Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά φοβάμαι ότι αν αλλάξω θα μπερδευτώ με τις ρυθμίσεις και δεν θα έχω καν δίκτυο.

Τεσπα ευτυχώς που είσαι εσύ εδώ και βοηθάς την κατάσταση!

 

Χρόνια πολλά btw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά φοβάμαι ότι αν αλλάξω θα μπερδευτώ με τις ρυθμίσεις και δεν θα έχω καν δίκτυο.

Τεσπα ευτυχώς που είσαι εσύ εδώ και βοηθάς την κατάσταση!

 

Χρόνια πολλά btw!

a.χρονια πολλα:)

β.μην ανυσηχεις δεν το χαλας.και ακομα και να γινει κατι απλα το κανεις hard reset και οκ ξαναφτιαχνεις το wifi και παιζει.η hol δεν θελει στοιχεια οποτε δεν χρειαζεται να σεταρεις κατι παραπανω.επισης δεν ξερω αν μπορεις να παρεις backup ολες τις ρυθμισεις μεσα απο το ρουτερ οποτε και να παει κατι στραβα που δεν θα παει, να επαναφερεις τις προηγουμενες ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β.Πήρα ήδη backup. τσεκάρω τώρα τιμές για vdsl draytek και βλέπω κάτι 100άρια που με ρίχνουν, αλλά οκ δεν είναι πραγματική αναγκαιότητα.

 

α. να είσαι καλά και καλά να περάσεις, αν και σε βλέπω επι το έργον και να μην ξεκουράζεσαι μέρες που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β.Πήρα ήδη backup. τσεκάρω τώρα τιμές για vdsl draytek και βλέπω κάτι 100άρια που με ρίχνουν, αλλά οκ δεν είναι πραγματική αναγκαιότητα.

 

α. να είσαι καλά και καλά να περάσεις, αν και σε βλέπω επι το έργον και να μην ξεκουράζεσαι μέρες που είναι.

τα draytek ειναι ακριβα απλα ειναι μια μελλοντικη αγορα που δεν θα χρειαστει να το αλλαξεις ακομα και οταν πας για vdsl.σε vdsl μετα υπαρχει tp link 9980 που ειναι πιο φτηνο και εχει πολλα πραγματα πανω.αλλα ναι αν κανεις την δουλεια σου με αυτο ισως δεν εχει νοημα να μπεις σε εξοδα.

β ή μαλλον α. μπα το αναποδο.τοσο καιρο δεν πολυεμπαινα insomnia γιατι δεν επαιζε χρονος.εκανα και βδομαδα ολοκληρη να μπω.τωρα δυστυχως ειμαι λιγο τεζα στο κρεβατι  οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα οποτε για αυτο και μπηκα να περασει λιγο η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δοκίμασα να μπω στην ιστοσελίδα μου με proxy και δούλεψε κανονικά, άρα είναι αυτό που διάβασα κάπου οτι το Modem δεν υποστηρίζει net κάτι δεν θυμάμαι.

 

Καλησπέρα,

 

Εγώ έχω to ZTE ZXHN H108L (τα ονόματα μου μέσα που όλα μοιάζουν) και έχω το εξείς πρόβλημα:
Προσπαθώ να host-άρω μια ιστοσελίδα χρησιμοποιώντας το HFS.exe - http file server. [δοκίμασα και το nginx με τα ίδια αποτελέσματα, καθώς και απενεργοποίησα και το Windows Firewall εντελώς και πάλι το ίδιο]
Έχω βάλει static IP στο PC και έχω κάνει port forward την 80 από ΝΑΤ > Virtual Server προς την local IP του PC (κάντε click για εικόνα).

Το αποτέλεσμα είναι: όταν προσπαθώ να μπω στην ιστοσελίδα μου από την εξωτερική IP, μου δείχνει το Login του modem/router (και το περίεργο είναι ότι δεν αποδέχεται το user/pass που χρησιμοποιώ για να συνδεθώ στο modem/router μου, κάτι που με κάνει να υποπτεύομαι ότι είναι το remote user/pass του ISP εν προκειμένω της WIND)

 

Πώς γίνεται να επιτρέψω σε οποιονδήποτε να βλέπει την ιστοσελίδα (δηλαδή να προσπερνάει το modem/router) αυτό όμως δε το φροντίζει το port forward που έκανα με το Virtual Server? τι να πω...
Μήπως σε αυτήν εδώ την εικόνα πρέπει να αλλάξω κάτι στο ACL?

 

επίσης σε http header test που έκανα στο http://network-tools.com/ μου βγάζει νομίζω σωστά, αν θέλετε κάντε και εσείς το test να δούμε μήπως από ξένη IP βγάζει άλλο αποτέλεσμα, επιλέγετε Ηttp headers και μετά βάζετε την IP/address μου: testdd.duckdns.org
 

Header are:HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: text/html
Content-Length: 2340
Accept-Ranges: bytes
Server: HFS 2.3d
Set-Cookie: HFS_SID=0.927337368484586; path=/;
Last-Modified: Mon, 19 Jan 2015 23:29:43 GMT
Content-Disposition: filename="index.html";
EDIT: μπορεί να φταίει ότι το Modem μου έχει remote control για να το ρυθμίζουνε από WIND, αν υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω να μου πείτε.
Επεξ/σία από DancingDirty7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά δοκίμασα να μπω στην ιστοσελίδα μου με proxy και δούλεψε κανονικά, άρα είναι αυτό που διάβασα κάπου οτι το Modem δεν υποστηρίζει net κάτι δεν θυμάμαι.

 

ας το αναλυσουμε και αυτο.

εχεις μια υπηρεσια που τρεχει πχ στην πορτα 80. Αν μπεις τοπικα πχ 192.168.1.100:80 που ειναι πχ αυτη η υπηρεσια σε βαζει κανονικα.

Αν πας να μπεις απεξω απο καποιον φιλο σου με το dyndns ή την Ip σε βαζει παλι κανονικα.πχ dancingdirty7.dyndns.com:80 .

Οταν πας να μπεις εσυ ομως μεσα απο το δικο σου το δικτυο με την wap ip ή το dyndns δεν σε βαζει στην υπηρεσια που θες.

Αυτο γινεται διοτι το router βλεπει οτι εισαι μεσα απο το ιδιο δικτυο και οτι του ζητας να δει κατι που ειναι στο ιδιο δικτυο αλλα του το ζητας με την wan ip. Οποτε κατα καποιο τροπο γινεται ενα μπερδεμα. Μια λυση ειναι να βαλεις proxy οποτε πλεον ειναι σαν να εισαι απεξω σαν να εισαι ο proxy οποτε και παιζει. Καποια ρουτερ θα δεις ομως να παιζουν σωστα ακομα και μεσα απο το ιδιο δικτυο ενω αλλα οπως το δικο σου να μην παιζουν.

Αυτο ειναι το τελευταιο που λες το οποιο ειναι το ΝΑΤ LOOPBACK.

δεν το εχουν ολα τα ρουτερ .

http://help.screenconnect.com/Cannot_access_external_IP_address_from_LAN

και αλλα τοσα θεματα αμα το googlareis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέλω γνώμη, έχω σύνδεση με ογκοχρέωση και η ταχύτητα κατεβάσματος είναι 1,62ΜBps και ανεβάσματος 3,16ΜΒps. Παρ' όλα αυτά στο skype δεν έχω καλή σύνδεση,δλδ έχω χρονική καθυστέρηση περίπου 5sec. Πρέπει να ανοίξω θύρα για skype ή τι άλλο φταίει;any idea?

Επεξ/σία από ask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει dmz  στο ρουτερ αλλα στο ps4 δε φαινονται οι πορτες ανοιχτες...λιγο βοηθεια.....

Μονο αν εχεις βαλει λαθος Ip στο dmz και οχι του Ps4.δωσε καρφωτη Ip στo ps4.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.αν εχεις οτενετ κλεινεις αυξημενη ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια για port forwarding  σε router ZXHN H367N της  HOL VDSL2 .

Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες της HOL αλλά δεν μπορώ να ανοίξω πόρτες.

Στον προηγούμενο router που είχα (ZXV10 H108Lμε ADSL)δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει .

Ευχαριστώ.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια για port forwarding  σε router ZXHN H367N της  HOL VDSL2 .

Έχω ακολουθήσει τις οδηγίες της HOL αλλά δεν μπορώ να ανοίξω πόρτες.

Στον προηγούμενο router που είχα (ZXV10 H108Lμε ADSL)δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει .

Ευχαριστώ.

 

 

συνεχιζουμε το θεμα σου εδω

http://www.insomnia.gr/topic/569203-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-router-zxhn-h367n-%CF%84%CE%B7%CF%82-hol-vdsl2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αγόρασα πρόσφατα το Vigor 2760n και προσπαθώ να ανοίξω τα ports. Πήγα στο portforward.com και βρήκα τις οδηγίες για κάποιο παρόμοιο router της draytek. Οι οδηγίες λένε ανοίξω τα ports 80,443,1935,3478-3480,3478-3479.

Όταν ξεκινάω της διαδικασία όμως κα βάζω το port 80 μου βγαίνει το παρακάτω μήνυμα.

 

8080_zps0oh8u9a6.png

 

 

Αν διαλέξω OK τότε με πάει στην παρακάτω σελίδα, αλλά οι αλλαγές μου δεν έχουν περάσει. Επίσης ήθελα να επιβεβαιώσω ότι στο private ip βάζω το static ip της συσκευής που θέλω.

 

port%20set%20up_zps5ikxosbf.png

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.οι φωτογραφιες δεν δουλευουν.β.αν βαλεις την θυρα 80 μηπως σου βγαζει μυνημα οτι πρεπει να αλλαξεις το Port του Web interface του ρουτερ?ναι στο Private ip βαζεις την Ip της συσκευης που καλο ειναι να ειναι static ή εστω να εχεις ορισει στον Dhcp να δινει παντα την ιδια Ip στην χ Mac address.επισης μην ξεχνας να κοιτας και για Firmware update.επισης αν δεν πετυχει κατι μπορεις να κανεις και Dmz που ανοιγει ολα τα ports για μια Ip.(σαν εσχατη λυση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...