Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι εγινε ρε παιδια? 153 σελιδες εφτασε αισιως αυτο το "καυτο" θεμα? μπραβο...!!!!

 

ειναι καλο ομως, γιατι απο την μια μαθαινουμε πραγματα, και απο την αλλη βλεπουμε και την εξελιξη στο χρονο!! μετα απο 153 σελιδες και 5,5 χρονια...!!!

 

επειδη με "καιει", πια, και εμενα το θεμα, εκατσα και διαβασα αρκετα -οσο μπορεσα, απο τοσες σελιδες- αλλα παρ ολα αυτα θα ηθελα την αποψη των γνωστικων..!!

λεω να βαλω κι εγω ενα ηλιακο αυτον το καιρο, αλλα εχω χαθει αναμεσα σε τοσες πληροφοριες. τα μονο που εχω καταλαβει, αν εχω καταλαβει, ειναι τα εξης.

 

ο ηλιακος να ειναι τυπου glass (πιο καθαρο νερο), επιλεκτικος - επιστρωση τιτανιου (καλυτερη αποδοση), να εχει καλη εγγυηση, να μην εχει ακριβα ανταλλακτικα.

ομως, ποιες μαρκες σημερα, και οχι πριν 5 χρονια, ειναι αξιοπιστες και με καλες τιμες? βλεπω πολλες μαρκες και εχω χασει τη μπαλα.

 

το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια, 100μ2, 15 ετων, καλη-μονωμενη κατασκευη. η τοποθεσια μου ειναι στο αβαταρ.

 

λεω να βρω εναν 160LT, με glass δοχειο και επιστρωση τιτανιου, λοιπον. σωστα? προς το παρον ειμαστε 2 ατομα στο σπιτι. μηπως να επαιρνα 120αρη? ή δεν εχει διαφορα?

τι αλλο κοιταω? ποιες μαρκες?

το μπατζετ ειναι στα 700-800€ περιπου. αλλα αν ειναι για κατι καλο, κανα κατοσταρικο ακομα θα βρεθει..!

 

ακουω προτασεις!

 

 

EDIT. τις εκανα 154 τις σελιδες..... :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα φίλε μου

αν αυτό που κατάλαβες είναι ηεπιλογή πρέπει να είναι glass και τιτάνιο τότε ή δεν διάβασες αρκετά ή έπεσες σε συγκεκριμένα αποσπασματικά post.

επειδή το θέμα έχει καλυφθεί ουκ ολίγες φορές (και μάλιστα με αρκετές διαφωνίες) δεν θεωρώ σκόπιμο να ξαναξεκινήσω προσωπικά τη σχετική συζήτηση

για να μην αφήσω όμως αναπάντητα το ερωτήματά σου για το μεν τιτάνιο θα σε παραπέμψω στο http://en.wikipedia.org/wiki/Titanium όπου αναφέρει τα πάντα γύρω από αυτό το μέταλο. μάλιστα στα φυσικά χαρακτηριστικά του λέει "It is fairly hard (although not as hard as some grades of heat-treated steel), non-magnetic and a poor conductor of heat and electricity" μεταφ. "είναι σχετικά σκληρό αλλά όχι τόσο όσο κάποια είδη ατσαλιού, μη μαγνητικό και κακό αγωγός της θερμότητας και του ηλεκτρισμού"

σκέψου για πιο λόγο χρειάζεσαι αυτό το μέταλο στον ηλιακό σου

 

 

ο ηλιακος να ειναι τυπου glass (πιο καθαρο νερο),

που το στηρίζεις αυτό; γιατί δεν είναι καθαρός ο χαλκός που πίνεις το νεράκι σου; ή το ανοιξείδωτό που κάθε μέρα μαγειρεύεις και τρως;

και για να το λήξω όλο αυτό το θέμα περί καθαρότητας και πόσιμου (ή μαγειρεύσιμο) νερού από τον ηλιακό, θέλω να ρωτήσω ποιος θα ήθελε να πιει ή να μαγειρέψει με νερό από ένα καζάνι (όποιο καζάνι) έχει νερό που το μεγαλύτερο μέρος της μέρας είναι στάσιμο και κατά συνέπεια συσσωρεύει συνεχώ άλατα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαμάκη που βιδώνετε το ανόδιο στην αντίσταση να το καθαρίσεις καλά, και να σφίξης πολύ καλά το ανόδιο, για να είναι καλά γειωμένο αλλιώς δεν θα φθείρετε.

Καλησπέρα.Όταν λες να το γειώσουμε καλά τι έννοεις?Πως το επιτυγχάνουμε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανένας εμπειρία απο τους ηλιακούς economy; => http://www.economy.com.gr/ns/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=57

 

Μου τους πρότειναν για ισόξιους με Maltezo...

 

Ψάχνω για Inox 160lt μονό επιλεκτικό συλλέκτη 3πλης ενεργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το ανοδιο.γνωριζει κανεις τον τροπο λειτουργειας του??εχω την εντυπωση οτι το πασαρανε για να ελεγχουν την φθορα απο την αναποδη,δλδ να χαλανε σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα πχ 3ετια 5ετια κλπ.εχω ηλιακο 20ετιας που δουλευει ακομα,και εχω 3 ηλιακους 5ετιας απο τους οποιους οι 2 τρυπησαν.στον 20ετιας δεν εβαλα ποτε ανοδιο,στους 5ετιας αλλαζω καθε χρονο!!!!!!!!!!!!!!και στα 4 ο ενας και 5 χρονια ο αλλος τρυπησαν και αλλαξα καζανια.τωρα ειναι ο καιρος να αλλαξω ανοδιο και το σκεφτομαι............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας εμπειρία απο τους ηλιακούς economy; => http://www.economy.com.gr/ns/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=57

 

Μου τους πρότειναν για ισόξιους με Maltezo...

 

Ψάχνω για Inox 160lt μονό επιλεκτικό συλλέκτη 3πλης ενεργειας.

Ο Απόστολος ο οικονόμου (economy) δεν κατασκευάζει παίρνει από Ξηλινάκη (NOBEL) και ας είναι γραμμένος στον σύνδεσμο

 

σχετικα με το ανοδιο.γνωριζει κανεις τον τροπο λειτουργειας του??εχω την εντυπωση οτι το πασαρανε για να ελεγχουν την φθορα απο την αναποδη,δλδ να χαλανε σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα πχ 3ετια 5ετια κλπ.εχω ηλιακο 20ετιας που δουλευει ακομα,και εχω 3 ηλιακους 5ετιας απο τους οποιους οι 2 τρυπησαν.στον 20ετιας δεν εβαλα ποτε ανοδιο,στους 5ετιας αλλαζω καθε χρονο!!!!!!!!!!!!!!και στα 4 ο ενας και 5 χρονια ο αλλος τρυπησαν και αλλαξα καζανια.τωρα ειναι ο καιρος να αλλαξω ανοδιο και το σκεφτομαι............

Στο 20ετιας σίγουρα έχεις ηλεκτροχημικές συγγένειες μετάλλων ,

Γι΄αυτο και δεν έχεις ηλεκτρολύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου τους πρότειναν για ισόξιους με Maltezo...

μάλλον ο ίδιος που τα πουλάει θα στο είπε όπως κι εμένα όταν τον είχα επισκεφθεί πριν 2-3 χρόνια.

προσωπικά αν θεωρήσω τον Μαλτέζο (και τον κάθε Μαλτέζο) ως καλύτερο τότε γιατί να μην πάρω αυτό και να χω το κεφάλι μου ήσυχο, και να προτιμήσω κάποιο "ισάξιο"???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πανάκριβος ο Μαλτέζος

δεν θα διαφωνήσω. κι εγώ όταν έψαχνα για ηλιακό, αυτό λειτούργησε αποτρεπτικά. εκ των υστέρων όμως, και μαθαίνοντας από αυτά που θεωρώ λάθη μου, έρχομαι να γυρίσω σε αυτό που έκανε πάντα ο πατέρας μου. έπαιρνε πάντα το καλύτερο που μπορούσε.

κάθε ηλιακό (ή άλλη συσκευή) θα τα θεωρήσω ως πανάκριβα μόνο όταν αυτό που μου δίνει δεν αξίζει τα λεφτά του. όχι αν υπάρχουν άλλα φθηνότερα (πάντα υπάρχουν). αν όμως αυτό το ακριβότερο σημαίνει ότι θα κρατήσει περισσότερο, θα χρειαστεί λιγότερο service, θα βγάλει λιγότερες ζημιές (και στην περίτπωση των ηλιακών, αν θα έχει καλύτερη απόδοση) τότε ίσως να μην είναι ακριβό

σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω ότι ο Μαλτέζος είναι καλός ή αξίζει τα λεφτά του. μπορεί ναι, μπορεί όχι. απλά διαφωνώ με τα κλισέ. "πληρώνεις το όνομα", "όλα ίδια είναι", κλπ. γιατί αν δεχτούμε το παραπάνω τότε πρέπει να δεχτούμε και το "ότι πληρώνεις παίρνεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες ειχε συνεφια και δεν ειχε καυτο νερο στον ηλιακο.ευκαιρια να αλλαξω το ανοδια και να τον καθαρισω.αφου εβγαλα την βαλβιδα αντεπιστροφης στα εισερχομενα,αδειασα το μποιλερ.ξεβιδωσα τα 8 13αρια παξιμαδια της αντιστασης και την εβγαλα απο την θεση της.

γεματη με αλατα βεβαιως,οπως και το ανοδιο το οποιο δεν ειχε φθαρει ουτε κατα το ημισυ,για 2 λογους πιστευω:ειχε χαλαρωσει απο την βαση του και δεν εκανε καλη επαφη με την γειωση.το γιατι χαλαρωσε δεν μπορω να το καταλαβω,αφου δεν εχει κραδασμους το μποιλερ,μαλλον δεν βιδωθηκε γερα κατα την τοποθετηση του απο τους κατασκευαστες του μποιλερ.ο δευτερος λογως που δεν φθαρθικε πιστευω ειναι το οτι δεν δουλευω την αντισταση και πολυ,αφου σαν ηλιακος αποδιδει αρκετα καλα,για τα μετρα μου.

και μερικες φωτο πριν και μετα το καθαρισμα....

post-154534-0-78628700-1324436670_thumb.jpg

post-154534-0-28399600-1324436685_thumb.jpg

post-154534-0-60475000-1324436725_thumb.jpg

post-154534-0-59919100-1324436745_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μερικες φωτο πριν και μετα το καθαρισμα....

ειδικά η πρώτη φωτό είναι η απάντηση σε αυτούς που μας πουλάνε ηλιακούς και πρεσβεύουν ότι το νερό μπορείς να το πιεις ή να μαγειρέψεις με αυτό. άσχετα από το αν τίθεται θέμα υγιεινής, ποιος θα ήθελε να βράσει ριζάκι με νερό που έρχεται από κει μέσα???

αλήθεια, πόσα χρόνια έκανε για να σου μαζέψει αυτά τα άλατα; είσαι αθήνα (ευδαπ) ή σε κάποια περιοχή με πιο "σκληρά" νερά;

 

και μερικες φωτο πριν και μετα το καθαρισμα....

συγνώμη, τώρα πρόσεξα ότι είσαι θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι και εγώ για θερμοσίφωνα (160 λιτρα) και στο ψάξιμο έπεσα πάνω σε κάποιες προσφορές ηλιακών της Ηλιοακμή που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Το περίεργο είναι ότι τους δίνουν πάρα πολύ φθηνά!!! Για παράδειγμα, εγώ είμαι από επαρχία (Β.Ελλάδα) και τον συγκεκριμένο ηλιακό τον δίνουν 1400 χωρίς τοποθέτηση, ενώ σε 2-3 site στο ιντερνετ τον δίνουν 800 με 850 ευρώ!!! Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά και θα ήθελά να ρωτήσω μήπως έχει βάλει κανένας από τους συγκεκριμένους αντιπρόσωπους...Φοβάμαι μήπως είναι καμιά "μούφα" και δεν είναι Ηλιοακμή, διότι στο site της Ηλιοακμής τον συγκεκριμένο θερμοσίφωνα τον δίνει τιμή 1.230 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)!!! σας παραθέτω την διεύθυνση:

http://www.helioakmi.com/images/stories/pdf/gr/hliakoi-thermosifones-syllektes-times.pdf

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τον Megasun 160litr. 2,62 m με συλλέκτη τιτανίου. Τα μερικά από τα καταστήματα που τον βρήκα προσφορά είναι:

http://www.dnclima.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91/%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%A3%CE%99%CE%A6%CE%A9%CE%9D%CE%95%CE%A3/%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%91%CE%9A%CE%9C%CE%97/%CE%94%CE%99%CF%80%CE%9B%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%A3%CE%A5%CE%9B%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A4%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%A5/%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%91%CE%9A%CE%9C%CE%97MEGASUN160%CE%A3%CE%A5%CE%9B%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A4%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%A5FH005.html

 

http://www.iliakoi.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=1129

 

http://kalogiropoulos.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=8764

 

σας παραθέτω και την αναζήτηση στο skroutz.gr

http://www.skroutz.gr/s/341649/Helioakmi-Megasun-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-160L-Glass.html?keyphrase=%CE%97%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%91%CE%9A%CE%9C%CE%97+MEGASUN+160+%CE%A3%CE%A5%CE%9B%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A3+%CE%A4%CE%99%CE%A4%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%A5+2%2C62+%CF%84%CE%BC+%CE%94%CE%99%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A3+%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%91%CE%A3

 

 

Και ρωτάω εγώ... Στην πολη μου με τόσα λεφτά παιρνείς απο τους φθηνούς θερμοσίφωνες. Ο συγκεκριμένος, αν τον πάρω από εδώ θα μου βγει 1.500 ευρώ με περαστικά!

Αν τον παραγγείλω από τους παραπάνω θα μου βγει το πολύ 1.000 ευρώ με μεταφορικά, τοποθετηση και εγκατάσταση!!!

Απλά σκέφτομαι να πάρω τηλ. στα κεντρικά γραφεία της Ηλιοακμής για να μου πουν εάν είναι όντως επισημοι αντιπρόσωποι της Ηλιοακμής έτσι ώστε να έχουν και την επίσημη εγγύηση...

Είμαι σε δίλλημα και δεν ξέρω τι να κάνω...

Παρακαλώ την βοήθειά σας και τις απόψεις σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές είναι πάνω-κάτω αυτές που αναφέρονται στις ιστοσελίδες που δίνεις. Εγώ πριν από μερικές μέρες αγόρασα

τον συγκεκριμένο ηλιακό 860 ευρώ με ΦΠΑ χωρίς εγκατάσταση από τοπικό αντιπρόσωπο στην Αθήνα.

Όσο αναφορά την απόδοση θα ενημερώσω μιας και εχθές εγκαταστάθηκε αλλά δυστυχώς από τότε βρέχει συνέχεια στην Αθήνα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές είναι πάνω-κάτω αυτές που αναφέρονται στις ιστοσελίδες που δίνεις. Εγώ πριν από μερικές μέρες αγόρασα

τον συγκεκριμένο ηλιακό 860 ευρώ με ΦΠΑ χωρίς εγκατάσταση από τοπικό αντιπρόσωπο στην Αθήνα.

Όσο αναφορά την απόδοση θα ενημερώσω μιας και εχθές εγκαταστάθηκε αλλά δυστυχώς από τότε βρέχει συνέχεια στην Αθήνα :-(

 

Μήπως μπορείς να μου πεις τον αντιπρόσωπο που τον πήρες?

Σε είπε μήπως πόσα χρόνια έχει εγγύηση?

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχει τόσο μεγάλη διαφορά η τιμή του και έπεσε τόσο πολύ, μιας και θεωρείται από τους κορυφαίους ηλιακούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...