Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 9 μήνες μετά...
  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους παιδιά, ήρθε λοιπόν ο καιρός που θέλω να αρχίσω κάποια πολεμική τέχνη (αμυντική για μένα). Ο λόγος είναι πως το θέλω για αυτοάμυνα, αν μου την πέσει ξερω γω κανείς (και είναι άοπλος φυσικά) και δεν μπορώ να τρέξω γιατί, να γνωρίζω πως να αμυνθώ για να τον αποφύγω. Δεν θέλω να γίνω και εξπερ αλλά να ξέρω τουλάχιστον τα βασικά, να μην κάτσω σαν παγοβουνο να τις φάω. Είμαι ανάμεσα στα εξής, τακεβοντο, καρατε, πάλη και κραβ μαγκα. Για το τελευταίο δεν ξερω τόσο, είχα κάνει πριν 2 χρόνια κικ μπόξινγκ και μου φάνηκε καπως βαρυ πράγμα, οπότε το κραβ θα είναι παρεμφερές.

 

Σε περίπτωση που καποιος γνωρίζω επι του θέματος, ας κανει ενα καλό να απαντήσει. Αν ακόμα ξέρετε και σχολές σε περιοχές Ν. Ιωνία, Πατήσια, Ν. Φιλαδέλφια, Γαλάτσι, θα με βοηθούσατε. Έχω ψάξει φυσικά, αλλά δεν υπάρχουν και ολες οι σχολές online.

 

Ελπίζω για κάποια απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω κάνει 3 χρονια tae kwon do 3 χρονια πυγμαχια και κράβ μαγκα 2 χρονια. Το σταματησα για λιγο το κραβ μαγκα αλλα λογω του οτι ηρθα επαρχια και δεν εχει σχολη και βαριέμαι να πάω καράτε απλο. Δεν ξερω ομως θα δω δεν μπορω να κάθομαι άπραγος.

 

Το κραβ μαγκα ειναι ωραιο συστημα παντως θα στο συνιστουσα. Αλλα να προσέχεις να πάρεις σπασουάρ γιατι πέφτει ξύλο και δεν έχει θώρακες εκει αναλογα και τη σχολη που θα πας βεβαια. Εχει πολυ ένταση πέφταμε για κάμψεις και σηκωνομασταν να κάνουμε άμυνα σε γροθιες κλοτσιες κτλπ. Καλα πυγμαχια αμα δεν έχεις κοτσια και οτι θα φάς αρκετο ξύλο (πολυ περισσοτερο απο το κραβ μαγκα) μην το σκεφτεις κάν.

 

Το tae kwon do ειναι για πιτσιρικια δεν ειναι για να αμυνθεις στο δρομο σε επιθεση με μαχαιρια και άλλα τέτοια συστηματα έχει το κράβ.

 

Σωστα το σκέφτεσαι για τις πολεμικές τέχνες πάντως ειναι για λογους γυμναστικης και άμυνας. Αρκει να ξέρεις πως θα κτυπήσεις τον άλλον γιατι αν τον σκοτώσεις θα πάς φυλακή. Δεν μπορεις να ισχυριστεις λογους άμυνας. Δεν σε καλυπτει ο νομος πλεον μονο αν ο άλλος σε στοχεύει με όπλο. Που εκει θες και εσυ όπλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταβερνοξυλο. Το καλυτερο. Αμα ψηθει φαση για ξυλο ριχνεις κανα δυο ψαγμένα μπινελικια, σηκωνεις τα μανικια και πλησιαζεις τον αλλον αργα και σταθερά. Αν εχει φιλοτιμο θα κανει πισω. Αλλιως κλεισε τα ματια και βαρα μπουνιες κλωτσιες οπου βρεις .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταβερνοξυλο. Το καλυτερο. Αμα ψηθει φαση για ξυλο ριχνεις κανα δυο ψαγμένα μπινελικια, σηκωνεις τα μανικια και πλησιαζεις τον αλλον αργα και σταθερά. Αν εχει φιλοτιμο θα κανει πισω. Αλλιως κλεισε τα ματια και βαρα μπουνιες κλωτσιες οπου βρεις .

 

Φιλε μου καλο ειναι να μην πλησιάζεις άτομα που δεν γνωριζεις γιατι μπορει να κατέβει το ρολο πριν προλάβεις να κλεισεις τα μάτια απο μονος σου. :cry:

 

Ο άλλος θα το εκλάβει οτι πάς να επιτεθεις. Ειναι ο σημαντικοτερος κανονας να μην αφηνεις κανεναν να σε πλησιάσει ενω πρωτυτερα εχει εκδηλωσει επιθετικη συμπεριφορα.Μια φορα ειχα κατσει μπροστα σε ενα καυγα αλλα ο τυπος εκανε το λάθος να τον αφησει να πλησιασει οποτε έφαγε την κουτουλια και σωριάστηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έκανα πολεμικές τέχνες πριν πολλά χρόνια που ήμουν πορωμένος. Έχω περάσει από δύο σχολές Ταε Κβο Ντο, τρεις Kung Fu, Κικ Μποξινγκ, ΜΜΑ και Φιλιπινέζικα συν άπειρο ψάξιμο.

 

Δεν υπάρχουν αμυντικές τέχνες, αυτός είναι ένας όρος μάρκετινγκ. Αν θέλεις να μάθεις αυτοάμυνα, θέλεις να μάθεις να παίζεις ξύλο σε περίπτωση που χρειαστεί να αμυνθείς. 

 

Θα σε συμβούλευα να αποφεύγεις όλες τις "παραδοσιακές" σχολές καθώς δεν θα μάθεις σχεδόν τίποτα χρήσιμο σε αυτές. Οτιδήποτε λέει Καράτε, Ταεκβοντο, Κουνγκ Φου, Αικίντο κλπ μείνε μακρυά. Σχεδόν τίποτα από αυτά που κάνουν δεν λειτουργούν στην πραγματική ζωή και αν είναι να καταλήξεις σε κάποιο μαχητικό άθλημα βασισμένο σε παραδοσιακές τέχνες, πχ Καράτε καλύτερα να αφιερώσεις τον χρόνο σου σε αυτά που σου προτείνω παρακάτω.

 

Αυτό σε αφήνει με διάφορα μαχητικά αθλήματα που θα σε διδάξουν να παλεύεις με ρεαλιστικές και πρακτικές τεχνικές, να χτυπάς και να δέχεσαι χτυπήματα, να ενεργείς κάτω από πίεση, και να ανεβάσεις την φυσική σου κατάσταση σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Αν βρεις κάποια καλή σχολή ΜΜΑ, που θα σε καλύψει για όρθια μάχη και έδαφος, θα μάθεις αυτά που χρειάζεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έκανα πολεμικές τέχνες πριν πολλά χρόνια που ήμουν πορωμένος. Έχω περάσει από δύο σχολές Ταε Κβο Ντο, τρεις Kung Fu, Κικ Μποξινγκ, ΜΜΑ και Φιλιπινέζικα συν άπειρο ψάξιμο.

 

Δεν υπάρχουν αμυντικές τέχνες, αυτός είναι ένας όρος μάρκετινγκ. Αν θέλεις να μάθεις αυτοάμυνα, θέλεις να μάθεις να παίζεις ξύλο σε περίπτωση που χρειαστεί να αμυνθείς.

 

Θα σε συμβούλευα να αποφεύγεις όλες τις "παραδοσιακές" σχολές καθώς δεν θα μάθεις σχεδόν τίποτα χρήσιμο σε αυτές. Οτιδήποτε λέει Καράτε, Ταεκβοντο, Κουνγκ Φου, Αικίντο κλπ μείνει μακρυά. Σχεδόν τίποτα από αυτά που κάνουν δεν λειτουργούν στην πραγματική ζωή και αν είναι να καταλήξεις σε κάποιο μαχητικό άθλημα βασισμένο σε παραδοσιακές τέχνες, πχ Καράτε καλύτερα να αφιερώσεις τον χρόνο σου σε αυτά που σου προτείνω παρακάτω.

 

Αυτό σε αφήνει με διάφορα μαχητικά αθλήματα που θα σε διδάξουν να παλεύεις με ρεαλιστικές και πρακτικές τεχνικές, να χτυπάς και να δέχεσαι χτυπήματα, να ενεργείς κάτω από πίεση, και να ανεβάσεις την φυσική σου κατάσταση σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Αν βρεις κάποια καλή σχολή ΜΜΑ, που θα σε καλύψει για όρθια μάχη και έδαφος, θα μάθεις αυτά που χρειάζεσαι.

Μόλις μηδένισες καταξιωμένες πολεμικές τέχνες πολλές απο τις οποίες αιώνες τώρα. :)

 

(τον κυριότερο ρόλο για να μάθεις παίζει ο δάσκαλος και όχι η ίδια η πολεμική τέχνη. Ατάκα Bruce Lee ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μηδένισες καταξιωμένες πολεμικές τέχνες πολλές απο τις οποίες αιώνες τώρα. :)

 

Σηκώνει μεγάλη συζήτηση αυτό, αλλά υπάρχουν πολλοί σοβαροί λόγοι που οι "παραδοσιακές" πολεμικές τέχνες σήμερα δεν είναι μάχιμες και πολλές φορές είναι εντελώς για τα πανηγύρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνει μεγάλη συζήτηση αυτό, αλλά υπάρχουν πολλοί σοβαροί λόγοι που οι "παραδοσιακές" πολεμικές τέχνες σήμερα δεν είναι μάχιμες και πολλές φορές είναι εντελώς για τα πανηγύρια.

Ναι, οι δασκάλοι - ζογκλέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι "παραδοσιακές" πολεμικές τέχνες σήμερα δεν είναι μάχιμες και πολλές φορές είναι εντελώς για τα πανηγύρια. 

αληθεια; ειχα ακουσει πως αν ξερεις καρατε πχ, εχεις μεγαλο πλεονεκτημα να αμυνθεις για τον εαυτο σου και να του τις βρεξεις. Αν ειναι για τα πανηγυρια, γιατι ειναι τοσο διαδεδομένες;

 

Οπως εγραψα ειχα παει για κικ μποξινγκ παλια και μου φανηκε αγριο πράγμα ρε παιδιά, γι'αυτό συμπεριέλαβα και ταεκβοντο, καρατε. Για ελληνορωμαϊκη παλη τι λετε;

 

Τζούντο;

δεν το εχω ψαξει να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...