Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω μια απορία βεβαια....ποιος μπορει και πληρωνει να παει διακοπες φετος....

δεν μιλω για εξοχικό ή σπίτια φιλων, μιλώ να πας σε ενα αγνωστο μερος, και να πληρωσεις διαμονή-σίτιση και όλα τα συναφή...

Μπραβο σε οσους το καταφερνουν ακομη....

Η πλειοψηφια των ελληνων παντως, θα κοιτά τους ξενους που θα κανουν διακοπες στην ελλαδα, αντε και μερικους ελληνες που τα καταφεραν...

Εκει μας κατάντησαν....

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαι Πόρο. Ήρθα Παρασκευή και θα φύγω Τετάρτη. Ωραία είναι αν θες εντελώς ήρεμα πράγματα. Εμείς βγήκαμε εκτός budget όμως και δεν έχουμε δει τίποτα μέχρι στιγμής. Αύριο θα πάμε σε ένα μουσείο που έχει εδώ και θα πάμε σε κάποια μακρινή παραλία μήπως δούμε και τίποτα καινούριο. Πολλές οι 5 μέρες κατά την άποψή μου. Αλλά για χαλάρωση είναι ό,τι πρέπει το νησί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορία βεβαια....ποιος μπορει και πληρωνει να παει διακοπες φετος....

δεν μιλω για εξοχικό ή σπίτια φιλων, μιλώ να πας σε ενα αγνωστο μερος, και να πληρωσεις διαμονή-σίτιση και όλα τα συναφή...

Μπραβο σε οσους το καταφερνουν ακομη....

Η πλειοψηφια των ελληνων παντως, θα κοιτά τους ξενους που θα κανουν διακοπες στην ελλαδα, αντε και μερικους ελληνες που τα καταφεραν...

Εκει μας κατάντησαν....

:(

Καλά προσπάθησε να κλείσεις εισιτήριο ή δωμάτιο για τον Αύγουστο και θα σου λυθεί η απορία :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να πάω για λίγες μέρες χαλκιδική με ένα φίλο μου.

πρώτη φορά πηγαίνω και δεν έχω ιδέα.

 

που προτείνετε;

θέλω νταβαντούρι

 

Για νταβανούρι, Καλλιθέα, αλλά από θάλασσα μην περιμένεις τίποτα συνταρακτικό. Επίσης, αν θέλετε camping, manasu ή Πλατανίτσι. Και τα δύο είναι στο δεύτερο πόδι ενώ η Καλλιθέα είναι στο πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προσπάθησε να κλείσεις εισιτήριο ή δωμάτιο για τον Αύγουστο και θα σου λυθεί η απορία :-)

τα περισσοτερα απο ξενους ειναι

στο αεροδρομιο μονο ξενους εβλεπα

το ιδιο και στα χανια τον ιουνιο.

αυτο ειναι καλο βεβαια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα παμε διακοπες τελευταια βδομαδα αυγουστου μπακουροπαρεα; :P

κατα προτιμηση να παιζει κ κανα πανηγυρι να ριξουμε καμια γυροβολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπές για μένα τέλος.

7 μέρες έκατσα Κάρπαθο και τις απόλαυσα.

 

 

Tips για την πανέμορφη Κάρπαθο:

1) Δοκιμάστε οπωσδήποτε Μακαρούνες (χειροποίητα ζυμαρικά με καραμελωμένο κρεμμύδι από πάνω και μυζήθρα), Μανούλι (μαλακό λευκό τυρί), Οθείτικο κρασί (κόκκινο γλυκό), φρέσκα ψάρια.

 

2) Πάρτε καραβάκι απ'τα Πηγάδια και πηγαίνετε εκδρομή Διαφάνι και μετά στην Όλυμπο. (Γύρω στα 20 ευρώ είναι το κόστος και περιλαμβάνει την διαδρομή με το καραβάκι μέχρι το Διαφάνι και μετά πούλμαν μέχρι την Όλυμπο.) Η Όλυμπος είναι ένα πανέμορφο παραδοσιακό χωριό πάνω στο βουνό με θέα στη θάλασσα. Στον γυρισμό, μπορείτε να κολυμπήσετε στο Διαφάνι πριν ξαναφύγει το καραβάκι.

 

3) Για windsurfing: Πάτε προς αεροδρόμιο, Αφιάρτη και συγκεκριμένα στο Chicken Bay (Μακρή Γυαλός). Ρηχά πεντακάθαρα νερά, αμμουδιά, beach bar κλπ. Επίσης, κάθε Δευτέρα στο συγκεκριμένο beach bar (Baja) έχει party.

 

4) Μην ξεχάσετε να κατεβάσετε και το Karpathos application ε! Περιλαμβάνει τα πάντα, από χρήσιμα τηλέφωνα μέχρι εκδηλώσεις και διαμονή. Και σας δίνει και την δυνατότητα να βαθμολογείτε κάθε τοποθεσία ή υπηρεσία.

 

5) Στα Πηγάδια, αν γουστάρετε να δείτε κανα live με κυρίως rock μουσική, πηγαίνετε στο μπαράκι Boulevard (of Broken Dreams).

 

6) Επίσης, στα Πηγάδια πάλι, το καφέ-μπαρ Ανώι είναι must επιλογή. Μαξιλαράκια πάνω στα σκαλιά και μπυρίτσα στο χέρι με θέα στη θάλασσα.

 

7) Από παραλίες η μία καλύτερη απ'την άλλη! Personal favourites: Καστέλλια και Βοτσαλάκια (δίπλα στην Αμμοοπή).

 

8) Για φαγητό: Δύσκολη επιλογή! Πάλι personal favourites: το εστιατόριο Poseidon στον Αφιάρτη και η ταβέρνα Ωραία Κάρπαθος στα Πηγάδια. Γενικά είδα τιμές για όλα τα πορτοφόλια. Εμάς μας έβγαινε από 10 μέχρι 20 ευρώ το άτομο.

 

9) Μην ξεχάσετε να κάνετε και καμιά εκδρομή στα χωριά του νησιού. Αξίζει ο κόπος. Πηγαίνετε Όλυμπο, Απέρι, Φοινίκι, Μενετές, Όθος, Αρκάσα...

 

10) Και φυσικά: μιλάτε με τους ντόπιους και ειδικά τα παπούδια! Έχουν πάντα ενδιαφέρουσες ιστορίες να μοιραστούν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

 

Επεσε στο τραπεζι (και οντως,Καλοκαιριάτικα :P) για πρωτοχρονια εξωτερικό .

 

Σαν ιδεα επεσε πρωτιστως το Λονδινο . Δευτερογενώς λέμε για Λισαβώνα ή Πράγα .

Λεμε να παμε με Τουριστικο γραφειο καθαρα για λογους οργανωσης σε γκρουπ και για ξεναγησεις κλπ

 

Α) Είναι νωρίς να παω απο βδομαδα σε κανα τουριστικό γραφείο να ρωτησω τι παίζει ή να παω απο Οκτόβρη ; Αν οχι να εχουν απο τοσο νωρις πακέτα (λογικό) εστω για να ρωτηςω σε γενικες γραμμες τι παιζει απο πακετα κλπ

 

Β) Έχει κανείς εμπειρία απι καποια απαυτα τα μερη για πρωτοχρονιά ;

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγα γαμαει.

ειδικα για χειμωνα πρεπει να ειναι Νο1 στην ευρωπη μαζι με Βιεννη ισως.

για τις αλλες 2 δε ξερω

εχω παει καμια 10ρια φορες :P

εχει απειρα πραγματα να δεις ,καθε φορα που πηγαινα χανομουνα και εβλεπα αλλα,ειναι φτηνα ειδικα σε σχεση με το λονδινο,ειδικα ποτα διασκεδαση φαγητα.

και οι τσεχες ειναι αστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...