Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω super goofy, βρηκα μια λυση την ποσταρα στο προηγουμενο μηνυμα πιο πανω, προς το παρων ολα φαινονται καλα

εσυ εκανες dmz στην ουσια που μπορει να υπηρχε και σαν ετοιμη επιλογη.ανοιξες ολα τα ports.αν δεν θες ολα τα Ports εκει που διαλεξες 1-65535 επρεπε να βαλεις το Port Που θες μονο.

 

εχω το ίδο router και προφανως το ίδο πρόβλημα.

 

τι interface επιλεξω ? HSIo/ppp0 ή IPTV/atm1 ?

 

επίσης το site canyouseeme.gr δεν μπορει να δει καμια πορτα μου (πχ την 80 ή την 21)

ppp0 συνηθως ειναιτο Interface του Internet.to allo ειναι το Iptv δεν μας νοιαζει το hsl0 δεν μπορω να θυμηθω.

 

Οχι δυστυχως....ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια και το χρονο σου.

δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να εινα.και το παραξενο οπως σου ειχα πει ειναι οτι βγαινει οτι το Port σου εινα open.μπορεις να αλλαξεις Port απο 8000 σε αλλο.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να εινα.και το παραξενο οπως σου ειχα πει ειναι οτι βγαινει οτι το Port σου εινα open.μπορεις να αλλαξεις Port απο 8000 σε αλλο.??

αυτο απ οτι εχω δει , πειραζεις ενα αρχειο .ini του shoutcast server το δοκιμασα μια φορα προχειρα - το ομολογω - και τοτε δεν ειχε παιξει.Θα το ξαναδοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ εκανες dmz στην ουσια που μπορει να υπηρχε και σαν ετοιμη επιλογη.ανοιξες ολα τα ports.αν δεν θες ολα τα Ports εκει που διαλεξες 1-65535 επρεπε να βαλεις το Port Που θες μονο.

 

ppp0 συνηθως ειναιτο Interface του Internet.to allo ειναι το Iptv δεν μας νοιαζει το hsl0 δεν μπορω να θυμηθω.

 

δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να εινα.και το παραξενο οπως σου ειχα πει ειναι οτι βγαινει οτι το Port σου εινα open.μπορεις να αλλαξεις Port απο 8000 σε αλλο.??

Το DMZ το ειχε σε αλλο σημειο σαν επιλογη και ηταν απενεργοποιημενο. Πιστευεις οτι εκανα χαζομαρα?

Αυτα που εβαλα δεν ηταν ports αλλα η δυνατοτητα του να μπορει να εχει incoming connections και tranfers απο ολες τις IP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο απ οτι εχω δει , πειραζεις ενα αρχειο .ini του shoutcast server το δοκιμασα μια φορα προχειρα - το ομολογω - και τοτε δεν ειχε παιξει.Θα το ξαναδοκιμασω.

δοκιμασε το να δεις μηπως ...

 

Το DMZ το ειχε σε αλλο σημειο σαν επιλογη και ηταν απενεργοποιημενο. Πιστευεις οτι εκανα χαζομαρα?

Αυτα που εβαλα δεν ηταν ports αλλα η δυνατοτητα του να μπορει να εχει incoming connections και tranfers απο ολες τις IP

το dmz στην ουσια ανοιγει ολα τα Ports.

εμενα σαν Port forward μου φανηκε.απλα αν ηταν απλα να δεχεσαι Incoming connections και να μην ανοιγει Ports τοτε τα ports σου δεν πρεπει να ειναι ανοιχτα.απλα δεν θα σε κοβε το firewall αλλα παλι θα ηθελες port forward.συνηθως υπαρχει καρτελλα virtual server η port forward για να ανοιξεις ports αλλα σε μερικα νομιζω και σε netgear σε καποια firmware Νομιζω παιζεις απο το firewall.δεν το εχω ψαξει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε το να δεις μηπως ...

 

το dmz στην ουσια ανοιγει ολα τα Ports.

εμενα σαν Port forward μου φανηκε.απλα αν ηταν απλα να δεχεσαι Incoming connections και να μην ανοιγει Ports τοτε τα ports σου δεν πρεπει να ειναι ανοιχτα.απλα δεν θα σε κοβε το firewall αλλα παλι θα ηθελες port forward.συνηθως υπαρχει καρτελλα virtual server η port forward για να ανοιξεις ports αλλα σε μερικα νομιζω και σε netgear σε καποια firmware Νομιζω παιζεις απο το firewall.δεν το εχω ψαξει παραπανω.

Το wsk2000 δεν εχει την δυνατοτητα να ανοιγει ports στην καρτελα virtual servers διοτι μαλλον θεωρειται entry-kit αλλα επειδη κανει πολυ καλα την δουλεια του ηθελα να το ψαξω. Μαλλον ηταν θεμα firewall του modem και οχι port. Ολα καλα λοιπον αρκει να μην ανοιξα τρυπα για dos attacks. Καλο Πασχα κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wsk2000 δεν εχει την δυνατοτητα να ανοιγει ports στην καρτελα virtual servers διοτι μαλλον θεωρειται entry-kit αλλα επειδη κανει πολυ καλα την δουλεια του ηθελα να το ψαξω. Μαλλον ηταν θεμα firewall του modem και οχι port. Ολα καλα λοιπον αρκει να μην ανοιξα τρυπα για dos attacks. Καλο Πασχα κιολας!

δεν το εχω ψαξει για να σου πω απλα τα περισσοτερα απο εκει ανοιγουν Ports αρκει να μην τ ακοβει το firewall.απλα αν ανοιγει απο το firewall τοτε μνην τα ανοιξεις ολα απο το 1 μεχρι το 65535 διοτι ναι ετσι μειωνεις λιγο το security του δικτυου σου.ανοιξε μονο για τα ports που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε το να δεις μηπως ...

 

 

δοκιμασα την 9600 , την 2001 , την 3654 και την default port που γραφουν την 80 (μετα την 8000) ολες τις εβλεπα ανοιχτες αλλα αποτελεσμα μηδεν (εκανα και port forward καλου κακου) και ρισταρτ τον ρουτερ Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι με την 80 οταν εγραφα τη διευθυνση στους brownsers  , ενω η διευθυνση ηταν πχ 

94.69.221.179:80/listen.pls

οταν την εγραφα και πατουσα enter τοτε αυτοματως μου εσβηνε  τη πορτ 

:80 και μου εμφανιζε 94.69.221.179/listen.pls  χωρις βεβαια να με παραπεμπει πουθενα.Αυτο εγινε και με chrome και οπερα.Περιεργο. Με τις αλλες ports τιποτα, τα ιδια. 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο να στο σβηνει αφου η 80 θεωρειται απο default οταν δεν την γραφεις.

η γραψεις την 80 ειτε οχι αυτο θεωρει οτι ειναι η 80

Δε το ηξερα και μου φανηκε περιεργο.Τωρα καταλαβα...Εχω φτασει σε σημειο να σκεφτομαι να αγορασω καινουριο ρουτερ αλλα απ οτι ειδα οι τιμες ειναι απαγορευτικες για το μπατζετ μου :shifty: .Οποτε οταν ανοιγω το ραδιοφωνο θα βαζω το παλιο επανω. Απελπιστικη η κατασταση Super Goofy :unsure: ευχαριστω και παλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα vdsl ειναι λιγο ακριβα ειναι η αληθεια.σιγουρα κατι το πειραζει αλλα τωρα τι ποιος ξερει....

Πληροφοριακα εβαλα τον παλιο επανω και παλι επαιξε καρφι...να σαι καλα παντως για τη βοηθεια και τα φωτα σου.Καλη Ανασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα εβαλα τον παλιο επανω και παλι επαιξε καρφι...να σαι καλα παντως για τη βοηθεια και τα φωτα σου.Καλη Ανασταση!

καπου θα παιζει καποια ρυθμιση.τελευταια ιδεα.δες μηπως εχει καμια επιλογη για multicast Πακετα η θα γραφει igmp .και δοκιμασε με On/off να δεις αν θα παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το ερώτημα είναι τι κάνεις όταν έχεις cable router και wireless router σε χωριστές συσκευές; Ανάθεμα το ντάουν άντερ μας, το βασικό router είναι ένα απλό cable με μόνο μία ethernet και πάνω σε αυτήν είναι κουμπωμένο το network router που δίνει το ασύρματο και τα σχετικά. To πρώτο δεν μπορεί να παρακαμφθεί γιατί το δεύτερο δεν έχει θύρα για να κουμπώσει το καλώδιο του τηλεφώνου. Σε ποιο από τα δύο ανοίγω πόρτα; Δοκίμασα στο δεύτερο, δεν έπιασε. Δοκίμασα να ανοίξω την ίδια πόρτα και στα δύο με την ip του pc, πάλι δεν έπιασε. Δοκίμασα να ανοίξω πόρτα στο πρώτο βάζοντας την ip του δεύτερου, πάλι δεν έπιασε. Καμιά βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι τι κάνεις όταν έχεις cable router και wireless router σε χωριστές συσκευές; Ανάθεμα το ντάουν άντερ μας, το βασικό router είναι ένα απλό cable με μόνο μία ethernet και πάνω σε αυτήν είναι κουμπωμένο το network router που δίνει το ασύρματο και τα σχετικά. To πρώτο δεν μπορεί να παρακαμφθεί γιατί το δεύτερο δεν έχει θύρα για να κουμπώσει το καλώδιο του τηλεφώνου. Σε ποιο από τα δύο ανοίγω πόρτα; Δοκίμασα στο δεύτερο, δεν έπιασε. Δοκίμασα να ανοίξω την ίδια πόρτα και στα δύο με την ip του pc, πάλι δεν έπιασε. Δοκίμασα να ανοίξω πόρτα στο πρώτο βάζοντας την ip του δεύτερου, πάλι δεν έπιασε. Καμιά βοήθεια;

κανονικα πρεπει να θελει μονο στο δευτερο αφου το πρωτο δεν ειναι ρουτερ και ειναι Μονο modem.(εκτος αν ειναι πραγματι ρουτερ)

το πρωτο τι ip εχει για να μπεις στο Interface του  και β.αν συνδεθεις μονο με το πρωτο τι Ip παιρνεις αν γραψεις ipconfig και τι gateway κτλ μπας και βγαλουμε ακρη.εχει και το πρωτο modem καρτελλα για Port forward?κανονικα δεν θα πρεπει να εχει οσο θυμαμαι.εκτος αν ειναι και ρουτερ και δεν εχει wireless οποτε εκει παμε σε αλλη περιπτωση.το δευτερο ρουτερ εχει υποδοχη wan και εκει συνδεεις το πρωτο router(modem οτι ειναι)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ναι, και με τα δικά μου έτσι ήταν, το ασύρματο router προσπερνούσε τις ρυθμίσεις του πρώτου χωρίς πρόβλημα, αλλά ήταν cisco. ;Oταν μπλέκεις με μάρκες τύπο sagem και belkin τι περιμένεις... Ας όψεται που είναι του συγκάτοικου η σύνδεση και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

 

Για να περάσω λοιπόν στο παρασύνθημα, ναι, δεν έκανα λάθος είναι και τα δύο router με firewall, nat, virtual servers και τα σχετικά. Το πρώτο (καλώδιο) έχει ip 10.1.1.1 ;Εχει κανονικά καρτέλα για port forwarding, αλλά πρέπει να βρω ποια στο κέρατο ip ναδηλώσω για να δουλέψει. To δεύτερο (wireless) έχει ip 192.168.2.1. To δεύτερο έχει υποδοχή wan και εκεί συνδεώ το πρώτο ρούτερ. το πισί έχει στάτικ 192,168,2,50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...