Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 7 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Για μένα χρειάζονται 2.

Α) Μια πολεμική τέχνηγια όταν είσαι όρθιος, και

Β) μια για τεχνικές εδάφους.

Εγώ προτείνω kick box για το Α) αν έχεις και λίγο ύψος-ογκο και για Β) Brazilian jiujitsu.

 

Από το kickbox που έχω εμπειρία, εχει πολύ καλή φυσική κατάσταση, άμεσα χτυπήμητα, επαφή στην προπόνηση, και μαθαίνεις τα βασικά γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα 4 χρόνια Okinawa Karate και 7 χρονια Παγκράτιο. Το καράτε μου αρεσε γιατι βελτιώθηκε η ισορροπία η έκρηξη και τα αντανακλαστικα κατα πολύ. Το Παγκράτιο αύξησε την δύναμη και με έμαθε τα βασικά της πάλης (η πάλη ειναι εξαιρετικό άθλημα BTW). Γενικά όταν κάνεις κάτι και το αγαπάς θα το κάνεις πολύυυ καιρό.

 

Το σημαντικό είναι να ξεκινήσεις κάτι συνειδητοποιημένα με επίγνωση του γιατί μαθαίνεις αυτό που μαθαίνεις και ακόμα πιο σημαντικό ειναι ο Δασκαλος που πρέπει να είναι υπόδειγμα στα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα χρειάζονται 2.

Α) Μια πολεμική τέχνηγια όταν είσαι όρθιος, και

Β) μια για τεχνικές εδάφους.

Εγώ προτείνω kick box για το Α) αν έχεις και λίγο ύψος-ογκο και για Β) Brazilian jiujitsu.

 

Από το kickbox που έχω εμπειρία, εχει πολύ καλή φυσική κατάσταση, άμεσα χτυπήμητα, επαφή στην προπόνηση, και μαθαίνεις τα βασικά γρήγορα.

Καλός συνδυασμός. Αν και αυτός που ξέρει από τεχνικές εδάφους μάλλον δε θα κάτσει να παίξει κλωτσομπουνίδια σε μάχη δρόμου αλλά θα πάει κατευθείαν για μάχη εδάφους, όπου και καταλήγουν ούτως ή άλλως σχεδόν όλες οι μάχες...

 

Βέβαια αν στη πέσουν περισσότερα άτομα θα χρειαστείς το πρώτο κυρίως.

Χρήσιμες τέχνες που καλύπτουν και τις 2 περιπτώσεις (δλδ μάχη με έναν ή και περισσότερους αντιπάλους) είναι πιστεύω το Krav Maga, το παραδοσιακό Ju Jitsu, το sambo, το hapkido ή και το παγκράτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καράτε! Η πιο ωραια και πιο παρεξηγημενη πολεμικη τεχνη! κατα τη γνωμη μου...αν ψαξετε λιγο στο ιντερνετ θα δειτε τι πραγματικα ειναι το καρατε....και δεν ειναι ουτε αθλημα,ουτε αγωνες ουτε αυτο που κανει ο daniel-san :P Πιο συγκεκριμενα δειτε το shorin ryu karate και ισως και το goju ryu, τα οποια ειναι τα δυο βασικα συστηματα καρατε της Οκιναουα απο την οποια προηλθε το καρατε. Ανθρωποι 90 χρονων που ξεκινησαν στα 5 τους και συνεχιζουν ακομα εχουν απιστευτη ευκινησια και διαυγεια νου! Γενικα οι περισσοτερες παραδοσιακες πολεμικες τεχνες προσφερουν πολλα και δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη...το αποτελεσμα εξαρταται απο τον ασκουμενο και τον δασκαλο, θεληση και γνωση μονο χρειαζονται. Λιγο πολυ δεν υπαρχουν και απειροι τροποι να αμυνθεις ή να χτυ[ησεις καποιον , γι αυτο συνανταμε ομοιοτητες μεταξυ πολεμικων τεχνων.Θα μπορουσαμε να ξεχωρισουμε τρια ειδη!

 

* Μαχητικα αθληματα, οπως kickboxing,taekwondo (ετσι οπως εχει ευτελιστει σημερα, με λιγοστες εξαιρεσεις) κλπ που σου δινουν μια ιδεα απο μαχη γρηγορα αλλα κυριως γυμναζουν το σωμα μονο.

 

*Πολεμικες τεχνες, που χρειαζεται περισσοτερος χρονος και η ενασχοληση μπορει να κρατησει μια ζωη καθως κυριος στοχος ειναι η αυτοβελτιωση ειτε αυτη ειναι πνευματικη ειτε σωματικη. Φτιαχτηκαν για να σκοτωνουν στηην αρχη αλλα σε περιοδους ειρηνης δινεται και εμφαση στο πνευματικο κομματι. Πιο ενδιαφερουσες κατα τη γνωμη μου ειναι το οκιναβεζικο καρατε, jujutsu, wing chun και αλλα πολλα και ειναι ακρως αποτελεσματικες, αντιθετα με οτι λενε μερικοι, καθως εχουν δοκιμαστει σε πολυ πιο σκληρες εποχες και ακομα δοκιμαζονται.

 

* Συστηματα αυτοαμυνας, τα οποια ασχολουνται αποκλειστικα και μονο με αυτο που λεει το ονομα τους. Krav maga, systema κλπ ειναι μερικα. Μεγαλη εμφαση στην τεχνικη και στην εφαρμογη αυτης.Πολυ ενδιαφεροντα για καποιον που θελει μονο να μαθει να προστατευει τον εαυτο του.

 

Αν επρεπε να διαλεξω 5 θα ελεγα! shorin ryu karate,ιαπωνικο jujutsu, matayoshi kobudo, muay boran και wing chun. Τι γνωμη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη αποψη πηγαινα 4 χρονια karate shotokan και ειχα παρει και την μαυρη ζωνη επειδη το ξεκινησα μικρος παρατηρω οτι καποιες κινησεις μου εχουν μεινει αντανακλαστικα πχ ενω ειχαν περασει 4 χρονια που τα παρατησα στο στρατο ακινητοποιησα ενα στρατιωτη στο φυλακιο μου που ειχε επιτεθει σε αλλον και αν και ποιο ευσωμος τοτε ειχα την ταχυτητα που χρειαζοταν.Πιστευω το καρατε ειναι αρκετα καλο ,αλλα αν μπορουσα τωρα θα μαθαινα και wushu η kick boxing,αλλα τωρα λογω φορτου ζωης ισια ισια που γυμναζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

απο προσωπικη αποψη πηγαινα 4 χρονια karate shotokan και ειχα παρει και την μαυρη ζωνη επειδη το ξεκινησα μικρος παρατηρω οτι καποιες κινησεις μου εχουν μεινει αντανακλαστικα

Και εγώ μιά από τα ίδια φίλε. Έκανα 6 χρόνια καράτε και μου βγήκαν σε παρόμοια περίπτωση τεχνικές που δεν το πίστευα!

Τώρα κάνω kickboxing εδώ και 4 χρόνια...

-Το karate, όπως και το taekwondo είναι παρεξηγημένα για 2 λόγους:

1) Υπάρχουν πολλοί ΑΣΧΕΤΟΙ δάσκαλοι που σου μαθαίνουν ότι να ναι.

2) Βλέπεις κάτι πιτσιρικάδες 10-12 χρόνων με 2-3dan ο καθένας και ξενερώνεις...

Ένα καλό που είχε το karate που έκανα εγώ παλιότερα ήταν το ότι αν δεν έφτανες σε μιά ηλικία 17-18 μαύρη ζώνη ΔΕΝ έπερνες,όσο καλή τεχνική και αν είχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επρεπε να διαλεξω 5 θα ελεγα! shorin ryu karate,ιαπωνικο jujutsu, matayoshi kobudo, muay boran και wing chun. Τι γνωμη εχετε?

πολύ καλές οι απόψεις σου & συμφωνώ σε αρκετά. Τo shorin ryu karate απ'οσο έχω δει είναι εξαιρετικό, αλλά wing chun? Για να γίνεις καλός σε αυτό πρέπει να ασχολείσαι όλη μέρα απο τεσσάρων. Πολύ απαιτητική πολεμική τέχνη απο θέμα χρόνου. Για τις άλλες που αναφέρεις δεν τις γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μιά από τα ίδια φίλε. Έκανα 6 χρόνια καράτε και μου βγήκαν σε παρόμοια περίπτωση τεχνικές που δεν το πίστευα!

Τώρα κάνω kickboxing εδώ και 4 χρόνια...

-Το karate, όπως και το taekwondo είναι παρεξηγημένα για 2 λόγους:

1) Υπάρχουν πολλοί ΑΣΧΕΤΟΙ δάσκαλοι που σου μαθαίνουν ότι να ναι.

2) Βλέπεις κάτι πιτσιρικάδες 10-12 χρόνων με 2-3dan ο καθένας και ξενερώνεις...

Ένα καλό που είχε το karate που έκανα εγώ παλιότερα ήταν το ότι αν δεν έφτανες σε μιά ηλικία 17-18 μαύρη ζώνη ΔΕΝ έπερνες,όσο καλή τεχνική και αν είχες

Εσύ πως το βλέπεις το kickbox, σε σχέση με το καράτε, μιας που έχεις εμπειρία και στα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μιά από τα ίδια φίλε. Έκανα 6 χρόνια καράτε και μου βγήκαν σε παρόμοια περίπτωση τεχνικές που δεν το πίστευα!

Τώρα κάνω kickboxing εδώ και 4 χρόνια...

-Το karate, όπως και το taekwondo είναι παρεξηγημένα για 2 λόγους:

1) Υπάρχουν πολλοί ΑΣΧΕΤΟΙ δάσκαλοι που σου μαθαίνουν ότι να ναι.

2) Βλέπεις κάτι πιτσιρικάδες 10-12 χρόνων με 2-3dan ο καθένας και ξενερώνεις...

Ένα καλό που είχε το karate που έκανα εγώ παλιότερα ήταν το ότι αν δεν έφτανες σε μιά ηλικία 17-18 μαύρη ζώνη ΔΕΝ έπερνες,όσο καλή τεχνική και αν είχες

Με λίγο παραπάνω από 20 χρόνια στο Tae Kwon Do, επιβεβαιώνω τα γραφόμενά σου.

Πιο παλιά το TKD είχε αρχές, μάθαινες πολλά πράγματα.

Τώρα, όλοι το έχουν ρίξει στο αγωνιστικό και έχουν ξεχάσει την πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πως το βλέπεις το kickbox, σε σχέση με το καράτε, μιας που έχεις εμπειρία και στα 2?

Κοίτα παλιά που έκανα karate δεν ήθελα ούτε να ακούσω για kickboxing, τώρα που κάνω Kickboxing ούτε να ακούσω δεν θέλω για karate. Αν έχεις καλό δάσκαλο ότι και να κάνεις καλό είναι. Από τα δύο θα προτιμούσα το kickboxing,πιστεύω είναι πιο αποτελεσματικό και πιο γρήγορο να το μάθεις και πιο εύκολο να το εφαρμόσεις,αλλά τς κινήσεις που έχει το καράτε (χτυπήματα σε σημεία πίεσης, με τα δάχτυλα στα μάτια κτλ κτλ) δεν θα τα βρεις στο Kickboxing...που είναι πολύ χρήσιμα σε μάχη στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Χρήσιμες τέχνες που καλύπτουν και τις 2 περιπτώσεις (δλδ μάχη με έναν ή και περισσότερους αντιπάλους) είναι πιστεύω το Krav Maga, το παραδοσιακό Ju Jitsu, το sambo, το hapkido ή και το παγκράτιο.

To Krav Maga έχει περισσότερο τη λογική του "να απεμπλακώ όσο γρηγορότερα γίνεται και να φύγω" και αυτό ισχύει ακόμα και σε τεχνικές εδάφους. Σε λίγες περιπτώσεις θα κάτσεις να "τελειώσεις" τον αντίπαλο. Για αυτό άλλωστε και δεν υπάρχει αθλητική έκδοση της συγκεκριμένης τέχνης αυτοάμυνας.

 

Τα υπόλοιπα έχουν και λίγο τη λογική του αθλητισμού και μπορεί να σε ωθήσουν στο να μείνεις και να παλέψεις μέχρις εσχάτων, πράγμα που δεν είναι παντά καλό.

 

Για άμυνα απέναντι σε πολλαπλούς αντιπάλους νομίζω οτι καλύτερη επιλογή είναι μία εκ των Krav Maga, Sambo ή Brazilian Ju Jitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...