Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε εκανα αυτο με το dmz εβαλα την ip μετα εβαλα και mac adrees Που ελεγε για το pc και ολα οκ παιζω κανονικα,να σαι καλα ευχαριστω πολυ.απλα να σε ρωτησω για ποιο λογο υπαρχει αυτο το προβλημα με τα port γενικοτερα?

θα σε γελασω.δεν ξερω τι παιει με τα port forward των παιχνιδιων και αν θελουν κατι παραπανω ή δεν ξερω τι.δεν παιζω παιχνιδια οποτε δεν το εχω ψαξει.οτι Port forward εχω κανει σε ρουτερ για καμερες για mtorrent κτλ δεν ειχα ποτε θεματα.με τα παιχνιδια ειναι λιγο πιο μπερδεμενη η κατασταση.ειχαμε την ιδια συζητηση σε καποιο αλλο θεμα με τον lucidream που λεγαμε οτι πολλες φορες δεν ειναι θεμα dmz αλλα ειναι θεμα cone nat

http://www.insomnia.gr/topic/444016-thomson-tg585-v8-nat-strict/page-6

αυτα βεβαια ειναι για thomson οχι για zte.

γενικα στα zte δεν εχω και καμια εμπιστοσυνη σαν ρουτερ.απο εκει και περα μπορει να θελει καποια παραπανω ports.αν δεις στο steam σου λεει ποια Ports να ανοιξεις(στα εγραψα και εγω)αλλα καπου σου λεει οτι για το καθε παιχνιδι ισως χρειαστει να ανοιξεις και αλλα ports.οποτε ισως θελει και τα δικα μου που εγραψα και τα δικα σου.και βεβαια καποιο port απο αυτα δεν θα πρεπει να ειναι δηλωμενο και για το xbox γιατι δεν θα παιξει.εχεις και αυτον τον περιορισμο δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα,

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιώ το telnet στο NetFaster IAD της HOL?

έφαγα τον τόπο στο μενού αλλά πουθενά...

μηπως επειδη δεν μπαινεις σαν administrator για αυτο δεν βγαινει τετοια επιλογη για να ανοιξεις το telnet σε lan επιπεδο?γιατι σε wan λογικα θα ειναι ηδη ανοιχτο για να μπαινει η Hol και να το σεταρει.

οποτε δες για admin στοιχεια εκτος αν μπαινεις ηδη σαν admin και απλα δεν εχει telnet το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω σαν admin εννοείται αυτό. Παίζει να μην έχει τελνετ;

Το χρειάζομαι για να αλλάξω κατηγορία νάτ. Τώρα είμαι Strickt και θέλω να γίνω Open.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Να κι ένα ss να δεις τι παίζει:

 

post-267224-0-07059600-1417450405_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και μόνος μου να ανοίξω το Port 23 που δεν ανοίγει στο telnet, χρησιμοποιώντας τις συμβουλές από εδώ:

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Intracom/NetFasteR-IAD/TELNET.htm

αλλά κάνω αυτό 

 

post-267224-0-83441500-1417586239_thumb.jpg

 

χωρίς όμως και πάλι να δουλέψει το telnet.

 

Δεν ξέρω γιατί... μήπως το router δεν έχει telnet εντελώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπαίνω σαν admin εννοείται αυτό. Παίζει να μην έχει τελνετ;

Το χρειάζομαι για να αλλάξω κατηγορία νάτ. Τώρα είμαι Strickt και θέλω να γίνω Open.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Να κι ένα ss να δεις τι παίζει:

 

attachicon.gifroyter.JPG

 

για να αλλαξεις nat type ή κανε Port forward τα ports που χρειαζονται για την κονσολα/παιχνιδι οτι ειναι αυτο ή πολυ απλα κανε dmz στην Ip που εχει το Pc/Κονσολα και θα γινει nat open.to dmz πρεπει να ειναι στο nat λογικα.

 

Και ένα ακόμη ss για να δειτε ότι δεν ανοίγει το telnet από command prompt:

 

attachicon.gifno no.JPG

 

 

Δοκίμασα και μόνος μου να ανοίξω το Port 23 που δεν ανοίγει στο telnet, χρησιμοποιώντας τις συμβουλές από εδώ:

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Intracom/NetFasteR-IAD/TELNET.htm

αλλά κάνω αυτό 

 

attachicon.gif222.JPG

 

χωρίς όμως και πάλι να δουλέψει το telnet.

 

Δεν ξέρω γιατί... μήπως το router δεν έχει telnet εντελώς;

το να ανοιξεις το Port 23 το κανεις οταν εχεις στησει καποιον server στο δικτυο σου που θες να απαντησει στο telnet .το ρουτερ αν ανοιγει απο καπου το telnet θα ειναι απο αλλη καρτελλα.αλλα και παλι στα ρουτερ το telnet απο lan ειναι παντα ανοιχτο.απο wan ναι μπορει να ειναι κλειστο αλλα δεν μας νοιαζει το wan.οποτε ή δεν εχει telnet γενικα ή δεν εχει με αυτο το firmware

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα το το firmware εχεις πρεπει να το αναφερει ειτε οταν μπεις μεσα στον ρουτερ ή σε καποια καρτελλα status>δεν το εχω για να σου πω απεξω.για firmware Υποχρεωτικα googlare το.δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα firmware για κατι τετοια ρουτερ γιατι ερχονται με custom firmware Πανω απο τον παροχο λογικα.αλλα μπορει πραγματι να μην υπαρχει τροπος να ανοιξεις το telnet κοινως να μην υπαρχει.δεν μιλαω για jtag που εκει παμε αλλου.αν και οπως σου ειπα απλα κανεις dmz ή  port forward.δεν χρειαζεται να ανοιξεις το telnet>γιατι και το telnet να ανοιξεις παλι απο εκει dmz θα κανεις ή port forward για να γινεις nat open .οποτε ποιοςο λογος να μην γινει απο το Web interface?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το πιασα και δυστυχώς στον πάροχο formware δεν έχει άλλο.

άρα δεν έχει τελνετ δυστυχώς.

 

Λοιπόν αν θέλω να γίνω ΝΑΤ open μέσω port forward

τότε ποιά θύρα πρέπει να ανοίξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το πιασα και δυστυχώς στον πάροχο formware δεν έχει άλλο.

άρα δεν έχει τελνετ δυστυχώς.

 

Λοιπόν αν θέλω να γίνω ΝΑΤ open μέσω port forward

τότε ποιά θύρα πρέπει να ανοίξω;

αν ο παροχος εχει firmware ειτεθα στο δινε απο την σελιδα του ειτε θα στο περναγε remotely (ειτε manually ειτε αυτοματα).ελεγα να ψαξεις γενικα στο google.

αλλα οπως ειπα δεν εχει νοημα,επειδη δεν ξερω ποια ports θελει για να γινεις nat open ή θα πρεπει να το googlareis(δεν εχω ασχοληθει με παιχνιδια κονσολες για να σου πω) ή πολυ απλα κανε dmz που θα σου ανοιξει ολα τα ports αυτοματα για την ip που εχει το pc/console.την ip αυτη που θα βαλεις καλο θα ειναι να την εχει το pc /console καρφωτα για να μην αλλαξει.αλλιως googlare για το παιχνιδι που θες να δεις ποια ports θελει για να γινει nat open.

www.portforward.com εδω αναφερει για πολλα παιχνιδια ποια Ports θελει.αν ειναι κονσολα τοτε μπορει να θελει μερικα γενικα ports για να γινει nat open αλλα μπορει καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι να θελει και τα δικα του επιπλεον.κατι τετοιο διαβαζα στο steam

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

 

Θα ήθελα πολύ να είχε DMZ το ρημάδι αλλά ούτε αυτό το έχει...σπαστικό χριστουγεννιάτικα.

Να είσαι καλα΄.

 

edit κάτι βρήκα

 

πρέπει να κάνεις enable το firewall

να κάνεις refresh τη σελίδα του ρουτερ

και ετσι εμφανίζεται το DMZ ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

 

Θα ήθελα πολύ να είχε DMZ το ρημάδι αλλά ούτε αυτό το έχει...σπαστικό χριστουγεννιάτικα.

Να είσαι καλα΄.

 

edit κάτι βρήκα

 

πρέπει να κάνεις enable το firewall

να κάνεις refresh τη σελίδα του ρουτερ

και ετσι εμφανίζεται το DMZ ... 

μια χαρα.λεω και εγω δεν γινεται να μην εχει dmz αφου θυμαμαι οτι το ειχα δει .λιγο βλακεια που το εχουν κανει να πρεπει να κανεις enable to firewall.ελπιζω να μην σου κοψει τιποτε αλλο αλλα λογικα δεν θα εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κανεις δουλεια το κρατας.αλλιως ανα πασα στιγμη μπορεις να πας να παρεις κατι καλυτερο απο ενα tp link μεχρι σε αρκετα λεφτα καποιο draytek να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...