Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν ανατρεξεις στις πιο πισω σελιδες θα δεις τι λεμε για την AST. μην την κοιτας καθολου. ναι ειναι χαλκιδα. στο φερνουν ομως και χωρις χρεωση. φιλε μου νομιζω πως αναφερουν στο site αυτα που θα ηθελε να ξερει καποιος αγοραστης και γι αυτο σου εστειλα την σελιδα τους για να βοηθηθεις. τελος παντων ομως παρε ενα τηλ αυριο και ρωτα οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού θες 160αρι με μονό συλλέκτη θα πάρεις 160 λίτρα τριπλής ενέργειας με 2,5 m2 επιλλεκτικό συλλέκτη. καλύπτει τις ανάγκες 4 ατόμων. η πρόταση μου είναι αυτή και η εταιρία αυτή που αναφέρω πιο πάνω στον φίλο ακη την DIANA. πιο κάτω απο 1000 ευρώ θα σου πάει, οπότε κάνε και αποταμίευση τα άλλα 1000 ευρώ γτ οι καιροί είναι δύσκολοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έκανε κανείς το τεστ που περιγράφει ο D.PAT παραπάνω?

 

gtse13 είχαμε καμιά εξέλιξη με το θέμα?

 

 

συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά έχω πολύ τρέξιμο στη δουλειά και σήμερα το θυμήθηκα. η μυρωδιά σταμάτησε ή μάλλον εμφανίζετε στις πολύ ζεστές ημέρες δηλαδή αυτό τον καιρό δεν μυρίζει καθόλου αλλά το είχα δει κάνοντας το εξής μες το καλοκαίρι κάλυψα με χαρτόνια το μεγαλύτερο μέρος του συλλέκτη οπότε δεν έπιανε μεγάλες θερμοκρασίες και η μυρωδιά σταματούσε και μόλις έβγαζε τα χαρτόνια η μυρωδιά επανερχόταν. χωρίς να είμαι ειδικός προφανώς το νερό έπιανε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες και μύριζε το χλώριο που είχε μέσα ή κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να απαντήσετε αν είχατε νερό-βέβαια χωρίς χρήση ηλεκτρικής αντίστασης- για μπάνιο για 2-3 άτομα την ημέρα την Κυριακή και τη Δευτέρα (16 και 17 Οκτωβρίου) στην περιοχή Αθηνών?

Εγώ πάντως δεν είχα ούτε για ένα μπάνιο στην περιοχή της Ν. Σμύρνης.

Έχω Ηλιακό θερμοσίφωνα Ηλιοακμή 200 LT με επιλεκτικούς συλλέκτες 4,2m2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις παντως ειχαμε. και χτες και σημερα. μαλτεζος 200λιτρος, σχεδον 20ετιας, με 2 συλλεκτες. εννοειται χωρις χρηση αντιστασης η καλοριφερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να απαντήσετε αν είχατε νερό-βέβαια χωρίς χρήση ηλεκτρικής αντίστασης- για μπάνιο για 2-3 άτομα την ημέρα την Κυριακή και τη Δευτέρα (16 και 17 Οκτωβρίου) στην περιοχή Αθηνών?

Εγώ πάντως δεν είχα ούτε για ένα μπάνιο στην περιοχή της Ν. Σμύρνης.

Έχω Ηλιακό θερμοσίφωνα Ηλιοακμή 200 LT με επιλεκτικούς συλλέκτες 4,2m2.

 

και εγώ τα ίδια με ηλιοακμη 160λτ 1 επιλεκτικο 2,6

τελικά μεγάλη πατατα μου φένεται κάναμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ τα ίδια με ηλιοακμη 160λτ 1 επιλεκτικο 2,6

τελικά μεγάλη πατατα μου φένεται κάναμε

Κι εγώ ηλιοακμή έχω 160λτ επιλεκτικό 2.6 και τις προηγούμενες μέρες που είχε συνέχεια συννεφιά ή μόλις 30 με 60 λεπτά αδύναμου ήλιου δεν είχε αρκετά ζεστό νερό για να κάνει μπάνιο ούτε ένα άτομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συννεφια και γενικα με ασχημο καιρο δουλευουν μονο οι επιλλεκτικοι συλλεκτες. στο εμποριο εχουν βγει συλλεκτες επιλλεκτικοι αλουμινιου ομως. αυτοι δεν εχουν οσο αποδοση εχουν οι επιλλεκτικοι χαλκου. για λογους οικονομιας πολλες εταιριες το εχουν βγαλει αυτο αλλα λιγες ειναι αυτες που το λενε. εγω στο αιγαλεω με 160αρι DIANA και 3 m2 επιλλεκτικο δεν μπορουσα να βαλω χερι απο κατω γιατι εκαιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συννεφια και γενικα με ασχημο καιρο δουλευουν μονο οι επιλλεκτικοι συλλεκτες. στο εμποριο εχουν βγει συλλεκτες επιλλεκτικοι αλουμινιου ομως. αυτοι δεν εχουν οσο αποδοση εχουν οι επιλλεκτικοι χαλκου. για λογους οικονομιας πολλες εταιριες το εχουν βγαλει αυτο αλλα λιγες ειναι αυτες που το λενε. εγω στο αιγαλεω με 160αρι DIANA και 3 m2 επιλλεκτικο δεν μπορουσα να βαλω χερι απο κατω γιατι εκαιγε.

 

και αυτός που έχω της ηλιοακμης επιλεκτικούς με χάλκινες σωλήνες υποτίθεται είναι αλλά τίποτα από ζεστό νερό με συννεφιά. παραθέτω και τα χαρακτηριστικά από το site τους

 

Πλαίσιο από αλουμίνιο, ιδιαίτερα ανθεκτικό σε αντίξοες συνθήκες (υψηλή υγρασία - παραθαλάσσιες περιοχές).

Iσχυρή πλευρική και οπίσθια μόνωση (20mm υαλοβάμβακα & 40mm πετρoβάμβακα),που ελαχιστοποιεί τις θερμικές απώλειες σε περιοχές με χαμηλές εποχιακές θερμοκρασίες.

Eιδικό πρισματικό τζάμι, ανθεκτικό στην χαλαζόπτωση (solar tempered glass).

Απορροφητής με χάλκινους σωλήνες με μπλε επιλεκτική επίστρωση τιτανίου ή με μαύρη βαφή. O απορροφητής με επίστρωση τιτανίου είναι ιδανικός για περιοχές με υψηλή διάχυτη ακτινοβολία και χαμηλές θερμοκρασίες, απορροφώντας έως 16% περισσότερη ηλιακή ακτινοβολία τους χειμερινούς μήνες σε σχέση με τους απλούς απορροφητές μαύρου χρωμίου. Aυτή η μέθοδος επίστρωσης δεν είναι τοξική, δεν μολύνει το περιβάλλον και διατηρεί σταθερές τις μηχανικές και θερμικές ιδιότητές της σε πολύ χαμηλές και υψηλές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να απαντήσετε αν είχατε νερό-βέβαια χωρίς χρήση ηλεκτρικής αντίστασης- για μπάνιο για 2-3 άτομα την ημέρα την Κυριακή και τη Δευτέρα (16 και 17 Οκτωβρίου) στην περιοχή Αθηνών?

Εγώ πάντως δεν είχα ούτε για ένα μπάνιο στην περιοχή της Ν. Σμύρνης.

Έχω Ηλιακό θερμοσίφωνα Ηλιοακμή 200 LT με επιλεκτικούς συλλέκτες 4,2m2.

+1 από μένα. πολύ καλή ιδέα. καθώς η συνεχής παράθεση τεχνικών στοιχείων (κατανοητών ή όχι, υπαρκτών ή μη) που γίνεται από όλους μας, έχει μάλλον μπερδέψει πολλούς στο φόρουμ, θεωρώ ότι η ιδέα του Halandreos είναι πολύ καλή καθώς "οδηγεί" σε ένα σχετικά αντικειμενικό τεστ αφού αναφέρεται σε συγκεκριμένη ημέρα και ευρύτερη περιοχή. δηλαδή σε σχετικά όμοιες συνθήκες.

με τη σειρά μου θα ήθελα να παρατηρήσω ότι προκειμένου να είναι ακόμα πιο ρεαλιστικό αυτό το τεστ θα πρέπει να μην αναφέρει "2-3 άτομα" καθώς αυτό εξαρτάται και από τη χωρητικότητα αλλά να εξετάζεται κατά πόσο το νερό ήταν καυτό και επαρκές. επίσης καλό θα ήταν σε μελλοντική έρευνα, όσοι απαντήσουν, να διευκρινύσουν αν μιλάνε για ζεστό νερό που δημιουργήθηκε εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα (καθώς αν είχε περισσέψει ζεστό νερό από την προηγούμενη, όπως καταλαβαινουμε, αλλοιώνει το απότέλεσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας. πριν ρωτησω σε εταιρια θα ηθελα να ξερω καποια πραγματα παραπανω. εχει κανεις ιδεα για θερμανση στο σπιτι με ηλιακους συλλεκτες? δεν θελω υποδαπεδια γιατι πρεπει να ξηλωσω το πατωμα αλλα κατευθειαν πανω στο καλοριφερ. ξερω οτι υπαρχει και ακουγεται πως ειναι καλο. αν καποιος γνωριζει... ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...