Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα μίξης. Όλες οι απορίες, συμπεράσματα


DJ_XLR8

Ποιό θεωρείται καλύτερο πρόγραμμα μίξης μέσω Η/Υ;  

74 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό θεωρείται καλύτερο πρόγραμμα μίξης μέσω Η/Υ;

    • Alcatech BPM Studio
      20
    • Atomix mp3
      38
    • DSS DJ
      10
    • Mixmeister
      48
    • Traktor
      95
    • Visiosonic PCDJ
      10
    • Virtual DJ
      263
    • Άλλο...
      55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω οτι η ερωτηση μου ειναι πολυ απλη ισως αλλα θελω να κοψω ενα κομματι απο εναν ηχο mp3 1 ωρας περιπου για να παρω ενα τραγουδι απο ενδιαμεσα.Πως και με τι προγραμα θα το κανω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 380
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το ξερω οτι η ερωτηση μου ειναι πολυ απλη ισως αλλα θελω να κοψω ενα κομματι απο εναν ηχο mp3 1 ωρας περιπου για να παρω ενα τραγουδι απο ενδιαμεσα.Πως και με τι προγραμα θα το κανω αυτο?

 

adobe audition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Μια ερώτηση (ίσως πολύ χαζή, αλλά είμαι αδαής). Προσφάτως είδα έναν φίλο μου να χρησιμοποιεί το VirtualDj σε ένα παρτάκι που είχαμε και ψήθηκα να το κατεβάσω κι εγώ για να σκοτώνω την ώρα μου. Κατέβασα την τελευταία έκδοση (του φίλου μου είναι μάλλον παλαιότερη, αν κρίνω από το περιβάλλον), το εγκατέστησα, όλα καλά ΑΛΛΑ:

θυμάμαι χαρακτηριστικά ο φίλος μου πατούσε ένα κουμπί automix, στο κέντρο της οθόνης ψηλά,και έκανε αυτόματη μίξη από το ένα deck στο άλλο.Ε λοιπόν αυτό,δεν μπορώ να το κάνω!!

Καμιά ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειναι θέμα skin, δηλαδή το skin που έχεις απλα δεν το περιλαμβάνει. Αν όμως πάς στην playlist μπαρα και προσθέσεις 2-3 τραγούδια μετά απο το μενού με δεξί κλικ θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις automix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα.χρησιμοποιω το virtual dj στο μαγαζι που δουλευω κ αυτο που θελω ειναι να συνδεσω τα δυο cd player (pioneer cdj-400) με το pc για να τα χειριζομαι μεσω του vj.αποσο ξερω τα συγκεκριμενα cd players εχουν καρτα ηχου.μπορω απλα με 2 καλωδια usb να κανω τη δουλεια μου η χρειαζεται να παρω καποια καρτα ηχου με 2 εξοδους usb?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.χρησιμοποιω το virtual dj στο μαγαζι που δουλευω κ αυτο που θελω ειναι να συνδεσω τα δυο cd player (pioneer cdj-400) με το pc για να τα χειριζομαι μεσω του vj.αποσο ξερω τα συγκεκριμενα cd players εχουν καρτα ηχου.μπορω απλα με 2 καλωδια usb να κανω τη δουλεια μου η χρειαζεται να παρω καποια καρτα ηχου με 2 εξοδους usb?

ευχαριστω!

 

Ναι,έχουν δικιά τους κάρτα ήχου πάνω,οπότε δε χρειάζεσαι άλλη. Μόνο τα καλώδια usb,και προφανώς τους τελευταίους drivers της pioneer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.χρησιμοποιω το virtual dj στο μαγαζι που δουλευω κ αυτο που θελω ειναι να συνδεσω τα δυο cd player (pioneer cdj-400) με το pc για να τα χειριζομαι μεσω του vj.αποσο ξερω τα συγκεκριμενα cd players εχουν καρτα ηχου.μπορω απλα με 2 καλωδια usb να κανω τη δουλεια μου η χρειαζεται να παρω καποια καρτα ηχου με 2 εξοδους usb?

ευχαριστω!

 

 

και φυσικα τη τελευταια εκδοση virtual dj που υποστηριζει αυτα τα μηχανηματα ως controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.συνδεσα τα pioneer με το pc κ ενω ολα λειτουργουν αψογα,οταν ειναι να παιξω το κομματι στον αερα μου παιζει κ τα δυο απο την ιδια φετα...η πλακα ειναι οτι απο τα ακουστικα μου τα ακουω ξεχωριστα τα καναλια.εχω κανει εγκατασταση τους τελευταιους drivers της pioneer κ εχω την τελευταια εκδοση του virtual dj.τι μπορει να φταιει ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδες.Ειδα καποια πραγματα απο αυτα που γραφετε.

Καλα θα μας τρελανετε εντελως???

Συγκρινεται στο live-mixing το pc κ τα προγραμματα (οπως Mixmeister,Tracktor,VirtualDj κλπ,κλπ) με τα CD's κ τα βινυλια???

Ε μην τρελαθουμε τελειως...

Ενα θα πω μονο για να μην σας κουραζω:

ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΕΣΤΩ Κ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ TOP 100 DJ'S ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ MIXMEISTER H TO TRACKTOR????

Αποψη μου ειναι οτι αυτα τα progs ειναι μονο για mixing οταν κ μονο οταν θελει να mixαρεις ενα cd..κ οχι σε live...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το mixmeister δεν ειναι προγραμα οπως το virtualdj για livemixing. απλος βαζεις μια playlist....

2. εχεις δοκιμασει να παιξεις live με καποιο προγραμα οπως το virtualdj?

 

 

δεν υπαρχει καμια διαφορα πλεον.

η μονη διαφορα ειναι οτι μετα cd θα πρεπει να ψαχνεις σαν το πουστη για να βρεις αυτο που θες, ενω με το virtualdj τα εχεις ολα μπροστα σου.

αλλωστε γι'αυτο εχουν βγει τωρα και τα cd-mp3 player, για μεγαλυτερη ευκολια...

 

απο κει και περα ολα κρινονται απο τον dj

 

O Paul Van Dyk παιζει με Ableton Live αλλα με timecode vinyls!

δηλαδη χειριζεται τα mp3 του με controler-βινυλια.

 

αυτο γινεται και με το virtualdj.... αλλα με το Ableton Live κανεις περισοτερα κολπα. (αχρηστα για μενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ναι φιλε > aledjo < οτι πεις...τα pc,ειναι για 14χρονα παιδακια που βρισκονται στην εφιβια και λενε οτι ειναι dj επιδη εχουν μαθει να χειριζονται το virtual dj(πολυυυυ δυσκολο πραμα)και ολες οι αλαγες τους ειναι σοστες!!!αυτο ομως γινετε επιδι υπαρχει ενα κουμπακι που ολοι οι υπερ του pc djing προσκυνανε που λεγετε sync!!!τι κριμα ομως που αν παει να πεξει καπου καλεσμενος δεν θα μπορει να παρει μαζι το laptop του(εκτος αν ειναι τοσο ανοητος,και το παρει μαζι του ξεροντας οτι θα γινει ρεζιλι στον κοσμο) επιδη τα μιχανηματα θα ειναι ιδη ετιμα και οταν παει και συναντισει pioneer 100s και ενα μικτη μονο με equalizer,θα τρελαθει επιδη δεν θα δει πουθενα το περιβοητο κουμπακι sync,καθως επισης και δεν θα βλεπει και bpm!!!(και να εβλεπε,δεν νομιζο να εκανε beatmach)

το pcdjing ειναι για αυτα τα παιδακια που αναφερω,που εχο σιναντισει αρκετα....(ενοειτε οτι υπαρχουν και 14 χρονα που ασχολουντε με djing και πεζουν με players εκεινα οντος τα παραδεχομε!!!το pcdjing ειναι για τους ασχετους που το ακολουθησαν επιδι την ειδαν δυσκολα με τα players και δεν εκατσαν να μαθουν μερικα πραματα...ολοι οσοι αγαπανε το djing,θελουν να νιοθουν την μουσικη και να ακουμπανε τον μικτι και οχι πισο απο μια οθονη και ενα ποντικι και πλικτρολογιο, πεζουν με cd players κσεροντας να κανουν και beatmach και απ ολα...τωρα για μενα προσοπικα dj που πεζει με λαπτοπ ιδικα σε μεγαλα μαγαζια που το βλεπο και μου τιν δινει πραγματικα στα νεβρα και ιδικα παρασκευοσαββατα,αντε σε μικρα μαγαζια και καθημερινες τον δικεολογεις(και παλι με το ζορι δικεολογιτε),το κανουν μονο και μονο για το χρημα και οχι επιδη πραγματικα αγαπαν το djing και θελουν να ειναι αραχτοι στο σκαμπουδακι τους και να κανουν οτι κανουν και στο σπιτακι τους με το pc τους με την ιδια ανεση και να περνουν λευτα....για μενα αυτο ειναι ΑΙΣΧΟΣ!

ο επαγγελματιας dj,αυτος που πραγματικα το αγαπαει,ΔΕΝ πρεπει να πεζει με pc...ιδικα παρασκευο-σαββατο-κυριακα και σε μεγαλα μαγαζια και σε παρτυ....

 

pcdjing=τιποτα παραπανο απο τιν αρχη του djing(ενοειτε οτι το 99% ολων των dj αρχισαν με καποιο προγραματακι),οσοι ομος το αγαπανε δεν το σινεχιζουν με το προγραμα και καθοντε κατω και δεν βαριουντε να μαθουν αλαγες και κολπακια με cd players και επισις αμα δουνε δισκολια δεν τα παρατανε και πεζουνε με pc που ολα ειναι πανευκολα και τα κανει και ενας που δεν σκευτετε καν για χομπυ το djing...

 

και οσο για αυτο που ολοι λενε κατα των cd players και των βινυλιων: ''το τραγουδι για να το βρεις θα ψαχνεις μια ωρα σαν τον μ@λ@κ@(σορρυ για τιν εκφραση,αλλα ολοι ετσι λενε),και απο αυτο φενετε ποσο ασχετοι ειναι!αν φτιαξεις σωστα την βαλιτσα με τα cds σου,με μια σειρα που εσενα σε βολεβει ακομα και αλφαβιτικι(ναι,θα σε παρει πανω απο 1 βδομαδα να τιν κανεις και με τον καιρο την γεμιζεις),αλλα ετσι πρεπει και οχι να γραψεις οτι να ναι cds και να τα βαλεις οπως να ναι μονο και μονο για να την γεμισεις...

 

αυτα απο μενα και να τονισω οτι ειναι ΚΑΘΑΡΑ η αποψη ΜΟΥ.Φιλικα παντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να υπενθυμίσω ότι το βασικότερο που κάνει τον καλό DJ είναι η καλή δισκοθήκη, και το κατάλληλο κοινό .Και ο καλύτερος DJ στον κόσμο θα κάνει πατάτα πρόγραμμα χωρίς την δισκοθήκη του ή αν πάει σε κοινό που ακούει άλλη μουσική από αυτή που παίζει (βάλε στον αδερφό μου tiesto. Δεν θα καταλάβει ότι έχει αλλάξει κομμάτι, όλα ίδια του ακούγονται).

 

Νομίζω ότι το tractor DJ scratch pro με την αντίστοιχη κάρτα ήχου, είναι ο ιδανικός συνδυασμός τεχνολογίας υπολογιστή και ευελιξίας βινύλιου.

 

Για σοβαρή χρήση, πρέπει η κάρτα ήχου και το πρόγραμμα να υποστηρίζουν ASIO Drivers (απαραίτητο σε επαγγελματική χρήση. Παρέχουν delay της τάξης <50msec. Σε ορισμένες κάρτες και κάτω από 10msec)

 

Το mixmeister που αναφέρθηκε παραπάνω, δεν παίζει απλά ένα playlist.

Είναι ΤΟ εργαλείο για μίξεις που προορίζονται για εγγραφή στο CD. Για live έχει λίγες δυνατότητες, αλλά για off-line mixing κάνει περισσότερα από κάθε πρόγραμμα, αρκεί να ξέρεις τι θες να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...