Προς το περιεχόμενο

Εχω Windows XP με την καταργηση τους τι κανω..


Dannie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω windows XP τα οποια σε λιγο καιρο καταργουνται τι κανω??

Υπαρχει δωρεαν μεταβαση σε αλλη εκδοση απο την microsoft η πρεπει να αγορασω??

Συγγνωμη αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω.

Λογικα αφου εχω αγορασει την παλια εκδοση δεν πρεπει να δινεται δωρεαν η νεωτερη εκδοση αφου αυτοι καταργουν την παλια?

Καποια βοηθεια thxs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να συνεχίσεις με τα XP - δεν καταργούνται τα XP (με την έννοια ότι δεν θα σταματήσουν να λειτουργούν), απλώς η Microsoft από τον ερχόμενο Απρίλιο δεν θα βγάζει πλέον ενημερώσεις γι' αυτά, επομένως αυξάνονται οι κίνδυνοι παραβίασης της ασφάλειας του υπολογιστή σου όταν είσαι συνδεδεμένος στο Internet.
Δωρεάν νεότερη έκδοση των Windows δεν υπάρχει.
Μπορείς να στραφείς στα Windows 7 ή στα νεότερα Windows 8/8.1, αρκεί πρώτα να σιγουρευτείς ότι ο υπολογιστής σου καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις τους σε θέμα υλικού (hardware). Τα Windows 8/8.1 είναι πιο "ελαφριά" από τα Windows 7, αλλά σε πολλούς δεν αρέσουν λόγω του ιδιόμορφου περιβάλλοντος εργασίας τους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows xp δεν θα σταματήσουν να λειτουργουν μετά τις 8 Απριλίου. Δεν θα κλειδώσουν. Δεν θα σβηστουν.

Απλώς μετά τις 8 Απριλίου η ms θα σταματήσει να βγάζει security updates/patches για τα xp. Ότι εχει βγεί μέχρι τότε θα είναι διαθέσιμο και μετέπειτα, αλλά δεν θα υπάρξουν καινουργια. Εν ολίγοις δεν θα βγει ποτέ service pack 4.

 

Για το λόγο αυτό εννοείται οτι δεν υπάρχει πρόγραμμα δωρεάν αναβάθμισης σε νεότερο λειτουργικό.

 

Αν η χρήση που κάνεις ειναι συντηρητική και προσεκτική και παράλληλα χρησιμοποιείς άλλα σοβαρά εργαλεία για την ασφάλεια του υπολογιστή σου (antivirus, firewall,anti-malware, κλπ) δεν είναι άμεσα αναγκαίο να πας σε νεότερη έκδοση. 

 

Αν αντίθετα κάνεις εγκατάσταση σε οτι βρεις, κατεβάζεις αβίαστα και περνάς cracks, σπασμένα προγράμματα και γενικά σερφάρεις σε «επικίνδυνα νερά» καλό ειναι να αγοράσεις άδεια για νεότερο λειτουργικό ή να μεταπηδήσεις σε linux (αναλογα με τη χρήση που κάνεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω ολουςςς!

Επειδη κανω χρηση κατεβαζω ταινιες κ.τ.λ νομιζω οτι πρεπει να παω σε νεωτερη εκδοση.

Πηγαινοντας σε καινουργια εκδοση γινεται και φορματ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλώς κατεβαζεις/βλέπεις ταινίες, είναι «καθαρός» ο τρόπος κατεβάσματος και έχεις αλλη επιπροσθετη προστασία, οχι δεν χρειάζεται να πας σε αλλη νεότερη έκδοση.

 

Αν αποφασίσεις να πας σε νεότερη έκδοση, καλύτερα να γίνει διαμόρφωση και καθαρή εγκατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικα, μπορεις να δοκιμασεις και ενα αλλο λειτουργικο συστημα, δηλαδη το linux, το οποιο ειναι δωρεαν και παιρνει παντα τις τελευταιες ενημερωσεις ασφαλειας και δεν θα εχεις το προβλημα που εχεις τωρα με τα XP.

 

Μπορεις πρωτα να το δοκιμασεις στον υπολογιστη σου, χωρις να πειραχτει καθολου η τωρινη σου εγκατασταση, για να δεις εαν σε βολευει. Αφου η κυρια χρηση σου ειναι η ταινιες (και το browsing φανταζομαι) μπορεις να βρεις ολα τα προγραμματα που χρειαζεσαι και στο linux (δωρεαν και αυτα εννοειται).

 

Κατεβασε αυτο το αρχειο και μετα γραψτο σε ενα USB ή DVD (δες εδω πως γινεται) και μετα δοκιμασε το στον υπολογιστη σου.

 

Εδω ειναι ο πληρης οδηγος, οπου θα βρεις σχεδον ολα οσα χρειαζεσαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα! :-)

Βρίσκομαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα γιατί μέχρι τώρα δούλευα τα windows xp.

Εγώ δουλεύω σχεδιαστικά προγράμματα και φωτορεαλισμό ως επί το πλείστον (archicad), photoshop και κάποια απλά προγράμματα δημιουργίας ταινιών.

Ο επεξεργαστής μου είναι Intel® Core 2 Quad Q6600@ 2.40GHz, με 3Gb RAM. Αυτή σκέφτομαι να την αυξήσω.

Έκανα το τσεκ και το σύστημα σηκώνει τα windows 8.

Αναρωτιέμαι όμως, ποια η διαφορά με τα windows 7 και γιατί τα windows 7 τα βρίσκω σε πιο ακριβές τιμές;

Για την ώρα κατέβασα το αρχείο που λέει ο φίλος από πάνω, να δοκιμάσω τα linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα! :-)

Βρίσκομαι κι εγώ στο ίδιο δίλημμα γιατί μέχρι τώρα δούλευα τα windows xp.

Εγώ δουλεύω σχεδιαστικά προγράμματα και φωτορεαλισμό ως επί το πλείστον (archicad), photoshop και κάποια απλά προγράμματα δημιουργίας ταινιών.

Ο επεξεργαστής μου είναι Intel® Core 2 Quad Q6600@ 2.40GHz, με 3Gb RAM. Αυτή σκέφτομαι να την αυξήσω.

Έκανα το τσεκ και το σύστημα σηκώνει τα windows 8.

Αναρωτιέμαι όμως, ποια η διαφορά με τα windows 7 και γιατί τα windows 7 τα βρίσκω σε πιο ακριβές τιμές;

Για την ώρα κατέβασα το αρχείο που λέει ο φίλος από πάνω, να δοκιμάσω τα linux.

Με το σύστημα που περιγράφεις θα είσαι μια χάρα με κάποια διανομή Linux (αν δε, βάλεις και μνήμη, θα είσαι ακόμη καλύτερα).

Εν τούτοις, τίθεται το θέμα με το τί γίνεται σχετικά με τις ανάγκες σου σε επίπεδο λογισμικού. Έτσι, π.χ., το photoshop δεν υπάρχει για Linux (μόνο Windows/MacOSX). Φυσικά υπάρχει το GIMP, αλλά δεν είναι ακριβώς το "ίδιο" (αν και αυτό έχει να κάνει με τις απαιτήσεις αλλά και τις δυνατότητές σου).

 

Από την άλλη μεριά, νομίζω ότι, αμφότερα τα 7 και 8.1 θα έτρεχαν στο σύστημά σου -μάλιστα λένε ότι τα 8.1 έχουν λύσει κάποια ζητήματα, όπως καλύτερη διαχείρηση μνήμης και μπαταρίας (για φορητούς υπολογιστές). Τα 7 τα βρίσκεις πιό ακριβά, γιατί η M$ θέλει να ωθήσει τον κόσμο σε 8.1. Άλλωστε σε λίγο καιρό δεν θα βρίσκεις εύκολα νέο υπολογιστή με προεγκατεστημένα τα 7. 

 

Γνώμη: Αν δεν είσαι "δέσμια" (για δικούς σου λόγους) κάποιου συγκεκριμένου λογισμικού (που υπάρχει μόνο ή κυρίως) για Windows, ή αν είσαι διατεθιμένη να δώσεις μια ευκαιρία σε εναλλακτικό λογισμικό (ως επί το πλείστον, ανοικτού κώδικα), τότε θα έλεγα να δώσεις μια ευκαιρία στο Linux (και, μιας και είσαι νέα, σε κάποια εύκολη διανομή, όπως είναι οι Mint, Ubuntu, openSuSE).

Bέβαια, πιθανόν σε κάποιες περιπτώσεις να χρειαστεί να "το ψάξεις" λίγο (εννοώ στο σενάριο όπου έχεις επιλέξει Linux), αλλά σίγουρα θα βρεις λύση. Δεν θα έχεις τεχνητούς περιορισμούς που έχεις στα Windows. Έτσι, π.χ. θα κερδίσεις σε πόρους και απόδοση από την έλλειψη ενός antivirus (που θα έπρεπε να τρέχει στο υπόβαθρο), κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dracon.74 ευχαριστώ για την απάντηση.

Με προβληματίζει αυτό που λες για το photoshop σε περιβάλλον linux, γιατί το χρησιμοποιώ πολύ και γενικά, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα πού ήδη έχω, δεν είμαι για πολλά έξοδα.

Τα 8.1 νομίζω ότι είναι αρκετά πιο ακριβά από τα 8 και έτσι κι αλλιώς, δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω σε laptop ή tablet, αλλά σε pc, οπότε δεν μ' ενδιαφέρουν κάποια χαρακτηριστικά τους.

Ίσως κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο και άνεση, την ψάξω για τα Linux, γιατί με ενοχλεί η δέσμευση από την Microsoft. 

Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι να κοιτάξω κάτι άλλο από MS Office. Ποια είναι η γνώμη σου, αν δε σε κουράζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dracon.74 ευχαριστώ για την απάντηση.

Με προβληματίζει αυτό που λες για το photoshop σε περιβάλλον linux, γιατί το χρησιμοποιώ πολύ και γενικά, θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα πού ήδη έχω, δεν είμαι για πολλά έξοδα.

Τα 8.1 νομίζω ότι είναι αρκετά πιο ακριβά από τα 8 και έτσι κι αλλιώς, δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω σε laptop ή tablet, αλλά σε pc, οπότε δεν μ' ενδιαφέρουν κάποια χαρακτηριστικά τους.

Ίσως κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο και άνεση, την ψάξω για τα Linux, γιατί με ενοχλεί η δέσμευση από την Microsoft. 

Γι' αυτό το λόγο σκέφτομαι να κοιτάξω κάτι άλλο από MS Office. Ποια είναι η γνώμη σου, αν δε σε κουράζω;

1ον... τα 8.1 έρχονται ως (δωρεάν) αναβάθμιση στα (αγορασμένα) 8 -εκτός αν αγοράσεις εξ αρχής υπολογιστή με 8.1 (που δεν το συζητάμε, προφανώς).

 

2ον... με την σύνθεση υπολογιστή που ανέφερες (και ΑΝ επεκτίνεις και την μνήμη) τα 8(.1) είναι "μονόδρομος" (σε περίπτωση που επιλέξεις Windows, ως λειτουργικό).

 

3ον... η δέσμευση (για Χ λόγους) σε κάποιο/α πρόγραμμα/τα είναι πολύ σημαντικό -και σε καταλαβαίνω. Όμως, υπεισέρχεται και άλλη μια παράμετρος: τί απαιτήσεις έχεις από το Υ πρόγραμμα που χρειάζεσαι (και που υπάρχει σε Windows μόνο ή κυρίως). Για παράδειγμα, το 90% (ας πούμε) των μη επαγγελματιών που χρησιμοποιεί Photoshop θα ήταν ικανοποιημένοι απολύτως με το GIMP (αρκεί να αφιέρωναν κάποιο χρόνο να το μάθουν, φυσικά). Επίσης ίσως ένα 5-10% των επαγγελματιών να ήταν ευχαριστημένο (αλλά μέχρις εκεί). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί θέλω να πω.

Συνεπώς, αν πας σε κάποια διανομή Linux, θα πρέπει να κάνεις μια λίστα με τα αντίστοιχα (με εκείνα των Windows) προγράμματα που θα χρειαστείς.

 

4ον... η δέσμευση των Windows είναι αφόρητη: π.χ. πρέπει εσύ να συντηρείς κάθε ένα πρόγραμμα ξεχωριστά (αναφέρομαι σε updates), μιας και δεν έχουν όλα auto update. Στο Linux αυτά τα αναλαμβάνει ο package manager. Άλλο παράδειγμα είναι η ασφάλεια αλλά και η εξοικονόμηση πόρων. Τέλος είναι η ελευθερία: για την τάδε εργασία βάζεις όποιο πρόγραμμα θες και όχι όποιο είναι "suggested by M$".

 

5oν... Το Office είναι ακόμη χειρότερο (ειδικά με το θέμα της τιμής/άδειας σε σχέση με την cloud χρήση, κ.λπ.). Στο "οικοσύστημα" του ανοικτού λογισμικού υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 εξαιρετικές σουίτες γραφείου (που, προσωπικώς, τις θεωρώ ισάξιες με το MS Office), όπως είναι τα OpenOffice, LibreOffice, Calligra.

 

Φυσικά, πολλά από τα προγράμματα ανοικτού κώδικα, μπορείς να τα έχεις και σε Windows.

 

Δεν με κουράζεις καθόλου -παρακαλώ.

 

YΓ. Tα προγράμματα ανοικτού κώδικα είναι -εν γένει- δωρεάν (συνήθως, εναπόκειται σε εσένα αν θες να κάνεις κάποια δωρεά), συνεπώς, από αυτήν την άποψη, δεν μπαίνεις σε έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. 

Τώρα που σας βρήκα, θα σας ζαλίσω!

Σκεφτόμουν το OpenOffice, δεν είμαι διατεθειμένη να δώσω χρήματα και για το καινούργιο MS Office.

Δουλεύω το photoshop και για δουλειά και για hobby.

Αλλά βασικά, το archicad είναι αυτό με το οποίο βγάζω το ψωμί μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. 

Τώρα που σας βρήκα, θα σας ζαλίσω!

Σκεφτόμουν το OpenOffice, δεν είμαι διατεθειμένη να δώσω χρήματα και για το καινούργιο MS Office.

Δουλεύω το photoshop και για δουλειά και για hobby.

Αλλά βασικά, το archicad είναι αυτό με το οποίο βγάζω το ψωμί μου!

Δεν ζαλίζεις :)

 

Όπως έγραψα και πιό πάνω, με το ανοικτό λογισμικό (σε ποσοστό 99.999999...%) δεν χρειάζεται να δώσεις χρήματα.

 

Για Office, θα πρότεινα το LibreOffice. Νομίζω εξελίσσεται (για την ώρα) περισσότερο από το OpenOffice -και από οποιοδήποτε άλλο.

 

Σχετικώς, με τα Photoshop/Archicad. Tα αντίστοιχά τους είναι τα Gimp/Inkscape - τουλάχιστον για το πρώτο, αλλά για το δεύτερο ίσως κάνω λάθος. Όμως, επειδή πρόκειται για κάτι επαγγελματικό, δεν θα ήθελα "να σε πάρω στον λαιμό μου". Ίσως υπάρχουν και καλύτερα προγράμματα για Linux που δεν τα γνωρίζω. Πάντως, αν θες, ρίξε μια ματιά στους ανωτέρω συνδέσμους -ίσως, ως επαγγελματίας, διακρίνεις τί σου κάνει και τί όχι. Σίγουρα θα μπορείς να τα δοκιμάσεις κιόλας -μπαίνουν και σε Windows.

 

Παρακαλώ και πάλι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζαλίζεις :)

 

Όπως έγραψα και πιό πάνω, με το ανοικτό λογισμικό (σε ποσοστό 99.999999...%) δεν χρειάζεται να δώσεις χρήματα.

 

Για Office, θα πρότεινα το LibreOffice. Νομίζω εξελίσσεται (για την ώρα) περισσότερο από το OpenOffice -και από οποιοδήποτε άλλο.

 

Σχετικώς, με τα Photoshop/Archicad. Tα αντίστοιχά τους είναι τα Gimp/Inkscape - τουλάχιστον για το πρώτο, αλλά για το δεύτερο ίσως κάνω λάθος. Όμως, επειδή πρόκειται για κάτι επαγγελματικό, δεν θα ήθελα "να σε πάρω στον λαιμό μου". Ίσως υπάρχουν και καλύτερα προγράμματα για Linux που δεν τα γνωρίζω. Πάντως, αν θες, ρίξε μια ματιά στους ανωτέρω συνδέσμους -ίσως, ως επαγγελματίας, διακρίνεις τί σου κάνει και τί όχι. Σίγουρα θα μπορείς να τα δοκιμάσεις κιόλας -μπαίνουν και σε Windows.

Ναι, θα κοιτάξω το LibreOffice.

Το Archicad δεν το αλλάζω με τίποτα στον κόσμο! Αν και νομίζω ότι λειτουργεί και σε περιβάλλον Linux, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει για αυτό που έχω. Θα το τσεκάρω.

Με διαφώτισες αρκετά για την ώρα, θα επανέλθω με καινούργιες απορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα κοιτάξω το LibreOffice.

Το Archicad δεν το αλλάζω με τίποτα στον κόσμο! Αν και νομίζω ότι λειτουργεί και σε περιβάλλον Linux, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει για αυτό που έχω. Θα το τσεκάρω.

Με διαφώτισες αρκετά για την ώρα, θα επανέλθω με καινούργιες απορίες!

Aπό όσο είδα, δεν υπάρχει (πλέον) το Archicad για Linux. Μια άλλη λύση (πλην των προγραμμάτων που σου ανέφερα ή που μπορεί να αναφέρουν άλλοι, καταλληλότεροι από εμένα) είναι να τρέχεις την έκδοση για Windows, μέσω Wine. To Wine είναι ένα πρόγραμμα που εξομοιώνει τα Windows σε περιβάλλον Linux. Αν και μερικές φορές η απόδοση δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

 

Στην διάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...