Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά απο Γλυφάδα-Βούλα-Άνω Γλυφάδα μεριά τι υπάρχει (απο σχολές) ; Ξέρει κανείς να βοηθήσεις;

 

Και άμα έχει και προσωπική εμπειρία, ακόμα καλύτερα...

 

Υ.Γ. Υπάρχει κανένας online κατάλογος των σχολών;;;

 

σε προχειρη αναζητηση στο google

Α. Σ. ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΚΑΡΑΤΕ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - T.S.D+

Λ. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 123 και ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ 1

 

2109646322

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά απο Γλυφάδα-Βούλα-Άνω Γλυφάδα μεριά τι υπάρχει (απο σχολές) ; Ξέρει κανείς να βοηθήσεις;

 

Και άμα έχει και προσωπική εμπειρία, ακόμα καλύτερα...

 

Υ.Γ. Υπάρχει κανένας online κατάλογος των σχολών;;;

 

Εκεί http://www.intergym.gr/ απίστευτος και σαν δάσκαλος και σαν άνθρωπος.Θα κολήσεις:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ειναι εδω και καιρο που σκεφτομαι να αρχισω καποιο ειδος πολεμικης τεχνης...!

Αρχικα,ηθελα τρελα κατι σαν kick boxing...ξερετε,οι μερες ειναι λιγο παραξενες πλεον! :fear:

Υστερα ομως σκεφτηκα αν θα ηταν προτιμοτερο να παω σε καμια σχολη που διδασκει πιο πολυ την αυτο αμυνα...

Ποια ειναι η δικια σας γνωμη βρε παιδια?

ευχαριστω εκ των προτερων...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το kick-boxing είναι ότι πρέπει να γίνεις πολύ δυνατός/καλός για να αρχίσει να αποδίδει,να μπορείς να προστατευτείς δηλαδή.

Το judo είναι πολύ του κυλούμε στο έδαφος,όχι και ιδιαίτερα καλό για τους δρόμους.

Μένουν karate και kung-fu προσωπικά προτιμώ το δεύτερο.

 

Για wing-chun δεν το συζητάω,δεν πρόκειται να βρεις κάποιον της προκοπής,αν κάνω λάθος ας μας πει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για wing-chun δεν το συζητάω,δεν πρόκειται να βρεις κάποιον της προκοπής,αν κάνω λάθος ας μας πει κάποιος.

Τι εννοείς;

Προσωπικά κάνω 1+ χρόνο στην Θεσσαλονίκη και το βρίσκω πάρα πολύ καλό. (έχω κάνει και Wing Tsun στο παρελθόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

Προσωπικά κάνω 1+ χρόνο στην Θεσσαλονίκη και το βρίσκω πάρα πολύ καλό. (έχω κάνει και Wing Tsun στο παρελθόν).

Μην τα κρατάς μυστικά,που κάνεις;δεν νόμιζα ότι έχει,και μάλιστα εδώ θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

Προσωπικά κάνω 1+ χρόνο στην Θεσσαλονίκη και το βρίσκω πάρα πολύ καλό. (έχω κάνει και Wing Tsun στο παρελθόν).

 

Ενδιαφερομαι κ´ εγω. Μπορείς να μου δώσεις στοιχεία απτή σχολή; Ή αν δεν επιτρέπεται μέσω pm τότε.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ´ευχαριστω πολυ. Μπορείς να μου πεις 2 λόγια γίαυτην τη πολεμική τέχνη; Μπορει να την διδαχθεί δηλ κ´ κάποιος μεγάλος ή πρέπει να ξεκινήσεις απο μικρός; Σε ποσο διάστημα μαθαίνεις / φτάνεις σε ένα καλο επίπεδο; Πόσες ώρες την εβδομάδα είναι η προπόνηση κ´ φυσικά το κόστος συνδρομής; Χρειάζεται η αγορα κάποιου ειδικού εξοπλισμού ή όχι;

 

Συγνώμη που σε βομβαρδισα με τόσες ερωτήσεις. Αν τυχόν έχεις χρόνο μου απαντας :)

 

Σ´ευχαριστω πολυ κ´ πάλι.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, here goes :)

 

Δεν έχει καμία σχέση η ηλικία ή η φυσική κατάσταση. Άλλοι ξεκινάνε στα 5 και άλλοι στα 55 (χωρίς υπερβολή). Εάν έρθεις μια φορά, θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ. Ναι μεν έχουμε το κλασικό ζέσταμα στην αρχή αλλά μέχρι εκεί. Όλες οι τεχνικές είναι από κοντινές αποστάσεις, δεν έχει ψηλές κλωτσιές (μέχρι το γόνατο βαριά-βαριά). Αυτό που λέμε "καταστάσεις του δρόμου".

 

Ο μοναδικός "εξοπλισμός" είναι αν έχεις παπούτσια με λείο πάτο, και φυσικά φόρμες της επιλογής σου.

 

Η βασική αυτοάμυνα διαρκεί 6 μήνες, όπου και φτάνεις στο 1ο επίπεδο. Ολοκληρώνεις όλα τα επίπεδα σε 5-6 χρόνια (10 είναι).

 

Το κόστος ανά μήνα είναι 50€ και έχει δύο προπονήσεις την μέρα. Αν αντέχεις, μπορείς να πας σε όλες. Το κόστος δεν αλλάζει.

 

Επίσης, στην Καλαμαριά (δεν γνωρίζω στις άλλες σχολές), έχεις 2 δοκιμαστικά μαθήματα. Κόστος εγγραφής δεν υπάρχει. Μπορείς να περάσεις από κάποια σχολή να στα πει καλύτερα ο si-fu.

 

Σου προτείνω να κάνεις τα 2 δοκιμαστικά να δεις πως είναι. Δεν χάνεις απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει ψηλές κλωτσιές (μέχρι το γόνατο βαριά-βαριά).

Εγω κάνω και ψηλές. οχι κεφάλι, αλλα τουλάχιστον ύψος μέσης ή και κορμού αναλογα το υψος. (το γονατο το ξερω σαν χαμηλη με μυτη προς τα εξω κλπ)

 

Αν δεν μου πεφτε μακρια η Καλαμαρια θα ρχομουνα κι απο κει να δω τι κανετε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μου πεφτε μακρια η Καλαμαρια θα ρχομουνα κι απο κει να δω τι κανετε :)

Χμ χμ. Δικαιολογίες :-D

 

Όσον αφορά τις κλωτσιές, στην άμυνα δεν έχω δώσει ψηλή κλωτσιά. Στις επιθέσεις όμως (για να βγάλει ο άλλος άμυνα) έχω φτάσει μέχρι το κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ειναι κ το χρημα, αλλα ειναι κ η αποσταση.!

 

τι διαφορα εχει ο μαστερ απο τον sifu?

 

Για εξοπλισμο που ειπατε πριν, μονο γαντια αμα παρεις, αν κ δεν τα βρισκω πολυ απαραιτητα, μονο σε μερικες ασκησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...