνικα καταστηματα που πουλανε φορητους υπολογιστες για να τις τα δωσω και να παει να κοιταξει.

 

Αυτό δεν γίνεται για πρακτικούς λόγους. Θα της πεις να γραφτεί εδώ (εστω και με αντρικό όνομα για να μην ξεσηκωθούν τα λιγούρια) και να ζητήσει βοήθεια, λεγοντας σε ποια πολή ειναι, πόσα λεφτα διαθέτει, τις ανάγκες της, κλπ. 

 

 

Τα παρακάτω σχόλια αφορούν μόνο την αγορά laptops.

 

Oσον αφορα τα λαπτοπ του το e-shop παρεχει δικη του εγγυηση.

Ας δει στο σκρουτζ gr οπου δεν υπαρχει το e-shop.

Το eshop φέρνει παραεισαγωγές κ για αυτόν τον λόγο πολλές εταιρίες δεν δέχονται τα λάπτοπ τους στο σέρβις. Πάντως τα Lenovo καλύπτονται από πανευρωπαικη εγγύηση ενώ και στα περισσότερα hp τα δέχονται κανονικά στο σέρβις.

Το eshop δεν είναι στο skroutz γιατί απλώς δεν το συμφέρει να είναι και οχι γιατί κάνει και αγορές απο άλλες χώρες. Είναι ήδη πολύ γνωστό, πολύς κόσμος το κοιτά έτσι κι αλλιώς και (μαγαποντιά) πολλές φορές βλέπω τιμές σε προσφορές 10-20 λεπτά κάτω από τον φθηνότερο αξιόπιστο στο skroutz. Αρα δεν πληρώνει τα κερατιάτικα του skroutz και το χρησιμοποιεί και εις όφελος του. Γενικά να ξέρετε οτι το skroutz ειναι ζήτημα ζωής και θανάτου για τους μικρούς ή νεοεισερχόμενους στην αγορα και κακό ή περιττό έξοδο για τους μεγάλους και γνωστους. 

 

Η έννοια παραεισαγωγή ειναι λάθος γιατί για μεταφορές εντός ΕΕ εχουν καταργηθεί (χροοοονια τώρα) τα τελωνεία. Πλέον το παιχνίδι παίζεται στην υποστήριξη/service εντός χρόνου εγγύησης (γιατί εκτός χρόνου, ετσι κι αλλιως δεν σε συμφέρει). Οι μεγάλες λοιπον εταιρείες εχουν πανευρωπαϊκά συμβόλαια υποστήριξης που καλύπτουν σχεδόν το σύνολο των laptops. Το κόστος της επισκευής χρεώνεται έτσι κι αλλιώς στη μαμά εταιρεία. Ενδεικτικά:

  • sony
  • lenovo
  • hp
  • acer
  • toshiba
  • dell
  • asus

Υπάρχουν κάποιες πάρα πολύ ειδικές περιπτώσεις που το service δεν καλύπτεται (π.χ. κάποιο μοντέλο που βγήκε ειδικά για την Ισλανδία - λέμε τώρα) μπορεί να μην καλύπτεται στην Ελλάδα. 

 

Παραεισαγωγές κάνουν ΟΛΟΙ οι γνωστοί και μεγάλοι. Οι πολύ μικροί δεν μπορούν να κάνουν γιατί δεν μπορούν να επενδύσουν μεγαλο κεφαλαιο για μαζική παραγγελία. Η λύση ειναι μια και μοναδική. Όταν σας γυαλίσει κάποιο laptop, πάρτε τηλέφωνο στην επισημη αντιπροσωπεία και ρωτήστε αν το τάδε μοντέλο (με λεπτομέρειες, οχι lenovog500) καλύπτεται απο service στην Ελλάδα. Αν ναι, προχωράτε άφοβα, ακόμα κι εχει έρθει μέσω Ισλανδίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eshop δεν είναι στο skroutz γιατί απλώς δεν το συμφέρει να είναι και οχι γιατί κάνει και αγορές απο άλλες χώρες.

Δεν διαφωνησε κανεις με αυτο. Δεν ειπαμε κατι διαφορετικο. Και εγω προσωπικα μονο "παραεισαγωγης" freedos αγοραζω μιας και συμφερει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνησε κανεις με αυτο. Δεν ειπαμε κατι διαφορετικο. Και εγω προσωπικα μονο "παραεισαγωγης" freedos αγοραζω μιας και συμφερει περισσοτερο.

Τα οποία εχουν κανονικό service από τη lenovo hellas. Δεν είναι εγγύηση "μόνο e-shop και τιποτα αλλο". 

Το τονίζω γιατί από την κουβέντα που ειχατε παραπάνω βγήκε διαφορετικό νόημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...