Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για σωστό σούβλισμα αρνιού.


Johny Q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

 

Μέρες που έρχονται, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το νήμα για να ξεκινήσουμε μια συζήτηση σχετικά με τις μεθόδους που ακολουθεί ο καθένας στο σούβλισμα. Είναι μια ευκαιρία να παραθέσουμε τυχόν τεχνικές που μπορεί να χρησιμοποιούμε ώστε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. 

 

Κάνω εγώ την αρχή λοιπόν με το εξής τέχνασμα:

 

Χρησιμοποιώ πάντα κλιματόβεργες στο ψήσιμο.

 

Εσείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον σαν κατσικοψηστης χρονια στην σουβλα θα πω τα εξης!

 

αρχικα να πω οτι το σουβλισμα ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.

πρεπει να εχετε χαμηλη ψωτια στην αρχη και σιγα σιγα θα δυναμωνεται την φωτια με καρβουνα

επισης βασικο ειναι να εχετε καρβουνα καλης ποιοτητας, δυνατα, να μην χανουν την ζεστη τους κατευθειαν.

 

εγω αναβω τα καρβουνα λιγα λιγα σε μαγκαλι και μετα τα μεταφερω στην σουβλα

 

επισης σημαντικο ειναι το καλο και γερο δεσιμο στην σουβλα επανω, το κατσικι πρεπει να ειναι σταθερο και να μην κουνιεται.

οταν το δεσω αλατοπιπερωνω καλα, λαδωνω μια καλη επισης

και μετα οταν το βαλω στην φωτια βαζω λαδολεμονο με πινελο για να μην στεγνωνει

 

καλο σουβλισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την αναβω απο πιο πριν, βαζω το κατσικι στην σουβλα κατα τις 8-9 το πρωι και αναβω σιγα σιγα καρβουνα και βαζω

 

συνηθως κατα τις 2.30 η ωρα τρωμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα ειπε ο αρχαγγελος, πρεπει να καταφερεις να το ψησεις ομαλα για 4:30-5 ωρες, στην αρχη να ζεσταθει, μετα να βράσει και στο τελος να ξεροψηθει η θανατηφορα πετσα του! Οσοι την πατάνε ειναι γιατι βιαζονται και τους αρπαζει απο την αρχη. Επίσεις σημαντικο, οχι ιδια φωτια παντου, στην αρχη καρβουνα μπροστα και πισω,κατω απο τα ποδια και ελάχιστα στην μεση κατω απο την κοιλια.

 

Τελος η σούβλα πάντα οριζοντια, δεν την γέρνουμε για να ψηθει καλύτερα στην μια πλευρά, θα ζοριστει το μηχάνημα και θα το πάρετε στα χερια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την αναβω απο πιο πριν, βαζω το κατσικι στην σουβλα κατα τις 8-9 το πρωι και αναβω σιγα σιγα καρβουνα και βαζω

 

συνηθως κατα τις 2.30 η ωρα τρωμε.

 

2.30 η ώρα ρε αδερφακι μου? δε πεθαίνετε της πεινας?  :P

Στην Κρήτη το κάνουμε "Αντικριστό" πάντος:

 

DSC04013.JPG

 

game of thrones φαση. γουσταρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη κρητη γενικά δε σουβλίζουμε πιστευω στο βαθμο που το κανει ολη η υπολοιπη ελλαδα τη μερα του πασχα. 

Σουβλιζουν βεβαια πολλοι αλλα παρα πολλοι το κανουν και αντικρυστο ή κομμενο σε κομματια στη σχαρα.  Επισης πολλοι ξενερωτοι οπως εγω το πετανε στο φουρνο με πατατες (ενταξει μη βαρατε ειπαμε ειμαι ξενερωτος :-D )

 

Το πασχα έχει καποιες χαρακτηριστικες γευσεις που οταν τις φερνω στο μυαλο πραγματικα μυριζουν πασχα. Εμενα προσωπικα δεν ειναι η γευση του οβελια, αλλα το να καθαρισω ενα κοκκινο αυγο μαζι με λιγο ανθοτυρο ή γλυκια μυζηθρα οπως θελετε πειτε το και  χριστοψωμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...