Προς το περιεχόμενο

Agora laptop Turbo-X???


triantis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
...diavasa apo kapoious oti otan ksekinagan ta laptop fortwnan oti ithelan(an eiste gkaou kai den kserete oute ena setup software na kanete min kathgoreite oti ftaiei to hardware...kai an epimenete apodeikste ti ftaiei...ftai i othoni?to pontiki?o hdd?i ram? i mipws ftaiei to peismatariko mualo sas?)as tous na lene...

 

LOL! Milaw gia laptops TURBOX pou den tous egatastathike kanena programma pera apo auta pou eihan foremena panw tous. Kai anaferomai sta programmata pou trehoun sto startup (ths tabletas afhs, tou deikth batarias, to WiFi, Bluetooth klp). Epishs anaferthika kai ston enswmatwmeno reader 4in1 !

Ola auta kathe fora pou ekanes boot h ekleines kai anoiges thn othoni hwris na kaneis shutdown, anoigan otan hthelan!

 

Ta IBM antitheta apodeihtikan statherotata!

 

Den hrosimopoiw ta laptops gia na tous vazw timoniera kai na metraw meta tis epidoseis tous sta fps! Thelw na kanw th douleia mou stathera kai axiopista! Kai tonizw oti den milaw gia ena laptop turbox memonomena, alla gia diaforetika modela tou idiou kataskeuasth (fysika yphrxan kai merika pou doulevoun ok (gia thn wra) alla den ta empisteuomai pleon gia na ta ehw mazi mou se mia parousiash px!

 

Gemisame xeroles apo to MIT edw mesa!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγω το εχω αυτο το laptop περιπου 4 μηνες.το desktop το πουλησα!το μονο προβλημα που εχω ειναι με το μοντεμ το οποιο συνδεεται κανονικα αλλα κολλαει στην αποσυνδεση.οσον αφορα τις θερμοκρασιες 52-56 βαθμους δουλευει με Normal χρηση.στα ζορια παει στους 60-63.γι αυτο του εβαλα εναν p4 στα 3ghz.με τον 3.6 δεν ξερω πως θα δουλευε.τωρα περιμενω να φερουν δισκους sata για να κανω raid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται για τη χρήση το θές το laptop. Ένα laptop των 5,5 kg δεν ειναι και ιδιαίτερα "φορητό" (5,5 kg χωρίς να υπολογίζεις και το μετασχηματιστή των TURBOX που είναι σαν τούβλο...). Όπως είπαν και άλλοι πριν από εμένα καλύτερο είναι να πάρεις κάτι επώνυμο με αυτά τα λεφτά για καλύτερη ποιότητα κατασκευής (δεν είναι ωραίο καθε φορά που ανοίγεις την οθόνη να αγχώνεσαι από περίεργους ήχους και να περιμένεις πότε θα σου μείνει στο χέρι) και φυσικά δε θα αναφερθώ σε θέματα ζέστης καθώς σε όσα TURBOX έχω δει όταν καλοκαιριάζει δε μπορείς να γράψεις.(Λές αυτό να είναι η εξαίρεση...?). Αν θές τη γνώμη μου πάρε ΙΒΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
den kserw paidia ti lete !! alla o filos mas as dei kai ena HP pavilion zd8179ea ...... isws ena apo ta kalitera laptops tis ellhnikhs agoras ....

mou proteine o pateras mou na mou to agorasei mias kai to septembri pigenw foititis... eimai omos kai gamer...tha pezei ola ta paixnidia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera paidia,

simera arxisa mia mini ereuna agoras gia laptop.ta xrimata pou dia8eto einai mexri 1500 euro.Eipa na paro k mia gnomh apo sas.8a xaro poly na akouso tin gnomh sas,mia k opos diabasa parapano yparxoun polles gnomes alla merikoi anaferontai se kommatia me times pio pano apo tis dynatotites moy.Aksizei na exeis os proto krithrio na einai 64bito gia na mporo na balo ta win genuine sto melon h' oxi?den eimai k toso gamer.gia na trexo orismena programmata(metaksi auton k programmata grafikon-blepe 3ds max,Premiere,ka.) k na blepo kanena dvd to 8elo.euxaristo gia to xrono sas....

kalo kalokairi se olous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να ρίξετε και μια ματιά στην τελευταία σειρά των VAIO. Κυρίως μοντέλα όπως τα A397XP, S3XP FS215S έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής αλλα και πολύ καλή επεκτασιμότητα. Έπεσε στα χέρια μου ένα μοντέλο της προηγούμενης σειράς Α και ομολογώ ότι για όσο καιρό το δούλεψα έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου φίλε Triantis7,

είμαι κάτοχος ενός φορητού Turbo-X εδώ και ένα χρόνο ακριβώς και σε παραπέμπω στο εξής thread: http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=112810 και έτσι κατέληξα να ψάχνω για άλλο φορητό. Από άποψη ποιότητας και εμφανίσεως είναι λίαν επιεικώς μέτρια. Από άποψη υποστήριξης, αντίθετα, από το Πλαίσιο δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Εντούτοις σε συμβουλεύω ανεπιφύλακτα να αγοράσεις επώνυμο φορητό όπως IBM, TOSHIBA κ.ο.κ. αφού με τόσα χρήματα που θα διαθέσεις τότε πιθανότατα θα το κρατήσεις για πολύ καιρό και όχι για ένα χρόνο όπως συνέβη με μένα. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks patrioth!to'xo idi diabasei to thread.Ta 2 montela pou exeis parathesei,omos, den mou gemisan k poly to mati.anti8eta se kati alla thread eida ta eksis montela pou mou aresan arketa

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_220&products_id=1202&osCsid=d2c9a5a610eaa28ed8ae69f3c6a5fbbc

http://openmind.gr/product_info.php?products_id=760&osCsid=95e48770d82b849cb683c6fc35f7e638

einai k apo patrioth mas k 8a mporo na apeu8yn8o ekei an kati tyxei.

Perimeno omos k tis apopseis ton paidiwn edo na doume ti gnomh exoun...kati parapano 8a kseroun.

Euxaristo pantos k euxomai na bgei kali h agora sou!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks patrioth!to'xo idi diabasei to thread.Ta 2 montela pou exeis parathesei' date='omos, den mou gemisan k poly to mati.anti8eta se kati alla thread eida ta eksis montela pou mou aresan arketa

http://openmind.gr/product_info.php?cPath=21_32_218_220&products_id=1202&osCsid=d2c9a5a610eaa28ed8ae69f3c6a5fbbc

http://openmind.gr/product_info.php?products_id=760&osCsid=95e48770d82b849cb683c6fc35f7e638

einai k apo patrioth mas k 8a mporo na apeu8yn8o ekei an kati tyxei.

Perimeno omos k tis apopseis ton paidiwn edo na doume ti gnomh exoun...kati parapano 8a kseroun.

Euxaristo pantos k euxomai na bgei kali h agora sou![/quote']

 

Φαίνονται καλές οι προτάσεις που μου παρέθεσες, εντούτοις οφείλω να σε ενημερώσω καθώς και άλλους χρήστες (κάτι που κακώς παρέλειψα) πως πριν το Turbo-X είχα ένα Fujitsu-Siemens Amilo (Athlon XP mobile 2400MHz, RAM 512MB, ATI IGP, HDD 40GB Hitachi, 15'' TFT και CD-R/RW DVD-ROM) το οποίο υπήρξε αρκετά καλό και γρήγορο πλην όμως χρειάστηκε να το στείλω δύο φορές μέσα σε ένα εξάμηνο στην αντιπροσωπεία που είναι στην Αθήνα (Μαρούσι αν θυμάμαι καλά) λόγω χαλασμένου δίσκου. Στις δύο αυτές φορές χρειάστηκε να περιμένω 15 μέρες κάτι που δε με βόλεψε στη δουλειά μου και γι' αυτό κατέληξα στην πρόταση του Πλαισίου όπου θα είχα την άμεση εξυπηρέτηση. Προς Θεού μη θεωρηθεί η παραπάνω αναφορά της τεχνικής κάλυψης της Fujitsu-Siemens ως μομφή αλλά, αντίθετα, οι υπάλληλοι υπήρξαν ιδιαίτερα ευγενικοί και εξυπηρετικοί από το τηλέφωνο και από όσο ξέρω τόσο κάνουν για να επιδιορθώσουν το όποιο πρόβλημα παρουσιαστεί στα φορητά της.

Για την ιστορία, το φορητό αυτό το δώρησα στον ανηψιό μου που είναι τεχνικός Η/Υ και μέχρι στιγμής είναι πολύ ευχαριστημένος. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3438 το αγόρασα πρόσφατα και εγώ απο το openmind και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Δυστυχώς το πήρα πριν το βγάλει σε προσφορά και το πλήρωσα κάτι παραπάνω αλλά το λάπτοπ είναι καταπληκτικό!!

Μόνο πρόβλημα ότι φορμάτ μπορείς να κάνεις μόνο απο τα recovery καθώς έχει sata δίσκους και οι οδηγοί είναι ενσωματωμένοι στα recovery cd!

Εγώ αγόρασα xp pro πριν δέκα μέρες και ακόμα ψάχνω τρόπο να τα κάνω εγκατάσταση!

Αν θες κάτι σχετικά με το 3438 pm me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

laptopmaniac epeidei endiaferomai kai ego gia to fujitsu-siemens amilo m 3438g alla me ena disko 80GB SATA. Auto pou thelo na se rotiso (epeidei exo ena Desktop PC me SATA diskous alla oxi se raid, den xreiazomai kata tin egkatastasi ton windows xp me sp2 na diloso extra drivers me Floppy, tous vriskei apo to cd ton windows) tha exo provlima kata to install ton windows i oxi? Ean diloseis tous diskous ksexorista kai oxi se raid kanei egkatastasi kanonika?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ laptopmaniac για τις πληροφορίες.Για το FSC Amilo A 1630 ενδιαφέρομαι περισσότερο λόγω χρημάτων.Από το κατάστημα(Openmind) είσαι ευχαριστημένος?

Επειδή με επιρρέασε η γνώμη σου...αν και δεν διαθέτω τόσα λεφτά τώρα για τον AMILO M 3438, αξίζει να ζοριστώ και να πάρω αυτόν αντί τον FSC Amilo A 1630?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...