Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα τελικά να βάλω ηλιακό και πέρασα από το κατάστημα γνωστού αφού πρώτα είχα περάσει από κανα 2 άλλα.

Μου έδειξε αυτόν και μου τον δίνει στα 1100 ευρώ ο 150 λίτρων.Πιστεύω πως για Β.Ελλάδα είναι ότι πρέπει.

 

Γυάλινοι σωλήνες κενού

 

τιμοκατάλογος

 

Οι σωληνες αυτοι ειναι κατι διαφορετικο αλλα γιατι δεν κοιταζεις κανενα συμβατικο επιλεκτικο ηλιακο Ελληνα κατασκευαστη που και ειναι αρκετα ποιο φθηνοι αλλα ειναι και δοκιμασμενοι για πολλα χρονια. Ενα καλο ηλιακο κρατα ανετα 20+ χρονια. Γιατι η τιμι 1100 ειναι χωρις ΦΠΑ απο οτι ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Εγω για να πω την αλήθεια παιδιά μετα απο αρκετό διάβασμα στις προηγούμενες σελίδες και τις πολύ χρήσιμες συμβουλές απο τους "γνωστες του αντικειμένου" βρήκα πιστεύω μια καλή ευκαιρία στα Leroy Merlyn, βρηκα: τον Pyramis 160 λίτρα με επιλεκτικό συλλεκτη 1,5m2 x 2 στην τιμη των 799€ (- 20% λόγω επειδή γιορτάζουν 5 χρόνια) = 640€ + 15€ τα μεταφορικά.

 

Τι λέτε;; Αξίζει;;

 

Geo@rt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι σωληνες αυτοι ειναι κατι διαφορετικο αλλα γιατι δεν κοιταζεις κανενα συμβατικο επιλεκτικο ηλιακο Ελληνα κατασκευαστη που και ειναι αρκετα ποιο φθηνοι αλλα ειναι και δοκιμασμενοι για πολλα χρονια. Ενα καλο ηλιακο κρατα ανετα 20+ χρονια. Γιατι η τιμι 1100 ειναι χωρις ΦΠΑ απο οτι ειδα.

 

Με 1100 θα είναι στα κεραμμύδια μου ο ηλιακός,έπιασα τον χάλκινο θερμικό αγωγό σήμερα το απόγευμα στις 7 με συννεφιά και ψιλόβροχο και ήταν ζεστός,σε εκθεσιακό ηλιακό εντός του καταστήματος στη βιτρίνα.

Κρατάει 20 χρόνια αν κάθε 5 χρόνια αλλάζεις το ανόδιο.

Ο sunimex είναι ανοξείδωτος και χωρίς ανόδιο.

Όπως καταλαβαίνεις στη Β.Ελλάδα οι απαιτήσεις σε απόδοση είναι αυξημένες το χειμώνα και θέλω το καλύτερο,τον αντίστοιχο επιλεκτικό της megasun τον παίρνω με 950 ευρώ.

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Εγω για να πω την αλήθεια παιδιά μετα απο αρκετό διάβασμα στις προηγούμενες σελίδες και τις πολύ χρήσιμες συμβουλές απο τους "γνωστες του αντικειμένου" βρήκα πιστεύω μια καλή ευκαιρία στα Leroy Merlyn, βρηκα: τον Pyramis 160 λίτρα με επιλεκτικό συλλεκτη 1,5m2 x 2 στην τιμη των 799€ (- 20% λόγω επειδή γιορτάζουν 5 χρόνια) = 640€ + 15€ τα μεταφορικά.

 

Τι λέτε;; Αξίζει;;

 

Geo@rt

 

μπας κλας ηλιακός επιλεκτικός τοποθετημένος σε κεραμμοσκεπή 950 ευρώ,βγάλε συμπέρασμα, και calpak mark 3 περίπου στα 1500euros.

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με 1100 θα είναι στα κεραμμύδια μου ο ηλιακός' date='έπιασα τον χάλκινο θερμικό αγωγό σήμερα το απόγευμα στις 7 με συννεφιά και ψιλόβροχο και ήταν ζεστός,σε εκθεσιακό ηλιακό εντός του καταστήματος στη βιτρίνα.

Κρατάει 20 χρόνια αν κάθε 5 χρόνια αλλάζεις το ανόδιο.

Όπως καταλαβαίνεις στη Β.Ελλάδα οι απαιτήσεις σε απόδοση είναι αυξημένες το χειμώνα και θέλω το καλύτερο,τον αντίστοιχο επιλεκτικό της megasun τον παίρνω με 950 ευρώ.

 

μπας κλας ηλιακός επιλεκτικός τοποθετημένος σε κεραμμοσκεπή 950 ευρώ,βγάλε συμπέρασμα, και calpak mark 3 περίπου στα 1500euros.[/quote']

 

Δεν κατάλαβα... Τι σημαίνει "μπας κλας" ηλιακος επιλεκτικος ;;

 

 

Geo@rt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάξτε εδώ βρε παιδιά τους έλληνες κατασκευαστες και προτιμστε τους. αφηστε την πυραμις η δεν ξερω εγω πια αλλη. απο αλλου τα παιρνουν και κανουν μεταπωληση.

www.ebhe.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψάξιμο για κάτι που δεν γνωρίζω είναι πραγματικά μεγάλος μπελάς για μένα. Ψάχνω και εγώ για ηλιακό θερμοσίφωνα και βοηθήθηκα αρκετά από όλους σας. Τελικά αυτό που έκανα ήταν να βρω μια λίστα από εταιρείες που πουλάνε θερμοσίφωνες και με τα στοιχεία που είχα πάρει από το forum να τους κάνω crash test, τους ρωτούσα δηλαδή για συγκεκριμένα πράγματα και ανάλογα με τις απαντήσεις τους έβγαζα και τα συμπεράσματά μου. Κάτι που μου επιβεβαιώθηκε για μια ακόμα φορά είναι ότι ένας μεταπωλητής μπορεί να "κάψει" ή να "ανεβάσει" μια φίρμα ανάλογα με τις γνώσεις του. ... Μια πηγή που με βοήθησε στην έρευνά μου ήταν αυτός ο κατάλογος θερμοσιφώνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψάξιμο για κάτι που δεν γνωρίζω είναι πραγματικά μεγάλος μπελάς για μένα. Ψάχνω και εγώ για ηλιακό θερμοσίφωνα και βοηθήθηκα αρκετά από όλους σας. Τελικά αυτό που έκανα ήταν να βρω μια λίστα από εταιρείες που πουλάνε θερμοσίφωνες και με τα στοιχεία που είχα πάρει από το forum να τους κάνω crash test, τους ρωτούσα δηλαδή για συγκεκριμένα πράγματα και ανάλογα με τις απαντήσεις τους έβγαζα και τα συμπεράσματά μου. Κάτι που μου επιβεβαιώθηκε για μια ακόμα φορά είναι ότι ένας μεταπωλητής μπορεί να "κάψει" ή να "ανεβάσει" μια φίρμα ανάλογα με τις γνώσεις του. ... Μια πηγή που με βοήθησε στην έρευνά μου ήταν αυτός ο κατάλογος θερμοσιφώνων

 

αυτο περι καψιματος και ανεβασματος δεν χρειαζεται κανεις να μπαινει στον κοπο να το ψαχνει, να ρωταει για να βγαει συμπερασματα γιατι αυτο βγαινει απο την κοινη λογικη. ο καθενας για να πουλησει αυτο που προωθει σου κανει το τελειο-αχρηστο αλλα και στο αντιστροφο. εχω δει αυτον τον ιστοτοπο και οντως σε βοηθα σε πολλα πραγματα γυρω απο το θεμα ηλιακος κι αν δεν γνωριζεις και καθολου ακομα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα ,

Οπως καθε λυση σε αγορα ηλιακου , εχει να κανει με το ειδος της κατοικιας , μπορω να πω οτι ναι μεν μου λυθηκαν πολλες αποριες αλλα θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα

με την δικη μου περιπτωση:

 

Μενω στον 3ο Οροφο, 7οροφης πολυκατοικιας (Δλδ η ταρατσα ειναι στον 8ο).

Επειδη μετακομισα προσφατα , δεν ειχα την οικονομικη ανεση να παρω άμεσα ηλιακο , και ετσι προτιμησα να βαλω 80 Lt Boiler ELCO στο παταρι του διαμερισματος.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις του οταν αναβω την αυτονομη θερμανση το χειμωνα (φυσικο αεριο) αλλα με ρευμα δεν παλευεται . Τον αναβεις 40 λεπτα και ισα που

προλαβαινεις να κανεις 1 χερι (για ξυρισμα ουτε λογος) .

Θα ψαξω παραλληλα να δω αν ετσι ειναι ή εχει προβλημα , αλλα δεν με βλεπω να γλυτωνω τον ηλιακο , γιατι η ΔΕΗ με εχει τσακισει , ποσο μαλλον τωρα που δε θα δουλευω boiler.

 

Συνεπως θελω να ρωτησω :

 

1)Αν παρω τριπλης , αυτοματα σημαινει οτι πρεπει να ξηλωσω το Boiler στο παταρι , διοτι το δοχειο 160 λιτρων στην ταρατσα θα δουλευει σαν Boiler? (Τσαμπα αγορά ο ΕLCO δλδ? )

1α) μπροω να παρω μονο τα ηλιακα πανελ και με καλωδιωσεις να ζεσταινω το νερο του Boiler στο παταρι? Ειναι εφικτο αυτο και σαν επιλογη ειναι η βελτιστη (δεδομενου οτι πεφτω στα 80 lt)?

2)Μπορω να κρατησω τον ELCO , και να παρω διπλης ενεργειας στην ταρατσα? Αν ναι , τοτε :

2α) μια στο τοσο που θα τον δουλευω με ρευμα , ποιος θα ζεσταινει της ταρατσας η του παταριου?

2β) Αν θα μπορουσα καλωδιακα να επιλεξω καποιον απο τους 2 , ποιος συμφερει? Το δοχειο στην ταρατσα ισως ειναι χλιαρο μια μερα με συννεφια και αναβοντας τον ηλεκτρικο να ζεσταινει το ηδη χλιαρο νερο (υποβοηθηση)

ή παιζει του παταριου εν τελει να ειναι πιο χλιαρο απο το αντιστοιχο στην ταρατσα επειδη δεν ειναι εκτεθειμενο ? Επιπλεον παιζει ρολο και η χωρητικοτητα , ο 160lt θα κανει περισσοτερη ώρα να ζεστανει λογικα χμμμμ... :wacko:

 

3) Δεδομενου οτι δινω απο 600-900 ευρο, ποια ειναι η καλυτερη επιλογη?

3α) Ιnox ή Glass?

3β) Ο επανακυκλοφορητης κοστιζει ? (μπαινει extra? ) δε θελω να περιμενω 1 λεπτο μεχρι να ερθει το ζεστο νερο , ειδικα οταν παρεμβαλλονται 4 οροφοι μεταξυ διαμερισματος και ταρατσας.

3γ) κλειστού κυκλώματος σωστα? Να μην χρησιμοποιειται δλδ το νερο ως αντιψυκτικο λογω βλαβων σε χιονιά .

3δ) μόνωση πολυουρεθάνης 7cm ή υπαρχει και καλυτερη επιλογη μονωσης?

3στ)να έχει ανεξάρτητη θέση της ράβδου μαγνησίου, ώστε να επιτρέπει τη γρήγορη και εύκολη αντικατάστασή της

3ε) Μαρκα (Μαλτεζος - Calpak) χαμηλων προδιαγραφων η value for money καλων προδιαγραφων αλλα οχι Τop Μαρκα?

3ζ) 1 συλλεκτης φτανει ή οπωσδηποτε 2 ? Διαφορα μεταξυ απλου και επιλεκτικου?

 

Αν εχετε κατι που να πληροι τις προδιαγραφες , ευχαριστως θα το λαμβανα υποψην.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum και απο'μενα,πρωτα απ'ολα θα'θελα να ευχαριστησω ολους τους συμφορμιτες που συμμετεχουν και διαφωτιζουν με τις γνωσεις τους ολους εμας τους μη γνωριζοντας πολλα περι ηλιακων . Τωρα στο θεμα μου λοιπον,οπου ειμαι σε συγχυση σχετικα με την τοποθεση ενος ηλιακου θερμοσιφωνα 160 L στην κεραμοσκεπη της σοφιτας μου.Με ενα συνολικο βαρος 280-300 kg που ζυγιζει,ενας μαστορας βλεποντας το χωρο οτι αντεχει και ο αλλος οτι μαλλον δεν το αντεχει. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να τοποθετησω εναν επιλεκτικο συλεκτη π.χ Hλιοακμη ST2500 στην σκεπη μου που εχει Νοτιο-ΔΥΤΙΚΗ κλιση - Κερκυρα και to Boiler τυπου Glass,ξεχωριστα σε ενα μικρο μπαλκονι(οπου δεν το χρησιμοποιω και πολυ )και με συνολικη αποσταση απο τον συλεκτη στην σκεπη περιπου 5,5 - 6 μετρα.Eιναι πρακτικα εφικτο + αποδοτικο ??Αν ναι,τοτε τι συνδυασμους Boiler - Συλεκτη θα μου συνιστουσατε σε Ηλιοακμη-Ηλιοσακ και αλλες ?? Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .................................για τις απαντησεις σας

αν οι τεχνίτες που έκαναν "διάγνωση" για την αντοχή της στέγης είναι αυτοί που βάζουν ηλιακούς, προσωπικά δεν θα τους άκουγα. όχι γιατί έχω κάτι μαζί τους αλλά δεν είναι το αντικείμενό τους. κάποιος σκεπάς ή μηχανικός μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό. ιδανικά ο σκεπάς που την έφτιαξε. πάντως τα 280 κιλά μην σου φαίνονται και πολλά (ούτε και λίγα βέβαια). στην πράξη είναι το βάρος 3 ενηλίκων (γεροδεμένων!!!)

βάζοντας συλλέκτη(ες) πάνω και καζάνι κάπου αλλού (χαμηλότερα από το ψηλότερο σημείο του συλλέκτη) θα χρειστείς σίγουρα κυκλοφορητή (και ενδεχόμενα κάποιον αυτοματισμό και αισθητήριο θερμοκρασίας για να ελέγχει τον κυκλοφορητή). το σύστημα αρχίζει να γίνεται πολύπλοκο και ακριβότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός σας βρήκα όλους σας. μετά από αρκετές μέρες σαν επισκέπτης του φόρουμ και διαβάζοντας όλα όσα έχετε πει ο καθένας από την δική του μεριά η πείρα δεν μπόρεσα να βγάλω μια άκρη και το λέω αυτό γιατί ενώ θέλω να αγοράσω και εγώ όπως αρκετοί επισκέπτες που μπαίνουν σε αυτό εδώ το φόρουμ και να πάρουν μια γεύση για ηλιακό πάνω στο θέμα απόδοσης όχι με ήλιο αλλά και με συννεφιά θέμα τιμής

Ενώ λέω οκ Τρύφων είσαι πόλη κοντά στο θέμα απόφασης διαβάζοντας μερικούς άλλους φίλους λέω αστών και αυτών τον ηλιακό στα υπόψη και τελικά έμεινα στα υπόψη και τίποτα άλλο .

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση την ηλιοακμη και το megasun αλλά διαβάζοντας είδα πως μερικοί φίλοι δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτόν και λέω δεν μπορεί οκ ο ένας μπορεί να μην του έχουν κάνει καλή την εγκατάσταση αλλά όταν διάβασα περισσότερους κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά με τον συγκεκριμένο ηλιακό .

Mετά πήγα σε μερικούς άλλους όπως μαλτέζος αλλά η τιμή κάνει τζιζζζζζ δεν ξέρω για το νερό αλλά η τιμή είναι καυτερή μετά Wilco ΕΒΗΛ Ξαφης κικης diana calpak nobel και συνχοριστεμε που δεν θυμάμαι άλλους .

Θα ήθελα να σας δώσω και ένα στίγμα της περιοχής μου ...μένω Καστοριά η οποία δεν φημίζετε για την πολύ ηλιοφάνεια έχω μια 3 μέλη οικογένεια και βάση όσα έχω διαβάσει έως τώρα έχω κατάληξη πως χρειάζομαι έναν ηλιακό 160Λ κλειστού κυκλώματος συλλέκτης τιτάνιου διπλής ενέργειας και η τιμή να είναι κάπου στα 800-1000 ευρώ αλλά το θέμα είναι ποιο να επιλέξω ...

 

Συγνώμη που σας ζάλισα αλλά μέσα στην δική μου ζάλη ξέχασα πως σας ζαλίσω και εσάς

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός σας βρήκα όλους σας. μετά από αρκετές μέρες σαν επισκέπτης του φόρουμ και διαβάζοντας όλα όσα έχετε πει ο καθένας από την δική του μεριά η πείρα δεν μπόρεσα να βγάλω μια άκρη και το λέω αυτό γιατί ενώ θέλω να αγοράσω και εγώ όπως αρκετοί επισκέπτες που μπαίνουν σε αυτό εδώ το φόρουμ και να πάρουν μια γεύση για ηλιακό πάνω στο θέμα απόδοσης όχι με ήλιο αλλά και με συννεφιά θέμα τιμής

Ενώ λέω οκ Τρύφων είσαι πόλη κοντά στο θέμα απόφασης διαβάζοντας μερικούς άλλους φίλους λέω αστών και αυτών τον ηλιακό στα υπόψη και τελικά έμεινα στα υπόψη και τίποτα άλλο .

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση την ηλιοακμη και το megasun αλλά διαβάζοντας είδα πως μερικοί φίλοι δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτόν και λέω δεν μπορεί οκ ο ένας μπορεί να μην του έχουν κάνει καλή την εγκατάσταση αλλά όταν διάβασα περισσότερους κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά με τον συγκεκριμένο ηλιακό .

Mετά πήγα σε μερικούς άλλους όπως μαλτέζος αλλά η τιμή κάνει τζιζζζζζ δεν ξέρω για το νερό αλλά η τιμή είναι καυτερή μετά Wilco ΕΒΗΛ Ξαφης κικης diana calpak nobel και συνχοριστεμε που δεν θυμάμαι άλλους .

Θα ήθελα να σας δώσω και ένα στίγμα της περιοχής μου ...μένω Καστοριά η οποία δεν φημίζετε για την πολύ ηλιοφάνεια έχω μια 3 μέλη οικογένεια και βάση όσα έχω διαβάσει έως τώρα έχω κατάληξη πως χρειάζομαι έναν ηλιακό 160Λ κλειστού κυκλώματος συλλέκτης τιτάνιου διπλής ενέργειας και η τιμή να είναι κάπου στα 800-1000 ευρώ αλλά το θέμα είναι ποιο να επιλέξω ...

 

Συγνώμη που σας ζάλισα αλλά μέσα στην δική μου ζάλη ξέχασα πως σας ζαλίσω και εσάς

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάστορα καλως ήρθες. για να απαντήσεις σε ένα θέμα πατάς το "απάντηση" ακριβώς από κάτω και όχι το "δημιουργία νέου θέματος". Μόλις ξυπνήσει κάποιος mod θα στο μεταφέρει λογικά στο θρεντ των θερμοσιφώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός σας βρήκα όλους σας. μετά από αρκετές μέρες σαν επισκέπτης του φόρουμ και διαβάζοντας όλα όσα έχετε πει ο καθένας από την δική του μεριά η πείρα δεν μπόρεσα να βγάλω μια άκρη και το λέω αυτό γιατί ενώ θέλω να αγοράσω και εγώ όπως αρκετοί επισκέπτες που μπαίνουν σε αυτό εδώ το φόρουμ και να πάρουν μια γεύση για ηλιακό πάνω στο θέμα απόδοσης όχι με ήλιο αλλά και με συννεφιά θέμα τιμής

Ενώ λέω οκ Τρύφων είσαι πόλη κοντά στο θέμα απόφασης διαβάζοντας μερικούς άλλους φίλους λέω αστών και αυτών τον ηλιακό στα υπόψη και τελικά έμεινα στα υπόψη και τίποτα άλλο .

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση την ηλιοακμη και το megasun αλλά διαβάζοντας είδα πως μερικοί φίλοι δεν είναι ευχαριστημένοι από αυτόν και λέω δεν μπορεί οκ ο ένας μπορεί να μην του έχουν κάνει καλή την εγκατάσταση αλλά όταν διάβασα περισσότερους κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά με τον συγκεκριμένο ηλιακό .

Mετά πήγα σε μερικούς άλλους όπως μαλτέζος αλλά η τιμή κάνει τζιζζζζζ δεν ξέρω για το νερό αλλά η τιμή είναι καυτερή μετά Wilco ΕΒΗΛ Ξαφης κικης diana calpak nobel και συνχοριστεμε που δεν θυμάμαι άλλους .

Θα ήθελα να σας δώσω και ένα στίγμα της περιοχής μου ...μένω Καστοριά η οποία δεν φημίζετε για την πολύ ηλιοφάνεια έχω μια 3 μέλη οικογένεια και βάση όσα έχω διαβάσει έως τώρα έχω κατάληξη πως χρειάζομαι έναν ηλιακό 160Λ κλειστού κυκλώματος συλλέκτης τιτάνιου διπλής ενέργειας και η τιμή να είναι κάπου στα 800-1000 ευρώ αλλά το θέμα είναι ποιο να επιλέξω ...

 

 

Συγνώμη που σας ζάλισα αλλά μέσα στην δική μου ζάλη ξέχασα πως σας ζαλίσω και εσάς

Ευχαριστώ

 

 

γεια σου φιλε. το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να βρεις το ηλιακο που σου ταιριαζει. μεινε στα 160 λιτρα γιατι πιστευω ειναι τα ιδανικα για εσενα και επειδη η ηλιοφανεια δεν ειναι πολυ, παρε με 3μ2 επιλεκτικο συλλεκτη. ενας καλος ηλιακος δηλαδη καλη μαρκα ειναι γυρω στα 1000 περιπου. το θεμα επιλογης που αναφερεις ειναι δυσκολο. ο καθενας εχει μεινει ευχαριστημενος με καποια μαρκα, ο αλλος με αλλη αλλα και το αντιθετο. οι γνωμες που θα παρεις ισως να ειναι αρκετες και να σε μπερδεψουν ακομα περισσοτερο. οι μαρκες ηλιακων που αναφερεις ειναι καλες. αυτο που θα σου πω εγω ειναι να κανεις μια ερευνα αγορας και να επιλεξεις αυτο που ταιριαζει στην τσεπη σου καλυετρα. (με βαση τις παραπανω μαρκες ηλιακων). καλο κουραγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...