Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι ουσιαστικα τα πολλα λεφτα ειναι στα αεροπορικα! μετα σου λεω για διαμονη μπορεις να βρεις οτι θες αναλογα τα γουστα σου!

για 1 βδομαδα με διαμονη,φαγητα κτλ κανα 1000 το πολυ! αλλα σου λεω αυτο παιζει αναλογα που θα πας,που θα μεινεις κτλ.! εγω πχ χαλασα σε 16μερες περιπουρα 350-400 με τη διαμονη αλλα στο Χονκ Κονκ πληρωνα 30€/βραδυ ενω στην Γκουανκζου 4-5€(μπορει και πιο λιγα)

 

1000 ευρω για μια βδομαδα, τα θεωρω πολλα, για μενα τουλαχιστον ειναι δυσβαστακτο.

Τωρα μια 400αρα για16 μερες, το θεωρω σουπερ!

Μετραει το χρημα μας εκει; Την περνας φτηνα δηλαδη; Οπως πχ σαν να πας βουλγαρία;

 

Αν βρηκες εσυ στο Χονγκ Κονγκ (που ειναι και πιο high) με 30ε/βραδια,

σε κινεζικη επαρχια μπορεις να βρεις ξενοδοχειο με 3-4 ευρω τη βραδια; Λες  να τα χουν και στο booking τοσο φτηνα hotel? Καταλαβα καλα ή λαθος κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1000 μαζι με τα αεροπορικα ενω τα 400 που ανεφερα για μενα ειναι χωρις αεροπορικα

 

30€ εδινα σε χοστελ. Ειχα δικο μου δωματιο με μπανιο αλλα ουτε πρωινο ουτε τιποτα!

γιατι δεν κοιτας στο booking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνεις τις επιχειρήσεις με βάση το διαφημιστικό τους μπάτζετ, τότε πρέπει να ψωνίσεις από το airfast κι ας έχει βαρέσει κανόνι!

Τι έγινε με αυτήν? Ήταν να πάει δικαστικώς το θέμα αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυταξιδεμένοι τη βοήθεια σας για μια ακόμα φορά!

 

Σχεδιάζω Νέα Υόρκη για το επόμενο πάσχα. Έχω αρχίσει ήδη να κοιτάζω αεροπορικά κ μέχρι στιγμής είναι περίπου στα 700 το άτομο με μια ενδιάμεση( συνήθως Παρίσι ή Ρώμη) κ μετά jfk. Υπάρχουν κ πιο φτηνά στα 500 αλλά με stopover Μόσχα ή Κίεβο, κάτι που μόλις άκουσε η γυναίκα είπε μακρυά!  :lol:  

 

Υπάρχει περίπτωση όσο πλησιάζουμε τις χειμερινές γιορτές να βγουν καλύτερες προσφορές ή να τα χτυπήσω τώρα κοντά μήπως τελικά αυξηθούν οι τιμές;

 

Δεύτερη ερώτηση: Ξενοδοχείο ή airbnb;

Ακόμα δεν έχω ψάξει σοβαρά για τιμές κ δεν είναι τόσο ο στόχος να βρω κάτι τρομερά φτηνό, αλλά μια γενικότερη καλή κατάσταση περιοχής, ποιότητας, τιμής κλπ

Πάμε 1η φορά κ θα κάνουμε αρκετά αναπόφευκτα τουριστικά, οπότε δεν πιστεύω να βγούμε πολύ έξω απο Μανχάταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!! Αν και είμαι καινούρια στο φόρουμ, είμαι πολυταξιδεμένη και θα σου πρότεινα να τα κλείσεις, γιατί όσο πλησιάζουν οι γιορτές μπαίνουμε σε hot season και μάλλον θα ανέβουν παρά θα κατέβουν οι τιμές! Όσο για το ερώτημα ξενοδοχείο ή airbnb, σαν φαν της airbnb θα στο προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

Κάθε φορά που κλείνω σπίτι airbnb νιώθω πιο άνετα στην πόλη που βρίσκομαι! Δεν έχει αυτή την κρυάδα του ξενοδοχείου που σε κάνει να νιώθεις τουρίστας, αντίθετα σου δίνει την εντύπωση ότι είσαι κάτοικος της πόλης! Άσε που οι ιδιοκτήτες των σπιτιών πάντα σου δίνουν χάρτη της πόλης και χρήσιμα tips που ξεφεύγουν από τα κλασικά τουριστικά μέρη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να πάτε στον παρθένο βορρά του νησιού. Κατά τα άλλα, η μαγιόρκα δεν ειναι και τίποτα το ιδιαίτερο...

Καλύτερα να πηγαίνατε μια Κέρκυρα, μια Κεφαλονιά ή μια Σκιάθο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά φοιτητικά πάσο ισχύουν σαν student id στην Αγγλία? Συγκεκριμένα θα κλείσω για την ξενάγηση του γηπέδου της Τσέλσι, να ρισκάρω να κλείσω φοιτητικό έχοντας το ελληνικό πάσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυταξιδεμένοι τη βοήθεια σας για μια ακόμα φορά!

 

Σχεδιάζω Νέα Υόρκη για το επόμενο πάσχα. Έχω αρχίσει ήδη να κοιτάζω αεροπορικά κ μέχρι στιγμής είναι περίπου στα 700 το άτομο με μια ενδιάμεση( συνήθως Παρίσι ή Ρώμη) κ μετά jfk. Υπάρχουν κ πιο φτηνά στα 500 αλλά με stopover Μόσχα ή Κίεβο, κάτι που μόλις άκουσε η γυναίκα είπε μακρυά!  :lol:  

 

Υπάρχει περίπτωση όσο πλησιάζουμε τις χειμερινές γιορτές να βγουν καλύτερες προσφορές ή να τα χτυπήσω τώρα κοντά μήπως τελικά αυξηθούν οι τιμές;

 

Δεύτερη ερώτηση: Ξενοδοχείο ή airbnb;

Ακόμα δεν έχω ψάξει σοβαρά για τιμές κ δεν είναι τόσο ο στόχος να βρω κάτι τρομερά φτηνό, αλλά μια γενικότερη καλή κατάσταση περιοχής, ποιότητας, τιμής κλπ

Πάμε 1η φορά κ θα κάνουμε αρκετά αναπόφευκτα τουριστικά, οπότε δεν πιστεύω να βγούμε πολύ έξω απο Μανχάταν.

 

 

 

Πολυταξιδεμένοι τη βοήθεια σας για μια ακόμα φορά!

 

Σχεδιάζω Νέα Υόρκη για το επόμενο πάσχα. Έχω αρχίσει ήδη να κοιτάζω αεροπορικά κ μέχρι στιγμής είναι περίπου στα 700 το άτομο με μια ενδιάμεση( συνήθως Παρίσι ή Ρώμη) κ μετά jfk. Υπάρχουν κ πιο φτηνά στα 500 αλλά με stopover Μόσχα ή Κίεβο, κάτι που μόλις άκουσε η γυναίκα είπε μακρυά!  :lol:  

 

Υπάρχει περίπτωση όσο πλησιάζουμε τις χειμερινές γιορτές να βγουν καλύτερες προσφορές ή να τα χτυπήσω τώρα κοντά μήπως τελικά αυξηθούν οι τιμές;

 

Δεύτερη ερώτηση: Ξενοδοχείο ή airbnb;

Ακόμα δεν έχω ψάξει σοβαρά για τιμές κ δεν είναι τόσο ο στόχος να βρω κάτι τρομερά φτηνό, αλλά μια γενικότερη καλή κατάσταση περιοχής, ποιότητας, τιμής κλπ

Πάμε 1η φορά κ θα κάνουμε αρκετά αναπόφευκτα τουριστικά, οπότε δεν πιστεύω να βγούμε πολύ έξω απο Μανχάταν.

 

Θα σου πρότεινα να βάλεις alert στο email σου για τις ημερομηνίες που θέλεις είτε στο scyscanner για παραδειγμα είτε απευθείας απο τα site των εταιριών ''turkish''..''swiss''...''lufhansa'' (αυτές προτιμώ εγώ).Μπορείς να βάλεις alert για πολλές ημερομηνίες.

Γνωστός μου, μου το ζήτησε αυτό να το κάνω για λογαριασμό του γιατί ήθελε εισητήρια για νέα υόρκυ τα χριστούγεννα(15δεκ με 30 δεκ επιστροφή).

Έβαλα alert απο μέσα σεπτέμβρη και οι τιμές που έρχοντε τώρα τον οκτώβριο είναι περίπου 450 με 500 ευρο η turkish με (ενδιάμεσο κων/πουλη ) και κάπου εκεί στα 500 ευρο η swiss με ενδιάμεσο ζυρίχη.Καί οι 2 πτήσεις δεν ξεπερνούν τις 15 ώρες ταξίδι.

Για εισητήρια χριστουγέννων κάποιες πολύ καλές προσφορές έρχοντε συνήθως οκτώβριο.Τώρα για το πάσχα δεν γνωρίζω να σου πώ αλλά υποθέτω πως 2 με 3 μήνες πρίν θα αρχίσουν πάλι να βγάζουν.

 

Όσο αφορά ξενοδοχείο ή airbnb-homeaway ktl, θα σου πρότεινα airbnb-homeaway.Αλλά αυτό βέβαια εξαρτάται και απο σένα.Αν το budget σου σηκώνει ξενοδοχείο τότε οκ  πάω πάσο.Αν ψάχνεις κάπως να μειώσεις έξοδα τότε την ψάχνεις και στο airbnb. Μπορείς να σταθείς τυχερός και να βρείς κέντρο μανχαταν διαμέρισμα άνετο με 100-150 ευρο τη βραδιά.Διότι ένα καλό σχετικά ξενοδοχείο στο κέντρο για ένα 10ήμερο περίπου θα χρειαστείς το λιγότερο 2000 euro ενώ με 1200-1500 βρίσκεις αστέρι διαμέρισμα και σου μένουν κάποια φράγκα για ψώνια ή γα οτιδήποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alerts έχω ήδη βάλει να έρχονται απο παντού!! 

 

Πάντως γενικά βλέπω μια προτίμηση σε λύσεις τύπου airbnb αντι ξενοδοχείου. Θα το ψάξω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σας, έκλεισα για Ρώμη τα χριστουγεννα και θέλω γνώμες για το πού θα βρω καλό και σχετικά φτηνό φαί ...Επίσης τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι ανοιχτά στις 25/12 ή θα το πάρουμε ποδαράτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να πάτε στον παρθένο βορρά του νησιού. Κατά τα άλλα, η μαγιόρκα δεν ειναι και τίποτα το ιδιαίτερο...

Καλύτερα να πηγαίνατε μια Κέρκυρα, μια Κεφαλονιά ή μια Σκιάθο...

 

Πράγματι η βοριεο-δυτική ορεινή πλευρά του νησιού ήταν υπέροχη! Εμένα μου άρεσε πολύ το νησί. Μερικές φώτος για όποιον ενδιαφέρεται:

 

Qj0ADWR.jpg

 

5Z7XjZP.jpg

 

oObzQyJ.jpg

 

TvdwNlg.jpg

 

0yNwD1C.jpg

 

Df2y9lU.jpg

 

IeuQ4Vw.jpg

Επεξ/σία από totem_lost
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...