Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να κλείσω flexible εισιτήρια (δηλ. με δυνατότητα αλλαγής ημερομηνίας) για international πτήση (Amsterdam-Bangkok), και κοιτάζοντας στη site της KLM  έχω την εντύπωση οτι αυτό γίνεται μόνο στις πτήσεις εντός Ευρώπης: 'Add Flexibility when booking intra-European flights on KLM.com, and enjoy the freedom to change your plans up to 3 times – no change fee!' Γνωρίζει κανείς αν αυτό γίνεται με κάποια άλλη αεροπορική ή είναι γενικός κανόνας για πτήσεις από Ευρώπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να κανω καλοκαιρινες διακοπες απο το 1996.Ναι, το 1996!
Σκεφτομαι καποιον εξωτικο προορισμο για την περιοδο των γιορτων, Κουβα, Καραβαικη,Μαλδιβες,Σευχελλες,Ταιλανδη?

Θελω να αρχισω να το ψαχνω καλυτερα, προφανως καποιοι προορισμοι ειναι πολυ πιο ακριβοι...
Απο αποψη καιρου που ειναι καλυτερα εκεινη την περιοδο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να κανω καλοκαιρινες διακοπες απο το 1996.Ναι, το 1996!

Σκεφτομαι καποιον εξωτικο προορισμο για την περιοδο των γιορτων, Κουβα, Καραβαικη,Μαλδιβες,Σευχελλες,Ταιλανδη?

Θελω να αρχισω να το ψαχνω καλυτερα, προφανως καποιοι προορισμοι ειναι πολυ πιο ακριβοι...

Απο αποψη καιρου που ειναι καλυτερα εκεινη την περιοδο?

Άστο για του χρόνου, να κλείσεις την 20ετία πρώτα! :P :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Γαλαξείδι, Ιτεα, τι θα προτεινατε;

Εχει καλες παραλιες, εννοω οχι σουπερ, αλλα καπως καλες/αξιοπρεπεις, να κανεις ενα καλο μπάνιο;

Καποιο προσιτο ξενοδοχειο;

Πρεπει σε αυτα τα μερη να εχει ελληνικο και οχι πολυ τουρισμο, δηλαδή μετρημένες καταστάσεις, αλλα κι εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο, δεν θελω καπου με πανικό, πολυ κοσμο.

Φυσικα ενα καλο μπανιο, ενα καλο ξενοδοχειο, και μια καλη εξυπηρετηση γενικοτερα, την θελω.

Να μην ειναι 'παρακμιακά' δηλαδη.

Βολευει εκει παντως, γιατι πεταγεσαι και Δελφους-Αραχωβα, ειναι κοντά.

Εχει παει κανεις, να δωσει καμια πληροφορια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να παω Κύπρο για μια δουλειά. Έχει λεωφορεία που σε πάνε απο το αεροδρόμειο της Λάρνακας στη Λευκωσία; Είναι καμιά 50ρια χιλιόμετρα οπότε δεν λέει να πάρω ταξί.

 

Επιπλέον, ξέρει κανένας αν αυτή η διεύθυνση είναι σωστή;

 

"Λεωφόρος Λεμεσού 134, 2015, Λευκωσία, Κύπρος"

 

Ο Τ.Κ. μου φαίνεται περίεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να κανω καλοκαιρινες διακοπες απο το 1996.Ναι, το 1996!

Σκεφτομαι καποιον εξωτικο προορισμο για την περιοδο των γιορτων, Κουβα, Καραβαικη,Μαλδιβες,Σευχελλες,Ταιλανδη?

Θελω να αρχισω να το ψαχνω καλυτερα, προφανως καποιοι προορισμοι ειναι πολυ πιο ακριβοι...

Απο αποψη καιρου που ειναι καλυτερα εκεινη την περιοδο?

Ταϊλάνδη, η μόνη που έχω πάει τα Χριστούγεννα, αυτή η εποχή είναι η καλύτερη της γι αυτό όμως είναι και η high season της. Δηλαδή τα πάντα αρκετά πιο ακριβά και ο κόσμος πολύς.

Διακοπές μόνος, με γυναίκα, οικογένεια, φίλη, αντροπαρεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάει κανείς Βιετνάμ; Θα παω μέσα Νοεμβρίου για 20-23 ημέρες και έχω βγάλει ένα πρόχειρο route: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=zUGr1oTct1cQ.kC-V8XqGmxbsΘα περάσω από τον κορμό: Hanoi - Da Nang- Ho Chi Mihn (μάλλον αεροπορικώς) με μονοήμερες εκδρομές σε κοντινά σημεία. Καμία συμβουλή κανείς για αποστάσεις ή για καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εδω μεσα υπαρχει πολυταξιδεμενος κοσμος, θα ηθελα μερικες απαντησεις στο ερωτημα μου.

 

Για πειτε μου ρε παιδια, πως μπορω να βρω διαμονη σε ξενοδοχεια, που εκτος απο πρωϊνο να συμπεριλαμβανουν και ενα ημερήσιο γευμα;

 

Παλιοτερα, εκτος booking, σε περιοχες με μεγαλη ξενοδοχειακη υποδομη, παντα καταφερνα και εβρισκα.

 

Για να το θεσω αλλιως, έχει καταργηθει στην πραξη η δυνατοτητα παροχης γευματος;

 

Ψαχνω στο booking, και δεν βλεπω επιλογη να μπορω να βαλω μεσα στο πακετο της διαμονης και γευμα.

Εχω δοκιμασει και εχω δει για διαφορα ξενοδοχεια.

Υπαρχει η δυνατοτητα, ή δεν υπαρχει καθολου;

 

Απο την αλλη βεβαια, δεν μπορω να πιστεψω οτι κανενα ξενοδοχειο πουθενα, δεν παρεχει γευμα.

 

Επειδη θα τεθει φυσικα στην εξισωση το οικονομικο θεμα, θα πω το εξης:

ας βρω εγω τροπο να εντοπισω ξενοδοχεια με γευμα,

και αφηστε με μετα να κρινω εγω αν συμφερει/αξιζει ή οχι, τα εξτρα χρηματα που ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εδω μεσα υπαρχει πολυταξιδεμενος κοσμος, θα ηθελα μερικες απαντησεις στο ερωτημα μου.

 

Για πειτε μου ρε παιδια, πως μπορω να βρω διαμονη σε ξενοδοχεια, που εκτος απο πρωϊνο να συμπεριλαμβανουν και ενα ημερήσιο γευμα;

 

Παλιοτερα, εκτος booking, σε περιοχες με μεγαλη ξενοδοχειακη υποδομη, παντα καταφερνα και εβρισκα.

 

Για να το θεσω αλλιως, έχει καταργηθει στην πραξη η δυνατοτητα παροχης γευματος;

 

Ψαχνω στο booking, και δεν βλεπω επιλογη να μπορω να βαλω μεσα στο πακετο της διαμονης και γευμα.

Εχω δοκιμασει και εχω δει για διαφορα ξενοδοχεια.

Υπαρχει η δυνατοτητα, ή δεν υπαρχει καθολου;

 

Απο την αλλη βεβαια, δεν μπορω να πιστεψω οτι κανενα ξενοδοχειο πουθενα, δεν παρεχει γευμα.

 

Επειδη θα τεθει φυσικα στην εξισωση το οικονομικο θεμα, θα πω το εξης:

ας βρω εγω τροπο να εντοπισω ξενοδοχεια με γευμα,

και αφηστε με μετα να κρινω εγω αν συμφερει/αξιζει ή οχι, τα εξτρα χρηματα που ζητάνε.

 

Αυτό που ζητάς λέγεται ημιδιατροφή. Τα περισσότερα ξενοδοχεία που παρέχουν αυτήν την υπηρεσία, προσφέρουν δωρεάν το βραδινό, αλλά υπάρχουν και κάποιο πολύ λίγα που δίνουν το μεσημεριανό.

 

Ο λόγος που δεν μπορείς να βρεις ξενοδοχεία που να προσφέρουν ημιδιατροφή, είναι γιατί για να την προσφέρει κάποιο ξενοδοχείο θα πρέπει να έχει εστιατόριο. Δεν είναι σαν το πρωινό που σε μια αίθουσα βγάζουν 2 μαρμελάδες, 3 αλλαντικά, μερικά κασέρια και ψωμί και είναι κομπλέ. Επίσης, δεν ξέρω να σου πω πού να ψάξεις για ημιδιατροφή. Σε ποια πόλη θες να ταξιδέψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς λέγεται ημιδιατροφή. Τα περισσότερα ξενοδοχεία που παρέχουν αυτήν την υπηρεσία, προσφέρουν δωρεάν το βραδινό, αλλά υπάρχουν και κάποιο πολύ λίγα που δίνουν το μεσημεριανό.

 

Ο λόγος που δεν μπορείς να βρεις ξενοδοχεία που να προσφέρουν ημιδιατροφή, είναι γιατί για να την προσφέρει κάποιο ξενοδοχείο θα πρέπει να έχει εστιατόριο. Δεν είναι σαν το πρωινό που σε μια αίθουσα βγάζουν 2 μαρμελάδες, 3 αλλαντικά, μερικά κασέρια και ψωμί και είναι κομπλέ. Επίσης, δεν ξέρω να σου πω πού να ψάξεις για ημιδιατροφή. Σε ποια πόλη θες να ταξιδέψεις;

 

Ευχαριστω για τις χρησιμες διευκρινησεις. Κατανοητά.

Λες, οτι λιγα ξενοδοχεια εχουν 'εστιατοριο';

Εστω κι ετσι, υπαρχει επιλογη 'ημιδιατροφης' στο booking, ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις χρησιμες διευκρινησεις. Κατανοητά.

Λες, οτι λιγα ξενοδοχεια εχουν 'εστιατοριο';

Εστω κι ετσι, υπαρχει επιλογη 'ημιδιατροφης' στο booking, ή οχι;

 

Απ' ότι βλέπω υπάρχει η δυνατότητα ημιδιατροφής. Κάνε μία αναζήτηση για Ρόδο 24-29 Σεπτεμβρίου και δες στα φίλτρα στην αριστερή στήλη ότι σου δίνει την επιλογή να φιλτράρεις τα αποτελέσματα σύμφωνα με τον τύπο διατροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τη νύχτα θα πάω εκτάκτως Γιάννενα. Έχω χρόνια να ανέβω προς τα εκεί, θέλω να μου πει όποιος ξέρει τα υπέρ και τα κατά των εναλλακτικών διαδρομών: μέσω Ρίου και μέσω Τρικάλων.

 

Μεγσί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...