Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρόσφατα είχε ανοίξει ένα άλλο ολόιδιο τόπικ. Καλό διάβασμα. :)

 

http://www.insomnia.gr/topic/138756-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82/page-31#entry53323141

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες καλησπέρα!Είμαι καινούργιος στο Forum και δέν γνωρίζω αν θα πρέπει να κάνω την ερώτηση μου στο συγκεκριμένο topic.Πάραυτα αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

 

 

Είμαι καινούργιος στον χώρο των μαχητικών αθλημάτων και έχω αποφασίσει πώς θέλω να ασχοληθώ είναι το MMA.

 

Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει κάποια καλή σχολή στα Νότια προάστια(Ηλιούπολη,Άγιο Δημήτριο,Δάφνη,Νέα Σμύρνη,Βύρωνα,Παγκράτι) καθώς απ'ότι έχω παρατηρήσει η πληθώρα των σχολών βρίσκονται σε περιοχές κοντά στο περιστέρι κάτι το οποίο είναι απαγορευτικό λόγω απόστασης

.

Τέλος θα ήθελα την συμβουλή σας πάνω στο εάν κάποιος αρχάριος (ένα μήνα kick-boxing) θα μπορούσε να ξεκινήσει κατευθείαν καθώς θεωρώ πως πηγαίνοντας MMA καλύπτει μεγαλύτερη γκάμα τεχνικών και αφού είναι αυτό που προτιμώ δέν χρειάζεται να έχω κάποια προηγούμενη η άλλη εμπειρία με κάποιο μαχητικό άθλημα(αν και σίγουρα είναι κάτι που πιστεύω θα βοηθούσε)ώστε να ξεκινήσω.

 

Συγνώμη για το απίστευτα μεγάλο μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος θα ήθελα την συμβουλή σας πάνω στο εάν κάποιος αρχάριος (ένα μήνα kick-boxing) θα μπορούσε να ξεκινήσει κατευθείαν καθώς θεωρώ πως πηγαίνοντας MMA καλύπτει μεγαλύτερη γκάμα τεχνικών και αφού είναι αυτό που προτιμώ δέν χρειάζεται να έχω κάποια προηγούμενη η άλλη εμπειρία με κάποιο μαχητικό άθλημα(αν και σίγουρα είναι κάτι που πιστεύω θα βοηθούσε)ώστε να ξεκινήσω.

 

 

Καλωσόρισες.

Ανάλογα τι προσδοκίες έχεις. Αν θες απλά να γυμναστείς οκ δεν ειναι απαραίτητη η προηγούμενη εμπειρία.

Αν θες να το προχωρήσεις παραπάνω (αγωνες κλπ...), θα ήταν καλό να είχες μια εξοικείωση είτε στο grappling, είτε σε κάποιο άλλο άθλημα που περιλαμβάνει γροθιές και λακτίσματα. Και πάλι δεν είναι απαραίτητο αλλα θα σου έκανε τρομερο καλό στη κίνηση του σώματος, στα πόδια και την εκρηκτικότητα.

 

Σχολές σε νότια προάστια δεν ξέρω. Αλλα να σου επιστήσω τη προσοχή στο οτι πέρα απο τους καλους εκπαιδευτές που θα κοιτάξεις να διαλέξεις, πρέπει και οι συναθλητές σου να είναι υποφερτοί (σαν ανθρωποι). Παίζει σπουδαίο ρόλο αυτο.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα φιλαράκι.

 

Έχεις δίκιο όσον αφορά την εξοικείωση πάνω σε κάποια πολεμική τέχνη αλλά δυστυχώς η μοναδική εμπειρία που είχα ήταν μικρός που πήγαινα καράτε (μέχρι 3η καφέ) .Γι' αυτό και έκανα την αρχή με kick-boxing αλλά με τραβάει περισσότερο to MMA κυρίως λόγω ποικιλίας (μαθαίνει όπως πολύ σωστά ανέφερες και grappling).Ελπίζω αν ξεκινήσω με το καλό πώς σταδιακά αν και σε μεγαλύτερο διάστημα χρόνου να αποκτήσω την εξοικείωση που χρειάζεται.

 

 

Όταν λες υποφερτοί εννοείς να μην με θεωρούν σάκο του BOX φαντάζομαι..

Αγώνες το βλέπω πολύ μετά ίσως σε ερασιτεχνικό επίπεδο αν κάτσει καθώς με έχουν παρει και τα χρόνια θεωρώ(28) :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέει υποφερτοί εννοεί να μην είναι τιποτα βλάκες/ψευτομαγκες, κτλ. δυστυχώς πάνε πολλοί στα γυμναστήρια...

Αυτό.

Θεωρώ πάρα πολυ σημαντικό παράγοντα μιας σωστής προπόνησης και τους συναθλητές. Αν ειναι μπετόβλακες θα χάσεις στο τέλος την όρεξη να πηγαίνεις εκει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει άλλα εμένα μου αρέσει το άθλημα γενικά οπότε και μόνο που θα κάνω έστω και sparring ευχαριστημένος είμαι. 


Πάντως αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια σχόλη η γνωρίζει κάποια αξιόλογη θα με βοηθούσε πολύ καθώς σαν κλασικός noobas θα ήθελα μια γνώμη από έμπειρα άτομα  στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπαν και οι προλαλησαντες, αμα θες να παιξεις σε σοβαρο επιπεδο, καλο θα ηταν να ξεκινησεις πρωτα με πυγμαχια/κick-boxing και μετα να περασεις σε ΜΜΑ. Ειναι πολλα που πρεπει να αφομοιωσει ο εγκεφαλος και παιζουν πολλες σχολες οπου δεν δινουν ιδιαιτερη βαση στα ... βασικα (για να μην βαρεθεις και φυγεις και χασουν την συνδρομη) με αποτελεσμα να βλεπεις ατομα που παιζουν 5 χρονια να κανουν οτι να 'ναι.

 

2 συμβουλες

α. Ζεσταμα, ζεσταμα, ζεσταμα.

β. Προσπαθησε να καταλαβεις τι σε ενοχλει και τι σε ποναει! Κανει μεγαλη διαφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τις έχω υπόψιν μου.Βρήκα μία σχολή στην περιοχή της Καλλιθέας η όποια είναι και γνώστη απ'ότι έχω δει και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν πως η συνδρομή   είναι για όλες τις τέχνες οπότε θα μπορώ να κάνω κάποιες μέρες τής εβδομάδας πχ kick-boxing και κάποιες άλλες πχ τεχνικές εδάφους κάτι το οποίο λογικά δεν θα μου αφήσει κενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέει υποφερτοί εννοεί να μην είναι τιποτα βλάκες/ψευτομαγκες, κτλ. δυστυχώς πάνε πολλοί στα γυμναστήρια...

 

 

Αυτό.

Θεωρώ πάρα πολυ σημαντικό παράγοντα μιας σωστής προπόνησης και τους συναθλητές. Αν ειναι μπετόβλακες θα χάσεις στο τέλος την όρεξη να πηγαίνεις εκει. 

Δυστηχως ειναι απειροελαχιστοι οι δασκαλοι οπου θα κοψουν η θα διωξουν βλαμμενο μαθητη. Ειδικα τωρα με την κριση που ψαχνουνε μαθητες/αθλητες με τα κυαλια. Τοσα χρονια με πολλους φιλους και γνωστους σε διαφορες τεχνικες, εχω ακουσει για ανισσοροπους και βλαμμενους πολλες ιστοριες.. Και το τραγικο ειναι πως διαρκως αυξανοντε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...