Προς το περιεχόμενο

Μετεγγραφες φοιτητων 2014


Marina_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ειναι κανένας απο εδώ που σπουδάζει σε πανεπιστήμιο της Αθήνας και είχε πάρει μετεγγραφή; Απλά φέτος έκανα αίτηση και εγω για μετεγγραφή και πιστεύω, πως εφόσον τα κριτήρια ειναι κυρίως οικονομικά με κατα κεφαλήν εισόδημα γύρω στις 2.000, θα την παρω την μετεγγραφή απλά με τα υπόλοιπα διαδικαστικά αγχώνομαι περισσότερο. Δηλαδή αν τα μαθήματα που χρωστάει κανεις τα δίνει και στο άλλο πανεπιστημιο αν του αλλάζουν το φοιτητικό πάσο και τέτοια, να ρωτήσω δηλαδή για την εμπειρία του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που ασχοληθήκατε. :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειναι κανένας απο εδώ που σπουδάζει σε πανεπιστήμιο της Αθήνας και είχε πάρει μετεγγραφή; Απλά φέτος έκανα αίτηση και εγω για μετεγγραφή και πιστεύω, πως εφόσον τα κριτήρια ειναι κυρίως οικονομικά με κατα κεφαλήν εισόδημα γύρω στις 2.000, θα την παρω την μετεγγραφή απλά με τα υπόλοιπα διαδικαστικά αγχώνομαι περισσότερο. Δηλαδή αν τα μαθήματα που χρωστάει κανεις τα δίνει και στο άλλο πανεπιστημιο αν του αλλάζουν το φοιτητικό πάσο και τέτοια, να ρωτήσω δηλαδή για την εμπειρία του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που ασχοληθήκατε. :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Αν και εδω δεν ειναι η καταλληλη κατηγορια για τέτοιες ερωτήσεις, η θέση σου εφοσον επιλεγεις, μεταφέρεται αυτοματα στη πόλη της επιλογης σου, οποτε ναι, εκει θα δώσεις οτι χρωστας πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι σχεδον σιγουρη οτι θα την παρεις την μεταγραφη, τοτε αυτο που πρεπει να σε ανχωνει ειναι τι θα γινει με τα μαθηματα που εχεις περασει. Μπορει να μην σου αναγνωρισουν ολοι οι καθηγητες τα μαθήματα που εχεις περασει. Και ενω στην παλια σχολη να ειχες 20 περασμενα μαθηματα, να βρεθεις ξαφνικα με κανενα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια άλλη ερώτηση;

Αν έχεις περάσει σε μια σχολή και για οικονομικούς λόγους δεν μπορείς να πας να σπουδάσεις εκεί και κάνεις αίτηση μεταγραφής.. όταν και ΑΝ τελικά σου την δεχτούν, μετά πηγαίνεις στο τμήμα με τα παιδιά που πέρασαν την ίδια χρονολογία με εσένα ασχέτως αν εσύ έχεις χάσει 1 ή 2 εξάμηνα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω για μεταγραφή λόγω οικονομικών προβλημάτων.

 

Πάντως από όσο ξέρω

 

1. Οποιος μεταγράφεται μπαίνει "θεωρητικά" στο εξάμηνο που ήταν και πριν (θεωρητικά λόγω νο2)

2. Χρωστά τα πάντα

3. Πρέπει να κάνει ξεχωριστά αίτηση για να του αναγνωσριστούν πιθανά κοινά μαθήματα

4. Το αν θα του αναγνωριστούν έχει να κάνει με τον διδάσκονατα και μόνο

 

 

έτσι αν πάρεις μεταγραφή πχ όταν είναι να πας στο 3ο έτος, θα μπεις στο 3ο αλλά θα χρωστάς όλα του 1ου και 2ου έτους.

 

Αν το 3ο έχει προαπαιτούμενο κάποιο του 1ου που δε στο αναγνωρίζει ο καθηγητής απλά δε θα μπορείς να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω για μεταγραφή λόγω οικονομικών προβλημάτων.

 

 

Λογικό ειναι. Οι μισοι φοιτητές που έχουν περάσει στην επαρχεία, έχουν παρατησει τις σχολές μη μπορωντας να σηκωσουν το βάρος των εξοδων (πλέον δεν υπάρχουν εργασίες, οπως ειχαμε εμεις παλαιότερα που βγάζαμε τα έξοδά μας)
 
Και κάτι πολύ βασικο. Ο φοιτητής δεν προσμετράται στους ανέργους.
Οπότε σου λέει, φέρτους όλους στις μεγαλουπόλεις, να μένουν στα σπιτια των γονέων τους από το να ψάχνουν για δουλειά απ τα 19 τους.
 
Εδω μόλις βγάλανε νεα εγκύκλιο χθες που επιτρέπει στους περσινους αποφοιτους των ΕΠΑΛ να ξανα υποβάλουν μηχανογραφικό, χωρις να δωσουν εξετάσεις, μηπως μπουν σε καλυτερη σχολή-περιοχή απ ότι ηταν πέρσι.
 
Δώσανε τη δυνατότητα σε επιτυχόντες του 2009(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) που δεν πηγαν καν να γραφτουν στη σχολή που πέτυχαν να πάρουν μεταγραφή σε αντίστοιχη σχολή κοντά στη πόλη διαμονής τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια! #not Στα 28 θα βγει η σχολή :P

Προσωπικά εκτός απο το χαμηλό εισόδημα της οικογένειας μου έχω και άλλο ένα σημαντικό κριτήριο (προστάτης οικογενείας) οπότε μπορώ να πω πως έχω κάποιες πιθανότητες παραπάνω για μεταγραφή.

Τώρα με τα μαθήματα και τα αναγκαστικά εργαστήρια που έχω χάσει που κατα συνέπεια σημαίνει χαμένο εξάμηνο, να δω πως θα τα βγάλω πέρα..

 

@DrLo Δεν έπρεπε να σου φαίνεται παράξενο. Στους περισσότερους φοιτητές που έχουν κάνει αίτηση για μεταγραφή, αυτός είναι ένας απο τους κύριους λόγους, αν όχι μόνο αυτός.

Ούτε εγώ το θεωρώ πολύ τρανταχτό κριτήριο (ούτε το Υ.Π.) μιας και δεν είναι αναγκαίο να περάσουν όλοι απο τις πόρτες των ΑΕΙ και ΤΕΙ, απλά είπα ότι εγώ δεν μπορώ να πάω να μείνω εκεί που πέρασα για οικονομικούς λόγους.

 

@Cossutius. Αυτό με την υποβολή μηχανογραφικού σε απόφοιτους ΕΠΑΛ δεν το πήρα χαμπάρι. Υπάρχει κάποιο link που να λέει περισσότερα;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Cossutius. Αυτό με την υποβολή μηχανογραφικού σε απόφοιτους ΕΠΑΛ δεν το πήρα χαμπάρι. Υπάρχει κάποιο link που να λέει περισσότερα;

 

Thanks

http://www.dikaiologitika.gr/2014022625636/paideia/me-to-10-stis-panellinies-2014-oi-apofoitoi-epal-omadas-a/menu-id-232.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ετσι για την ευτυχή κατάληξη του θέματος να σας πω οτι την πήρα τη μετεγγραφη και τώρα θα δούμε τι θα γίνει με τα μαθήματα. Συγχαρητήρια σε αυτούς που επίσης την πήραν και δύναμη σε όσους τη χάσανε!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα !! Έδωσα πανελλήνιες το 2913 και περασα σε ένα ΤΕΙ της Αθήνας !! Φέτος έδωσα με 10% και περασα πανεπιστήμιο Πατρών !! Δεν πηρα μεταγγραφη για αθηνα και το μετάνιωσα !! Γίνεται ν πάρω του χρόνου ; Ειμαι τρίτεκνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...