Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα σου τα δεσμεύσουν, δεν θα φανεί τίποτα στην κάρτα σου

 

Δηλαδη, αρκει να υπαρχει το απαιτουμενο ποσο στην χρεωστικη καρτα, την ωρα της κρατησης.

Πχ η κρατηση κοστιζει 50 ευρω, κι εγω εχω μες την καρτα 51 ευρω.

Κανω την κρατηση, βλεπει το booking οτι εγω εχω τα 50 ευρω εντος της καρτας, και μου κανει την κρατηση.

Αμεσως μετα(λιγες ωρες μετα την κρατηση), εγω μπορω να παω να σηκωσω τα 51 ευρω του λογαριασμου, αφηνοντας την καρτα 'αδεια', επ'αοριστον, και πχ μεχρι να παω να μεινω στο ξενοδοχειο.

Σωστα τα λεω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, αρκει να υπαρχει το απαιτουμενο ποσο στην χρεωστικη καρτα, την ωρα της κρατησης.

Πχ η κρατηση κοστιζει 50 ευρω, κι εγω εχω μες την καρτα 51 ευρω.

Κανω την κρατηση, βλεπει το booking οτι εγω εχω τα 50 ευρω εντος της καρτας, και μου κανει την κρατηση.

Αμεσως μετα(λιγες ωρες μετα την κρατηση), εγω μπορω να παω να σηκωσω τα 51 ευρω του λογαριασμου, αφηνοντας την καρτα 'αδεια', επ'αοριστον, και πχ μεχρι να παω να μεινω στο ξενοδοχειο.

Σωστα τα λεω;;;;

 

https://www.booking.com/faq.el.html?dcid=4&sid=9454af3ce0ef9964771d255c36beff67

 

Μια φορά θυμάμαι πήγαν να μου κάνουν "προέγκριση" και είχα δώσει την prepaid που δεν είχε λεφτά μέσα. Μου έστειλε ειδοποίηση το booking και έδωσα μετά τη χρεωστική

Όλες τις υπόλοιπες φορές έδινα τη χρεωστική,  δεν παρατήρησα κάποια κίνηση στο λογαριασμό αν και πάντα είχα μέσα διαθέσιμα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.booking.com/faq.el.html?dcid=4&sid=9454af3ce0ef9964771d255c36beff67

 

Μια φορά θυμάμαι πήγαν να μου κάνουν "προέγκριση" και είχα δώσει την prepaid που δεν είχε λεφτά μέσα. Μου έστειλε ειδοποίηση το booking και έδωσα μετά τη χρεωστική

Όλες τις υπόλοιπες φορές έδινα τη χρεωστική,  δεν παρατήρησα κάποια κίνηση στο λογαριασμό αν και πάντα είχα μέσα διαθέσιμα λεφτά

 

 

Ευχαριστω για τις διαφωτιστικες πληροφοριες, και sorry που επανερχομαι ρωτωντας, αλλα εχω 'καει' απο αλλες ηλεκτρονικες υπηρεσιες οπως το amazon, που μου ειχε δεσμευμενα τα λεφτα κανα μηνα(ναι, το amazon!), απο δικο τους λαθος, και γι'αυτο θελω να ξερω στην πραξη πως το χειριζεται το booking ωστε να μην βρεθω προ εκπληξεως δυσαρεστης.

 

Οποτε για συνοψισω, και διορθωστε αν κανω λαθος:

εχοντας το απαιτουμενο για την κρατηση χρημα στην χρεωστικη μου, κανω κρατηση.

Κατοπιν, μπορω να κανω αναληψη και να μην αφησω φραγκο μεσα. Καμια δεσμευση, καμια πληρωμη εκ των προτερων.

 

Δεν με πειραζει ακομη και να πληρωνα αυτοστιγμη, το μονο που θελω ειναι παντελως 'ξεκαθαρες' δουλειες, και δεν το λεω ως μομφη για το booking συγκεκριμενα το οποιο σκοπευω να χρησιμοποιησω, το λεω να ξερουμε πως το χειριζεται.

 

Στο ebay ας πουμε, αγοραζεις τωρα-τσεκαρει τωρα οτι εχεις το χρημα στην χρεωστικη, και σου δεσμευει το χρημα.

Δεν μπορεις να το 'πειραξεις' πια(αναληψη / ή αλλη ηλεκτρονικη χρηση), και σε λιγες μερες ακολουθει η χρεωση.

 

Στο booking, δεν υπαρχει η εννοια της 'δεσμευσης' χρηματων, οπως καταλαβα.

Απλα στιγμιαια κατα την στιγμη της 'κρατησης' 'ριχνει μια ματια', αλλα ουτε στα τραβαει εκεινη την ωρα, ούτε στα δεσμευει.

Θεωρητικα δηλαδη, τα εμφανιζεις μια στιγμη πριν την κρατηση στην καρτα, και τα αποσυρεις την επομενη στιγμη της κρατησης.

Δεν 'δεσμευει' χρημα.

Και εννοω, το 'λογιστικο' και 'διαθεσιμο' υπολοιπο, στην τραπεζα.

 

amazon, ebay κλπ, 'δεσμευουν' το χρημα μολις κανεις παραγγελια, και το βλεπεις μεν στο λογαριασμο ως ΄λογιστικο' υπολοιπο, αλλα το διαθεσιμο (και 'αναληψιμο') υπολοιπο, ειναι οτι απομενει απο τα οσα δεσμευσαν στον λογαριασμο σου.

 

Ομως δεν γινεται δεσμευση στο booking, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για μέσα Ιουνίου κάποιες ημέρες να φύγω από Κόρινθο και να πάω κάπου γύρω στην Αττική με την κυρά για 4-5 ημέρες.

Με ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση με αυτοκίνητο και να έχει σίγουρα θάλασσα.

 

Εύβοια? Που όμως? Μόνο Χαλκίδα έχω πάει.

 

 

Εξαιρείται το Ναύπλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις διαφωτιστικες πληροφοριες, και sorry που επανερχομαι ρωτωντας, αλλα εχω 'καει' απο αλλες ηλεκτρονικες υπηρεσιες οπως το amazon, που μου ειχε δεσμευμενα τα λεφτα κανα μηνα(ναι, το amazon!), απο δικο τους λαθος, και γι'αυτο θελω να ξερω στην πραξη πως το χειριζεται το booking ωστε να μην βρεθω προ εκπληξεως δυσαρεστης.

 

Οποτε για συνοψισω, και διορθωστε αν κανω λαθος:

εχοντας το απαιτουμενο για την κρατηση χρημα στην χρεωστικη μου, κανω κρατηση.

Κατοπιν, μπορω να κανω αναληψη και να μην αφησω φραγκο μεσα. Καμια δεσμευση, καμια πληρωμη εκ των προτερων.

 

Δεν με πειραζει ακομη και να πληρωνα αυτοστιγμη, το μονο που θελω ειναι παντελως 'ξεκαθαρες' δουλειες, και δεν το λεω ως μομφη για το booking συγκεκριμενα το οποιο σκοπευω να χρησιμοποιησω, το λεω να ξερουμε πως το χειριζεται.

 

Στο ebay ας πουμε, αγοραζεις τωρα-τσεκαρει τωρα οτι εχεις το χρημα στην χρεωστικη, και σου δεσμευει το χρημα.

Δεν μπορεις να το 'πειραξεις' πια(αναληψη / ή αλλη ηλεκτρονικη χρηση), και σε λιγες μερες ακολουθει η χρεωση.

 

Στο booking, δεν υπαρχει η εννοια της 'δεσμευσης' χρηματων, οπως καταλαβα.

Απλα στιγμιαια κατα την στιγμη της 'κρατησης' 'ριχνει μια ματια', αλλα ουτε στα τραβαει εκεινη την ωρα, ούτε στα δεσμευει.

Θεωρητικα δηλαδη, τα εμφανιζεις μια στιγμη πριν την κρατηση στην καρτα, και τα αποσυρεις την επομενη στιγμη της κρατησης.

Δεν 'δεσμευει' χρημα.

Και εννοω, το 'λογιστικο' και 'διαθεσιμο' υπολοιπο, στην τραπεζα.

 

amazon, ebay κλπ, 'δεσμευουν' το χρημα μολις κανεις παραγγελια, και το βλεπεις μεν στο λογαριασμο ως ΄λογιστικο' υπολοιπο, αλλα το διαθεσιμο (και 'αναληψιμο') υπολοιπο, ειναι οτι απομενει απο τα οσα δεσμευσαν στον λογαριασμο σου.

 

Ομως δεν γινεται δεσμευση στο booking, σωστα;

Είναι στην ευχέρεια του ξενοδοχείου να ζητήσει προέγκριση. Εάν και όταν ζητήσει προέγκριση τα λεφτά δεσμεύονται (συνήθως η πρώτη μέρα της κράτησης) για 7-10 ημέρες.

Σε ξενοδοχείο δουλεύω......

H Εύβοια δε λέει και πολλά. Γιατί δεν πάτε Μονεμβασιά - Ελαφόνησο; Έχει και θάλασσα και απίστευτη θέα.

Η Εύβοια έχει τις καλύτερες και ομορφότερες παραλίες των Βαλκανίων μαζεμένες μαζί. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΣΑΕΙ . Πάντα μιλάμε από την μεριά του Αιγαίου. Χαρακτηριστικά αναφέρω τις Χιλιαδού ,Μουρτερή, Αγ. Άννα,Βυθούρη, Κλιμάκι,Χερόμυλος,Κάλαμος,Κορασίδα,Αγ.Δημήτριος και πολλές άλλες....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχει ταξιδέψει κανείς στο Παρίσι ή στο Μόναχο τέλη Ιουνίου? Πώς είναι ο καιρός στην Κεντρική Ευρώπη εκείνο το διάστημα και αξίζει να πάω τότε ή να το αφήσω για φθινόπωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Μοναχο δεν ξέρω να σου πω, αλλα έχοντας επισκεφτεί Βαρσοβία και Βουδαπέστη τετοιες εποχές εχω να σου πω πως κάνει ζεστη, όχι οπως η δική μας αλλα μην θεωρείς απίθανο να πετύχεις και καύσωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Έχει ταξιδέψει κανείς στο Παρίσι ή στο Μόναχο τέλη Ιουνίου? Πώς είναι ο καιρός στην Κεντρική Ευρώπη εκείνο το διάστημα και αξίζει να πάω τότε ή να το αφήσω για φθινόπωρο?

θα σου πω για παρισι οπου παω συνεχως τελη Ιουνιου.Ο καιρος εινα πολυ ευμεταβλητος και να περιμενεις τα παντα.Τη συγκεκριμενη περιοδο ενδεικτικα μπορει στην αρχη της εβδομαδας να εχει 16-18 βαθμους και στο τελος 30.

Κατα τη γνωμη μου ειναι η καλυτερη εποχη να επισκεφτεις την πολη (μεγαλες ημερες κτλ).

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρίσι όντως δεν ξέρεις τι  να περιμένεις αυτή την εποχή! Μην περιμένεις όμως να πας φθινόπωρο, τον Ιούνιο είναι πιο ωραία! Πάρε κυρίως καλοκαιρινά και κανένα μακρυμάνικο και μια ομπρελίτσα για να είσαι καλυμμένη απ' όλες τις απόψεις!  :P

 

Για Μόναχο πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν. Btw δεν θα πήγαινα μόνο Μόναχο, γιατί σε 1-2 μέρες το έχεις γυρίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχει ταξιδέψει κανείς στο Παρίσι ή στο Μόναχο τέλη Ιουνίου? Πώς είναι ο καιρός στην Κεντρική Ευρώπη εκείνο το διάστημα και αξίζει να πάω τότε ή να το αφήσω για φθινόπωρο?

 

θα σου πω για παρισι οπου παω συνεχως τελη Ιουνιου.Ο καιρος εινα πολυ ευμεταβλητος και να περιμενεις τα παντα.Τη συγκεκριμενη περιοδο ενδεικτικα μπορει στην αρχη της εβδομαδας να εχει 16-18 βαθμους και στο τελος 30.

Κατα τη γνωμη μου ειναι η καλυτερη εποχη να επισκεφτεις την πολη (μεγαλες ημερες κτλ).

 

Το ίδιο ισχύει και για το Μόναχο. Είναι αρκετά ασταθής ο καιρός το καλοκαίρι. Το πιθανότερο μάλλον είναι να κάνει κάπου στους 25 βαθμούς (τη μέρα). Αν είσαι άτυχη μπορεί να βρεις 15 με βροχές και καταιγίδες ή και 30 με μπόλικη υγρασία.

 

 

Btw δεν θα πήγαινα μόνο Μόναχο, γιατί σε 1-2 μέρες το έχεις γυρίσει!

Είναι όμορφη πόλη με πολλά αξιοθέατα. 1-2 μέρες είναι μάλλον το μίνιμουμ για κάποιον που δεν έχει και πολλά ενδιαφέροντα. Μια ολόκληρη σχεδόν μέρα θες μόνο για το Deutsches Museum, άλλη μισή με μια για να περπατήσεις/αράξεις στο Englischer Garten. Μετά έχεις και επιλογές για μονοήμερες, πχ στις γύρω λίμνες, στο Andechs, στο Dachau κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχει ταξιδέψει κανείς στο Παρίσι ή στο Μόναχο τέλη Ιουνίου? Πώς είναι ο καιρός στην Κεντρική Ευρώπη εκείνο το διάστημα και αξίζει να πάω τότε ή να το αφήσω για φθινόπωρο?

 

Αν πάς το φθινόπωρο, 90% θα βρέχει και θα έχει κρύο. Ενώ αν είσαι τυχερός μπορεί να πετύχεις και κανένα καύσωνα 25 βαθμών. Και Παρίσι εννοείται!

 

Η Εύβοια έχει τις καλύτερες και ομορφότερες παραλίες των Βαλκανίων μαζεμένες μαζί. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΣΑΕΙ . Πάντα μιλάμε από την μεριά του Αιγαίου. Χαρακτηριστικά αναφέρω τις Χιλιαδού ,Μουρτερή, Αγ. Άννα,Βυθούρη, Κλιμάκι,Χερόμυλος,Κάλαμος,Κορασίδα,Αγ.Δημήτριος και πολλές άλλες....

 

Ελαφόνησο δεν έχει όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...