Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια εδω και καποιον καιρο οταν παιζω πολλα κιλα με πιανει ενας μεγαλος μυικος πονος στο εσωτερικο των αγκωνων στις κλειδωσεις!

 

Το παθαινω κυριως στις ασκησεις πλατης εμπροσθολαιμιες κλπ!

Ο γυμναστης επεμενε να τεντωνω παντα τα χερια στις ασκησεις πλατης παιζει να εχει ευθυνη αυτο?

 

Ο πονος ειναι μεγαλος κατα τα διαλειματα αναμεσα στα σετ πιο πολυ απο οτι κατα την διαρκεια της ασκησης...

 

Καθε φορα αχρηστευονται τα χερια την μερα της πλατης κ πανε κ οι επομενες μερες χαμενες μια και δεν την πολυ παλευω

 

Εχει καποιος παρομοιο προβλημα?

 

Καλο θα ηταν να κανεις ενα μεγαλο διαλειμμα ( 15 μερες + ) να ξεκουραστεις . Θα εχεις ζορισει αρκετα τους αγκωνες . Το καλυτερο θα ηταν θα ειναι απο κουραση αυτοι οι πονοι . Μερικες φορες ομως ειναι προαγγελος τενοντιτιδας ( αν καταλαβα καλα το τυπο του πονου ) .

Γνωμη μου ειναι να μην τους κουρασεις αλλο και καλο ειναι να πας σε γιατρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Kαλησπερα παιδια εδω και καποιον καιρο οταν παιζω πολλα κιλα με πιανει ενας μεγαλος μυικος πονος στο εσωτερικο των αγκωνων στις κλειδωσεις!

 

Το παθαινω κυριως στις ασκησεις πλατης εμπροσθολαιμιες κλπ!

Ο γυμναστης επεμενε να τεντωνω παντα τα χερια στις ασκησεις πλατης παιζει να εχει ευθυνη αυτο?

 

Οι ασκήσεις πρέπει να γίνονται στο 95% την κίνησης, άρα δεν πρέπει να τεντώνεις τα χέρια σου. Κατέβασε επίσης τα κιλά. Αν οι μυς δεν αντέχουν το φορτίο το βάρος πέφτει στις κλειδώσεις. Πάνω απ όλα σωστή τεχνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιταχτε εκανα διαλειμμα 15-17 ημερων( για να μου φυγει τελειως) που αρχισα φετος το gym αλλα μπηκα λιγο αποτομα γιατι ηθελαν να μπω στο προγραμμα δυναμης που ειχα.

Btw αυτο το προβλημα το εχω εδω και μηνες...αλλα επειδη δεν ειναι σταθερο δεν του εχω δωσει την πρεπουσα σημασια.

 

Σιγουρα θα παω σε αθληατρο ή ορθοπεδικο αυτη την βδομαδα...

 

Και εγω τενοντιτιδα ψηλιαζομαι:(

I know θα σταματησω τα πολλα κιλα μεχρι να γινω εντελως καλα...

 

Γνωριζει καποιος αν η τενοντιτιδα αν σου βγει μια φορα και την ξεπερασεις με θεραπεια...θα σου βγαινει παντα οταν θα το ζοριζεσαι πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα ξέχνα το γυμναστήριο για μερικούς μήνες φίλε. Μέχρι να γίνεις εντελώς καλά και αν γίνεις εντελώς καλά χωρίς ενοχλήσεις κτλπ.. Και τόσους μήνες αυτό ο πόνος που πηγαινοερχόταν δεν σε έβαλε σε σκέψεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα θα συμβουλευτω σιγουρα γιατρο για το τι θα κανω απο εκει και περα δεν νομιζω να αντεξω μηνες χωρις gym γιατι θα παω μαμησετα ψυχολογικα(κανα μηνα το δεχομαι και να μπω πολυ πολυ χαλαρα μετα) απο εκει κ περα οταν παιζεις παρα πολλα κιλα λες λογικο ειναι να κουραζεσαι κ να βγαινουν πονακια...

 

Δεν με πιανε καθε φορα που πηγαινα αλλα μια στο τοσο...και παντα στις ασκησεις πλατης οταν το ζοριζα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εκει κ περα οταν παιζεις παρα πολλα κιλα λες λογικο ειναι να κουραζεσαι κ να βγαινουν πονακια...

 

Τα πονάκια βγαίνουν όταν παίζει με πολλά κιλά και δεν μπορείς να τα βγάλεις. Δεν

είναι σε καμία περίπτωση λογικό.. Θα το ξαναπώ: Πάνω απ όλα σωστή τεχνική! για να μην έχεις και χειρότερα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πονάκια βγαίνουν όταν παίζει με πολλά κιλά και δεν μπορείς να τα βγάλεις. Δεν

είναι σε καμία περίπτωση λογικό.. Θα το ξαναπώ: Πάνω απ όλα σωστή τεχνική! για να μην έχεις και χειρότερα μετά.

 

Φιλε φυσικα δεν εχει νοημα να τα κανεις λαθος χαρη των κιλων και σου εξηγω η τεχνικη απο γυμναστη ειναι κ οχι εναν παιρνω απο πολλους αποψεις μονο και μονο για να ειμαι 100% οτι κανω κατι σωστα:-) (και ναι ολοι ηταν συμφωνοι οτι το μυστικο της τεχνικης οταν κανεις πλατη ηταν να τεντωνουν τα χερια (και το 95% που ειπες ειναι σχεδον τεντωμενα)

 

Απο οτι καταλαβα ο τραυματισμος απο μια βλακεια που ειχα κανει εκτος gym και η κοπωση δημιουρησαν μαλλον την τενοντιτιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος αν η τενοντιτιδα αν σου βγει μια φορα και την ξεπερασεις με θεραπεια...θα σου βγαινει παντα οταν θα το ζοριζεσαι πολυ?

 

Εξαρτάται την σοβαρότητα της τενοντίτιδας , Ενα τέτοιο πρόβλημα χρονίζει γιατί οι τένοντες ως βιολογικά υλικά επουλώνοται πιο δύσκολα και σε ορισμένες περιπτώσεις (βάση ηλικίας περισσότερο αλλά και επιμονής στην υπερ-χρηση) δεν επουλώνονται σωστά.

 

Το εύρος άρθωσης στις ασκήσεις είναι γνωστό οτι δεν πρέπει να εξαντλείται - χονδρικά έτσι- γιατί τότε τα φορτία δεν κατανέμονται σωστά σε μια κινητική μονάδα. Κοινώς αν τεντώσεις τα χέρια σου σε ένα υψηλό φορτίο που σε "τραβάει" μπροστά (πχ κωπηλατική ) και χαλαρώσεις πλάτη-δικέφαλους τότε απομονώνονται οι τένοντες κατα την προσπάθεια , όχι και τόσο ωφέλιμο αυτό για τις ανάγκες και τους σκοπους της άσκησης.

 

Σε κάθε περίπτωση , ο πόνος πρέπει να είναι "βοηθός" σου στην προσπάθεια , δεν τον παραβιάζεις ποτέ. Πηγαίνεις πάντα ανάλογα την οξυτητά του- συμβουλέψου έναν καλό φυσικοθεραπευτή για περισσότερα. (τον προτιμώ από τον αθλητίατρο και βεβαιως από τον ορθοπεδικό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμενη ασκηση το σωστο ειναι να τεντωνεις τα χερια σου .

Αλλωστε το βαρος πρεπει να το τραβας προς τα κατω με τους μυς της πλατης και οχι με δικεφαλο ( χερια ) για να επιβαρυνεις τους αγκωνες . Μου κανει εντυπωση που σε ενοχλει ο αγκωνας σε εμπροσθολαιμια ασκηση και οχι σε ασκησεις δικεφαλων η τρικεφαλων πχ αυτοσυγκετρωσης . Λογικα αν καποια κλειδωση επιβαρυνετε περισσοτερο στην εμπροσθολαιμια ασκηση ειναι του ωμου . Τεσπα μια απορια εξεφρασα , ο γιατρος θα σου πει . Μην το αφηνεις , γιατι πολυ το αφησες ηδη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμενη ασκηση το σωστο ειναι να τεντωνεις τα χερια σου .

Αλλωστε το βαρος πρεπει να το τραβας προς τα κατω με τους μυς της πλατης και οχι με δικεφαλο ( χερια ) για να επιβαρυνεις τους αγκωνες . Μου κανει εντυπωση που σε ενοχλει ο αγκωνας σε εμπροσθολαιμια ασκηση και οχι σε ασκησεις δικεφαλων η τρικεφαλων πχ αυτοσυγκετρωσης . Λογικα αν καποια κλειδωση επιβαρυνετε περισσοτερο στην εμπροσθολαιμια ασκηση ειναι του ωμου . Τεσπα μια απορια εξεφρασα , ο γιατρος θα σου πει . Μην το αφηνεις , γιατι πολυ το αφησες ηδη .

 

Και εκει ποναω λιγο αλλα οχι οσο στην πλατη...ισως γιατι πλατη παιζω μια μερα μετα απο δικεφαλους και εχουν κουραστει...

Ναι στο ψαξιμο καποιου αξιοπιστου γιατρου ειμαι αλλα ισως και να πεταχτω αυριο σε κανα νοσοκομειο να ακουσω την πρωτη αποψη.

 

To gym προς το παρων κομμενο μεχρι να βγει μια ακρη παντως τωρα που δεν γυμναζομαι δεν εχω την παραμικρη ενοχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Παιδες με την πρωτείνη εχω ακουσει ό,τι μόλις τα παρατήσεις, το σώμα σου χαλάει...

Πεφτει το σωμα(στη8ος,κτλπ λες και εισαι 50χρονων)

ισχύει??

Όχι, δεν ισχύει, το συμπλήρωμα πρωτεινης δεν είναι τπτ παραπάνω απο πρωτεινη σε σκόνη. Δεν κάνει θαυματα, ούτε σου χτίζει το σώμα σου. Το α και το ω είναι η διατροφή που κάνεις..Οπότε η πλαδαρότητα που θα επέλθει άμα παρατήσεις τη γυμναστική θα έρθει είτε παίρνεις πρωτείνες είτε όχι

 

Η κρεατίνη παίζει να κάνει αυτό που λες, αλλά ας μας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Γειά σας παιδιά. Από μικρή έκανα ένα σωρό δίαιτες, χημικές, θερμιδικές και ότι άλλο μου έλεγαν. Μετά τα 20 μου χρόνια, εμφανίστηκαν διάφορα ψυχολογικά, κατάθλιψη, άγχος, κρίσης πανικού. Παιδεύομαι δυστυχώς μέχρι και σήμερα. Συγκεκριμένα τον Ιούλιο, έπεσα στο κρεβάτι, δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου, λίγο γάλα ημερησίως ή γιαούρτι για να πάρω τα φάρμακα. Ο ψυχίατρος μου συνέστισε εκτός των άλλων και γυμναστική, όπως και τις άλλες φορές που είχα πάει και σιγά σιγά πήρα τα πάνω μου. Τα τελευταία 3-4 χρόνια κάνω συστιματικά γυμναστική και επειδή μου αρέσει, αλλά και λόγω της υγείας μου. Στο γυμναστήριο αυτό τον καιρό, γνώρισα έναν φουσκωτό, ο οποίος άκουγε που συζυτούσα με κάτι φίλους μου και μου πρότεινε να μου βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής με συνδυασμό personal trainning. Του είπα ότι αυτή την εποχή δεν είμαι πολύ καλά οικονομικά και ότι με ενδιέφερε αρχικά η διατροφή, μια και είχε κλείσει το στομάχι μου και έχανα συνέχεια μυικό ιστό. Διάβασα πολλά απ' αυτά που γράφετε για τα συμπληρώματα, βιταμίνες κ.α. και τρομοκρατήθηκα, γιατί νομίζω ότι η διατροφή που μου έχει δώσεί είναι υπερβολική. Ειδικά μετά από αυτά που διάβασα. Είμαι 1.68 και ζυγίζω 61 κιλά και θα ήθελα να σας γράψω τη διατροφή για να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

1 γεύμα: 30gr glusters με 1 scoop πρωτείνη

2 γεύμα: 1 scoop πρωτείνη + 1 μήλο

3 γεύμα: 200 gr κοτόπουλο με 150gr ρύζι ή πατάτα + σαλάτα με ελαιόλαδο

4 γεύμα: 1 scoop πρωτείνη + 1 μήλο

5 γεύμα: 200 gr ψάρι με πατάτα + σαλάτα με ελαιόλαδο

6 γεύμα: 1 scoop πρωτείνη χωρίς φρούτο πριν τον ύπνο

 

την πρωτείνη την πίνουμε πάντα με νερό όχι γάλα

το αλάτι δεν το κόβουμμε απλώς βάζουμε αν θέλουμε στο μαγείρεμα, όχι έξτρα

το ελαιόλαδο βάζουμε 5-7 κουταλιές την ημέρα

3 λίτρα νερό την ημέρα

για 4 εβδομάδες δεν τρως τίποτ' άλλο

 

Επίσης μου είπε να παίρνω βιταμίνη c 1000gr και mag2 όταν ξυπνάω, να πίνω πολύ νερό και να κάνω καθημερινά για 5 μέρες τη βδομάδα 30 με 40 λεπτά περπάτημα ή ελλειπτικό (επειδή έχω στο σπίτι)

Μετά με το 1 γεύμα μου είπε να παίρων 1 ω3 1000gr

και άλλη μια 1000gr το απόγευμα. Mag2 μου είπε να παίρνω μόνο αν πάω γυμναστήριο. Συνύθως πηγαίνω κατά τις 10.30 το βράδυ.

Πρωτείνη μου έδωσε την syntrax matrix 5.0

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου αφιερώσετε λίγο από το χρόνο σας, για να δω τί θα κάνω, γιατί έχω την εντύπωση ότι μου δίνει παραπάνω πρωτείνη απ' ότι πρέπει και να μου πείτε και τη γνώμη σας για τη c 1000gr, mag2 και ω3 1000gr.

Σας ευχαριστώ θερμά και υπολογίζω στη βοήθειά σας.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

 

Η πρωτεινη whey ειναι η ανωτερης βιολογικης αξιας πρωτεινη που υπαρχει και ειναι λαθος οσοι μιλανε για ληψη πρωτεινης απο κρεας κοτοπουλου,ψαρι, σαν καλυτερο τροπο ληψης κ.τ.λ. αφενος γιατι περιεχουν τοξινες και αφετερου γιατι χρειαζεσαι πολυ μεγαλες ποσοτητες για να καλυψεις τις αναγκες του σωματος σου σε πρωτεινη.Θα μπαφιασεις και αυτο και αν ειναι ψυχαναγκαστικο.Οταν τρωμε κρεας τρωμε πτωμα,φρεσκο η κατεψυγμενο,ετσι απλα.

Η πρωτεινη whey προερχεται απο το γαλα και ειναι η πιο καθαρη μορφη πρωτεινης που υπαρχει ,χωρις τοξινες.Διαβασε το αρθρο απο το wikipedia να καταλαβεις.Περα απο το οτι τονωνει το μυικο συστημα,βοηθα και το νευρικο συστημα,ειναι αντικαρκινικη, κ.τ.λ. Ειναι εντελως φυσικο σκευασμα.(Μην πει κανεις για βιομηχανικη επεξεργασια γιατι απο τετοια περναει και το Νουνου που περνουν τα βρεφη.Για διαβαστε απο πισω να δειτε τι περιεχουν τα Neslac κ.τ.λ. που τρωνε τα παιδακια.)

 

Τωρα σχετικα με την ποσοτητα,ειναι σε συναρτηση με την δραστηριοτητα σου,το ειδος και μεγεθος της σωματικης καταπονησης και τι θελεις να πετυχεις.Ποσο καλος ειναι ο μεταβολισμος σου κτ.λ.Ολα αυτα παιζουν ρολο.Τα 4 scoops ειναι στα μετρα μιας κοπελας που θελει να αποκτησει πολυ μυικοτητα.Εισαι σε αυτο τον στοχο?Αν θελεις απλα ενα μυωδες,σφιχτο,λεπτο σωμα τοτε μειωσε τα scoops σε 2 η 3 αντι για 4 .To μαγνησιο που σου εδωσε το εκανε γιατι αν εχεις ελλειψη μαγνησιου κανεις κατακρατηση υγρων ,κατι που εσεις οι γυναικες το εχετε παραπανω απο τους εμας τους αντρες λογων της συστασης του σωματος σας και της περιοδου.Αλλα που ξερει οτι εχεις ελλειψη μαγνησιου,και μηπως η προτεινωμενη δοση ειναι υπερβολικη?Θα την μειωνα τουλαχιστον στο μισο.Γενικα η διαιτα που σου προτεινε ο ''φουσκωτος'' ειναι διαιτα στερησης για να χασεις γρηγορα λιπος και περιττα υγρα και σε γενικες γραμμες,αν εξαιρεσουμε αυτα που ειπα περι μαγνησιου και να πινεις ενα scoop λιγοτερο,ειναι σε μια λογικη βαση σιγουρα παντως δεν ειναι επιζημια και εχει ωφελη.

 

Ξανα ομως το θεμα ειναι τι σωμα θελεις να φτιαξεις.Απο γιατρο,ειδικα στο Ελλαδισταν μην περιμενεις βοηθεια σοβαρη.Οι Ελληνες γιατροι ειναι πολυ πισω απο τις συγχρονες ιατρικες εξελιξεις,το πιο πιθανο ειναι οτι θα σου συστησει μια διαιτα θερμιδικης στερησης για να χασεις βαρος το οποιο θα ξαναπαρεις μετα απο μερικους μηνες.Οτι συμβαινει στους περισοτερους Ελληνες που ειναι απο λιγο μεχρι αρκετα υπερβαροι και αγυμναστοι.Και αυτο γιατι οι ηλιθιες Ελληνικες ιατρικες διαιτες βασιζονται στο προφιλ ενος ανθρωπου που κανει καθιστικη ζωη και δεν γυμναζεται.Για αυτο εχουν καποιες λαλακισμενες προτροπες οπως το πρωι ενα αυγο και ενα παξιμαδι και ενα τσαι με περγαμοντο.Ναι,καλα φαε εσυ αυτο και μετα πηγαινε στο γυμναστηριο να τρεξεις 40 λεπτα διαδρομο και να κανεις βαρη και αν δεν κλαταρεις και λιποθυμησεις σφυρα μου κλεφτικα.Εντελως αναχρονιστες και ηλιθιοι,δεν διαβαζουν και παρακολουθουν τις εξελιξεις κυριως γιατι εχουν να κανουν με αμορφωτους πελατες που λογω κομπλεξισμου τους εχουν θεοποιησει,ξερεις τα ανθρωπακια του στυλ ,οτι πεις εσυ γιατρε.

Εγω εχω ξεκινησει εδω και 3 χρονια γυμναστικη και διαιτα.Η γυμναστικη μου περιλαμβανει πιο πολυ βαρη και λιγη εντονη αεροβικη ασκηση και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και αισθητικα και απο αποψη μυικοτητας και υγειας.Αυτην την περιοδο κανω μια διαιτα που στοχευει στο καθαρισμο του σωματος και την γρηγορη απωλεια βαρους,αλλα δεν ειναι για ολους,ειδικα αν καποιος εχει πολυ κουραστικο εργασιακο προγραμμα.Λεγεται intermittent fasting η αλλιως απλουστερα eat stop eat.Μια μερα την βδομαδα τρωω και μια οχι,παρα μονο φυσικους χυμους και νερο.Την μερα που δεν θα φαω κανονικα γυμναζομαι πιο ελαφρα.Διαβασε τον ορο intermittent fasting στο wikipedia.Εδω ειναι ενα βιντεακι που λεει καποια πραγματα,fasting σημαινει αποχη απο το φαγητο.

[ame]

[/ame]

 

Μια τελευταια φιλικη συμβουλη.Κανε την προσωπικη σου ερευνα πανω στο θεμα της διατροφης και δες τι ειναι καλυτερο για σενα και την αισθητικη σου.Θα δεις οτι ακομη και Δοκτορες Πανεπιστημιων γιατροι-διατροφολογοι διαφωνουν εντονα ακομη και σε βασικα θεματα.Αυτο γινεται γιατι στη εποχη μας υπαρχουν πολυ περισσοτερα μεσα στην διαθεση της επιστημης και συνεχως ερχονται νεα δεδομενα ,αλλα και γιατι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και μια γενικη φορμουλα απλα δε εχει αποτελεσμα.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...