Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέψου στη Γερμανία θεωρούν τα 30 λίτρα αρκετά!!! Εμείς λέμε τα 40 γιατί ποτέ δεν κλείνουμε τη βρύση!!!

για την γερμανία δεν ξέρω. μάλλον θα χεις δίκιο για να το λες

στην ισπανία όμως που γνωρίζω, τα 200άρια και 300άρια ηλιακά πάνε σύννεφο. και όπςω όλοι ξέρουμε δεν είναι μια χώρα που φημίζεται για τις πολυπληθείς της οικογένειες. 3-4 άτομα οι περισσότερες. απλά έχουν άλλη φιλοσοφία. λένε ότι αφού αυτό που παίρνω από τον ήλιο είναι δωρεάν, ας έχω μια μεγάλη ποσότητα έτσι ώστε να μου καλύψει ΠΛΗΡΩΣ τις ημερήσιες μου ανάγκες και αν είναι δυνατό να έχω καλύψει και μέρος των αυριανών.

στην ελλάδα, όπως είναι φανερό και από τα διάφορα μηνύματα του νήματος, όλοι κοιτάνε η επιλογή τους να είναι τσίμα-τσίμα και αν δεν φθάνει....

και μην πει κανείς ότι έτσι είναι η νοοτροπία μας γιατί θα διαφωνήσω. ίσως να είναι έτσι μόνο σε "βαρετά" πράγματα όπως ένας ηλιακός. σε άλλα όμως είμαστε τελείως large.

όταν πάμε να αγοράσουμε αυτοκίνητο δεν εξετάζουμε αν χρειαζόμαστε αυτό με τους 180 ίππους. μας αρέσει κα το παίρνουμε.

ομοίως και όταν κοιτάμε για τηλεόραση. βάζουμε 48άρα τηλεόραση σε 16 τετραγωνικά χώρο.

για να μην βγαίνω εκτός θέματος θα τελειώσω λέγοντας ότι συμφωνώ απόλυτα με τον Alxnks για τα όσα σωστά (κατά τη γνώμη μου) παρατήρησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα user789 την zentratherm την γνωριζεις?σε τι υστερει?εχει ο πατερας μου τον 200 και ειναι πολυ ευχαριστιμενος ακομα και που τον εχουν βαλει λαθος και κοιταει την ανατολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα user789 την zentratherm την γνωριζεις?σε τι υστερει?εχει ο πατερας μου τον 200 και ειναι πολυ ευχαριστιμενος ακομα και που τον εχουν βαλει λαθος και κοιταει την ανατολη.

 

 

όταν λέμε να αποφύγεις αυτόν ή αυτός δεν είναι αξιόπιστος και διάφορα αρνητικά για έναν ηλιακό εννοούμε ως προς την απόδοση τα προβλήματα και τα χρόνια ζωής. την ξέρω σαν μάρκα και σε αυτά που αναφέρω υστερεί αρκετά. το να έχει απόδοση είναι το πιο λογικό αλλιώς δεν θα ήταν ηλιακός ειδικά αν είναι και επιλλεκτικός. απο την άλλη μπορεί να σου κρατήσει και 20 χρόνια (αρκετά για ηλιακό) που μπορεί να οφείλεται απο πολλά όπως το νερό της περιοχής. σε γενικό σύνολο δεν την καθιστά αξιόπιστη. ελπίζω να μην σου βγάλει προβλήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, τον Απρίλιο του 2010 είχα την ατυχία να αγοράσω έναν ηλιακό θερμοσίφωνα 160 λιτρων απο την εταιρεία SOLARPLUS στην Αργυρούπολη. Ο ηλιακός έπαψε να δουλεύει απο το καλοκαίρι και απευθύνθηκα στο κατάστημα. Μου έστειλαν λοιπόν επειτα απο πάρα πολλά τηλεφωνα έναν "τεχνικό" που δεν μιλούσε καν ελληνικά (δεν το θέτω ρατσιστικά) και τελικά το καζάνι ήταν τρύπιο!!!!!!!!!!! Μου είπαν λοιπόν να δώσω 500 ευρώ για να μου αλλάξουν το καζάνι!!!!!!!!!!!

Φυσικά αρνήθηκα και ζήτησα να βρώ το δίκιο μου αλλά μάταια! Κόντεψαν να με δείρουν (κυριολεκτικά) όταν ζήτησα τον υπεύθυνο!

Η SOLARPLUS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΙ (και απ' ότι έμαθα απο τους πρώην γείτονες δεν ήταν και απο τους καλοπληρωτές) Επίσης λέει για πιστοποιημένα συστήματα και τέτοια ενώ το μόνο που έχει είναι ένα ISO καλής λειτουργίας της επιχείρησης. Δηλαδή λέει ότι τα ηλιακά είναι πιστοποιημένα με ISO κ.τ.λ δείτε εδώ: http://www.solarplus.gr/default.php?id=1 ενώ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ!!!!! ΚΑΜΙΑ!!!

Έχω ήδη προχωρήσει νομικά (αν και όπως προανέφερα η εταιρία SOLARPLUS ανοιγοκλείνει αλλάζοντας ιδιοκτήτες) αλλά επειδή βρήκα αυτή τη γωνιά εδώ θεώρησα χρέος μου να το αναφέρω: ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ SOLARPLUS!!!

Τον ηλιακό τον έφτιαξα αντικαθιστόντας το καζάνι με 380 ευρώ + 60 ευρώ τις εργασίες απο άλλη εταιρεία που δεν θέλω να αναφέρω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Πρός το παρόν δουλεύει :rolleyes:

Εννοείται ότι τα 440 ευρώ μου μπορεί να μην καταφέρω να τα πάρω ποτέ διεκδικόντας τα, αλλά τουλάχιστον δεν θα κάτσω με φιμωμένο στόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έκανε (και συνεχίζει να μου κάνει) εντύπωση το πως κόσμος που σε άλλες καταναλωτικές επιλογές (τηλεοράσεις, κινητά, ψυγεία, κλιματιστικά, κλπ) συνήθως πάει σε γνωστές και δοκιμασμένες λύσεις, στην περίπτωση των ηλιακών αισθάνεται την ανάγκη να "ριψοκινδυνεύσει" δοκιμάζοντας διάφορες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έκανε (και συνεχίζει να μου κάνει) εντύπωση το πως κόσμος που σε άλλες καταναλωτικές επιλογές (τηλεοράσεις, κινητά, ψυγεία, κλιματιστικά, κλπ) συνήθως πάει σε γνωστές και δοκιμασμένες λύσεις, στην περίπτωση των ηλιακών αισθάνεται την ανάγκη να "ριψοκινδυνεύσει" δοκιμάζοντας διάφορες λύσεις.

Διότι της άλλες επιλογές μπορούν να της δείχνουν και να καμαρώνουν, τον ηλιακο ίσως όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γεια σας. Φοβερό θέμα, μου βγήκαν τα μάτια να διαβάσω τόσες σελίδες! :D

 

Θέλω να πάρω μόνωση για τους σωλήνες του ηλιακού, θέλω να βάλω πάχους 17 χιλιοστών με UV προστασία, ώστε να μην χαλάνε από τον ήλιο. Αυτή η μόνωση, νομίζω, έχει άσπρο χρώμα, δεν είναι η κλασσική μαύρη.

Να 'χει άραγε στα απλά καταστήματα υδραυλικών ;

 

Επίσης, θα αλλάξω το ανόδιο (πήγα σε κατάστρημα υδραυλικών και πήρα ανώδιο και φλάντζα).

Κάτι που μου 'πε ο υδραυλικός στο κατάστημα:

ο ηλιακός μου είναι καμιά δεκαπενταριά χρονών.

Αν αφαιρέσω άλατα και πιθανή βρώμα από το μπόιλερ, υπάρχει η πιθανότητα να αφαιρέσω και άλατα που πιθανόν να κλείνουν κάποια τρύπα του μπόιλερ (που ίσως να 'χει).

Οπότε, προβληματίζομαι, να το καθαρίσω ή όχι. Τι λέτε;

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας. Φοβερό θέμα, μου βγήκαν τα μάτια να διαβάσω τόσες σελίδες! :D

 

Θέλω να πάρω μόνωση για τους σωλήνες του ηλιακού, θέλω να βάλω πάχους 17 χιλιοστών με UV προστασία, ώστε να μην χαλάνε από τον ήλιο. Αυτή η μόνωση, νομίζω, έχει άσπρο χρώμα, δεν είναι η κλασσική μαύρη.

Να 'χει άραγε στα απλά καταστήματα υδραυλικών ;

 

Επίσης, θα αλλάξω το ανόδιο (πήγα σε κατάστρημα υδραυλικών και πήρα ανώδιο και φλάντζα).

Κάτι που μου 'πε ο υδραυλικός στο κατάστημα:

ο ηλιακός μου είναι καμιά δεκαπενταριά χρονών.

Αν αφαιρέσω άλατα και πιθανή βρώμα από το μπόιλερ, υπάρχει η πιθανότητα να αφαιρέσω και άλατα που πιθανόν να κλείνουν κάποια τρύπα του μπόιλερ (που ίσως να 'χει).

Οπότε, προβληματίζομαι, να το καθαρίσω ή όχι. Τι λέτε;

Καθάρισε το άφοβα αν μπόρεσης.

Αν είχε τρύπα θα το καταλάβαινες.

Γείωσε το ανόδιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισε το άφοβα αν μπόρεσης.

Αν είχε τρύπα θα το καταλάβαινες.

Γείωσε το ανόδιο καλά.

Τι εννοείς να το γειώσω;

Το ανόδιο βιδώνεται στη βάση της αντίστασης.

Η βάση της αντίστασης συνδέεται με το μπόιλερ-> άρα να συνδέσω το καλώδιο της γείωσης με το μπόιλερ;

(νομίζω, έτσι κι αλλιώς συνδέεται μέσω του θερμοστάτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βιδωσε το απο την πισω μερια της αντιστασης οπως ηταν το παλιο. να προσεξεις την φλατζα. βαλτην καλα και μην την σφιξεις παρα πολυ δεν χρειαζεται. για να γινει ολι αυτη η διαδιακασια ισως χρειαστει να βγαλεις καποια καλωδια απο την αντισταση. αν γινει αυτο βαλτα ξανα οπως ηταν. για τον καθαρισμο του βαρελιου ριξε με πιεση νερο μεσα και αν χωραει το χερι ή μια σφουγγαριστρα παρα τα αλατα. αφου δεν θα αλλαξεις αντισταση καθαρισε την παλια καλα και καθαρισε την και αναμεσα στις σωληνωσεις γιατι σιγουρα θα εχει γινει μια μαζα. αυτο θα το κανεις για να σου δουλευει καλα ο θερμοστατης. θα σου προτεινα μιας και το καθαριζεις να βαλεις και αντιπηκτικο. προχωρα ειναι ευκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να το γειώσω;

Το ανόδιο βιδώνεται στη βάση της αντίστασης.

Η βάση της αντίστασης συνδέεται με το μπόιλερ-> άρα να συνδέσω το καλώδιο της γείωσης με το μπόιλερ;

(νομίζω, έτσι κι αλλιώς συνδέεται μέσω του θερμοστάτη).

Το λαμάκη που βιδώνετε το ανόδιο στην αντίσταση να το καθαρίσεις καλά, και να σφίξης πολύ καλά το ανόδιο, για να είναι καλά γειωμένο αλλιώς δεν θα φθείρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι εννοείς να το γειώσω;

Το ανόδιο βιδώνεται στη βάση της αντίστασης.

Η βάση της αντίστασης συνδέεται με το μπόιλερ-> άρα να συνδέσω το καλώδιο της γείωσης με το μπόιλερ;

(νομίζω, έτσι κι αλλιώς συνδέεται μέσω του θερμοστάτη).

 

Βρήκα αυτό το βιντεάκι στο youtube www.youtube.com/watch?v=gAPjGDWFrUE και προς το τέλος έχει κάτι φωτογραφίες με αντιστάσεις με φθαρμένο ανόδιο , αλλά έχει και μια με καθαρή αντίσταση που βλέπεις πολύ καλά που βιδώνει το ανόδιο. Αυτός την έχει με δυο παξιμάδια και συμφωνό με τον D.PAT για το σφίξιμο γιατί και εγώ όταν το έκανα μόνος μου μου είπαν να βάλω δυο παξιμάδια , αν δεν βιδώνει στην βάση , μπρος πίσω από το λαμάκι γιατί όταν χαλάει το ανόδιο χάνει την επαφή , ενώ με τα δυο παξιμάδια μένει σταθερό ακόμα κι αν μείνει μόνο η βίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας φιλοι,

 

ειχαμε πιο συζητηση πριν καιρο σχετικα με θερμανση απο ηλιακους συλλεκτες κατευθειαν στο καλοριφερ. (οχι ενδοδαπεδια) εμαθα περισσοτερα γι αυτο και το ειδα και με τα ματια μου. μπορω να πω οτι εντπωσιαστηκα. πως δουλευει: αν βαλεις αρκετους συλλεκτες στο σπιτι θα εχεις αρκετα ζεστα τα σωματα του καλοριφερ. αυτο ομως ανεβαζει το κοστος. >2500 ευρω. προσωπικα δεν το αντεχει η τσεπη μου. απο την αλλη με ποιο λιγους συλλεκτες σου κραταει ζεστα τα σωματα ουτως ωστε να μην καις πετρελαιο για να ζεσταθει ο λεβητας. εκει εχεις οικονομια σιγουρα και απο τιμη <2000. και με λιγη συννεφια κατι γινεται. δυστυχως το σπιτι δεν ειναι κ τοσο καινουργιο για να εχω ενδοδαπεδια παντως ειμαι αρκετα ζεστος για αυτη την επενδυση. ειναι μια εναλλακτικη για την συνεχη αυξηση της τιμης του πετρελαιου. αν μαθω κι αλλα θα σας ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...