Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για άμυνα απέναντι σε πολλαπλούς αντιπάλους νομίζω οτι καλύτερη επιλογή είναι μία εκ των Krav Maga, Sambo ή Brazilian Ju Jitsu.

 

Η καλύτερη άμυνα είναι το τρέξιμο βασικά... αλλά BJJ από που κι ως που;

 

 

τα λέμε σε κανα χρόνο πάλι; :Ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για άμυνα απέναντι σε πολλαπλούς αντιπάλους νομίζω οτι καλύτερη επιλογή είναι μία εκ των Krav Maga, Sambo ή Brazilian Ju Jitsu.

 

εντάξει ρεσπεκτ στο Κραβ Μαγκα αλλα brazilian Ju Jitsu έναντι πολλαπλών αντιπάλων?? Δηλαδή θα κυλίεσαι στα πατώματα με άλλους 2-3 ??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άμυνα απέναντι σε πολλαπλούς αντιπάλους νομίζω οτι καλύτερη επιλογή είναι μία εκ των Krav Maga, Sambo ή Brazilian Ju Jitsu.

 

Καλά τα 2 πρώτα. Το BJJ πώς; Θα πνίγεις τον έναν και οι υπόλοιποι θα περιμένουν τη σειρά τους; Εγώ νομίζω πως το BJJ είναι το πιο ακατάλληλο για "δρόμο" καθώς δεν μαθαίνεις ούτε να χτυπάς, ούτε να δέχεσαι χτυπήματα. Ούτε το Muay Thai θεωρώ πως είναι ο,τι καλύτερο γιατί δεν μαθαίνεις αποκρούσεις παρά μόνο να χτυπάς και να φυλάγεσαι. Το καλύτερο, imo πάντα, για δρόμο και για πολλούς αντιπάλους είναι το καράτε. Επίσης το καράτε έχει την καλύτερη φιλοσοφία και αν έχεις σωστό δάσκαλο (εξαιρετικά δύσκολο), προοδεύεις, εκτός από σωματικά, πνευματικά.

For the record τα τελευταία 20 χρόνια, με μικρές παύσεις για σπουδές και στρατό, έχω ασχοληθεί με Okinawa Karate, Shito Ryu, street fighting και τα τελευταία 2 χρόνια με Muay Thai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Jiu Jitsu,όντως δεν κάνει για δρόμο. Όχι οι περισσότερες φασαρίες στον δρόμο δεν καταλήγουν στο πάτωμα όπως θέλουν μερικοί. Αν πέσεις στο πάτωμα σε φασαρία έξω την γ@μσες. Στο UFC και γενικά στους αγώνες στο κλουβί καταλήγουν στο έδαφος, στον δρόμο ΟΧΙ. Οπότε το JiuJitsu είναι ακατάλληλο. Αν θέλει να μάθει κάποιος κάτι "διαφορετικό" από τα κλασικά κλοτσομπουνίδια για δρόμο ας πάει να μάθει Aikido.

 

Εγώ για δρόμο προτείνω muay thai πάντως η πυγμαχία.

 

http://www.youtube.com/watch?v=aicHsMC6rxM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη άμυνα είναι το τρέξιμο βασικά... αλλά BJJ από που κι ως που;

 

 

τα λέμε σε κανα χρόνο πάλι; :Ρ

 

 

 

εντάξει ρεσπεκτ στο Κραβ Μαγκα αλλα brazilian Ju Jitsu έναντι πολλαπλών αντιπάλων?? Δηλαδή θα κυλίεσαι στα πατώματα με άλλους 2-3 ??

 

 

Καλά τα 2 πρώτα. Το BJJ πώς; Θα πνίγεις τον έναν και οι υπόλοιποι θα περιμένουν τη σειρά τους; Εγώ νομίζω πως το BJJ είναι το πιο ακατάλληλο για "δρόμο" καθώς δεν μαθαίνεις ούτε να χτυπάς, ούτε να δέχεσαι χτυπήματα. Ούτε το Muay Thai θεωρώ πως είναι ο,τι καλύτερο γιατί δεν μαθαίνεις αποκρούσεις παρά μόνο να χτυπάς και να φυλάγεσαι. Το καλύτερο, imo πάντα, για δρόμο και για πολλούς αντιπάλους είναι το καράτε. Επίσης το καράτε έχει την καλύτερη φιλοσοφία και αν έχεις σωστό δάσκαλο (εξαιρετικά δύσκολο), προοδεύεις, εκτός από σωματικά, πνευματικά.

For the record τα τελευταία 20 χρόνια, με μικρές παύσεις για σπουδές και στρατό, έχω ασχοληθεί με Okinawa Karate, Shito Ryu, street fighting και τα τελευταία 2 χρόνια με Muay Thai.

 

 

Έχετε δίκιο...

Χωρίς να έχω κοιτάξει και πολλά για BJJ, είχα σχηματίσει την εντύπωση οτι είναι κάτι ανάμεσα σε traditional ju jitsu και capoeira. Νομίζα οτι κάπου είχα δεί και κάτι σχετικά βιντεάκια με μαχητές BJJ έναντι πολλαπλών αντιπάλων αλλά προφανώς τα έχω μπερδέψει...

 

Καμιά άποψη για το Ρώσικο Systema υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Jiu Jitsu,όντως δεν κάνει για δρόμο. Όχι οι περισσότερες φασαρίες στον δρόμο δεν καταλήγουν στο πάτωμα όπως θέλουν μερικοί. Αν πέσεις στο πάτωμα σε φασαρία έξω την γ@μσες. Στο UFC και γενικά στους αγώνες στο κλουβί καταλήγουν στο έδαφος, στον δρόμο ΟΧΙ. Οπότε το JiuJitsu είναι ακατάλληλο. Αν θέλει να μάθει κάποιος κάτι "διαφορετικό" από τα κλασικά κλοτσομπουνίδια για δρόμο ας πάει να μάθει Aikido.

 

Για αυτοάμυνα απέναντι σε έναν, νομίζω το παραδοσιακό ju jitsu είναι απ τις πιο αποτελεσματικές τέχνες που υπάρχουν. Το Aikido έχει παρόμοια φιλοσοφία, αν δε κάνω λάθος ξεκίνησε και ως παρακλάδι του ju jitsu.

Το βραζιλιάνικο σίγουρα σε περιορίζει αν ο άλλος σου κάνει καρατιές από απόσταση, αλλά απ τη στιγμή που βρεθείς σε μάχη επαφής έχεις το πάνω χέρι και αν το κατέχεις, ο αντίπαλος σου απλά δεν έχει ελπίδα...

 

Ενα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι το BJJ είναι απ τις λίγες τέχνες όπου μπορούν οι τεχνικές να δοκιμαστούν στο 100% της αποδοτικότητας τους στη προπόνηση. Αντίθετα, σε τέχνες που βασίζονται σε χτυπήματα - λόγω της επικινδυνότητας του να χτυπάς τον άλλο με το 100% της δύναμης σου, χωρίς γάντια, κράνη κλπ - δε μπορείς ποτέ να δοκιμάσεις τη πραγματική αποτελεσματικότητα της τέχνης στη προπόνηση, οπότε μπορεί να σου δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις και να την πατήσεις στο δρόμο...

 

Παραθέτω κι ένα ενδιαφέρον Source.png Πηγή: http://www.samharris.org/blog/item/the-pleasures-of-drowning">άρθρο του Sam Harris πάνω σε αυτό το θέμα, αν και νευροεπιστήμονας, ασχολείται και με πολεμικές τέχνες/ αυτοάμυνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδιά να ρωτήσω κατι για οσους ξέρουν γιατι οσο και να εχω ψάξει δεν εχω βρει ξεκάθαρη απάντηση.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαζι με εναν φίλο kickboxing (δεν εχω προηγούμενη εμπειρία με πολεμικές / μαχητικές τέχνες κτλπ) , για να βελτιώση την φυσική μου κατάσταση και γενικότερα για άθληση να ξεσαπισω λιγο , το θέμα ειναι οτι φοράω γυαλιά (μυωπία) οποτε σε αυτην την περίπτωση τι γίνεται ? εκτος των φακών επαφής που δεν τους μπορώ (αλλα και οι φακοί δεν ξέρω αν τους χρησιμοποιούν στις πολεμικές / μαχητικές τέχνες).

 

Οποιος εχει προηγούμενη εμπειρία / ξέρει η τυχάινει να φοράει και γυαλιά ας πει τι ισχύει η τι θα μπορούσα να κανω

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κατι για οσους ξέρουν γιατι οσο και να εχω ψάξει δεν εχω βρει ξεκάθαρη απάντηση.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαζι με εναν φίλο kickboxing (δεν εχω προηγούμενη εμπειρία με πολεμικές / μαχητικές τέχνες κτλπ) , για να βελτιώση την φυσική μου κατάσταση και γενικότερα για άθληση να ξεσαπισω λιγο , το θέμα ειναι οτι φοράω γυαλιά (μυωπία) οποτε σε αυτην την περίπτωση τι γίνεται ? εκτος των φακών επαφής που δεν τους μπορώ (αλλα και οι φακοί δεν ξέρω αν τους χρησιμοποιούν στις πολεμικές / μαχητικές τέχνες).

 

Οποιος εχει προηγούμενη εμπειρία / ξέρει η τυχάινει να φοράει και γυαλιά ας πει τι ισχύει η τι θα μπορούσα να κανω

 

Ευχαριστώ :)

 

δυστυχως οι φακοι επαφης ειναι μονοδρομος εκτος αν εχεις πολυ μικρη μυωπια και την παλευεις και χωρις γυαλια. νομιζω μεχρι 5 βαθμους παλευεται χωρις γυαλια αν εχεις καλη οπτικη οξειτητα, απο εκει και πανω φακοι. ειναι μεγαλη αισθηση ελευθεριας οι φακοι. ουτε κι εγω την παλευω πολλες φορες γι αυτο εχω παντα μαζι μου τεχνητα δακρυα για να βαζω ανα μια ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...