Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικά ναι, και με τα δικά μου έτσι ήταν, το ασύρματο router προσπερνούσε τις ρυθμίσεις του πρώτου χωρίς πρόβλημα, αλλά ήταν cisco. ;Oταν μπλέκεις με μάρκες τύπο sagem και belkin τι περιμένεις... Ας όψεται που είναι του συγκάτοικου η σύνδεση και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

 

Για να περάσω λοιπόν στο παρασύνθημα, ναι, δεν έκανα λάθος είναι και τα δύο router με firewall, nat, virtual servers και τα σχετικά. Το πρώτο (καλώδιο) έχει ip 10.1.1.1 ;Εχει κανονικά καρτέλα για port forwarding, αλλά πρέπει να βρω ποια στο κέρατο ip ναδηλώσω για να δουλέψει. To δεύτερο (wireless) έχει ip 192.168.2.1. To δεύτερο έχει υποδοχή wan και εκεί συνδεώ το πρώτο ρούτερ. το πισί έχει στάτικ 192,168,2,50

διαφορες λυσεις υπαρχουν.τις αναφερω ολες απο την πιο δυσκολη μεχρι την πιο ευκολη και αποφασιζεις εσυ.

α.κανεις one to one nat στο πρωτο ρουτερ.δηλαδη οτι κινηση ερχεται απο την wan(αν ειναι static αλλιως δεν ξερω αν θα παιξει την στελνεις στην Lan ip του δευτερου ρουτερ).παρακαμπτεις ολο το πρωτο Nat.

β.κανεις bridge το πρωτο ρουτερ και κανεις κληση Pppoe απο το δευτερο στο πρωτο.δεν ξερω αν θα παιξει ετσι .σε adsl παιζει εκει δεν ξερω κατι παραπανω.

γ.δεν χρησιμοποιεις την wan του δευτερο ρουτερ αλλα μια lan.ετσι παρακαμπτεις ολα τα feauture του δευτερου ρουτερ δηλαδη ολα τα routing πραγματα αρα δεν εχεις δευτερο Nat αρα κανεις port forward σαν να ειχες μονο το πρωτο.

δ.κανεις Port forward απο το πρωτο σστο δευτερο και απο το δευτερο στο Pc σου.εδω υπαρχει ενα ερωτηματικο που θα στο εξηγησω αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.

αν το πρωτο ρουτερ ειναι 192.168.1.1 και το δευτερο 192.168.1.254 κανεις port forward απο την 1.1.στην 1.254.

καποιες φορες ομως το πρωτο ρουτερ ειναι πχ 192.168.0.1 και το δευτερο 192.168.1.1

οτανμ πας στο πρωτο να κανεις port forward στην 192.168.1.1 δεν σε αφηνει γιατι βλεπει οτι ειναι αλλο δικτυο οποτε σου βγαζει οτι μπορεις να κανεις port forward μονο στην 192.168.0.χ

εκει πολλες φορες εχω δει οτι το δευτερο ρουτερ περα απο την Ip που εχει πχ 192.168.1.1 παιρνει και μια δευτερη ip απο το πρωτο ρουτερ που ειναι στο δικτυο 192.168.0.χ οποτε κανεις σε αυτην Port forward.

Μετα ισως να μπορουσες να παιξεις και με αλλο subnet mask αλλα δεν ξερω αν θα πετυχει.

η πιο ευκολη λυση ειναι να μην παιξεις με την wan αλλα με μια lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η καλύτερη λύση ήταν το bridging αλλά επειδή με κοιτάνε με μισό μάτι όσον αφορά το ίντερνετ (τερμάτισα την ογκοχρέωση τον προηγούμενο μήνα και για 5 μέρες ήμασταν με ταχύτητα isdn) το να τους ζητήσω κωδικούς είναι μάλλον απίθανο σενάριο, οπότε το bridging απορρίπεται αν και βρήκα πολύ εύκολα πώς γίνεται.

 

Όταν λες δε χρησιμοποιώ τη wan αλλά μία lan εννοείς ότι συνδέω το πρώτο ρούτερ στη λαν ή ότι παρατάω τις ασύρματες συνδέσεις και παίζω με καλώδιο;

 

το α) δεν μπορώ να πω ότι το πολυκατάλαβα, αλλά δεν έχουμε στάτικ.

 

Για το δ) φαντάζομαι ότι πρέπει να αλλάξω την ip του πρώτου ώστε να είναι στην ίδια ομάδα(;).Γιατί τώρα το ένα είναι 10.1.1.1 και το άλλο 192.168.2.1 οπότε καμία επαφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνας την wan και συνδεεις το πρωτο ρουτερ στην lan του δευτερου.
ετσι παρακαμπτεις τα παντα απο το δευτερο ρουτερ και γινεται transpareντ.τα μονα που θα πρεπει να γινουν ειναι.
α.να εχει μια Ip στο ιδιο δικτυο με το πρωτο ρουτερ.
β.να κλησεις τον dhcp αφου θα μοιραζει Ip το πρωτο ρουτερ
γ.να φτιαξεις το wireless που το εχεις ηδη φτιαγμενο.

το One to one nat ειναι λιγο σχετικο. μπροει να το εχει σαν επιλογη μπορει να μπορεις να κανεις Port forward ολες τις θυρες απο το ενα στο αλλο ρουτερ.ειναι λιγο ιστορια.
για το δ.μπορει να χρειαστει να κανεις αυτο αλλα μπορει να μην χρειαστει.το δευτερο ρουτερ παρολο που μπορει να εχει διαφορετικο δικτυο σε Ip πχ να εχει 192.168.2.1 οπως λες και το πρωτο 10.1.1.1 ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΡΟΥΤΕΡ να παιρνει απο το πρωτο απο τον dhcp του και μια δευτερη Ip που να ειναι της μορφης 10.1.1.χ.οποτε στο Port forward βαζεις αυτην.δηλαδη θα ειναι σαν να εχει  2 lan ip.Μια της μορφης 192.168.2.1 και μια της μορφης 10.1.1.χ.
την δευτερη Ip ισως να μπορεις να την δεις μεσα απο το δευτερο ρουτερ η να μπορεις να την δεις απο τις Ip που εχει κανει assign το πρωτο.αλλιως ναι δοκιμαζεις στο ιδιοδικτυο.απλα δεν μπορω να σου πω κατι σιγουρο για αυτο μια φορα το εχω δοκιμασει.

 

για αυτο ειπα την λυση με το Lan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλισπερα παιδια προσπαθω να φτιαχω εναν minecraft server αλλα εχω προβλημα με τα Ports κατι γινεται και δεν μου ανοιγουν εχω δει στο portforwarding.com απο ενα παρομοιο router πως να τα ανοιξω αλλα κατι παει στραβα οποιος μπορει ασ με βοηθησει απλα να τα πειτε οσο πιο απλα μπορειτε γιατι δεν ξερω την τυφλα μου σχετικα με αυτο το θεμα

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια.αν εχει dmz το  ρουτερ τοτε μπορεις να ανοιξεις ολα τα ports αν σε παιδευει το Port forward.

γ.αν δεν μας πεις ποιο ρουτερ εχεις και το βασικο να σηκωσεις ενα screen shot τι εχεις κανει για να σου πουμε αν ειναι λαθος τοτε δεν θα βγει ακρη.επισης στο Pc σου πρεπει να βαλεις static ip οπως λεει το www.portforward.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Porft forward αυτο θελει και καλο ειναι να δωθει καρφωτα στην καρτα δικτυου.για να τεσταρεις ενα Port αν ειναι ανοιχτο ειναι ευκολο να γινει με το mtorrent.δινεις το Port που θες πχ 25555 στο mtorrent και ανοιγεις το mtorrent.μετα πας www.canyouseeme.org Και βλεπεις αν ειναι ανοιχτο.προσοχη μην σε κοβουν firewall σε Pc και ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ευχαριστω που με βοηθα και ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα οπως σου ειπα δεν ξερω την τυφλα απο ports και αυτα που μου λες δεν τα πολυκαταλαβαινω οταν εννοεις να δωθει καρφωτα στην καρτα δικτυου τι εννοεις?


πηγα στο σιτε που μου εστειλες εβαλα το port και μου ελεγε success i can seee your device on ip.. on port 25565


ντακσυ φιλε μου ευχαριστω πολυ το εφτιαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ευχαριστω που με βοηθα και ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα οπως σου ειπα δεν ξερω την τυφλα απο ports και αυτα που μου λες δεν τα πολυκαταλαβαινω οταν εννοεις να δωθει καρφωτα στην καρτα δικτυου τι εννοεις?

πηγα στο σιτε που μου εστειλες εβαλα το port και μου ελεγε success i can seee your device on ip.. on port 25565

ντακσυ φιλε μου ευχαριστω πολυ το εφτιαξα

αρα εχεις ανοιξει το Port.απλα την Ip που ειδες στο Tcp ip καλο θα ηταν να πας στις ιδιοτητες της καρτας δικτυου σου και αυτα που βλεπεις στο Tcp ip απo command prompti να τα βαλεις μονιμα στην καρτα δικτυου .δηλαδη

 

γραφεις Ipconfig /all

βλεπεις κατι σαν αυτα

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.4

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.254

DNS Servers . . . . . . . . . . . : 194.219.227.2

                                    193.92.150.3

πας μετα στην καρτα δικτυου σου στο tcp ip και βαζεις αυτα τα νουμερα(τα αντιστοιχα δικα σου).αυτο το κανεις ωστε εσυ που εκανες πx port forward στην Ip 192.168.1.3 να την εχει μονιμα το Pc σου και να μην υπαρχει περιπτωση να την παρει καποιος αλλος.γιατι αν την παρει καποιος αλλος αυτοματα και εσυ παρεις πχ την 192.168.1.5 τοτε το Port forward δεν θα δουλευει.οποτε δινεις τα νουμερα που βλεπεις στην καρτα δικτυου σου και εισαι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

start port την πορτα που θες να ανοιξεις

end port αν ειναι η ιδια πορτα τοτε βαζεις την ιδια.αν θες δυο συνεχομενες για παραδειγμα τοτε στο πανω βαζεις την πρωτη και στο κατω την τελευταια.

 

πχ start 3390 end 3390

ή

start 3390 end 3393 δηλαδη απο 3390 εως και 3393

local ip address>την Ip που εχει το Pc σου.καλο ειναι να την δωσεις καρφωτα στην καρτα δικτυου σου για να μην υπαρχει περιπτωση να παρει αλλη το Pc σου.

την υπαρχουσα την βλεπεις απο command prompt γραφoντας ipconfig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

φιλε @pοulinos που εισαι?  ανοιξα πορτες αλλα μαλλον πρεπει ν ανοιξω και τα παραθυρα  :lol: , περα απο την πλακα εβαλα το ρουτερ alcatel cellpipe για να κατεβασω το snr, ολα καλα με 3snr παιζει και hol tv σταθερα αλλα δε μπορω ν ανοιξω πορτες για το pes2013, αφου περασα τα στοιχεια http://prntscr.com/3785wvπηγαινω στο game για online και δε μπαινει με την καμια, βγαζει σφαλμα, δε μπορει να συγχρονισει, τι αλλο να κανω φιλε? με netfaster και zte παιζει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε dmz αν εχει το ρουτερ.μηπως ξεχασες κανα port σε udp η σε Tcp?αν εχεις οτε γιατι δεν θυμαμαι τι εχεις να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια.δεν ξερω αν το εχω ξαναγραψει γιατι εχω χαθει με τοσα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...