Προς το περιεχόμενο

Ιονιστης για δωματιο


headhunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες,οπως βλεπετε και απο τον τιτλο προκειτε για εναν ιονιστη που σκεφτομαι να αγορασω για το δωματιο μου.

α)Καπνιζω σαν (...) και κοιμαμαι μετα στα ντουμανια..πρωτη λαλακια

 

β)Το σπιτι ειναι φρεσκοβαμενο και σε μισο χρονο οπως παει θα χρειαζετε βαψιμο το δωματιο μου...Δευτερη λαλακια

 

γ)Με κυνηγαει η μανα μου σε ολο το σπιτι γιατι εχουνε κιτρινισει οι κουρτινες:P...Τριτη λαλακια

 

Tο ερωτημα μου λοιπον ειναι..κανουνε καθολου δουλεια ρε παιδια αυτοι οι ιονιστες η ειναι μαπα το καρπουζι?? Καλα δεν λεω να εξαφανιζει τον καπνο 100% αλλα εστω τα 50%...ε τι λετε,θα κανει δουλεια? Αντε μπας και την γλιτωσω γιατι η απο καμια ανακοπη θα παω στον υπνο μου η απο τον πατερα μου που θα με κανει ασηκωτο για τους κιτρινους τοιχους η απο τη μανα μου για την ζημια στις κουρτινες..Σωστε με ρε παιδες (και μην μου πειτε τωρα να κοψω το καπνισμα να σωθω γιατι αυτη τη λυση την ξερω αλλα δεν νομιζω να σιμβει κατι τετοιο:)

Thanks for your time!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια αυτη ειναι μια ακομα λυση..αλλα ελεος ρε σεις ειδησεις βλεπετε καθολου? απο αυριο ειπανε οτι θα πεσει η θερμοκρασια 8 με 10 βαθμους λετε να αφισω ανοιχτο το τζαμι και να κοιμηθω? Πιο ευκολα το βλεπω να κοβω το τσιγαρο τοτε :s

Καμια ιδεα/αποψη για ιονιστη δεν ακουσα..

Ανιγουει θενκς και παλι..αλλα παραθυρο δεν κλεινω:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kanoun douleia alla anti gia ionisth 8a sou proteina na valei air-condition.

to fthnotero air-condition pou 8a vreis kai me liga BTU mias kai prokeitai gia to dwmatio sou.

oi logoi?

1)kalokairi erxetai...

2)to kostos enos kalou ionisth dapedou kumainetai peripou oso h timh enos

fthnou klimatistikou

3)ola ta air-conditions exoun leitoyrgia anakuklwshs aera.Travoun ton eswteriko

aera kai fernoun mesa e3wteriko.

Mporei na mhn exeis 100% to apotelesma enos kalou epwnumou ionisth,alla

me to kapnisma pistevw 8a se vgalei asproproswpo(kai oxi kitrinoproswpo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aircondition και κάπνισμα δεν παν μαζί. Όταν αγόρασα πέρυσι το καλοκαίρι το δικό μου για το δωμάτιό μου το είχαμε συζητήσει με τον τεχνικό. Μπορείς να θεωρήσεις πως μόνο υγιεινό δεν θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)to kostos enos kalou ionisth dapedou kumainetai peripou oso h timh enos

fthnou klimatistikou

Δεν ειναι τοσο ακριβοι. Εγω εχω εναν και εκανε καπου 40-50 ευρω.

Στο υπογειο που τον εχω(καμια 25αρια τετραγωνικα),μια χαρα καθαριζει τον αερα.

Απλα σε αντιθεση με το κλιματιστικο, πρεπει να αεριζεις που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φιλαράκι άκου πως έχουν τα πράγματα:

 

Έχω το Aria Puro της Delonghi. Έχει φίλτρο HEPA με θεωρητική κατακράτηση του 99% των σωματιδίων και της αιθάλης.

 

Αποτέλεσμα: ΤΖΙΦΟΣ!

 

Η συσκευή έχει 3 σκάλες λειτουργίας. Στην πιο χαμηλή η οποία είναι και αθόρυβη, δε νιώθω καμία διαφορά στον αέρα του δωματίου. Στην πιο μεγάλη, ο θόρυβος είναι τόσο έντονος που δε μπορείς να τον ανεχτείς ούτε λεπτό!

Ενδεχομένως να κάνει αυτά που υπόσχεται να στη μεγαλύτερη σκάλα αλλά να το βράσω αν πρέπει να φοράω ωτασπίδες για να κάνω τη δουλειά μου!!

 

Δεν ξέρω αν άλλες μάρκες κάνουν καλύτερη δουλειά αλλά σε προτρέπω να το δεις σε λειτουργία προτού το αγοράσεις, ειδικά αν πρόκειται να σκάσεις ένα σεβαστό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου,η καλυτερη λυση ειναι το παραθυρο,εαν μπορει να ανοιξει βεβαια, γιατι το δικο μου ειναι αδυνατον,λογω φρακαρισματος,απο διαφορα,που υπαρχουν στο computer room.Οσο για τον ιονιστη,τζιφος.Εγω εχω τον Celcius,φοβερος,με 156 ακιδες βολταικου τοξου,(15.000 volt),που κανει τον αερα λες και εισαι διπλα σε καταρακτη αλλο πραγμα.

Ομως ο "καρκινοσωληνας" (βλεπε τσιγαρο), τον μπουκωνει και καθε τοσο τα φιλτρα γινονται κιτρινο τσιμεντο.Ασε που ειναι πανακριβα,αλλα και η η ιδια η συσκευη γινεται κατακιτρινη.Θελει κατα καιρους,να την διαλυσεις και να την κανεις μπανιο με χλωρινη.Οσο για το δωματιο,αστα.Εαν δεν μου ελεγε ενας φιλος μπογιατζης πως να καλυψω τξν κιτρινιλα,ακομα θα εβαφα,εδω και 4 χρονια.Αλλα δεν ειναι το προβλημα μονο οι τοιχοι,το προβλημα ειναι τα αντικειμενα που υπαρχουν στον χωρο.Το τι τραβηξα να τα καθαρισω ενα ενα με χλωρινη.Μιλαμε για πολυ βασανο.Ορκιστηκα οτι μεσα στον χωρο μου να μην ξανακαπνισω,και το εφαρμοσα.Ετσι σωθηκα.Ο ιονιστης υπαρχει και κανει μια χαρα την δουλεια του,ΧΩΡΙΣ τσιγαρο πλεον.Υπαρχει και η λυση του blower,αλλα δεν στο συνιστω.Κανονας:Η φουμα εξω απο το δωματιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)ola ta air-conditions exoun leitoyrgia anakuklwshs aera.Travoun ton eswteriko aera kai fernoun mesa e3wteriko.

ΟΧΙ! Πως σου ήρθε αυτό? Οι δυο σωλήνες που συνδέουν την εξωτερική μονάδα του air-contition με την εσωτερική μεταφέρουν ψυκτικό αέριο (φρέον ή κάτι παρόμοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vapse tous toixous kitrninous kai vale kitrines kourtines, 8a sw8eis :-)

 

Κορυφαιο...

 

Παντως, αν παρεις ιονιστη να ξερεις οτι πρεπει να μην τον δουλευεις για 1-2 μερες καθε 2 βδομαδες. Κατι ειχα διαβασει στο νετ αλλα τωρα δεν το βρισκω το λινκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...