Προς το περιεχόμενο

Οι 10 καλυτερες ταινιες ολων των εποχων


nmtray2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κατι μου λεει aku οτι δεν ειναι να παμε μαζι σινεμα...:mrgreen:

Ενα top 10 απο το οποιο το μονο που θα ξεχωριζα ειναι το brazil:

Brazil, Once Upon a Time in America, The Remains of the Day,

Jabberwocky, A Fish Called Wanda, , Mulholland Dr., Blue Velvet,

Barton Fink, The Big Lebowski, The Shawshank Redemption.

και δεκα ακομη αγαπημενες:

Jackie Brown, Unforgiven, Ran, Name der Rose, The Usual Suspects,

Pulp Fiction, Groundhog Day, Top Secret!, Howl's Moving Castle, Willow

Σε πετυχα πουθενα; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις?

 

Βεβαίως και μπορώ.

Χωρίς να έχω την διάθεση ή την πρόθεση να ανοίξω flame, μένω άφωνος από τα κριτήρια αξιολόγησης ενός νέου 18 ετών.

 

Με τη δήλωση «αυτη η λιστα περιεχει υπερβολικα πολλες παλιες ταινιες,και δε μιλαω για 1970 αλλα για 1950-70», βάζεις ως καθοριστικό (για σένα) κριτήριο την παλαιότητα της ταινίας. Απορρίπτεις έτσι το Citizen Kane [1941], το Vertigo [1958], το 2001: A Space Odyssey [1968], σχεδόν όλον τον άμοιρο Kurosawa, το A bout de souffle [1968] και τόσα άλλα πραγματικά αριστουργήματα.

 

Τι να πουν τα 15χρονα δηλαδή...

 

Κρίμα, πραγματικά λυπάμαι. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kirosawa? Ποιος ειναι ο Kirosawa? :mrgreen:

 

Παντως σκυλε, εχω την ιδια υποψια για τους

δημιουργους της συγκεκριμενης λιστας. Οτι

δηλαδη εχουν βάλει ως καθοριστικό κριτήριο

την παλαιότητα της ταινίας :P :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται. Η λίστα όμως έχει φτιαχτεί από επιλογές γνωστών κριτικών και σκηνοθετών (οι περισσότεροι των οποίων είναι αρκετά μεγάλης ηλικίας και μου φαίνεται λογικό να διαλέξουν παλιότερες ταινίες), οπότε νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτή των αναγνωστών του Empire.

Αν μη τι άλλο, έχει ενδιαφέρον ως μιά λίστα από παλιές ταινίες που πρέπει να προσπαθήσουμε να δούμε (μη μου πείτε ότι τις έχετε δει όλες αυτές :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και μπορώ.

Χωρίς να έχω την διάθεση ή την πρόθεση να ανοίξω flame' date=' μένω άφωνος από τα κριτήρια αξιολόγησης ενός νέου 18 ετών.

 

Με τη δήλωση «[i']αυτη η λιστα περιεχει υπερβολικα πολλες παλιες ταινιες,και δε μιλαω για 1970 αλλα για 1950-70[/i]», βάζεις ως καθοριστικό (για σένα) κριτήριο την παλαιότητα της ταινίας. Απορρίπτεις έτσι το Citizen Kane [1941], το Vertigo [1958], το 2001: A Space Odyssey [1968], σχεδόν όλον τον άμοιρο Kurosawa, το A bout de souffle [1968] και τόσα άλλα πραγματικά αριστουργήματα.

 

Τι να πουν τα 15χρονα δηλαδή...

 

Κρίμα, πραγματικά λυπάμαι. :(

 

 

Νομιζω οτι με παρεξηγησες...

 

Καταρχας δεν απερριψα τη συγκεκριμενη λιστα λογω παλαιοτητας καποιων ταινιων,ουτε απορριπτω τις παλιες ταινιες,απλα θεωρω οτι μπορουσαν να βαλουνε και καποιες πιο συγχρονες...δηλαδη,τουλαχιστον ας βαζανε τις θρυλικες(οπως αυτες που ανεφερες πχ)αλλα να βαζανε ετσι αντιπροσωπευτικα και απο τη δεκατια του 90,καμμια ταινια....

 

προσωπικα,θελω διακαως να δω καποιες παλιες ταινιες που εγραψαν ιστορια(πχ citizen kane)αλλα θελω να το κανω οταν δεν ειμαι κουρασμενος κ εχω τη διαθεση για κατι πιο ψαγμενο....

 

εξαλλου,μην ξεχνας οτι η αγαπημενη μου ταινια ειναι του 1972(a clockwork orange)

 

και ως προς την ηλικια,θελω να πιστευω οτι ειμαι αρκετα εκλεκτικος αν και ειμαι 19 χρονων κ κατα καιρους ψαχνομαι αρκετα με ταινιες...

 

κι εσυ,εστω οτι εισαι 30 οκ?υπαρχουν κ φορες που θες να πας σινεμα με φιλους σου ετσι?

νομιζεις οτι θα δεχθουν να δουν τον πολιτη κειν σε dvd μαζι σου?για κανα underworld η κανα fun with dick and jane σε κοβω να πηγαινεις....

 

δηλαδη,πολλες φορες σε αποτρεπει απο το να δεις κατι πιο βαρυ-κλασικο-ουσιωδες η κουραση κ η διαθεση για κατι αναλαφρο κ σιγουρα η παρεα...

 

κ τα 15χρονα που θεωρουν τον κινηματογραφο ψυχαγωγια κ οχι ΜΟΝΟ διασκεδαση,ας προσπαθησουν να δουν κατι πιο ποιοτικο απο τα τελευταια χρονια(ας μην πανε κ στο 50-60-70),οι αλλοι ας αρκεστουν στο war of the worlds κ στο underworld...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο απλα φιλε.

Οπως εσυ κανεις τις επιλογες σου οπως λες, τις κανουν και αλλοι.

Προσωπικα προτιμω να μην παω σινεμα παρα να δω κανα Jim Carrey και μετα να βριζω για 1 βδομαδα.

 

Γενικα η λιστα ειναι τελειως για τηλεορασοπληκτους.

Ευπεπτα πραματα που σε εξιταρουν για τα εφε η για το "ακραιο του θεματος".

Και δυστυχως, οι εταιρειες τα βλεπουν αυτα και συνεχιζουν το χαβα τους γιατι πιστευουν οτι ειναι σε καλο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εσυ' date='εστω οτι εισαι 30 οκ?υπαρχουν κ φορες που θες να πας σινεμα με φιλους σου ετσι?

νομιζεις οτι θα δεχθουν να δουν τον πολιτη κειν σε dvd μαζι σου?για κανα underworld η κανα fun with dick and jane σε κοβω να πηγαινεις....[/quote']

Pws eisai toso sigouros?

 

Egw px eimai 27 ara den prolava ton Politi Cain sto sinema.Logiko den einai na to eida se DVD loipon?Ti se kanei na apokleieis oti den to dialexame me filous?Giati re paidia exete syndiasei sinema me filous=athlia-blockbuster-tarzania?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον οι οι φιλοι μου ετσι θελουν,κ θα πανε σινεμα για τον χαβαλε...

κ νομιζω οτι συμβαινει σε πολλους σινεφιλ γενικα..

για αυτο το λογο,οτι καλη ταινια εχω δει ειναι μονος μου κυριως....

 

υγ:καποιος θα μπορουσε να πει,οτι την ποιοτικη ταινια την περιμενει σε dvd κ κυριως τα blockbuster και τις χαβαλεδικες ταινιες με χαβαλετζιδικη παρεα θα δει στο σινεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε...

 

21 γραμμάρια

Mulholland Drive

Star Wars (θρησκεία - δεν επιδέχεται κριτική)

Alien (scared shitless που λέμε, κάτι τέτοιο)

The 5th Element

Eternal Sunshine of the Spotless mind

Eyes Wide Shut

Das Experiment

Fight Club

The Ring (Japan version)

Saving Private Ryan

Trainspotting

...

.

.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giati re paidia exete syndiasei sinema me filous=athlia-blockbuster-tarzania?

Άραγε όλοι τέτοιους φίλους έχουν; :lol:

Δε λέω, και οι περισσότεροι από τους δικούς μου φίλους θέλουν να βλέπουν "ανάλαφρες" ταινίες με συνοδεία ποπ-κορν, αλλά ευτυχώς γιά μένα αυτοί δεν πηγαίνουν πολύ συχνά σινεμά, οπότε μπορώ να τους συνοδεύσω μια φορά κάθε 1-2 μήνες σε ταινίες που ίσως θα ήθελα να δω κι εγώ.

Με 1-2 φίλους που ψιλοταιριάζουν τα γούστα μας πηγαίνουμε μαζί σχεδόν κάθε εβδομάδα και πολλές φορές 2 φορές την εβδομάδα. Τις υπόλοιπες ταινίες τις βλέπω μόνος μου, και δεν με πειράζει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει aku οτι δεν ειναι να παμε μαζι σινεμα...:mrgreen:

Ενα top 10 απο το οποιο το μονο που θα ξεχωριζα ειναι το brazil:

Brazil' date=' Once Upon a Time in America, The Remains of the Day,

Jabberwocky, A Fish Called Wanda, , Mulholland Dr., Blue Velvet,

Barton Fink, The Big Lebowski, The Shawshank Redemption.

και δεκα ακομη αγαπημενες:

Jackie Brown, Unforgiven, Ran, Name der Rose, The Usual Suspects,

Pulp Fiction, Groundhog Day, Top Secret!, Howl's Moving Castle, Willow

Σε πετυχα πουθενα; :mrgreen:[/quote']

 

 

 

o dim petyxe diana.

einai palies kata vasi tainies oi opoies einai kapoies apo tis must

pou prepei na exei dei kapoios pou ekatse kai triftike kapoia xronakia me tin texni tou kinimatografou,

ws synepis kai aplos theatis.

 

 

tha sxoliasw merikes apo tis tainies pou anafereis:

 

Brazil: pragmatiko diamanti. me diafora to megalytero epiteygma tou gilliam

 

A Fish Called Wanda: apsogoi xaraktires (e oi 2 einai pythons ti perimeneis!)

poly gelio pragmatika. o Otto klevei omws tin parastasi! volare!

 

Mulholland Dr: i agapimeni mou tou DL meta to Lost Highway. ti na peis! tainiara. dilwnw fan.

(sto exw apodeiksei an thymamai kala)

 

Blue Velvet: arrwsteia! poly kali, alla tin exw dei perissoteres fores ap'oses tha prepe!

 

Barton Fink: i agapimeni mou twn Coen. o JT einai apsogos edw. i tainia exei poly symvolismo kai vathos (pera apo to humour tis)

 

The Big Lebowski: one of the best sense of humour you can get. oi coen kseroun na diigountai kai to kanoun kai kala.

 

The Shawshank Redemption: otan to eixa dei prwti fora den pisteya oti eixa dei mia toso kali tainia. otan ematha oti to egrapse o SK lipothymisa...

 

Jackie Brown: prosgeiwmenos QT. edw einai pio poly o eautos tou isws. to exw dei mono 1fora! xrizei epanalipsis. goustara poly ton deniro edw.

 

Ran: deos! o Kurosawa kanei edw tin apolyti metafora ergou tou Shakespear.

 

Name der Rose: den exw diavasei to vivlio(kakws). mou arese arketa thymamai

 

The Usual Suspects: cooler than cool. dilwnw fan.

 

Pulp Fiction: eimai apolytos fan autis tis tainias! just test me!

 

Groundhog Day: pio palia itan poly ksexwristo. para poly kalo ergo. apolausi o BM

 

Top Secret!: tromero gelio, opws kai to airplane. anepanaliptoi senariografoi!

 

Howl's Moving Castle: o,ti kalytero exw dei so far apo animated feature. mageia

 

 

* twra an se kalesw se tainies twn godard,bresson,tarkovsky,bergman,bunuel kai loipwn, an thes arnisou. (esy tha xaseis!)

 

* tha syntaksw prosexws ki egw mia lista me agapimenes tainies (treme!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε όλοι τέτοιους φίλους έχουν; :lol:

Δε λέω' date=' και οι περισσότεροι από τους δικούς μου φίλους θέλουν να βλέπουν "ανάλαφρες" ταινίες με συνοδεία ποπ-κορν, αλλά ευτυχώς γιά μένα αυτοί δεν πηγαίνουν πολύ συχνά σινεμά, οπότε μπορώ να τους συνοδεύσω μια φορά κάθε 1-2 μήνες σε ταινίες που ίσως θα ήθελα να δω κι εγώ.

Με 1-2 φίλους που ψιλοταιριάζουν τα γούστα μας πηγαίνουμε μαζί σχεδόν κάθε εβδομάδα και πολλές φορές 2 φορές την εβδομάδα. Τις υπόλοιπες ταινίες τις βλέπω μόνος μου, και δεν με πειράζει καθόλου.[/quote']

Καλά ο μόνος είμαι που σχεδόν όλοι οι φίλοι μου ασχολούνται με cinema-ταινίες και γουστάρουν πολλά είδη ταινίας...?(ακόμη και για cinema)

 

Πχ πρίν κάτι μέρες είδαμε (η βασική παρέα) το Fun With Dick and Jane και όταν έρθει το Match Point θα πάμε...Όπως επίσης ψηνόμαστε και για το Jarhead...!

 

@John1987, ίσως είναι λίγο άσχετο αυτό που θα σου πώ (σύμφωνα με τα κριτήριά σου) αλλά με τους φίλους δεν πρέπει να έχεις κάποια (βασικά) κοινά?

(Εκτός και αν δεν θεωρείς βασικό την μουσική -1ο βασικό για μένα- και τον κινηματογράφο -2ο-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτουσα πριν λιγο καιρο μια αλλη λιστα σε γερμανικο περιοδικο και προχειρα θυμαμαι καποιες ταινιες απο κει

Das Boot, Das Experiment (αν δεν παινεσεις το σπιτι σου...αλλα δεν ειναι και off, η μια ειναι IMHO ταινιαρα και η αλλη πολυ καλη),

Starwars - 2 επεισοδια, Τιτανικος (χα). Καποιες δεν τις αναγνωρισα καν λογω μεταφρασης.

Παντως, αυτα που ειναι blockbusters δεν ειναι απαραιτητα το ιδιο κι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα!

μου θυμισες το das experiment,πολυ αρρωστεια η ταινια αυτη!!!κορυφη ομως...

 

Godfath3r:κυριως βαζω ως κριτηριο οι φιλοι μου να ειναι σωστοι ανθρωποι,κ να εχουμε χημεια στη παρεα...δυστυχως,μονο ενας φιλος μου εχει τα ιδια γουστα στο κινηματογραφο με μενα,ενω απο μουσικη δεν εχω κανεναν με κοινα γουστα!

 

paredwse δε μου απαντησες σε αυτα που σου ειπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...