Προς το περιεχόμενο

Αγορα αυτοκινητου??


lakisss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον επειδη τωρα ειναι η ευκαιρια μου για καλο αμαξι η θα το παρω τωρα η ποτε βρισκομαι αναμεσα σε 2 παντα diesel :

mercedes cla και audi a3 sedan πιο πολυ τεινω προς την cla στην κοπελα μου αρεσε περισσοτερο το audi πιο ευρυχωρο για παιδια μελλοντικα

Θα ηθελα και τις δικες σας αποψεις υπαρχει καποιος που να χει καποιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το cla είναι απιθανό. Και εγω αν άλλαζα αυτοκίνητο αύριο αυτό θα έπαιρνα και ακόμα παραπάνω μόνο Mercedes (είχα το έδωσα και πήρα μπεμπα). Με τα Audi είμαι λίγο επιφυλακτικος γιατί τα τελευταία χρόνια εχουν αρκετά προβλήματα λόγω του κινητήρα άμεσου ψεκασμού που φοράνε. Πήγαινε σε cla diesel 1500!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cla είναι απιθανό. Και εγω αν άλλαζα αυτοκίνητο αύριο αυτό θα έπαιρνα και ακόμα παραπάνω μόνο Mercedes (είχα το έδωσα και πήρα μπεμπα). Με τα Audi είμαι λίγο επιφυλακτικος γιατί τα τελευταία χρόνια εχουν αρκετά προβλήματα λόγω του κινητήρα άμεσου ψεκασμού που φοράνε. Πήγαινε σε cla diesel 1500!

Ναι αλλα μιλαμε για diesel οποτε ο αμεσος ψεκασμος που θα ειχε διαφορα στα βενζινοκινητα παει περιπατο...

Το ιδιο συστημα εχουν τα diesel....

Τωρα απο εκει και περα οτι αρεσει στο παιδι.Τα πετρελαια δεν βγαζουν μεχρι στιγμης ιδιαιτερα προβληματα που να ακουγονται.ειναι νωρις οσο ναναι.Εμφανησιακα ειναι πιο ωραιο νομιζω το cla...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και στο πετρέλαιο δεν υπάρχει άμεσος ψεκασμός αλλά έχω γνώμη για τα Α3 άμεσου ψεκασμού οπότε για αυτά μιλάω. Για τα πετρέλαια της Audi δεν έχω άποψη αλλά της Mercedes για εμένα είναι πολλά επίπεδα πάνω από το δεύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και στο πετρέλαιο είναι άμεσος ψεκασμός, δεν θα γινόταν αλλιώς.

 

Επίσης ο 1500 diesel της ΜΒ είναι Renault, ο ίδιος που έχει το νέο Clio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ αυτών των δύο, την cla αλλά θα σου πρότεινα τον 1800 diesel,εφόσον η διαφορά δεν είναι αρκετά μεγάλη. Σαν πιο οικονομική επιλογή δες και το volvo s60 diesel. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η διαφορα δεν ειναι πολυ μεγαλη κατα 99% θα καταληξω στην merc cla diesel με τα 140ps ειναι πιο σπορ πιο νεανικη ενω το audi μου κανει πιο συντηρητικο μεχρι τελος εβδομαδος θα ξερω σιγουρα μιας και η αναμονη θα ναι μεγαλη ημερομηνια κατασκευης τον ιουνιο παραλαβη τελη ιουλιου για τη merc ιδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη η διαφορα δεν ειναι πολυ μεγαλη κατα 99% θα καταληξω στην merc cla diesel με τα 140ps ειναι πιο σπορ πιο νεανικη ενω το audi μου κανει πιο συντηρητικο μεχρι τελος εβδομαδος θα ξερω σιγουρα μιας και η αναμονη θα ναι μεγαλη ημερομηνια κατασκευης τον ιουνιο παραλαβη τελη ιουλιου για τη merc ιδωμεν

Το Α3 και εμένα μου κάνει πιο γεροντιστικο... Έχω την εντύπωση ότι σε κάποια αντιπροσωπεία της Αθήνας είδα πριν καμία βδομάδα βιτρινατη cla αλλά δε ξέρω αν ήταν πετρέλαιο. Πάρε μερικά τηλέφωνα αριστερά δεξιά κ ψάξου και για τιμές γιατί υπάρχει ένας σχετικός ανταγωνισμός που μπορείς να επωφεληθεις...

 

*εντιτ : πρεπει να καταργησω τον κορεκτορα!

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α3 και εμένα μου κάνει πιο γεροντιστικο... Έχω Θεμης εντύπωση ότι σε κάποια αντιπροσωπεία της Αθήνας είδα πριν καμία βδομάδα βιτρινατη cla αλλά δε ξέρω αν ήταν πετρέλαιο. Πάρε μερικά τηλέφωνα αριστερά δεξιά κ ψάξου και για τιμές γιατί υπάρχει ένας σχετικός ανταγωνισμός που μπορείς να επωφεληθεις...

Το αμαξι οπως το θελω εγω παει αποκλειστικα και μονο παραγγελια δεν υπαρχει πουθενα ετοιμοπαραδοτο, το θελω φορτωμενο μιας και το πρωτο αμαξι δεν το πηρα οπως ηθελα τωρα οσο για τις τιμες μαζι με τη δηθεν αποσυρση πεζει τρελη εκπτωση η ετσι θελουν να νομιζω... Παντως απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεια μιας και η τιμη ξευφευγει αρκετα δεν υπαρχει διαφορα.

Οσο περνανε οι μερες και βλεπω και τα videos στο youtube τρελενομαι με τη cla με βλεπω πεμπτη πρωι με την προκαταβολη ανα χειρας για κλεισιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό, σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις. Φίλος με την Α180CDI εχει ξετρελαθεί με την άνεση και την οικονομία της! Σε 3-4 χρόνια όταν έρθει και η δική μου ώρα να αλλάξω ξέρω πτος τα που να κοιτάξω και εγω πλέον, να ηρεμήσω και απο τα χαζοπροβλήματα  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audi A3 καθε φορα που το βλεπω θελω να πεθανω απο την βαρεμαρα. Checkare και το καινουργιο το GLA , το ειδα προχθες σε ασπρο, πανεμορφο. Και αποτι ειδα στο site αρχιζουν απο ιδια τιμη.

 

 PS : Το Volvo V40 Cross Country ειναι πανεμορφο και με δωρεαν το αυτοματο κιβωτιo αποτι πηρε το ματι μου στο In.gr

 

 PS2: Σκεψου το για αυτοματο. Δεν ειχα οδηγησει ποτε πριν παρω αυτοματο και δεν τα ειχα σε μεγαλη υποληψη , μεχρι πριν απο 3 μηνες που πηρα την X1 μου, τωρα απλα ξερω οτι δεν προκειται να ξαναπαρω χειροκινητο, ειναι απλα ΤΟΣΟ καλυτερα και αντιθετα με οτι ισως να εχεις ακουσει, ειναι πιο καλβωτικα στην οδηγηση σε σχεση με τα χειροκινητα. Και οχι , το να βαζεις απο 1η 2η 3η 4η 5η 6η δεν ειναι ουτε τεχνη ουτε σε κανει να γουσταρεις την οδηγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ τι λεει το Χ1; Μου φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση (για μένα) αλλα ψιλοβοφάμαι να ξαναπάρω bmw οσο και αν μαμανε σαν αυτοκίνητα λόγω χαζοπροβλημάτων (που μεταφράζονται αυτόματα σε εκατοντάδες ευρώ όταν εισαι εκτός της αστείας διετούς εγγυησης).

 

 

+1 Και απο εμένα στο αυτόματο, γύρισα απο αυτόματο-σειριακό σε χειροκίνητο εδω και πολυ πολύ καιρό και ακόμα δε το εχω συνηθίσει και επιπλέον ξενερώνω οταν ειμαι σε κίνηση...

 

Απίστευτη οδηγική εμπειρία το σειριακό - αυτόματο (δεν εχει καμία σχεση με τα παλιά "βαρετά" αυτόματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , ειδικα αμα το βαλεις στο DS εχεις καλυτερη οδηγικη εμπειρια αποτι εχεις με οποιοδηποτε χειροκινητο. 

 

 Το x1 το εχω 3 μηνες , το πηρα μονο με 14k χιλιομετρα, τους εχω κανει 6k μεχρι τωρα, κανενα προβλημα προς το παρον. Την εγγυηση μπορεις να την επεκτείνεις, η νομιζω μπορεις να παρεις απο την αρχη μεγαλυτερη. Το 18d εχω, αρκετα καλη καταναλωση (6,7/100 km ),  με σχετικα χαμηλη ταχυτητα (110, 120 Km).  Με τις καινουργιες 7ρες ταχυτητες η καταναλωση πρεπει ναναι ακομη μικροτερη . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου τελη και νομιζω τεκμηρια ειναι βαση καυσαεριων δεν κοιτας για την μεγαλη εκδοση 2.1?

παρολ αυτα υπαρχει μια φημη οτι οσο μεγαλυτερο euro (5-7?)εχει τοσο πιο ευπαθη ειναι στα πετρελαια που θα βαζεις...(μην κοιτατε κατι λεωφορεια ή φορτηγα ή σκαπτικα που τους βαζουν θερμανσης και δουλευουν.ειναι  euro 2-3 και περισσοτερα κυβικα)

τι σημαινει αυτο?ρωτα σε κανα benz forum ή σε καμμια αντ/πει τι χρεωσεις εχει η αλλαγη "νεροπαγιδας-φιλτρο" ή rebuild  και ποσο κοστιζουν οι βαλβιδες ή αντλια πετρελαιου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...