Προς το περιεχόμενο

ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ Toshiba Notebooks


laptopmaniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kala ta toshiba re paidia den leo alla MAKRIA apo tin antiprosopoiia tis tin IDEAL .Ekei psaxnoun gia thymata

 

 

Εγω απο την αλλη εχω να πω τα καλυτερα για την IDEAL... και για το γρηγορο και αποτελεσματικο service, αλλα και για το localization των φορητων οπως και την ετησια καλυψη απο accidental damage... και δεν ειμαι μονο εγω... αλλα και 4-5 ακομα γνωστοι μου με toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
prin apo 2 xronia diavaza pos tha alaksei h arxitektonikh twn kalssikwn foritwn tha katargithoun oi klasikes thires pcmcia kai tha adikathastathoun apo nees pio mikres ...opos kai oi kartes ixou den tha einai ac97 oute ths via mono....opote logiko einai oles oi eteries stis meres mas na ksestokaroun,....KAI OI TIMES NA EINAI xamiles

 

 

Εδω εχεις λαθος... καμια εταιρια δεν ξεστοκαρει... οπως επισης αμα ηταν να βγουνε οι νεες θυρες, θα ειχαν ηδη εμφανιστει και ενσωματωθει no matter αν ειναι ακριβο η φτηνο το laptop. βεβαια εχει περασει καιρος απο τοτε και δεν ξερω αμα βαλτωσε το ζητημα. To νεο προτυπο νομιζω πως το λεγαν cardbus 34/54 η κατι τετοιο.

 

Κατι μου λεει πως θα παει ακλαυτο σαν το BTX format...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λεω να παρω ένα qosmio. τι λετε?? αξίζει τα λεφτά του?? μετά κατευθύνομαι για fujitsu siemens. μήπως έχει περισσότερη αυτονομία και ζεσταίνεται λιγότερο από τον toshiba??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Sigoura ta dio pio simantika pragmata se ena forito einai

1. Varos

2. Autonomia

Ti na to kano an exei 17ara othoni kai trelo epexergasti an einai pano apo 2 kila kai meta vias antexei miamisi ora me ti mpataria

ωραιος ,καλα τα λες φιλε,φορητος ειναι φορητο και οχι αφορητος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα. Θα ήθελα να την βοήθεια σας για την αγορά ενός φορητού.

 

1ον Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 900 ευρώ (στην χειρότερη μέχρι 1000)

 

2ον Θέλω καλή εγγύηση και δοκιμασμένη (Στους φορητούς αυτό πιστεύω οτι είναι απαραίτητο)

 

3ον Μεταξύ κάρτας γραφικών - επεξεργαστή - μνήμης τι θα έπρεπε να προσέξω (Οι απαιτήσεις μου είναι κανα Chessmaster 10 και κανα NFS Underground 2). Σε αυτή την περίπτωση θα με κάλυπτε μία onboard intel GMA 900 ?

 

4ον Θα προτιμούσα κάποιον έτοιμο κάποιας αναγνωρισμένης μάρκας IBM, Toshiba κλπ για ποιότητα κατασκευής αλλα δεν ξέρω τι παίζει με τις εγγυήσης τους

 

5ον OXI ACER

 

6ον Κατα τα μέσα Ιανουαρίου πάω Αγγλία μήπως αξίζει να πάρω ότι πάρω απο εκεί

 

Στο θέμα τις εγγύησης αν ένας φορητός έρθει με καμμένα pixels τί γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4ον Θα προτιμούσα κάποιον έτοιμο κάποιας αναγνωρισμένης μάρκας IBM' date=' Toshiba κλπ για ποιότητα κατασκευής αλλα δεν ξέρω τι παίζει με τις εγγυήσης τους

5ον OXI ACER

 

Στο θέμα τις εγγύησης αν ένας φορητός έρθει με καμμένα pixels τί γίνεται ?[/quote']

 

Epeidi de kserw kai polla apo laptop kai exw dei arketous na lene OXI sta ACER...giati akrivws?

 

H Acer ειναι μεσα στου 5-6 μεγαλύτερους πωλητές PC παγκοσμίως.

Αν το περιορίσεις σε laptop και Ευρώπη, ισως ειναι στους 2, αν οχι 1η.

 

Οταν βλέπεις logo IBM, διαβαζε απο μέσα σου Lenovo (κινεζοαμερικάνικη εταιρεία. Αμερικάνικα ειναι καποια στελέχη και γραφεία. δηλ. marketing και χρηματοοικονομικά θέματα. Οι σχεδιαστές και εργάτες που κάνουν την hardwaρική δουλειά ειναι Κινέζοι, στην Κίνα 100%.

 

Οπως κινέζοι φτιάχνουν τα περισσότερα λαπτοπ των υπόλοιπων εταιρειών.

 

Σε ενα γενικό αφορισμό που θα μπορούσα να συμφωνήσω ειναι μεταξύ έτοιμων εισαγόμενων, και εγχώριων συναρμολογούμενων (και τα Acer δεν ειναι εγχώρια :) ).

Τα εισαγόμενα ειναι πιό προσεγμένα στη συναρμολόγηση, σε θεματα ηχομόνωσης, θερμοκρασίας, αίσθηση πληκτρολογίου, κατανάλωσης, βάρους.

 

Αν αυτοι οι παράγοντες δεν σ ενδιαφέρουν, γιατι σκοπεύεις να παιζεις Quake 4 σε λαπτοπ, μονίμως στην πρίζα, μπορεις κάλιστα να πάρεις ενα ελληνικό συναρμολογούμενο.

Αβέρτα βάζουν πάνω επεξεργαστές, κάρτες, μνημες, και σκληρούς δισκους, ίδιους με αυτους που εχουν τα εισαγώμενα.

 

Το πλεονέκτημα των εγχώριων, αλλα οχι γενικά και αόριστα, θελει θεώρηση για συγκεκριμένες μάρκες, ειναι

1. η τιμή ανα "ποσότητα". δηλ, με τα ιδια λεφτά παίρνεις -κατα κανόνα- περισότερα Mhz cpu, Mb RAM, και Gb δίσκου.

2. οτι αν κατι στραβό συμβεί, μπορει να σου λυσει το προβλημα το καταστημα ή εστω η γραμμη παραγωγης στην Αθήνα, ενω το εισαγομενο (αναλογα τη μαρκα, παντα) θα το στείλουν στο εξωτερικό με την αναλογη καθυστέρηση.

 

3. οτι ειναι πλήρως εξελληνισμένα σε λειτουργικό, και manual.

και τα περισσότερα εισαγώμενα ειναι πληρη σε ελληνικά, αλλα καλου κακού ρώτα & δες το σε λειτουργία πριν πληρώσεις :)

Για αγορές απο eshop εξωτερικού, θελει περισσότερη προσοχή.

Προσωπικα το θεμα 3 δεν μ ενδιαφέρει, καθως μολις πάρω ενα λαπτοπ το κανω φορματ, και βαζω win xp pro english, αλλα ενδιαφέρει πολλούς άλλους :)

 

 

Cpu δινουν οι Intel, AMD,

μνήμες οι ίδιοι και οι ίδιοι ταιβανέζοι,

δίσκους 6-7 εταιρείες, αλλα οι συνήθεις 2,5άρηδες ειναι toshiba, samsung, hitachi.

 

οθόνες LCD φτιάχνουν 3-4 εργοστάσια σε ολο τον κόσμο, και ανάλογα την ποιότητα που δείχνουν τα τεστ στο τέλος της γραμμής παραγωγής, βαζουν σε καθε "πακέτο", μια τιμή υπερχονδρικής.

Ανάλογα ποιος ειναι διαθετιμένος να πληρώσει την εκάστοτε τιμή, βάζει πάνω το logo του, το κουτί και τα ηλεκτρονικά του, και τη βγάζει σαν αυτόνομη tft, ή μέρος του λαπτοπ του.

 

Προφανώς σε λαπτοπ κάτω των 2.000 ευρώ, δε νομιζω να βαζουν την creme de la creme, των μονιτορ.

για τους ορους των καμμενων pixel, σε laptop, πρεπει να πας στο site του κάθε κατασκευαστη και να διαβασεις αναλυτικα τους ορους εγγύησης και επιστροφής για τον καθε ένα, αφου σιγουρευτείς οτι ισχύουν για Ε.Ε. και Ελλάδα συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...