Προς το περιεχόμενο

1821: Αγώνας για την ελευθερία....TIPS WANTED


Wolverine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 χρόνια αργότερα...

Αγαπητέ Wolverine καλημέρα...

Το αίτημά σου όπως βλέπω κοντεύει να κλείσει 5ετία. Εύχομαι στο μεταξύ να έχεις βρει tips και να φωτίσεις και μένα με τη σειρά σου...

Μόλις πρόσφατα ανακάλυψα το παιχνίδι και έχω "κολλήσει".

Ευχαριστώ,

Πέννυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

κατ αρχην Πεννυ, σε παρακαλω διευκρινησε ποιο απο ολα εννοεις υπαρχουν δυο παιχνιδια με αυτο το τιτλο. Το ενα ειναι καπως παλιο και λεγεται 1821¨ο αγωνας για την ελευθερια και το αλλο 1453-1821 η ώρα της απελευθέρωσης και κυκλοφορησε προσφατα.

 

το Παλιο το απεκτησα προσφατα και εγω και βγηκα σημερα στη γυρα μηπως βρω κανα tip. σκουρα τα πραγματα ομως, απο αλλα ατομα που το παιξαν ακουσα το παιχνιδι αυτο ειναι αρκετα καλο, εμενα μου φανηκε ομως καπως δυσκολο. βλεποντας και κανοντας ομως,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεννυ σε παραθετω στο http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-85804.html

εκει βρηκα καποιες συμβουλες για το παιχνιδι. φαινονται ακρετα καλες και ελπιζω να ειναι αλλιως θα βρεθω με κουτια ηρεμιστικα διπλα μου:fear::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θεωρώντας ότι μιλάμε για το παιχνίδι του τίτλου (1821 Αγώνας για την Ελευθερία) να πω μερικά πολύ βασικά σημεία που με βοήθησαν να επιβιώσω αρκετούς γύρους:

 

* Επιλέξτε να δώσετε τις μάχες σε κακοτράχαλο έδαφος (βουνό, λόφοι) και όχι σε πεδιάδες. Εκεί υπερτερούν τα τουρκικά στρατεύματα.

 

* Οι φρουρές στα κάστρα είναι σχεδόν άχρηστες. Καλύτερα να ενσωματωθούν σε κινούμενους στρατούς, τουλάχιστον στην πρώτη φάση της απελευθέρωσης

 

* Η ιστορία είναι φίλος μας (αλλά και τα στατιστικά που δίνει το παιχνίδι): Ο Κολοκοτρώνης είναι άριστη επιλογή για στρατηγός, υπάρχουν άλλοι που είναι δημοφιλείς αλλά από ηγετικές ικανότητες, γιοκ

 

* Εκμεταλευτείτε τα "bottlenecks" του χάρτη (Κόρινθος, λ.χ.) Εκεί μπορείτε και να αμυνθείτε, αφού σύντομα εμφανίζονται τουρκικοί στρατοί από το βορρά.

 

* Επιδιώξτε εύκολες νίκες στην αρχή (υπάρχει ένας σχετικά αδύναμος τουρκικός στρατός, αλλά και μικρές φρουρές στην Πελοπόνησο). Έτσι, ενισχύετε το επαναστατικό αίσθημα και είναι ευκολότερο α)να κρατήσετε περιοχές και β)να ξεσπάσει αυθόρμητη επανάσταση σε κάποια περιοχή εκτός του ελέγχου σας.

 

Το β) πιο πάνω είναι δίκοπο μαχαίρι, σε κάποιες περιπτώσεις. Αν η επανάσταση ξεκινήσει πολύ βόρεια, ο στρατός ίσως διαλυθεί από έλλειψη πολεμοφοδίων, αν δεν ενωθεί με τις κύριες δυνάμεις. Για να το αποφύγετε αυτό, μπορείτε να επιβιβάσετε το στρατό στα πλοία του στόλου και να τον οδηγήσετε νοτιότερα.

 

Ο στόλος είναι χρησιμότατος για τη μεταφορά στρατευμάτων για την απελευθέρωση των νησιών (Ύδρα, Σπέτσες) που δίνουν πολύ καλό εισόδημα. Εναλλακτικά, μπορείτε να επιδιώξετε μέσω των αρχικών επιτυχιών το ξέσπασμα μιας αυθόρμητης επανάστασης στα νησιά (bonus o "δωρεάν" στρατός που δημιουργείται) αλλά δεν υπάρχει εγγύηση γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Επειδή είδα ένα thread με τίτλο "1821" κλειδωμένο, και δεν ξέρω αν αυτό έγινε με το σκεπτικό ότι ο χρήστης που το άνοιξε ζητούσε "δωρεάν" εμπορικό παιχνίδι, να υπενθυμίσω, όπως αναφέρεται και σε προηγούμενο μήνυμα (κάποιων μηνών) ότι, πράγματι, η πάλαι ποτέ "Metal Fin" διαθέτει δωρεάν το 1821. Δεν το έχω κατεβάσει και δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα με την εγκατάσταση.

 

Αν, πάλι, εκείνο το thread κλειδώθηκε ως πλεονάζον, παρακαλώ προσπεράστε την παρέμβασή μου κι απλώς, όποιος ενδιαφέρεται, ας ακολουθήσει το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπον φιλε μου ακου:Θα πας στην επιφανεια εργασιας θα πατησεις στο εικονιδιο 1821 που λεει ,δεξι κλικ ,ιδιοτητες,ευρεση προορισμου,πηγαινε σε εναν φακελο που λεει dne και μετα σε κατι αρχεια που λενε arxelst arxelsto arxtkst arxtksto και αλλαξε τους αριθμους...αυτα ειναι τα αρχεια του στρατου και του στολου μας.Απλως αλλαζεις τα νουμερα σε οτι αριθμο επιθυμεις για να μεγαλωσεις το στρατο και στολο και στα αντιπαλα στρατευματα παλι το ιδιο..ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ!!ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΑΤΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΕΦΤΑ!!!ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ ΟΠΟΥ ΛΕΕΙ PERIOXES.Εκει θα πας και θα μεγαλωσεις το μηνιαιο εισοδημα τους + να μεγαλωσεις τους διαθεσιμους στρατιωτες και να μειωσεις την εχθρικη φρουρα...αν θες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσο καιρό μάλλον ο topic starter θα έχει προχωρήσει στο "1939: Μάχη κατά του φασισμού" ή ακόμα καλύτερα στο "2009: Οικονομική κρίση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...