Προς το περιεχόμενο

BSPlayer - BSI/INI maker


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eftiaksa ena maker gia BSI/INI files gia ton BSPlayer. Ypostirizei tainies se perissotera apo 1 CD, vriskei to megethos ton avi kai orizei na paizoun sosta oi ypotitloi alla kai ta chapters (ta opoia kaneis importa apo IFO files tou DVD). Akoma kanei split arxeia ipotitlon (subrip, subviewer kai microdvd) gia na paizoun me Vobsub kai na mi xreiazontai apanasigxronismo me tina tainia.

http://members.lycos.co.uk/ajimp/bsinimaker.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο εξαντλητικες δοκιμες ανακαλυψα πως η εκδοση 1.00RC1 built 800 δεν ειναι πληρως συμβατη με τα ini προηγουμενων εκδοσεων :(

Οι μεγαλυτερες ασυμβατοτητες ειναι:

- It does not read the language name of the audio streams (eg english or french). It takes the name shown in the .avi file (eg audiostream 1 or 2)

- It does not take int o account the informations for subtitles color (only black).

-V.1 gives an error if no subtitle is defined while it was working with v0.8:

Εκτος απο τα παραπανω δεν μπορω να δω και τα chapters :cry: :cry: :cry:

 

Ενας πιο καινουργος <<οδηγος>> για δημιουργια ini ειναι εδω: http://www3.bsplayer.org/files/ini_files.html

 

capthookb φανταζομαι πως ελαβες αυτον υπ΄οψιν για να δημιουργησεις το προγραμμα σου.

Πιστευω παντως πως αυτες οι λεπτομερειες θα διορθωθουν πληρως και το προγραμμα σου θα δουλευει οπως πρεπει.

(Οχι πως δεν δουλευει τωρα, προς αποφυγην παρεξηγησεων :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nefelodamon, den eixa dei oti eixe vgei nees "prodiagrafes" gia ta bsi files. Omos den exoun kai tromeres diafores. Ekana 2-3 mikrodiorthoseis kai tora o maker ftiaxnei bsi arxeia simvata me tin ekdosi 1.0 tou BSPlayer (an kai vrika orismena bug tou player). Episis, ekatsa xtes to vrady kai eftiaksa kai ypostiriksi gia dimiourgia cbf arxeiou (diladi ena menou me eikones apo ta chapters tis tainias) to opoio vlepeis patontas Ctrl+V. Opos akrivos kaneis importa ta chapters apo to IFO arxeio tou dvd, kaneis klik kai sto koumpi pou prosthesa apo kato kai ftiaxnei to cbf arxeio mono tou (proipothesi gi'auto einai na exeis valei tin teleutaia ekdosi tou bsplayer kai na tin exeis treksei toulaxiston mia fora). Perimeno entiposeis;)

To anevasa kai se mia alli dieuthinsi giati mou fainetai to parapano link pou exo dosei de douleuei kala apo edo. Einai i idia ekdosi kai sta dyo link (v1.1.0)

http://praktoreio2002.billy.gr/bsinimaker.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοοοοον....

Το χρωμα υποτιτλων τωρα εμφανιζεται κανονικα αλλα δεν μπορω να τους κανω διαφανους (παντα βγαινουν με μαυρο φοντο) ακομα και αν αφαιρεσω το string απο το ini αρχειο. Η μονη λυση που βρηκα ειναι να αντικαταστησεις την οποια τιμη χρωματος με 8Χ (πχ BackColor:XXXXXXXX)

Πολυ καλο θα ηταν να βαλεις ισως δυο tick box στις επιλογες background/foreground color για να τις ενεργοποιεις/απενεργοποιεις (απενεργοποιημενες γραφουν το ΧΧΧΧΧΧΧΧ σαν τιμη) :roll:

Τα chapters τωρα μου δουλευουν κανονικα αλλα δεν μπορω να δημιουργησω το CBF αρχειο.

Οταν προσπαθω να δημιουργησω το cbf για πρωτη φορα μου ζητα να ορισω ενα φακελο μεσα απο το bsplayer για τις snapshots. Το κανω και προσπαθω ξανα αλλα παιρνω το εξης μηνημα:

>Δεν ειναι δυνατη η αποθηκευση χαρακτηρα στην κοδικοποιηση 'ISO-8859-2'

Ξαναδοκιμαζω και παιρνω και αυτο:

> To εγγραφο XML πρεπει να περιεχει ενα στοιχειο ανωτατου επιπεδου
Line 0

Προφανως καταστρεφεται το xml αρχειο με τα settings του bsplayer γιατι οταν ξανανοιγω τον player καμια απο τις ρυθμησεις δεν ειναι η ιδια, ακομη και συντομευσεις τω πληκτρων εχουν χαθει.

Το xml οταν το ανοιγω γραφει τα εξης:

>Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας XML 
Δεν είναι δυνατή η προβολή της εισόδου XML με τη χρήση του φύλλου στυλ . Διορθώστε το σφάλμα και στη συνέχεια κάντε κλικ στο κουμπί Ανανέωση ή δοκιμάστε ξανά αργότερα. 


--------------------------------------------------------------------------------

Το έγγραφο XML πρέπει να περιέχει ένα στοιχείο ανώτατου επιπέδου. Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επεξεργασία πόρου 'file:///C:/Program Files/Webteh/BSPlayer/BSPlayer.xml'.

:?: :?: :?:

Δυστυχως δεν εχω καμια γνωση προγραμματισμου για να μπορεσω να σε βοηθησω αλλα αν νομιζεις πως οι παρατηρησεις μου σε βοηθουν πες μου να συνεχισω.

Παντως το προγραμμα σου θα ειναι απαραιτητο σε παρα πολλους (και σε μενα :wink: ) και αξιζουν σιγουρα τον κοπο οι οποιες προσπαθειες για την βελτιωση του :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα λάθη αυτά είναι από λόγω του ότι το αρχείο των ρυθμίσεων του BSPlayer είναι κενό. Μήπως το έσβησες κατά λάθος; Το πρόγραμμά μου δεν το σβήνει αυτό το αρχείο. Αλλάζει κάποιες ρυθμίσεις (όπως, π.χ το φάκελο που αποθηκεύονται τα snapshots) αλλά μετά τις επαναφέρει στην προηγούμενή τους κατάσταση. Μάλιστα πρόσθεσα στο πρόγραμμα να κρατάει ένα backup του αρχείου των ρυθμίσεων πριν κάνει οποιαδήποτε αλλαγή. Σε εμένα πάντως δουλεύει τέλεια. Τρέξε τον BSplayer μια φορά ώστε να αποθηκεύσει τις default ρυθμίσεις του και μετά δοκίμασε πάλι να φτιάξεις το cbf. Το bug με το χρώμα των υποτίτλων (και το transparent) το διόρθωσα, μαζί με κάποιές άλλες αλλαγές. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα λάθη αυτά είναι από λόγω του ότι το αρχείο των ρυθμίσεων του BSPlayer είναι κενό. Μήπως το έσβησες κατά λάθος; Το πρόγραμμά μου δεν το σβήνει αυτό το αρχείο. Αλλάζει κάποιες ρυθμίσεις (όπως, π.χ το φάκελο που αποθηκεύονται τα snapshots) αλλά μετά τις επαναφέρει στην προηγούμενή τους κατάσταση.

Οχι ποτε δεν το εχω πειραξει και τον bsplayer v1.00 τον χρησιμοποιω απο την πρωτη μερα που βγηκε χωρις κανενα προβλημα. :?

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται λαθος :?:

Anyway το προγραμμα σου ειναι παρα πολυ καλο ακομα και ετσι...

Tην τελευταια εκδοση με την διορθωση του backcolor και τα αλλα την εχεις ανεβασει καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kataferes na ftiakseis cbf? Vgazei ta idia provlimata? Ki ego pragmatika de mporo na katalavo ti pigainei lathos. De thelo na nomizo pos ftaine ta ellinika windows (auta den exeis?). Oi kyrios logoi pou allazo tis rithmiseis sta settings tou bsplayer einai, epeidi xreiazomai ta screenshots se bmp morfi, kai prepei na ksero akrivos ta filename tous. Etsi de mporo na xrisimopoiiso to default directory tou bsplayer pou exei oristei, giati mporei na yparxoun screenshots alles ekei mesa kai na tis sviso, i na xrisimopoiiso autes gia to cbf, pragma pou einai lathos. Tha prostheso mia epilogi pou na epitrepei na kanei tis allages automata, i xeirokinita apo to xristi.

Ti windows exeis akrivos? Na fantasteis pos eftiaksa partition kai evala Win2000 xoris kanena allo programma egkatestimeno, ektos apo bsplayer, divx kai ta sxetika, mono kai mono gia na dokimaso an trexei to bsi/ini maker, kai etrekse xoris kanena provlima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω winXP home ελληνικα με SP1.

Το προβλημμα συνεχιζεται και δεν εχω βγαλει ακρη. :(

Αν μπορουσε ας το δοκιμασει και καποιος αλλος να μας πει τι γινεται σ'αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα manual settings ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!! Ειναι καταπληκτικο feature 8) 8) 8)

Kαι <<καλυτερο>> και απo dvd :D :D :D

Μονο δυο ακομα μικρες λεπτομερειες. Αν θα μπορουσες να προσθεσεις skin selection για τον player και την στιγμη που ο inimaker παιρνει τα snapshots γινεται πχ να οριζει ο χρηστης ποιο σημειο θελει αυτος να κανει snap!!!!

Στο animatrix πχ καθε chapter ξεκιναει με μαυρο τουλαχιστον 5 sec οποτε καλο θα ηταν να μπορουσα να εδινα μια πιο αντιπροσωπευτικη σκηνη.

Παντως ειναι μια πολυ καλη δουλεια, μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για skin selection δοκίμασα αλλά δε δουλεύει (νομίζω). Θα το κοιτάξω πάλι. Παρατήρησα πως υπάρχει ένα μικρό bug στο vstrip (έχω στείλει mail ston maven). Δηλαδή οι χρόνοι των chapters από το dvd διαφέρουν κατά μερικά δευτερόλεπτα από αυτά που παίρνω από το vstrip. Πάντως μπορείς δοκιμάζοντας, να αλλάζεις τον χρόνο των chapters στην καρτέλα [Chapters] έτσι ώστε μετά να βγαίνουν σωστά snapshots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...