Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ZTE H108NS έχω κάνει επιτυχώς port forward στο pc που θέλω.
Όταν συνδέομαι από το internet δουλεύει κανονικά.
Όταν όμως επιχειρώ να συνδεθώ από άλλο pc ή από το ίδιο pc μέσα στο εσωτερικό δίκτυο που εξυπηρετεί το router δίνοντας την εξωτερική IP και όχι την εσωτερική δεν συνδέεται.
Υπάρχει τρόπος να το πετύχω αυτό; Με netfaster δε είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ZTE H108NS έχω κάνει επιτυχώς port forward στο pc που θέλω.

Όταν συνδέομαι από το internet δουλεύει κανονικά.

Όταν όμως επιχειρώ να συνδεθώ από άλλο pc ή από το ίδιο pc μέσα στο εσωτερικό δίκτυο που εξυπηρετεί το router δίνοντας την εξωτερική IP και όχι την εσωτερική δεν συνδέεται.

Υπάρχει τρόπος να το πετύχω αυτό; Με netfaster δε είχα πρόβλημα.

οταν εισαι μεσα απο το δικτυο

α.δεν υπαρχει λογος να συνδεθεις δινοντας την wan ip.

β.Πολλα ρουτερ δεν υποστηριζουν nat loopback για να γινει αυτο που θες να κανεις(αυτο που εκανες με το netfaster) οποτε οταν εισαι μεσα απο το δικτυο ή θα παιζεις με την Lan ip ή θα βαζεις Proxy server πχ του Provider σου στον browser που χρησιμοποιεις για να φαινεται οτι μπαινεις απεξω(λογω Proxy) ωστε να παιξει με την wan ip.καποιο τροπο /αλλαγη για να παιξει δεν ξερω.ασε που δεν περιμενω κατι παραπανω απο το zte να πω την αληθεια.εδω δεν κανει πιο βασικα πραγματα για να κανει αυτο.

περισσοτερα εδω.

http://help.screenconnect.com/Cannot_access_external_IP_address_from_LAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση poulinos.

 

Πράγματι αυτό είναι. Δεν υποστηρίζει nat loopback. Ακολούθησα προσωρινά την λύση της επεξεργασίας του hosts file και ετοιμάζομαι για αγορά νέου router.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση poulinos.

 

Πράγματι αυτό είναι. Δεν υποστηρίζει nat loopback. Ακολούθησα προσωρινά την λύση της επεξεργασίας του hosts file και ετοιμάζομαι για αγορά νέου router.

το zte το μικροτερο προβλημα που εχει ειναι οτι δεν εχει Nat loopback.καταρχην αλλαξε το για ολα τα αλλα προβληματα που εχει οπως wireless,χαμηλο sync,αποσυνδεσεις.

το Nat loopback δεν εχει και πολυ σημασια τουλαχιστον για μενα αφου μπορεις να βαλεις proxy και να δοκιμασεις απο εκει να συνδεθεις για οποιοδηποτε τεστ θες.απο μεσα αν θες να συνδεθεις βαζεις παντα την Lan ip για να ειναι και ολα πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Kαλησπερα , ξερουμε αν το ΖΤΕ ZXHN H108N εχει δυνατοτητα remote management.επισης επειδη εχει ερθει απο την HOL χωρις ολα τα options στο menu να ειναι ανοιχτα παροτι συνδεομαι σαν admin, εχουμε καποιο τροπο να το ξεκλειδωσουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα , ξερουμε αν το ΖΤΕ ZXHN H108N εχει δυνατοτητα remote management.επισης επειδη εχει ερθει απο την HOL χωρις ολα τα options στο menu να ειναι ανοιχτα παροτι συνδεομαι σαν admin, εχουμε καποιο τροπο να το ξεκλειδωσουμε ?

λογικα πρεπει να υπαρχει μεσα απο το μενου αν δεν ειναι ηδη ανοιχτο(το δοκιμαζεις χτυπωντας την wan ip απο καποιο pc /κινητο ) εξω απο το δικο σου δικτυο.

αλλιως δες αυτο

http://www.adslgr.com/content/content/720-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-ZTE-ZXHN-H108L-How-to-unlock-ZTE-ZXHN-H108L-Telnet

 

το οποιο ειναι για παρομοιο μοντελο αλλα λογικα κανει.θα σου ανοιξει το Telnet οποτε θεωρητικα μπορεις να κανεις τα παντα.(λεω θεωρητικα γιατι δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι να σετταριστει απο cli)τωρα αν και στο Telnet εχουν κοπει διαφορα Options δεν το ξερω.σιγουρα θα ηταν καλυτερα να εβρισκες καποιο generic firmware αλλα δεν ξερω  αν η zte δινει ή αν τα βγαζει ολα με custom για τους Providers

to remote ισως να ειναι στο access management .τωρα αν το εχουν κλεισει για να εχουν μονο αυτη προσβαση ή αν οκ εχουν αυτοι αλλα σε αφηνουν να το παραμετροποιησεις δεν το ξερω.γενικα θα σου λεγα να παρεις αλλο ρουτερ ετσι και αλλιως μια που ειναι ψιλοχαλια ρουτερ απο ολες τις αποψεις.οποτε με ενα νεο ρουτερ εστω και ενα tp link περα απο μεγαλυτερη σταθεροτητα ,καλυτερο wireless κτλ θα ειχες και Full Προσβαση σε ολες τις επιλογες.

επισης εδω βλεπω firmware για το h108ns ομως που δεν ξερω τι διαφορα εχει απο το h108n

http://www.adslgr.com/forum/threads/672321-ZTE-ZXHN-H108NS/page10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ζηταω την βοηθεια σας,κατεβαζω παιχνιδια σε ψηφιακη μορφη στο xbox one και δεν τα παιζει,επικοινωνησα με την microsoft κ μ ειπαν οτι ο παροχος πρεπει να μ ανοιξει καποια ports και θα λυθει το θεμα,επεικοινωνω μαζι τους(cyta εχω)αλλα δεν μπορω να πιασω γραμμη.μπορω να κανω κατι εγω?μ εστειλαν τα port που πρεπει να ανοιξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ζηταω την βοηθεια σας,κατεβαζω παιχνιδια σε ψηφιακη μορφη στο xbox one και δεν τα παιζει,επικοινωνησα με την microsoft κ μ ειπαν οτι ο παροχος πρεπει να μ ανοιξει καποια ports και θα λυθει το θεμα,επεικοινωνω μαζι τους(cyta εχω)αλλα δεν μπορω να πιασω γραμμη.μπορω να κανω κατι εγω?μ εστειλαν τα port που πρεπει να ανοιξω

τα port τα ανοιγεις εσυ απο τον ρουτερ σου και οχι ο παροχος.εκτος αν δεν ξερεις καθολου οποτε θα μπει ο παροχος στο ρουτερ σου και θα στα ανοιξει.πες μας πιο ρουτερ εχεις να σου πουμε πως να τα ανοιξεις.αλλιως πηγαινε στο www.portforward.com να δεις οδηγιες για το ρουτερ σου αμα υπαρχουν.συνηθως στα περισσοτερα ρουτερ υπαρχει καρτελλα virtual server που απο εκει ανοιγεις τα ports που θες.σε καποια αλλα το αναφερει ως Port forward ή ως port triggering ενω σε thomson/speedtouch/technicolor το αναφερει σαν game and application sharing.καποιοι που δεν το πολυεχουν με το port forward ή δεν τους πετυχαινει για καποιο λογο τοτε κανουν dmz στο ρουτερ που ανοιγει oλα τα ports κατα καποιο τροπο για την ip που θες(αυτην που εχει το xbox ή αυτην που θα δωσεις εσυ καρφωτα).καλο θα ειναι στο xbox να δωσεις καρφωτα Ip για να μην αλλαξει για χ ψ λογο και μετα δεν παιζουν τα port forward rules.

http://portforward.com/networking/staticip-xbox360.htm για να δωσεις static ip στο ρουτερ.

σε καποια αλλα ρουτερ μπορεις να δωσεις αντι για ip mac address οποτε και να μην δωσεις static να μην υπαρχει προβλημα αλλα μην σε μπερδευω χωρις λογο(τα thomson Πχ το κανουν αυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,αυτη τη φορα αγορασα το football manager 15,ενω το κατεβαζω κανονικα μεσω steam,οταν παω να το ανοιξω λεει εγκατασταση παιχνιδιου 0% και μου βγαζει το μηνυμα https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=1456-EUDN-2493εχει να κανει παλι με ανοιγμα ports προσπαθησα αλλα δεν καταφερα κατι.μια βοηθεια παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,αυτη τη φορα αγορασα το football manager 15,ενω το κατεβαζω κανονικα μεσω steam,οταν παω να το ανοιξω λεει εγκατασταση παιχνιδιου 0% και μου βγαζει το μηνυμα https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=1456-EUDN-2493εχει να κανει παλι με ανοιγμα ports προσπαθησα αλλα δεν καταφερα κατι.μια βοηθεια παρακαλω

αν και μου φαινεται παραξενο να μην γινεται η εγκατασταση λογω ports τοτε θα σου προτεινα να βρεις ποια Ports χρησιμοποιει το παιχνιδι και να τα ανοιξεις.εκτος αν φταιει κατι αλλο.αν δεν ξερεις τα ports δοκιμασε dmz οπως εγραψα πιο πανω για να ανοιξεις ολα τα ports για την ip του xbox η του pc εστω και δοκιμαστικα για να δουμε αν φταιει αυτο.με το dmz απλα το κανεις enable και σου ζηταει την Ip του υπολογιστη/κονσολα ή οτι αλλο ειναι αυτο που θες να ανοιξεις ports.οπως ειπα καλο ειναι η Ip αυτη πχ 192.168.1.10 να ειναι καρφωτα στο xbox /pc για να μην υπαρχει περιπτωση να αλλαξει για χ ψ λογο(dhcp lease)

τα ports για το steam ειναι αυτα

Steam Client

  • UDP 27000 to 27015 inclusive (Game client traffic)
  • UDP 27015 to 27030 inclusive (Typically Matchmaking and HLTV)
  • TCP 27014 to 27050 inclusive (Steam downloads)
  • UDP 27031 and 27036 (incoming, for In-Home Streaming)
  • TCP 27036 and 27037 (incoming, for In-Home Streaming)
  • UDP 4380

αν και βλεπω οτι γραφουν πιο πανω (αν και δεν μου στεκει και πολυ)

Note: running your router in DMZ mode is not supported by Steam and may result in connection issues.

 

και το πιο αστειο που διαβαζω ειναι αυτο

Try bypassing your router by connecting your computer directly to your modem.

πριν ποια Ports ειχες ανοιξει και επαιξε?ελπιζω να ειχες ανοιξει δηλαδη και να μην επαιζε λογω τιποτα Upnp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ειχα ανοιξει τα ports που μ ελεγε η microsoft δηλαδη:TCP AND UD 53

TCP 80

UDP 88

UDP 500

TCP AND UDP  3074

UDP 3544

UDP 4500

το xbox δεν εχει προβλημα τωρα,το football manager το κατεβασα στο λαπτοπ μου και δεν το ανοιγει γιαυτο το λογο,δοκιμασα να ανοιξω αυτα τα port (εχω cyta)

με το dmz ανοιγουν ολα τα ports?και πως ακριβως γινεται,γιατι πριν πηγαινα aplication->soho service->soho adrees mapping και απο εκει τα ανοιγα,αλλα μαλλον δεν το εκανα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ειχα ανοιξει τα ports που μ ελεγε η microsoft δηλαδη:TCP AND UD 53

TCP 80

UDP 88

UDP 500

TCP AND UDP  3074

UDP 3544

UDP 4500

το xbox δεν εχει προβλημα τωρα,το football manager το κατεβασα στο λαπτοπ μου και δεν το ανοιγει γιαυτο το λογο,δοκιμασα να ανοιξω αυτα τα port (εχω cyta)

με το dmz ανοιγουν ολα τα ports?και πως ακριβως γινεται,γιατι πριν πηγαινα aplication->soho service->soho adrees mapping και απο εκει τα ανοιγα,αλλα μαλλον δεν το εκανα καλα

 σωστα τα ανοιξες τα ports απο εκει αφου παιζουν κιολας.ναι με το dmz ανοιγουν ολα τα ports για μια συγκεκριμενη ip.απλα να ξερεις οτι δεν μπορεις να κανεις port forward μια θυρα σε 2 ip πχ του xbox και του pc.οπως ουτε γινεται dmz σε 2 ip.

σωστος σε pc ειναι το παιχνιδι .μου κολλησε η κονσολα απο το προηγουμενο post.

τωρα που ειναι το dmz δεν ξερω αλλα λογικα καπου εκει που ειναι και το port forward ειναι συνηθως.επιλογες εχει enable/disable και ip τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εκανα αυτο με το dmz εβαλα την ip μετα εβαλα και mac adrees Που ελεγε για το pc και ολα οκ παιζω κανονικα,να σαι καλα ευχαριστω πολυ.απλα να σε ρωτησω για ποιο λογο υπαρχει αυτο το προβλημα με τα port γενικοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...