Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω το Huawei Echolife HG520c‎ και στα test του utorrent μου βγαζει αυτο..

Results: Port is not open (you are still able to download)

Εφοσον μπορω να κατεβασω δεν εχω και μεγαλο προβλημα,αλλα αμα γινεται να βελτιωσω την ταχυτητα μου ή να μπορω να κανω upload τοτε ας μου πει καποιος με απλα βηματα πως κανω port forwarding..

 

Υγ.Βασικα σημερα που κοιταξα σε εναν Private tracker που ειμαι μελος με βγαζει not connectable και ισως φταιει αυτο..Bλεπω πως σε ορισμενα torrents υπαρχουν leechers και εγω δεν κανω Upload τιποτα..(και ειναι κριμα γιατι το utorrent ειναι ολη μερα ανοικτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα οτι υπαρχουν leechers δεν σημαινει οτι θα τραβανε απο σενα συνεχεια.απο εκει και περα πρεπει μεσα στο ρουτερ να υπαρχει κατι για Port forward>πρεπει να το γραφει λογικα σαν virtual server.εκει διαλεγεις το Port Που θες και σε Ποια Ip θα κανεις Port forward.εκει θα πρεπει να δωσεις την ip που εχει το Pc και καλο θα ειναι για να μην υπαρχει περιπτωση να αλλαξει να δωσεις και αυτην την Ip στο Tcp ip της καρτας δικτυου σου.αν εχει dmz μπορεις να κανεις dmz και θα σου ανοιξει ολα τα Ports.αν το εχεις κανει σωστα θα πρεπει να περναει το τεστ που εκανες οπως επισης και ενα δευτερο τεστ ειναι το www.canyouseeme.org το οποιο θα πρεπει να βγει και αυτο σωστο.ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΣΤ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ UTORRENT.

δεν ξερω αν το router σου υπαρχει εδω www.portforward.com γιανα δεις αναλυτικες οδηγιες αλλα δεν ειναι δυσκολο.αν δεν γραφει virtual server μπορει να γραφει port forward.και ναι καλο ειναι να εισαι connectable.μετα υπαρχει αλλη μια λυση.να εχεις ανοιχτο το upnP και σε ρουτερ και στο mtorrent και ισως ετσι πρασινισει το εικονιδιο.επισης προσεχε με τα firewall.γιατι μπορει να κανεις port forward μπορει να κανεις το upnp που εγω προτεινω το πρωτο μπορει να κανεις και dmz και να σε κοβει καποιο firewall στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εχω και εγω προβλημα να βγαλω μια ip camera στο internet. To θεμα εχει ως εξης: router model zte zxv10 H108NS του ΟΤΕ με ip 192.168.1.1 . Η IP CAMERA εχει ip 192.168.1.160:8000 και ειναι συνδεδεμενη με το router. (Toπικα βλεπω κανονικα την καμερα 192.168.1.160:8000) .Προστασια του ΟΤΕ και firewall απο pc,router απενεργοποιημενα. Οταν χυπαω την internet ip του router π.χ. 94.64.215.33 βλεπω το router. Την camera την εχω ρυθμισει να εχει port την 8000 και εχω κανει port forward : NAT->VIRTUAL SERVER-> Rule Start Port End port Local IP Address Edit Drop 0 8000 8000 192.168.1.160

οταν ομως χτυπαω την internet ip μου 94.64.215.33:8000 τοτε Page not found :( τι εχω κανει λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω προβλημα να βγαλω μια ip camera στο internet. To θεμα εχει ως εξης: router model zte zxv10 H108NS του ΟΤΕ με ip 192.168.1.1 . Η IP CAMERA εχει ip 192.168.1.160:8000 και ειναι συνδεδεμενη με το router. (Toπικα βλεπω κανονικα την καμερα 192.168.1.160:8000) .Προστασια του ΟΤΕ και firewall απο pc,router απενεργοποιημενα. Οταν χυπαω την internet ip του router π.χ. 94.64.215.33 βλεπω το router. Την camera την εχω ρυθμισει να εχει port την 8000 και εχω κανει port forward : NAT->VIRTUAL SERVER-> Rule Start Port End port Local IP Address Edit Drop 0 8000 8000 192.168.1.160

οταν ομως χτυπαω την internet ip μου 94.64.215.33:8000 τοτε Page not found :( τι εχω κανει λαθος ?

δεν βλεπω τιποτα λαθος.βεβαιωσου οτι αφου εκλεισες την αυξημενη ασφαλεια οτι εκανες Restart Το ρουτερ για να το παρει και το βασικο γιατι το εχω δει σε 2 ατομα λαθος βεβαιωσου οτι στην καμερα το gateway και τα dns ειναι συμπληρωμενα και σωστα.γιατι εχω δει ατομα που ειχαν για gateway την 192.168.1.1 ενω ο ρουτερ ηταν 192.168.1.254.μεσα απο το δικτυο την εβλεπαν αλλα απεξω οχι.και θα μου πεις γιατι το εβαλαν λαθος.γιατι πολυ απλα αλλαξαν ρουτερ αλλα δεν αλλαξαν το Gateway στις καμερες.επισης βαλε καποιον αλλον να χτυπησει την Ip της καμερες.μην το κανεις μεσα απο το δικτυο σου.γινεται αλλα μην σε μπερδεψω.και αν και ττο εχεις γραψει προσοχη στα firewall του ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ο Θοδωρής και γράφω για πρώτη φορά στο forum.

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το baudtec(λευκή συσκευή) και το port forwarding.

Οτι Port και να ανοίξω αργότερα όταν το τσεκάρω με κάποιο check my port tool μου το δείχνει κλειστό.

Έχω απενεργοποιήσει εξ αρχης εννοείται Firewall και ασφάλεια απο τον οτέ.

Δοκίμασα να ανοίξω ports απο το 90 μέχρι το 15000 αλλά συνεχίζουν να είναι κλειστά και η ip camera να μη λειτουργει απομακρυσμένα.Έφαγα περίπου ένα 3ωρο με την τεχνική υποστήριξη του οτε αλλα δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν το πρόβλημά μου.Μου δίνουν την εντύπωση οτι ξέρω πιο πολλά(παρότι δεν είμαι του χώρου)!

Θέλω να ρωτήσω αν τυχόν και ξέρει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση τα μόντεμ του οτε να είναι κλειδωμένα και δεν μπορώ να ανοίξω θύρες.Να αγοράσω καινούργιο?

 

Τέλος να πω οτι δοκίμασα να κάνω upgrade αλλά δυστυχώς το αρχείο που δίνει ο οτε για firmware upgrade δεν υποστηρίζεται απο το μοντεμ.

 

Ευχαριστώ

Θοδωρής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θοδωρη.αν εχειςκλεισει την αυξημενη ασφαλεια ο οτε δεν κοβει κατι αλλο.οποτε μετα μενει να κλεισεις firewall.επισης κανε κατι το απλο.ανοιξε πχ μια πορτα την 4444 και μετα αυτην την πορτα βαλτην στο mtorrent το προγραμμα.ανοιξε το Mtorrent Να τρεχει και μετα πηγαινε στο www.canyouseeme.org και δες αν ειναι ανοιχτη.στο Pc βαλε static ip βεβαια .θα πρεπει να πετυχει.αλλη λυση ειναι αν το baudtec εχει dmz να κανεις dmz στην Ip που ειναι οι καμερες.επισης στις καμερες να εχεις σωστο gateway και dns γιαατι εχω δει πολλους να βαζουν λαθος gateway η να εχουν καποιο ξεχασμενο gateway απο αλλο ρουτερ.για το firmware δεν ξερω τι μπορει να φταιει.καντο με καλωδιο το firmware update και με κλειστα τα firewall.αλλιως μηπως εστειλαν λαθος αρχειο.Πχ για Isdn ενω εσυ εχεις pstn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και καλώδιο αλλά τίποτα.

Δυστυχώς δεν υποστηρίζει dmz το μοντεμ.

Είχα δοκιμάσει πιο παλιά ν'ανοίχω θύρες για το bittorent αλλά μάταια!

Μίλησα και με 2 φίλους σήμερα και μου είπαν οτι παίζει θέμα γενικά με τα μόντεμ που δίνει ο οτε.

Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι τέτοιο;

Θα αγοράσω ένα καινούργιο μάλλον και θα το σετάρω απο την αρχή.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και καλώδιο αλλά τίποτα.

Δυστυχώς δεν υποστηρίζει dmz το μοντεμ.

Είχα δοκιμάσει πιο παλιά ν'ανοίχω θύρες για το bittorent αλλά μάταια!

Μίλησα και με 2 φίλους σήμερα και μου είπαν οτι παίζει θέμα γενικά με τα μόντεμ που δίνει ο οτε.

Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι τέτοιο;

Θα αγοράσω ένα καινούργιο μάλλον και θα το σετάρω απο την αρχή.

Ευχαριστώ

μου φαινεται παραξενο.και καποιος αλλος ειχε πει οτι με ενα ροτυερ του οτε δεν μπορουσε να κανει port forward η να πω καλυτερα εκανε αλλα δεν επαιζε παντα αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν αυτο το μοντελο η οχι.αν θες ξαναδοκιμασε το με το mtorrent και δες.αρκει να μην σε κοβει και firewall pc.αν παρεις τωρα καινουριο και εχεις θεμα τοτε πες μας να σε βοηθησουμε και εκει.

 

και γραψε μας ακριβως τι κανεις για να δουμε μηπως κατι ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα..Θα ηθελα την βοηθεια σας...εχω το ρουτερ της wind (zte zxv10 h108l) και ενα καταγραφικο αγνωστου προελευσεως αλλα με συνδεση lan...μπορει καποιος να με βοηθησει τι ρυθμισεις χρειαζετε να κανω για να βλεπω τις καμερες που υπαρχουν στο καταγραφικο απ το σπιτι μου..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..Θα ηθελα την βοηθεια σας...εχω το ρουτερ της wind (zte zxv10 h108l) και ενα καταγραφικο αγνωστου προελευσεως αλλα με συνδεση lan...μπορει καποιος να με βοηθησει τι ρυθμισεις χρειαζετε να κανω για να βλεπω τις καμερες που υπαρχουν στο καταγραφικο απ το σπιτι μου..??

σου εχω απαντησει στο αλλο θεμα που εχεις ανοιξει.μην ρωταμε το ιδιο σε 2 θεματα Plz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

προσφατα αναβαθμισα τη γραμμη μου σε vdsl απο τον οτε.Μου εχουν δωσει και καινουριο ρουτερ , το ZXDSL 931 VII.

Εχω ενα web ραδιοφωνο και μεχρι πριν τη νεα συνδεση δουλευε μια χαρα στη πορτα 8000. Τωρα δε μπορω να βρω με τιποτα τι γινεται.Εχω διαβασει διαφορα μηνυματα εδω στο forum αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Το μονο που εχω κανει ειναι να βγαλω το firewall του ρουτερ εκτος.

Καμμια βοηθεια????

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

προσφατα αναβαθμισα τη γραμμη μου σε vdsl απο τον οτε.Μου εχουν δωσει και καινουριο ρουτερ , το ZXDSL 931 VII.

Εχω ενα web ραδιοφωνο και μεχρι πριν τη νεα συνδεση δουλευε μια χαρα στη πορτα 8000. Τωρα δε μπορω να βρω με τιποτα τι γινεται.Εχω διαβασει διαφορα μηνυματα εδω στο forum αλλα δεν εχω βγαλει ακρη. Το μονο που εχω κανει ειναι να βγαλω το firewall του ρουτερ εκτος.

Καμμια βοηθεια????

Ευχαριστω!

α.Port forward στο ρουτερ .

β.κλειστα firewall pc και ρουτερ.

γ.σιγουρεψου οτι τωρα με την αλλαγη υπηρεσιας δεν σου εχουν ανοιξει απο τον οτε την αυξημενη ασφαλεια που κοβει ports.

http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α.Port forward στο ρουτερ .

β.κλειστα firewall pc και ρουτερ.

γ.σιγουρεψου οτι τωρα με την αλλαγη υπηρεσιας δεν σου εχουν ανοιξει απο τον οτε την αυξημενη ασφαλεια που κοβει ports.

http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm

poulinos σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση , αλλωστε με εχεις ξαναβοηθησει :)

Εκανα port forward και μου δειχνει οτι ειναι ανοιχτη (

Success: I can see your service on xx.xx.xx.202 on port (8000)

Your ISP is not blocking port 8000

εκλεισα firewall pc kai router.

Tωρα οσο αφορα την αυξημενη προστασια το πρωι που επικοινωνησα με οτενετ μου ειπαν οτι δεν εχω αυξημενη προστασια (το ειδαν στο συστημα) 

Το βραδυ επικοινωνησα παλι γιατι ηθελα να το τσεκαρω αλλα το παλικαρι που βρισκοταν εκει δεν ηξερε...μου τα μασουσε.

Με τα πολλα μπηκα στο activasion site του οτε αλλα ολες οι υπηρεσιες μου ειναι ληγμενες και δεν ειδα κατι σχετικο με υψηλη προστασια.

Τωρα για να καταλαβεις...Εχω σεταρει κανονικα το ραδιοφωνο , μπορω να το ακουω εσωτερικα μεσω δικτυου (εσωτερικη ip)

αλλα οταν βαζω την εξωτερικη μου δε τη βρισκει καθολου.Ενω πχ η 

94.60.65.202

με παει στην αρχικη του ρουτερ , η 94.60.65.202:8000 που θεωρητικα θα με πηγαινε στο administration panel του shoutcast μου βγαζει σφαλμα , οπως επισης και η 94.60.65.202:8000/listen.pls που θεωρητικα θα ανοιγε με winamp παλι βγαζει σφαλμα. Δοκμαα και      

σε αλλο μηχανημα εστησα το shoutcast και παλι τα ιδια.

Εκει που τρελλαινομαι ειναι οτι ολα φαινονται ενταξει!!!!!

Ειλικρινα μετανιωσα που αλλαξα σε vdsl.

Eυχαριστω για το χρονο σας και τη βοηθεια.

 

 

ΥΓ  Τελικα ειναι οριστικο , δεν υπαρχει αυξημενη προστασια. Τζιφος.Αρα κατι παιζει απο τον ρουτερ.

post-187409-0-88190300-1365024357_thumb.jpg

Επεξ/σία από chesty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...