Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελος του μηνα παω Βουδαπεστη και θα μεινω εκει για 4 μηνες. Οποια συμβουλη-προταση εχετε ειναι ευπροσδεκτη. Και τι πραγματα να δω και τι πρεπει να προσεχω. Θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Τελος του μηνα παω Βουδαπεστη και θα μεινω εκει για 4 μηνες. Οποια συμβουλη-προταση εχετε ειναι ευπροσδεκτη. Και τι πραγματα να δω και τι πρεπει να προσεχω. Θενκς</p>

 

;) τυχερός, ζηλεύω απιστευτα!

Εννοείται θα δεις τα παλάτια, τις γέφυρες στον Δούναβη, θέατρο, όπερα, μουσεία. Όλα τα κλασσικά αξιοθέατα.

 

Πάρε επίσης ένα μίνι βιβλιαράκι που να έχει φράσεις/λέξεις στα ουγγρικα. Δύσκολη γλώσσα αλλά ενδιαφέρουσα. Οι νέοι άνθρωποι μιλάνε αγγλικά αλλά οι πιο μεγάλης ηλικίας δεν το'χουν.

 

Να είσαι προσεκτικός με τα χρήματα κ πολύτιμα αντικείμενά σου. Γίνονται αρκετές κλεψιές.

 

Το καλό είναι ότι στην Ουγγαρία όλα μας φαίνονται φθηνά. Π.χ. πίτσα 12 κομμάτια με περίπου 2€ αν κάνουμε την μετατροπή. Γενικά ψαχνε, έχει διάφορα μικρά εστιατόρια με καλό φαγητό κ τέλειες τιμές. Επίσης, αρκετή πέραση έχει ο γύρος, τον οποίο βάζουν μέσα σε πίτα που μοιάζει με πουγκί. Εννοείται δοκίμασε ντόπια προϊόντα ε!

 

Τέλος, μην κάθεσαι όλο Βουδαπέστη. Η επαρχία κρύβει ομορφιές. Οπωσδήποτε εκδρομή στο Εγκερ. Να δεις το κάστρο κ τα τουνελ/διαδρόμους κάτω απ'την πόλη. Και να πιεις τα ντόπια κρασιά που είναι σούπερ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=OvXxWhYijVY

 

Άραγε πόσο να κοστίζουν μερικές μέρες διακοπές σε χώρες όπως Ινδία και εκεί γύρω; Είμαστε καταδικασμένοι να πηγαίνουμε μόνο Ευρώπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, γιατί έχω να πετάξω κάτι χρόνια...

Πετάω μεθαύριο Αλεξανδρούπολη-->Αθήνα με Aegean και άνοιξε από σήμερα το Web Check-in και το Mobile Check-in. Επειδή στο 1ο link διαβάζω αυτό:

 

Λάβετε την κάρτα επιβίβασής σας με 4 τρόπους:
• Εκτύπωση της κάρτας επιβίβασής σας
• Λήψη της κάρτας επιβίβασής σας μέσω e-mail
• Λήψη της κάρτας επιβίβασής σας στο κινητό σας τηλέφωνο
• Παραλαβή της κάρτας επιβίβασής σας από ένα Self check-in Kiosk ή check-in counter στο αεροδρόμιο

 

1). Μπορώ να λάβω κάρτα επιβίβασης με 2 τρόπους ταυτόχρονα; Π.χ. και με e-mail και στο κινητό.

2). Όταν λέει με mail; Δηλαδή θα έχει μέσα στο mail κανα pdf αρχείο; Κι αυτό τι το κάνω; Πρέπει να πάω σε κανα φωτοτυπάδικο (δεν έχω μελάνια στο σπίτι :P) και να το εκτυπώσω; Σε απλο χαρτί κι όλα ok;

3). Αν κάνω τα παραπάνω, αλλά γίνεται της π@#$@νας και ξέρω γω ξεχνάω το εκτυπωμένο χαρτί στο σπίτι και πέφτει κι η μπαταρία του κινητού όταν φτάσω στο αεροδρόμιο... Εκεί μπορούν να μου βγάλουν κάρτα επιβίβασης; Χρεώνουν κάτι γι' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω ειναι αξιοπιστο, για προσφορες;

http://www.ekdromi.gr/frontend/deals/live_deals

Εχει κλεισει κανεις με αυτο;

 

 

----

 

Στο booking.com βαζουν προσφορες, ή γενικως οι τιμες ειναι αρκετα 'εκπτωτικες';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι. Και με 3.

2) Συνήθως έτοιμο το στέλνουν, κάποιες και pdf. Ναι σε όλα τα άλλα.

3) Ναι, είναι η 4η επιλογή στο quote σου.

Thanks, έγινε η δουλειά. Όλα όπως τα είπες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι άλλο... Θα έχω μόνο χειραποσκευή.

1). Αυτά που διάβασα εδώ (κάτω κάτω) για τα υγρά ότι πρέπει να 'ναι κάτω από 100ml το καθένα ισχύουν; Βασικά για την κολώνια και το αποσμητικό με νοιάζει. Είναι και ψιλοαπαραίτητα γιατί πάω σε γάμο. :P

Παίρνω δηλαδή κολώνια, αποσμητικό, οδοντόκρεμα κάτω από 100ml το καθένα και τα πετάω μέσα σε διαφανές σακουλάκι με zip; Τέτοιο σακουλάκι δίνουν όλα τα αεροδρόμια ή να πάω να πάρω εγώ;

2). Πιστολάκι μαλλιών περνάει στις χειραποσκευές, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)φιλε ισχυει ,εχω χασει ακριβο αρωμα ετσι το οποιο αν και τελειωνε (ηταν λιγοτερο απο το 1/3) επειδη ηταν σε συσκευασια 130 ml  μου το πηραν.Απο τοτε εχω παρει  μινι συσκευασιες (5ml) για κατι τετοιες περιπτωσεις.

2)Πιστολακι περναει κανονικα(εχει περασει η συζυγος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

 

Πειτε λιγο οι έμπειροι.

Θελουμε να παμε με το που βρουμε φθηνο εισητηριο με τη Ryan για ΣΚ , αντε ΣΚ+ Δευτερα ενα ταξιδι απο Θεσσαλονικη.

 

Για αυτες τις λιγες ημερες τι προτεινετε ;

 

Βρυξελλες

Στοκχολμη

Μιλάνο

;;

 

(Ρωμη πηγαμε)

Ξεχασα να συμπληρωσω,κινουμαστε σε φοιτητικο μπατζετ

 

Οχι σε φαση τσαντα , sleeping bag και βραδυ στο παγκακι αλλα ουτε και 5αστερο .

 

Κατι ενδοιαμεσο που με πχ 200-300 ευρω να μας βγαλει το 3μερο για διαμονη και φαΐ (χωρια τα αεροπορικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εμπειρία από Βρυξέλλες και Στοκχόλμη.

Η Στοκχόλμη δεν έχει και πάρα πολλά να δείς, έχει πολύ χιόνι και κρύο (αυτή την εποχή) και γενικά είναι αρκετά ακριβή όπως όλη η Σουηδία.

Οι Βρυξέλλες είναι πιο προσιτές, έχουν όμορφες μπυραρίες πολλές σοκολάτες και μάλλον είναι πιο 'τουριστικά' από Στοκχόλμη. Το καλύτερο με το Βέλγιο είναι οτί μπορείς να κάνεις εκδρομές σε ονειρικές πολείς (Bruges, Antwerp) γρήγορα και φθηνά με τρένο.

Γιατί δεν σκέφτεστε Ισπανία Πορτογαλία; Σίγουρα θα κοστίσει λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εμπειρία από Βρυξέλλες και Στοκχόλμη.

Η Στοκχόλμη δεν έχει και πάρα πολλά να δείς, έχει πολύ χιόνι και κρύο (αυτή την εποχή) και γενικά είναι αρκετά ακριβή όπως όλη η Σουηδία.

Οι Βρυξέλλες είναι πιο προσιτές, έχουν όμορφες μπυραρίες πολλές σοκολάτες και μάλλον είναι πιο 'τουριστικά' από Στοκχόλμη. Το καλύτερο με το Βέλγιο είναι οτί μπορείς να κάνεις εκδρομές σε ονειρικές πολείς (Bruges, Antwerp) γρήγορα και φθηνά με τρένο.

Γιατί δεν σκέφτεστε Ισπανία Πορτογαλία; Σίγουρα θα κοστίσει λιγότερο.

Σκεφτομαστε για σρχη κατι με απευθειας πτηση και οχι με 2 πτηση απο αλλου λογω κοστους και οικονομιας χρονου .

Αο Θεσσαλονικη προς Ισπανια μερια εχει μονο την Βαρκελωνη αλλα ολοι εχουν παει Βαρκελωνη εκτως απο εμενα , οποτε δε λεει να πανε 2η φορα .

Μονο ισως με τυχη αν βρουμε φθηνα εισητηρια ανταποκρισης ή αν εν τελει το κανουμε απο 3μερο για 4μερο ή αν ανεβασουμε μπατζετ και παμε με 2η πτηση .

Πχ εχω δει απο Ρωμη προς Δουβλινο εχει πτησεις και θελω να παω πολυ προς Ιρλανδια .

Οπως επισης απο Ρωμη εχει προς Πορτογαλια που θα ηθελα να παω καποια στιγμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...