Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tae Kwon Do

Κοντά στα 10 χρόνια...

Την εποχή που πήγαινα εγώ, ήταν περισσότερο πολεμική τέχνη παρά ολυμπιακό άθλημα.

Τώρα το έχουν γυρίσει στο τελευταίο και έχει χάσει την ουσία.

Έχω ακούσει ότι παίζουν και αναβολικά πλέον, οπότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ahahahah wtf!!!Καλο ρε ninja...Όχι φιλε μου είναι VTF το ολυμπιακό άθλημα και ITF το παραδοσιακό...εγώ έκανα VTF για 6 χρονια και δω και 1 χρόνο κάνω ITF στην uk...η διαφορα είναι ότι ITF έχει πόντους για γροθιές στο πρόσωπο και λαβές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ahahahah wtf!!!Καλο ρε ninja...Όχι φιλε μου είναι VTF το ολυμπιακό άθλημα και ITF το παραδοσιακό...εγώ έκανα VTF για 6 χρονια και δω και 1 χρόνο κάνω ITF στην uk...η διαφορα είναι ότι ITF έχει πόντους για γροθιές στο πρόσωπο και λαβές...

Είναι WTF=World Tae Kwon Do Federation και ITF=International Tae Kwon Do Federation.

Τουλάχιστον έτσι τα ήξερα εγώ.

Στην Ελλάδα "παίζει" περισσότερο το WTF.

Όταν ξεκίνησε το WTF στην Ελλάδα, διδασκόταν ως πολεμική τέχνη, δεν υπήρχε αναγνώριση από την Γραμματεί Αθλητισμού κλπ.

Αφού μπήκαν στο κόλπο με τις επιδοτήσεις ως αθλητικά σωματεία, άρχισε να χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω κάνει 8 χρονια judo, 6 χρονια ju jutsu, 2 χρονια πυγμαχία και λίγο aikido. Έχω κάνει και λίγο kick box αλλα δεν μου άρεσε καθόλου και σταμάτησα.

 

Y.Γ τελικά είναι όντως WTF ρώτησα τον φίλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τα τελευταία 7 χρόνια που ασχολούμαι ξεκίνησα με ninjutsu και τα τελευταία χρόνια με pammachon και παράλληλα με αυτά λίγο tai-chi για να ισσοροπούμε :)

α, και μη μπερδεύεται τις πολεμικές τέχνες με τα μαχητικά αθλήματα! (λέγε με Tae Kwon Do)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα γύρω στα 4,5 χρόνια tae kwon do (WTF - μισή κόκκινη ζώνη) και τώρα εδώ και ένα χρόνο κάνω kickboxing. Είχα κάνει και ένα φεγγάρι λίγο hapkindo, το κορεάτικο aikido. Η αποψή μου είναι, ότι πρέπει να κρίνεις ανάλογα τον σωματοτυπό σου, και ύστερα τι στυλ σου ταιρείαζει και έναν καλό δάσκαλο. Πχ αν είσαι κοπέλα επιλέγεις κάτι αμυντικό, που δεν βασίζεται στην δυναμή σου, αλλά να εκμεταλεύεσαι την ορμή του αντιπάλου. Τώρα απο αυτό που έχω εμπειρία TaeKwonDo vs Kickboxing, θεωρώ πως το πρώτο είναι πιο ολοκληρωμένο, αλλά για να δεις καλά αποτελέσματα, αποψή μου είναι ότι πρέπει να κάνεις πάνω απο 10 χρόνια, ενώ στο kickboxing αρκούνε 3. Óταν λέω καλά αποτελέσματα, δηλαδή να μην τρως ξύλο εύκολα από κάποιον τυχαίο. Αυτό που μου άρεσε στο taekwondo είναι ότι τα χτυπήματα τα αποφεύγεις, και γενικά η λογική είναι, να χρησιμοποιήσεις βία αν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο, ενώ στο kickbox χτυπάς και φεύγεις. Γενικά to kickbox είναι πολύ πρακτικό και δυναμικό (άθλημα, όχι πολεμική τέχνη). Γενικά πιστεύω αν έχεις καλό δάσκαλο και όρεξη, καλό είναι να κάνεις ότι σαρέσει, αφού είναι καλή γυμναστική, και αποκτάς ευλιγισία, ευκινησία, δύναμη, τεχνική και αυτοπεποίθεση. Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καθορίζει μια πολεμική τέχνη, και πως πρακτικά διαφοροποιείται από τα αθλήματα μονομαχίας; Υπάρχουν τρεις σαφείς διαφορές:

 

1) Η πολεμική τέχνη ασχολείται με συνθήκες πραγματικής μάχης, το άθλημα κατʼ ανάγκη τις προσομοιώνει και θέτει περιορισμούς. Στην πολεμική τέχνη λοιπόν, θεωρείται σφάλμα οποιαδήποτε κίνηση θα εξέθετε σε πλήγμα του αντιπάλου (ή των αντιπάλων) οποιοδήποτε δικό μας αδύνατο σημείο (όπως οι οφθαλμοί και τα γεννητικά). Στα μαχητικά αθλήματα, αντιθέτως, δεδομένου της ύπαρξης κοινής και αμοιβαίας συμφωνίας, ο ως άνω όρος δεν ισχύει, με αποτέλεσμα ο σκοπός, η κίνηση, και η κινησιολογία να διαφοροποιούνται.

 

2) Η πολεμική τέχνη πρέπει να διατηρεί την ίδια κινησιολογία είτε είναι ένοπλος είτε άοπλος, είτε θωρακισμένος με πανοπλία, είτε αθωράκιστος, ο ασκούμενος. Το ίδιο δεν ισχύει για τα αθλήματα μονομαχίας.

 

3) Η πολεμική τέχνη πρέπει να είναι προϊόν έρευνας ανθρώπων που έχουν επιζήσει σε μάχη. Η γνώμη ανθρώπων που «δεν έχουν δει τον ελέφαντα», δεν παίζει εκ των πραγμάτων σημαντικό ρόλο (μάλιστα μπορεί να αποβεί μοιραία, γιατί συχνά παρουσιάζονται τρομερά λάθη που δεν είναι εμφανή με την πρώτη ματιά).

 

από το http://www.pammachon.gr/Anabiosi.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς το TKD όχι πολεμική τέχνη κανεις mega λάθος...στο κάτω κάτω ένα θες να μάθεις είναι η αρχαία κορεατικη στρατιωτική αυτοάμυνα(unarmed combat)...που διδάσκονταν στους στρατιώτες που πήγαιναν στον πόλεμο και γενικότερα...τώρα ίσος τα πράγματα να έχουν αλλάξει αλλα η ιστορία παραμένει οποτε μην λες whateva...και στο κάτω κάτω δεν έχει σημασία τι τέχνη κανεις η σε πια ομοσπονδία είσαι,αλλα ο sensei που σε εκπαιδεύει...;)

 

http://www.worldtaekwondo.com/history.htm

 

p.s. den mou les to ninjutsu ti leei?Einai i paradosiaki texni of japanese stealthy assasination?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ αυτό που παρέθεσα και τίποτα παραπάνω.

για το καθαρά ολυμπιακό TKD αναφέρομαι που βλέπεις σε κάθε γωνία :)

κατα τα άλλα συμφωνώ με αυτά που λες.

 

επίσης δεν υποτιμώ τα μαχητικά αθλήματα απλώς τονίζω τη διαφορά τους έναντι των πολεμικών τεχνών καθώς συνηθίζεται αρκετός κόσμος να τα μπερδεύει. Άλλωστε είναι απαραίτητα ως γυμνάσματα και ως προπονητική καθώς είναι μελετημένα έτσι ώστε να αποφεύγονται οι τραυματισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...