Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερη ως προς τι; Το BJJ είναι γενικώς μια πολύ όμορφη τέχνη και ίσως ότι πιο αποδοτικό υπάρχει από τη στιγμή που μια μάχη καταλήξει στο πάτωμα. Το θέμα είναι για τις άλλες περιπτώσεις τι εφόδια σου δίνει η τέχνη αυτή;

Για αυτό κι εγώ νωρίτερα πρότεινα το παραδοσιακό Ju-jitsu που είναι μια πολύ πλήρης τέχνη αυτοάμυνας.

 

Το BJJ θα της δώσει τα εφόδια που θα χρειαστεί για να αποφύγει το είδος μάχης που δεν την παίρνει να κάνει, δηλαδή ανταλλαγή χτυπημάτων ενάντια σε έναν άντρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α ωραια αυτα. Μπορεις να πας να βγαζεις τα απωθημενα σου κιολας :P

 

ή να βγάλει ο άλλος τα απωθημένα του σε σένα :P (ok εσένα άμα σε δουν φτερό στον άνεμο μπορεί εν τέλει να τη γλυτώσεις :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να μάθεις σε οποιαδήποτε πολεμική τέχνη είναι πως να πέφτεις σωστά.

 

+1. Όταν έκανα παλιά παλιά grappling, μας είχαν πει ότι το να μάθουμε πώς να πέφτουμε είναι αρκετά σημαντικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Για γυναικες ποια ειναι καλη πολεμικη τεχνη; Φανταζομαι μια που επικεντρωνεται στην τεχνικη απ'ο,τι στη μυικη δυναμη.</p>

 

Για πολεμική τέχνη δεν ξέρω. Για αυτοάμυνα πάντως Krav Maga. Εμένα με βοήθησε απίστευτα να φτιάξω την ψυχολογία μου, να αποκτήσω ψυχραιμία και τελικά μου χρειάστηκε και για αντιμετώπιση stalker πρώην μου.

 

Προειδοποίηση: θα αποκτάς μελανιές όμως και οι προπονήσεις είναι ζόρικες. Αν είσαι τελείως αγύμναστη θα τα βρεις σκούρα στην αρχή κυρίως στο ζέσταμα. Αλλά μην τα παρατήσεις, λίγο λίγο το σώμα δυναμώνει κ συνηθίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτοάμυνα στις γυναίκες δεν είναι καλό το Bjj γιατί δεν θέλεις να βρεθείς στο έδαφος, διότι αυτός που θα σου επιτεθεί παίζει να μην είναι μόνος του. Κατά συνέπεια αμέσως εγκλωβίζεσαι σε μια δυσάρεστη κατάσταση. Το καλύτερο θα ήταν μια πολεμική τέχνη-μέθοδος αυτοάμυνας-δυναμικό άθλημα, με την οποία θα κάνεις τη μεγαλύτερη δυνατή ζημία σε ελάχιστο διάστημα, για να κερδίσεις ένα πλεονέκτημα έστω 2-5 δευτερολέπτων ώστε να τρέξεις και να σωθεις.

 

Για να μην παρεξηγηθώ ΛΑΤΡΕΥΩ Bjj! Είναι ένα σκάκι με πιόνια το ανθρώπινο σώμα. Σου δημιουργεί τρομερή φυσική κατάσταση και ευλυγισία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε πολεμική τέχνη έχει τα προτερήματά της. Δεν θα αναλύσω ποια είναι η καλύτερη σε θέματα αυτοάμυνας στο dojo ή στο δρόμο γιατί απλά κάτι τέτοιο δεν υφίσταται! Καμία πολεμική τέχνη δεν υπερτερεί της άλλης. Ολές αυτές οι τέχνες δημιουργήθηκαν σε ένα μακρινό παρελθόν οπότε οι άνθρωποι δεν είχαν πρόσβαση σε όπλα μαζικής καταστροφής. Ολες οι πολεμικές τέχνες κατά τη δημιουργία τους είχαν ως σκοπό την εκγύμναση  σώματος και πνέυματος ταυτόχρονα, γιατί οι ανατολικοί λαοί (όπως βέβαια και οι αρχαίο πρόγονόι μας) πίστευαν ότι αυτά τα δύο πρέπει να συνυπάρχουν και να "συνταξιδέυουν".

Ο καθένας μας πρέπει να δοκιμάσει τι του ταιριάζει, βάσει δικών του "θέλω" και να αποφασίσει. Ο σωματότυπος δεν παίζει ρόλο, αρκεί ο ασκούμενος να το θέλει! Δυστυχώς στην εποχή μας οι περισσότερες πολεμικές τέχνες έχουν γίνει "προϊόντα" και στον ίδιο ρυθμό παίζουν και πολλοί "δάσκαλοι".

Έτσι έχει χαθεί και η πραγματική ουσία της κάθε πολεμικής τέχνης. Σημαντικό λοιπόν δεν είναι μόνο να βρεις την πολεμική τέχνη που σου ταιριάζει αλλά και τον σωστό δάσκαλο (δεν είναι εύκολο, πιστέψτε με γιατί όλοι την έχου δει δάσκαλοι - θυμάστε το σχολείο; πόσοι από τους δασκάλους-καθηγητές ήταν πραγματικά δάσκαλοι; ελάχιστοι).

Τέλος, στο θέμα της αυτοάμυνας όλες οι πολεμικές τέχνες είναι καλές, αλλά είπαμε, ο σωστός δάσκαλος θα σε μάθει να αποφέυγεις τις συγκρούσεις πριν αυτές ξεκινήσουν (αυτό είναι και το πιο ασφαλές για τον εαυτό μας) και όχι πως να τις αντιμετωπίζεις όταν έχουν ήδη  ξεκινήσει. Εξάλλου στο δρόμο δεν ξέρεις τι κουβαλάει- γνώριζει ο άλλος.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δίνει ελπίδες αυτό. Το μόνο καλό είναι ότι έχω νεύρο και παρολο που είμαι σαπια οοοταν εκανα καποιο αθλημα παλια ειχα εκρηξεις αδρεναλινης. Ισως μπορω να βασιστω σ'αυτα αν βρω την καταλληλη πολεμικη τεχνη.

 

Α ωραια αυτα. Μπορεις να πας να βγαζεις τα απωθημενα σου κιολας :P

 

Εννοειται οτι τα έχουν αυτα οι πολεμικές τέχνες , απλα θέλεις ενα σπασουάρ για τους άντρες και να καλυπτεσαι με την ασπιδα πχ στις χαμηλές κλοτσιές μη σε βρει καμια στο γονατο έχει και χαμηλά κτυπηματα το κραβ μαγκά. Στο ταε κβο ντο σκεψου οταν παιζαμε θωρακες και ημουν μικρος με ειχε βρει ενα λακτισμα στο θωρακα και μου ειχε κοψει την αναπνοη ηρθε ο δάσκαλος με έπιασε μου έβγαλε το θωρακα και με έβαλε ξαπλα κάτω. Που τωρα στο ταε κβο ντο ... που δεν ειναι και τοσο βιαιο άθλημα. Μετά πηγα στη πυγμαχια :D Παντου μπορει να κτυπήσεις λιγο. Εντάξει το συγκεκριμενο βεβαια ηταν εξαιρεση ηταν και ο άλλος λιγο τρομπας γιατι του ειχα πει πιο σιγά και δεν ακουσε.

Τέλος, στο θέμα της αυτοάμυνας όλες οι πολεμικές τέχνες είναι καλές, αλλά είπαμε, ο σωστός δάσκαλος θα σε μάθει να αποφέυγεις τις συγκρούσεις πριν αυτές ξεκινήσουν (αυτό είναι και το πιο ασφαλές για τον εαυτό μας) και όχι πως να τις αντιμετωπίζεις όταν έχουν ήδη  ξεκινήσει. Εξάλλου στο δρόμο δεν ξέρεις τι κουβαλάει- γνώριζει ο άλλος.

 

Ακριβως! Και δεν ειναι μονο αυτο πες οτι εισαι εσυ σε θέση ισχυος γιατι κακα τα ψέμματα κάποιος που γυμνάζεται εντατικά ειναι σε καλύτερη θεση ισχυος απο έναν που δεν γυμνάζεται εγω πχ μέχρι και το Δεκεμβριο κυκλοφορουσα με κοντομάνικο με βλέπανε και μου λέγανε καλα δεν κρυώνεις? έχει καλυτερες αναπνοές , μπορει να ανεβάσει παλμούς χωρις να νιώσει οτι θα μείνει μπορει να τρέξει γενικα έχει καλυτερη φυσικη κατασταση απο έναν που απλα του ηρθε να βγει μια μέρα να κάνει τον νταή ή ειναι της λογικής "Ελληνικο βρωμόξυλο ..." τα χουμε ακουσει και αυτα... τελοςπαντων ο καθενας με τη τρέλα του το θεμα ειναι εσυ μην τον κτυπήσεις ακομα και αν σε προκαλέσει γιατι μετά θα μπλέξεις.

 

Για μενα ειδικά κάποια κτυπηματα στο κραβ μαγκα ειναι τελειως απαγορευτικα και ειναι μονο αμα απειλειται η ζωη σου σε αποστολή στο Ιράκ ας πούμε. :D Δεν ειναι να τα κάνεις σε καθημερινούς καυγάδες... να αποφυγεις μια γριοθιά ναι και να γυρισεις εσυ μια σφαλιάρα ας πουμε αλλα ως εκεί. Κλοτσια στη κλιδωση στο γονατο θα του κοψεις το ποδι του αλλουνού θα του κανεις ζημια. ή κτυπημα στο λαιμο? δε γινονται αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα στο φόρουμ .Είδα πως υπάρχει ενδιαφέρον για την πολεμική τέχνη του wing chun και μαλιστα για περιοχές ανω Γλυφάδα και Αργυρούπολη. Προσφέρω δωρεάν μάθημα γνωριμίας ο χώρος μου είναι στην Ανω Γλυφάδα και αναλαμβάνω μόνο ιδιαίτερα. Το wing chun ειναι το βασικό αλλά όχι το μοναδικό στυλ kung fu το οποίο εξασκώ τα τελευταία 15 έτη. Πολύ ευχαρίστως μπορώ να απαντήσω σε όλες τις απορίες σχετικα με την τέχνη ή την προσσεγγισή της στην αυτοάμυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδες το krav maga αξιζει να το σκεφτομαι στο πισω μερος του μυαλου μου να το ξεκινησω ή τσαμπα κοπος?

επισης υπαρχει περιπτωση καποιος να τραυματιστει στη προπονηση?

τελικα μηπως ειναι καλυτερα να ασχολουμαι μονο με γυμναστηριο να δυναμωνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες το krav maga αξιζει να το σκεφτομαι στο πισω μερος του μυαλου μου να το ξεκινησω ή τσαμπα κοπος?

επισης υπαρχει περιπτωση καποιος να τραυματιστει στη προπονηση?

τελικα μηπως ειναι καλυτερα να ασχολουμαι μονο με γυμναστηριο να δυναμωνω?

 

Μην το παίρνεις τόσο σοβαρά. Άμα σου αρέσει σαν ιδέα τράβα κάνε. Αυταπάτες να μην έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>παιδες το krav maga αξιζει να το σκεφτομαι στο πισω μερος του μυαλου μου να το ξεκινησω ή τσαμπα κοπος?</p>

<p>επισης υπαρχει περιπτωση καποιος να τραυματιστει στη προπονηση?</p>

<p>τελικα μηπως ειναι καλυτερα να ασχολουμαι μονο με γυμναστηριο να δυναμωνω?</p>

 

Θα μαζεύεις αρκετές μελανιές κυρίως στα χέρια. Αλλά θα συνηθίσεις. Επίσης, η προπόνηση δεν είναι χαλαρή, μέχρι και το ζέσταμα ζόρικο είναι (ειδικά αν μιλάμε για κάποιον εντελώς αγύμναστο). Εμένα μου άρεσε πολύ το Krav :) πήγαινε σε μια δυο προπονήσεις δοκιμαστικά και αν δεν σ'αρέσει δεν γράφεσαι στο τμήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μαζεύεις αρκετές μελανιές κυρίως στα χέρια. Αλλά θα συνηθίσεις. Επίσης, η προπόνηση δεν είναι χαλαρή, μέχρι και το ζέσταμα ζόρικο είναι (ειδικά αν μιλάμε για κάποιον εντελώς αγύμναστο). Εμένα μου άρεσε πολύ το Krav :) πήγαινε σε μια δυο προπονήσεις δοκιμαστικά και αν δεν σ'αρέσει δεν γράφεσαι στο τμήμα.

εσυ κανεις κυριως krav μη τυχον και χρειαστει στο δρομο ή γενικα να αμυνθεις?

αυτη η ιδεα δε μας κανει τελικα ανασφαλεις οταν περπαταμε εξω?

Μην το παίρνεις τόσο σοβαρά. Άμα σου αρέσει σαν ιδέα τράβα κάνε. Αυταπάτες να μην έχεις...

τι εννοεις ακριβως με τις αυταπατες δε μαθαινεις κατι ιδιαιτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πεις ότι εισαι έτοιμος να τα βάλεις στο δρομο με κάποιον ληστή ή κάποιον άλλο θα πρέπει να κανεις προπονηση ένα σημαντικο χρονικο διάστημα 2-3 χρονια. Θα μάθεις κάποιες τεχνικες που θα σου μεινουν. Οι μελανιές που λεει είναι στην προπονηση γιατι εκει πχ όταν πας να ριξεις μια γροθια 360 μοιρες όπως την ονομάζουν στο Κραβ ο άλλος θα σου κάνει άμυνα με το κοκκαλο του χεριου που θα ακουμπησει στο δικο σου χέρι και πονάει αυτό.

 

Μπορεις να τραυματιστείς αμα δεν προσέξεις ναι όπως και σε κάθε προπονηση αρκει να μην ειαι βοδι και το ζευγαρι σου πχ στις χαμηλες κλοτσιες στο γονατο μπαινει μπροστά η ασπιδα μην σε βρει χωρις ασπιδα και σου κοψει κανα ποδι που λεει ο λογος!

 

Μικρος ειχα κανει για κάποια χρονια και tae kwon do οπου ειχα φτασει μέχρι την μαυρη και θυμαμαι ηταν ενας βλακας ο οποιος βαρουσε δυνατα και του ειχα πει να δινει πιο σιγά σε κάποια φαση σε ένα μπάλτουμ τσάγκι με βρηκε στο θώρακα καλά και μου έκοψε την αναπνοη για ποτε έπεσα στο εδαφος και ηρθε αμεσα ο δάσκαλος να μου βγάλει το θωρακα ουτε που το καταλαβα.

 

Η καλυτερη γυμναστικη για μενα είναι 2 φορές την εβδομάδα γυμναστηριο και 2 φορές πολεμική τέχνη. Για να εισαι κάπως πιο ολοκληρωμένος. Και αμα εχεις και άλλη μια φορα χρονο πηγαινε για ποδηλατο. Βαρια 5 φορές την εβδομάδα τις άλλες μέρες μονο ύπνο και ξεκουραση.

 

ΥΓ Αμα πας κραβ μαγκα παρε οπωσδήποτε σπασουάρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...