Προς το περιεχόμενο

TFT: Φωτεινοτητα/αντιθεση ->ΑΠΟΡΙΕΣ


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον θα προβω σε αγορα 19" tft. Θελω να μου πειτε καποια πραγματα πριν παραγγειλω.

Δηλαδη..

Εχω δει τιμες σε "φωτεινοτητα" 270 cd/m2, 250 κλπ κλπ και τιμες σε "αντιθεση" 500:1 600:1 κλπ

 

Ερωτηση τωρα: Ποια ειναι η καταληλη επιλογη; Οσο πιο μεγαλα νουμερα στις παραπανω δυο επιλογες τοτε θα εχω και καλυτερα αποτελεσματα; Δηλαδη να επιλεξω αυτη που θα εχει τις μεγαλυτερες τιμες;

 

Επισης εχω ακουσει οτι καποιες ΤFT μετα απο λιγο οταν καθεσε μπροστα στην οθονη ζαλιζεσαι (οχι σε ταινιες, αλλα σε ιντερνετ, εφαρμογες κλπ). Αυτο ισχυει; Παιζει ρολο αν ειναι σωστες οι ρυθμισεις τις οθονης, αν εχει χαμηλες τιμες "φωτεινοτητα/αντιθεση" ή καποια μοντελα οντως εχουν τετοιο προβλημα;

 

Δεν θελω να πεσω σε τετοιο μοντελο γιατι φοραω και γυαλια αστιγματισμου και δεν θελω να κουραζω παραπανω τα ματια μου.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την φωτεινότητα και την αντίθεση, όσο μεγαλύτερες τιμές τόσο το καλύτερο. Βέβαια πάντα μετράει η ποιότητα της οθόνης, και δεν σημαίνει αυτομάτως, ότι μια οθόνη με φωτεινότητα 300 είναι καλύτερη απο μια άλλη με 270.

Γενικά η φωτεινότητα των LCD είναι αρκετά μεγάλη, αν έχεις συνηθίσει να δουλεύεις σε CRT, αλλα αυτό δεν είναι πρόβλημα, θα την ρυθμίσεις ανάλογα με τα γούστα σου (στην δικιά μου η φωτεινότητα είναι ρυθμισμένη στο 18%).

Βασική συμβουλή: Γενικά οτι πληρώσεις πέρνεις, και φροντισε να δείς τις οθόνες απο κοντά πριν παραγγείλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...